Lires ra.s 1 BINNENLAND. n, 1 ningen. ZS (DEN: ppelen 1888. I Vrijdag 22 Juul. N° 3720. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. dam. IEN, lL. GOUDA. ng. isstremd nselpoeder. iven. at lil -!j Boekhan- EN roodachtig d I do Vla de Gouwe tot aan de in die te Gouda :elen. is, vandaar i Fruiten. Te Utrecht zijn geslaagd bij het theoretisch ge neeskundig examen 1' ged. de hreren J. M. Schin kel en C. H. Felix, voor het eerste natnurk. examen de heer T. Tom. vorm, voor m- rad- der Zelf- uitspat- ie nieuwe en Zg 'd as s a_ ‘r, MM. yzen in uit- GOUDSCHE COURANT I Tot nog toe moesten de werkende leden der Goudsche Zwemclub den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben. Thans m daarin verandering gebracht en kunnen ook jongens beneden dien leeftijd als zooda nig worden aangenomen. if'b. Pros ’erschrik- ugd lijdt, >nng, die n van een het Ver- larkt 34, t bedrag, n boek- GOUDA, 21 Juni 1888. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Vrijdag den 22 Juni 1888, des namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen Het adres van den heer W. Kromhout Sr., kassier der Stadelijke Bank van Leening, houdende verzoek om ontslag en pensioen, mpt het daartoe betrekkelijke rapport van Burgemeester en Wethouders. Naar ons uit ’s Hage wordt bericht is heden nacht Prinses Marie, weduwe Prins Hendrik der Neder landen, te Dresden overleden. In de zitting der Rotterdamscho Arr. Rechtbank van Dinsdag werden veroordeeld: J. M., oud 18 jaar, pottenbakker ,e Gouda, wegens vernieling van een glasruit, tot 1 boete, subsidiair 1 dag hechtenis. M. L. C., oud 44 jaar, gepensionneerd militair, wonende te Gouda, wegens mishandeling van zijn broer, tot 8 dagen gev. Th. B., oud 55 jaar, melkverkooper te Gouda, bekl. van vernieling, w*rd vrijgesproken. Do heer mr. 0. Pijnaeker Hordijk, oud-minister van Binnenlandsche Zaken, thans Commissaris des Roilings in Drenthe, is benoemd tot Gouverneur- Generaal van Ned -Indië. Naar het Dagblad verneemt, heeft Z. M. de Koning mr. J. Heemskerk Az., oud-minister van binnenlandsche zaken, benoemd tot lid van den Raad van State. In verschillende gezinnen te Amsterdam zijn ziektegevallen voorgekomen, die worden toegeschre ven aan het gebruik van schadelijke melk. Zelfs is een der aangetasten reeds bezweken, een oppas send huisvader, die een onverzorgd gezin achterlaat. Aan het Verslag van den toestand dezer gemeente over J.887 ontkenen wij het volgende ARCHIEVEN. In den toestand van het Oud-Archief kwam geene noemenswaardige verandering. De belangrijke stukken en bescheiden, daarin aan wezig, zyn voor hen, die op het gebied der ge schiedenis en oudheidkunde onderzoekingen doen, van veel waarde. De Archivaris ontvangt dan ook geregeld aanzoek tot het doen van nasporingen, waaraan zooveel mogelijk wordt voldaan. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken werd bij vernieuwing de aandacht gevestigd op de minder doelmatige wijze, waarop het Archief gebor gen wordt, en de vraag gedaan of niet het gebouw der voormalige Gasthuiskerk tot bewaarplaats daar van zou kunnón worden bestemd. Een plan om dit gebouw gedeeltelijk voor het Archief met een daarbij behoorendfvertrek als leeskamer in te richten, werd door den Gemeente-Bouwmeoster ontworpen. Wordt dit plan, dat in December bij dpn Gemeenteraad inkwam, vastgesteld en uitgevoerd, dan zal voor het Archief