ren. ras BINNENLAND. Zondag 17 Juni. 1888. N° 3718. aker” ntiaren land rA. LP Nieuws- en Advertentieblad boor Gouda en Omstreken. CHT HEK Gouda. De insentUng van advertentién kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. rdere GE- ede diverse De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. Inde Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. i /aangename yartier over 5 eene hoogte 'ees 25». Te IJNLAND verkrggen. i te Gouda. toewjjzing. en bij den ueente per 1000 te Wer- I te Berg- iG den 10 0 nur, ten iBOEZEM ïilen en te te SMAK, 'ieudeweg. MIJN, iwstraat. iSiAU Zn. Brinkel. ZBSLOOT. JKADB. KAN. aarkenken. J UWEN. ELAND. F. H. VAN Moubik. 'OST. Abhoofen. j 11JL. JOUTHOOBN, Jattum. n Wilde. oorwaardeu daatst, aan- 1 oofd-Depot te Utrecht. te Gouda- A. A. Deutz stein, A. L. Hoop, T. A J. 8. van de Pol, A. R’arin. Thesaurieren. J. Danckerts, E. J. Koek. Secretarissen. Lennep, H. Croockewit, goudsche courant President. Leopold, Grave van Limburg Stiruus. Vice-Presidrnten. J. Hnijdecoper van Maarsseveen, D. J, van Lennep. Commissarissen. H. Anieshoff, J. Teiuedre l'Ange, R. Beerenbroek, van Assendelft, J. Goll van Francken- van Harpen, J. Hodshon, A. van der van Iddekinge, W. F. Mogge Muilman, C. Sijlvins van B. Hulshof. A.D VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, *t welk des Maandags verschgnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De Prov. Gron. CL betoogt, naar aanleiding der verzekering der regeering in de openingsrede van 1 Mei jl., dat z/de nog steeds gedrukte toestand van den landbouw noopt lot een voortgezet onderzoek naar de middelen om die groote bron van onze volks welvaart te ontwikkelen en te bevorderen", dat het geneesmiddel van dien toestand voor het grijpen ligt Rotterdam tot l jaar gevangenisstraf wegens het in dienen eener lasterlijke schriftelijke aanklacht tegen twee bouwondernemers te ’s-Hage. Het Hof was, ten aanzien van het door den verdediger subsidiair gedaan verzoek, van oordeel, dat er geen termen tot eenige schorsing of nader onderzoek der zaak aanwezig waren, en heeft het veroordeelend vonnis, na verbetering op een enkel punt, bevestigd. Het was Donderdagmiddag fraai en kalm weer toen de ballon Ville de Copenhague te half 5 te Am sterdam opsteeg met den kapitein J ui hes en de mede reizigers Frederic 1’Hoste en Henry Wolff. De ballon werd in de stad door duizenden nageoogd en/ilee? lang. in het gedicht. Alles voorspelde een reis, doch de uitslag was anders. Te kw djreef de ballon boven de Zuiderzee oó van duizend meter. De thermometer A' 5l/< was men boven het midden der zee, op eene hoogte van twee duizend meter. De thermome ter wees toen 20*. Te 5*/B werd ballast uitgeworpen en naar koers gezocht. Omstreeks 7 uur was eene hoogte van 3500 meter bereikt; de thermometer wees daar 6°. Door verkeerde windrichting verloor de ballon daar zijn koers, en door naderend onweer en blik semstralen hare kracht. Donkere wolken waren oorzaak dat niets meer kon onderscheiden worden. Te 7s/4 uur daalde de ballon, tengevolge van den storm, met oen geweldige kracht in zee tot eenige meters diepte. Toen steeg hij weer, om later weder in zee te vallen. Dit duurde oen half uur. De toestand der reizigers was vreeselijk mot den döod voor oogen hadden zij een hevigen storm en onweder te doorstaan. Gelukkig kwam er uitkomst. Op het geroep van Henry Wolff naderde schipper De Jong, uit Sloten, met een bootje'daarin nam Wolff plaats, gevolgd door L’Hoste en kapitein Julhes. Tegen half twaalf werden de reizigers in sohipperskleeding door schipper Jansen te Harderwijk aangebracht. De ballon is geheel gescheurd, de cirkel gebroken en alles wat er in was vernield. Gisterenochtend te half negen is te Rotterdam in de handsphoenenwasscherij der firma de Laar (Hoog straat) een pot naptha ontploft. Door den vreeselijken slag sprongen de ruiten der huizen in den omtrek. In het lokaal, waar het onheil voorviel, bevonden zich de oude moeder en eene zuster van de eige nares der wasscherij. De moeder werd hevig gebrand en bleef op de plaats dood de zuster is hevig ge brand naar het ziekenhuis vervoerd, én verkeert niet buiten levensgevaar. De eigenares der wasscherij kreeg ook zware brand wonden, doch ontvluchtte het huis. De bovenbewoners wilden in radeloozen angst uit het raam springen, doch werden daarvan door het volk op straat weer houden. Door het krachtig optreden der politie en brandweer, waarvan twee spuiten water gaven, werd de brand spoedig geblusoht. De vernieling in het huis is echter groot. GOUDA, 16 Juni 1888. Woensdag 13 Juni vervoegden zich de heeren H. P. Schim van der Loeff en H. W. G. Koning bij den heer 8. van Milligen, om hem, namens het Bestuur der Remonstrantsche Gemeente alhier, een bewijs van achting en erkentelijkheid aan te bieden, ▼oor den ijver en de toewijding waarmede hy ver schillende malen de leiding op zich genomen heeft van een