ms. len. IEREN KIHG 10. mille. BINNENLAND. I Zondag 10 Juni. N° 3715. 1888. rzoclit. )eek. 3 en 73a. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dlie Leer!!! 11 ad 1 OLIE a’s Hiwland NDÓN is taande par- baar binnen verdwijnen, rjjk en zacht 35 cent per on. Alleen 1. HUINCK rvenj, «ij. 1% Az. te Delft den Heer en Mevrouw van Milligon ont- een nd ie Gouda. Directeur zeer getroffen was sympathie laat zich denken lage naar 1 )AG 9 JUNI ieteit «Ons iders, Leiden. Voorburg. el. n nieuwe aderen. C Zn. RIJNLAND e verkregen. IG te Gouda. goudsche courant. A AT sehei- MEL ROOS m, is steeds a. versterkt ei der nieuw r flacon met bij Gouda. r, man aldaar. der Belgen. otterdam. verven van ’rjjpen, met en, Kanten, der bljjven, gezondheid rerdworden. van 08 Az. Omtrent de Werkstaking in Steenwijkerwold, wordt dd. 5 Juni van daar aan de ZwoUche Ct., ge schreven z/hindelijk dan, na 14 dagen heeten strijd, schijnt er plotseling een weinig verademing te komen. De vrede is nog wel niet gesloten, maar kan toch onder deze omstandigheden spoedig verwacht worden. Wie de overwinning in dit lange hardnekkige gevocht hoeft behaald, is moeielyk uit te maken. GOUDA, 9 Juni 1888. De heer B. J. Swaan, pred. bij de Herv. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar Veken. De heer J. Romanesko, inspecteur van politie al hier, is als zoodanig benoemd te Leiden. De heer Dr. J. H. Gunning J.Hzn. alhier, is op de Donderdag te Amsterdam gehouden vergadering van hèt Nederlandich Genootschap tot bevordering der Christelijke heiliging van den Zondag tot Lid vpn het Hoofdbestuur benoemd. Is het aanstaand vertrek van den heer 8. van Mil- ligen voor onze gemeente als een bepaald verlies te beschouwen, de Goudsche Zangvereeniging in ’t bij zonder mist in hem een ijverig, talentvol Directeur. Op ondubbelzinnige wyze is hem dezer dagen ge toond hoezeer de leden dier vereeniging hem hoog achten en waardeeren hetgeen hij voor haar deed. Donderdagavond was er nl. een foestclyke bijeen komst georganiseerd van de werkende leden der Zangvereeniging, waarop hem verschillende blaken van sympathie werden gegeven. Daar deze bijeen komst uit den aard deir zaak van huishoudelijken aard was, zouden wij onbescheiden meenen te zijn als wij mededeelden al wat daar voorviel. Toch kunnen wij niet nalaten iets daaromtrent te melden zij ’t dan ook dat wy met een enkel woord moeten vol staan. Vooreerst mag vermeld, dat de heer van.Milligen tot eere-lid dor Zangvereeniging werd benoemd, ter wijl hem voorts door de werkende leden een keurig souvenir werd aangeboden, nl. een paar pracht-mu- ziekwerken, benevens een smaakvol vervaardigd album met de handteekeningen van de gevers. Verder werd op dezen avond door de dames-leden, onder leiding van den nieuw-benoemden Directeur, den heer Mart., J. Bouman, o. a. een Glückwunsch van Max Bruch aan toegezongen. Dat de afgetreden Directeur zeer getroffri door deze blijken van r**“ hij zal ongetwijfeld ook te midden van de drukte der wereldstad, waar hij zich gaat vestigen, somtyds nog met genoegen terugdenken aan de gezellige avondjes der Goudsche Zangvereeniging, die weder- keerig haar gewaardeerden Directeur van Milligen nooit zal vergeten, noch hetgeen hy deed tot 1 wikkeling van het muzikale loven ip Gouda! Gisterenmorgen heeft bij don bleeker B. vreeselijk ongeluk plaats gehad. Zekere v. E., aldaar werkzaam, is door een onge lukkig toeval, in een kuip met kookend gloorwater gevallen; niettegenstaande hy er spoedig uitgehaald werd, is hy heden morgen aan de bekomen wonden overleden. De wed. P. die zich onlangs hier vestigde om les te geven in het bloemen- en vruchtenmaken, heeft gisteren getracht zich de beide polsen af te snijden en beproefde zich nog andere verwondingen toe te brengen. Hedenmorgen is zij in het Gasthuis, werwaarts zij gebracht was, gestorven. De gemeenteraad van Berg-Ambacht hoeft be sloten aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland een adres van adhaesie te richten, aan de aanvraag om subsidie, verzocht door hot Comité voor den ontworpen spoorweg Gouda-Haastrecht—Stolwijk— Brrg-AmbachtSchoonhoven. schaafde Europa bestaan hebben, bewijzen dat dit denkbeeld volstrekt geen utopie behoeft te heeten); door organisatie alleen kan een grens getrokken wor den tusschen do nijvere handwerksklasse en de vaste fabrieksarbeiders eenerzijds en de z. g. paupers, de personen, die geen ambacht verstaan/ voor geregel- den arbeid onbekwaam zijn, of hetzij door luiheid en onzedelijk gedrag, hetzij door aangeboren stomp zinnigheid, ongelukken, of welke oorzaken dan ook, in den regel buiten staat of onwillig zijn in hun eigen onderhoud en dat der hunnen te voorzien, on die dus ten deele door de openbare en particulaire liefdadigheid voortdurend moeten geholpen, ten deele in het algemeen belang door pplitie en justitie moe ten bedwongen worden. In het ontbreken van een grens, van een scherpe afscheiding tusschen beide klassen is inderdaad een der hoofdoorzaken te zoeken van de maatschappelijke kwalen van den dag. Door gebrek aan organisatie, doordat hij geen deel uitmaakt van een organisch verband, waarvan de leden bepaalde rechten en ver plichtingen hebben ten opzichte van elkander, en omdat zijn toekomst in geen enkel opzicht verzekerd mag heeten, is ook de ijverige en bekwame werk man in onzen tijd, meer dan ooit het geval was, voortdurend blootgesteld aan het gevaar, tot de laagste klasse, die der z. g. paupers, af te dalen. Het leven van veel werklieden beweegt zich af wisselend op- en afwaarts, van de eene klasse naar de andere. Velen van hen kunnen nooit hun stel ling in de maatschappij, als ook maar voor eenige dagen, verzekerd beschouwen. Van een werkman of arbeider nu, die herhaaldelijk tot de laagste klasse, die der paupers, is afgedaald, en die er nog dage lijks aan blootstaat, zonder zijn schuld opnieuw daar toe terug te vallen, kan niet verwacht worden, dat hij hart zal hebben voor de bestaande maatschappe lijke instellingen, dat hij die, als het noodig is, zal helpen verdedigen. Bevolutie-predikers zyn zeker, onder deze categorie van personen talrijke aanhangers te werven. Nog eens, de zaak is moeilijk: zij betreft daarbij geen quaestie, welke binnen de grenzen van één enkel land blijft besloten, maar geldt een groot en gewichtig internationaal belang. Toch dient ook bij ons de hand aan dep ploeg geslagen. Vandaar dat wij niet minder dan „De Standaard" er op aandrin gen, dat bij de voorstellen en wetsontwerpen, welke door het kabinet der rechterzijde nu eerlang, naar wij hopen, en ook later zullen ingediend worden, aan de sociale wetgeving een ruime plaats verzekerd worde. partyen hebben elkanders krachten loeren kennen en ingezien dat hun beider belangen nauw aan elkander verbonden zijn. Ziehier wat tot die spoedige ontknooping aanlei ding kan hebben gegeven. Naar gisteren reeds medegedeeld wehl, is in het café Van Herpe een vergadering van verveners gehouden, echter met ge sloten deuren. Wat door hen verhandeld en besloten werd, meende men geheim te moeten houden, doch uit den $ard der zaak werd het een geheim dat velen moesten bewaren en zooals het meer gaat, spoedig was daarvan reeds een en ander bekend. Heden wordt er gezegd, dat in die vergadering besloten zou zijn, dat alle verveners, die Maandag 28 Mei jl. tot het bekende verbond waren toegetreden, sedert gisteren weder geheel vrij in hun doen en laten waren." (Onze lezers zullen zich herinneren, dat vele verveners zich hadden verbonden, om op boete van 300 aan de armen, geen hooger loon toe te staan.) „Hoe de zaak tusschen verveners en arbeiders zoo spoedig in ’t gereede is gekomen, blijft een raadsel, maar een feit is het, dat van morgen tal van arbei ders naar de verschillende veenderijen zijn vertrokken om hun gestaakten arbeid te hervatten, natuurlijk met eenige loonsverhooging, varieerende tusschen 7*/a en 12*/s ceHt per roedeandoren onder belofte, van na afloop hunner werkzaamheden een douceur te zul len ontvangen. Dat dit jaar van de verveningen weinig terecht komen zal, behoeft zeker geen betoog. Den besten 'tyd heeft men voorbij laten gaan en langer dan 24 of 25, uiterlyk einde dezer maand, kan niet