zangkoor, dat nu en dan bij samenkomsten der Gemeente me<1gewerkt heeft tot verhooging van godsdienstige plechtigheden. Het geschenk, bestaande in een sierlijke barometer, werd hem in hartelijke bewoordingen aangeboden door den Predikant der Gemeente, die hem dank bracht voor zijne steeds zoo gewaardeerde bereid willigheid en den wensch uitoprak, dat het hem in de toekomst wel moge gaan. Wij ontvingen het 7e jaarlijksche Verslag van de Hoofdcommissie van het Ondersteuningsfonds opgericht door het Nederlandsch Ondencijzers-genootschap. Daar uit blijkt o. a. dat het ondersteunen van noodlijdende onderwijzer* of hunne nagelaten betrekkingen op minder ruime schaal kan geschieden dan noodig is doordat het bedrag der ontvangen bijdragen te gering is. De Hoofd-Commiisie is vaak tot haar leedwezen genoodzaakt zelfs daar, waar dringend behoefte be staat aan hulp, met een kleine bijdrage te volstaan waar zij zoo gaarne meer zou doen. In het verslag worden een paar gevallen medegedeeld van hoogst treurigen aard, die duidelijk do behoefte aan meer geldaantoonen en die ons aanleiding geven de aandacht van alle weldenkenden op de zaak te ves tigen. Er zijn bier ter stede verscheidene personen, die het fonds steunen, maar hun aantal moest veel grooter zijn. Voor nadere inlichtingen wrnde men zich tot den, heer S. Posthumus, hoofd der 2e kos- telooze school, dio zich ook gaarne belast met het ontvangen van bijdragen. Zooals uit ons vorig nr. bleek zul de collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst, alhier Woens dag a. st. worden gehouden. Moge menige flinke bydrage worden geschonken Het schijnt ons niet onaardig toe bij deze gele genheid plaatsing te geven aan het volgende stuk van 15 April 1815 (ons dooi/'e&tk.geacht ingezetene ter inzage gegeven) dat getuigt vrth. de geestdrift, waarmede het fonds werd opgericht. AAN DE NEDERLANDSCHE KRIJGSLIEDEN. Brave Verdedigers van het Vaderland, getrouw aan uwen Koning, staat gij gereed, om, onder de vanen van Willem van Oranje, te strijden. Heilig is Vlieden de eed, dien gij gezworen hebtdierbaar uwe eer; onschendbaar uwe pligt. Wij vertrouwen op uwe braafheid, op uwen moed, op uwe volhar ding. Al wat ons lief is on waard, is Vlieden toe vertrouwd, en wij voeden de hoogste achting voor de Gewapende Magt in de Nederlanden. Deze gevoelens willen wij met daden bevestigen, ro en, terwijl Gijlieden u nangordt tot den strijd, I kerk n/d IJsel, veroordeeld door de rechtbank te en geen voortgezet onderzoek vordert. Bescherming willen wy Vlieden een bewijs geven van onze deelneming, van onze, liefde, van onze zorg. Al wat wapenen dragen kan onder ons is gereed om op de roepstem van onzen Koping met V te strijden voor de heilige zaak der menschheid maar ook die genen onder ons, welke in. uwe gevaren niet persoonlijk doelen kunnen, èillen er in deelen met hun hart. Zij bieden u hunne hulp aan, wanneer gij door eervolle wonden hulp zoudt kunnen behoeven; voor uwe Ouders, voor uwe Weduwtn, voor uwe Kinderen willen zij liefderijk zorgeu, wanneer gij den dood voor ’t Vaderland zult gestorren zijn beloonee kun nen zij U niet voor de edelst* opoffering, maar zy willen V, wanneer gij door dapperheid en trouw hebt uitgemunt, eenig bewijs geven van dankbaarheid en hoogachting. Zij willen door sprekende daden voor gansch Nederland, en voor de wereld doen zien, dat elk braaf Krijgsman, Soldaat of Burger, die zijn pligt doet, hun Broeder is en hun Vriend. Nederlandsche Krijgslieden, ontvangt deze onze verklaring met welgevallen. - W|j zamoten de offeig der Vaderlandslidrae voor Vlieden inmaakt staat op ons woont Beslecht dan met de Bondgenooten den kamp der eere. Vernielt den Dwingeland en zijn meinëedig rotVerzekert de zegepiaal van Europa De Almagtigo sterke uwen arm, en beves- tige uwe trouw Nederland en Oranje, zij onzer aller leus Eendragt maakt magt, onzer aller spreuk Dood of vrij onzer aller eed! Zoo zal onafhanke lijkheid, vrede en heil het loon zijn van onbezweken trouw aan God, den Koning en het Vaderland De Ameterdameche Hoofd- Commiuie tot oprigting van een Fonde ter aanmoediging, vereering, en onder steuning van den Gewapenden Dienst in de Neder landen. Amsterdam den 15 April 1815. Donderdag werd alhier voor het front van het personeel, door den Chef van het Militair Hospitaal, op de gebruikelijke wijze aan den Militairen Apothe- kers-bediende F. J. J. Hanssen, de Bronzen Medaille voor twaalf jaren onafgebroken trouwen dienst, be neden den rang vaft officier, uitgeroikt. In ons vorig nr. stond abusievelijk in het verslag der zitting van de Rotterdamsche Rechtbank dat de juffrouw, die aan de heining voor hare woning plankjes had getimmerd, in die zitting terechtstond. Zij was daar als aanklaagster en trad op als le getuige. Het gerechtshof te ’s-Gravenhage deed Donderdag uitspraak in de zaak van den steenfabrikant te Ouder- I

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1