geveend worden, daar anders de turf geen tijd genoeg zou hebben tot drogen. Buitendien de hooilanden zijn reeds zoover gevorderd, dat daarmede over 14 dagen een begin kan wo’den gemaq£L Den 25sten Mei jl. vergaderde te Arnhem de voorloopige commissie der in Januari van dit jaar opgeriento Nederlandsche Heidemaatschappij, ter be spreking. van hetgeen gedaan moet worden, ter defi nitieve const itueering der nieuwe vereeniging. Gelijk men zich zal herinneren, zal deze pp het voetspoor barer bloeiende en met uitnemend gevolg werkende Zustermaatschappijen in Noord-Duitsch- land en Denemarken, zonder zelve ontginningen te ondernemen, op verschillende in de statuten aange geven wijzen, het in.cultuur brengen van heidenen duinen bevorderen. Er werd besloten om Donderdag 21 Juni dos nam. to 1 uur in de Groote Sociëteit te Arnhem, een al- gemeene vergadering der leden te houden, tot het vaststellen der statuten en het benoemen van een bestuur. De leden der voorloopige commissie namen op zich om, ieder in zijn provincie, zooveel mogelijk belangstellenden op te wekken lid te worden. De contributie bedraagt 2. Wie zich als lid/vtT\n- geven kan zich, behalve by de leden der voorloopige commissie, daartoe aanmelden bij mr. C. /«jSickei huizende Cloese bij Lochem, die zich gaarne Ben verklaard aan hen, die nadere inlichtingen verlangen voor zoover de voorraad strekt, de concept-statuten toe te zenden. Een groot aantal leden alleen kan de jeugdige maatschappij in staat stellen, krachtig op te treden. Ieder die derhalve belang stelt in de ontwikkeling van onzen bodem, wordt opgewekt als lid der Ne derlandsche Heidemaatschappij toe te treden. De //Tyd" sluit zich aan bij //De Standaard", waar dït blad ter bestrijding van het pauperisme als beste middel organisatie der arbeiders aanbeveelt. Door organisatie alleen, zegt //De Tyd", zal bet mogelijk worden, den ijverigen en bekwamen werk man lid te doen zyn van een gevestigde klasse, die een eigen, orgaan bezit en die bij het behoud van de maatschappelijke orde en de maatschappelijke in stellingen belang heeft; door organisatie alleen kan men hopen, het zóó ver te brengen, dat ieder die in zeker vak de noodige bekwaamheid heeft verkregen en daarby werken wil, in gewone omstandigheden w uavuv tegen nijpend gebrek en vrees voor volslagen onder- |oonen hebben gewend, die in betere tijden niet - £a,ig gevrijwaard (de maatschappelijke toestanden, evenredigheid zullen stijgen. Beide welke eenmaal in het grootste gedeelte van het be- - Volgens de Javu-Bode vermoedt men, dat de Heer Van Rees zijne vijf jaren, waarvan er reeds vier zyn verstreken, zal uitdienen, en acht men het niet ón mogelijk, dat, wanneer het ministerie het kan bolwer ken, de Heer Keuchenius zelf zijn opvolger wordt. Uit het ministerieel programma, zooals dit hier heen werd overgeseind, in verband met vroegere redevoeringen van den Heer Keuchcnins in de Tweede Kamer, maakt men op, dat deze zal trachten Hol land en Indië tot één tolgebied te vereenigen en aan den oorlog in Atjeh een einde te maken door her stelling van het Sultanaat; men begrijpt echter zeer goed, dat noch deze, noch andere maatregelen met ruwe hand of met overhaasting zullen worden ge nomen. Suikerfabrikanten en belanghebbenden bij de sui kerindustrie zijn uit alle oorden van Java te Sama- rang bijeengekomen, om middelen te beramen tegen de sereh-ziekte. Over het algemeen was men van gevoelen, dat men zorgen moest voor goed plantriet, al verschilde men van meening omtrent de middelen ter verkrijging daarvan. Men eindigde met het be noemen van eene commissie, welke o. a. p^emiën zal uitloven voor hen, die het kwaad weten te stuiten* Is de sereh-ziokte bedwongen en zijn in Europa de suikerpremiën afgeschaft, dan zegt de Jambode kan er voor de Javasche suikerfabrikanten weer een gouden tijdperk aanbreken, te meer, daar zy in de laatste jaren de inlandsche bevolking aan 1 gevrijwaard (de maatschappelijke toestanden, evenredigheid zullen stijgen, ppnmnnl in het grootste gedeelte van het be- 1

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1