voortaan een geschikt lokaal verkregen worden met voldoende inimte en goed licht. GEMEENTE-E1GENDQMMEN, WERKEN EN INRICHTINGEN. A. Eigendommenniet bestemd voor den publieken dienst. Aan de eigendommen der Gemeente, niet bestemd voor den openbaren dienst, waren geene vernieuwin gen noodig, daar zij over het algemeen in behoorlijken staat van onderhoud verkeerden. Voor het gewone onderhoud werd besteed 45.27 aan materialen en 75.53 aan arbeidsloonen. De inkomsten uit die eigendommen bedroegen 6437.88*. B. Eigendommen, bestemd voor den publieken dienst, en openbare gemeente-werken. Onder deze rubriek moet vooreerst genoemd wor den het Exercitie- en Schietterrein aan Schieland’s Hoog en Zeedijk, waarvan het medegebruik ten dienste van het Garnizoen voor eene som van 100. ’s jaars aan het Ryk is afgestaan. Aan dit terrein hadden in het afgeloopen jaar slechts de gewone herstellingen plaats, zoodat de kosten daarvoor uitgegeven aanmerkelijk minder be droegen dan in het jaar te voren. Deze beliepen aan materialen en arbeidsloonen f 223.19. Vervolgens behooren onder de hier bedoelde eigendommen a. Openbare Gemsente-gébouwen. De restauratie van het inwendige van het Stadhuis werd voortgezet, waarvoor by de Gemeentebegroo- ting, dienst 1887, waren aangewezen de vergader kamer van Burgemeester en Wethouders en het por taal of plein vóór de Raadzaal. De eikenhouten plafonds werden van de kalklaag, waarmede zij be dekt waren, ontdaan, schoongemaakt en bijgewerkt, zoodat zij zich weder in hunnen oorspronkelijke!! staat vertoonen. Het overige houtwerk van de ramen en deuren, die zich itf de kamer en op het plein bevinden, heeft na gerepareerd te zijn een oud-eikenhoutkleur verkregen, terwijl de kamer op nieuw is behangen en van meubelgordijnen voorzien. Het gebouw der Bank van Leening en de vóór- bouw van het Weeshuis werden aan de buitenzijde geverfd, welk werk, in het openbaar aanbesteed, aan het eerstgenoemde gebouw wérd uitgevoerd door B. Brouwer alhier, voor f 17^.— èn aan 1 melde door Joh. Vos, mede alhier woonachtig, voor 222.—. De nieuwe achterbouw van het gebouw genaamd >Arti-Legi,« gedeeltelijk reeds in 1886 door den aan nemer H. J. Nederhorst alhier uitgevoerd, was op den bepaalden tijd gereed en kon in gebruik worden gesteld. Het uurwerk iu de Vrouwentoren op de Nieuwe- haven onderging eene belangrijke herstelling, die op verdienstelijke wijze werd volbracht door den Stads- Klokkenist J. H. Vetter, alhier. Langs het bassin van de Bad- en Zweminrichting moest de wal beschoeiing over een lengte van 7R meter worden vernieuwd. Dit geschiedde bij openbare aanbesteding door den aannemer W. Bokhoven alhier, voor eene som van 1270. De tweede ziekenbarak in de //Manege" werd uit elkander genomen en opgeborgen. b. Straten, pleinen, riolen en waterleidingen. Het onderhoud der straten werd ook in het afgeloopen jaar publiek aanbesteed. Aannemer was wederom H. Lamers te Elten, die ingeschreven had voor 0.10* per vierkanten meter, en over wiens werk men zeer tevreden kon zijn. Hij ontving over 1887 een bedrag van 2500.41 voor zijnen arbeid. Doordien de straten dikwyls hier en daar voor de gas- en waterleidingen moesten worden opgebro ken, vereischte het onderhoud veel zorg. De straten, die eene belangrijke verlegging of ver nieuwing ondergingen, zijn de Zeugstraat van den Tiendeweg tot aan de brng achter de Waag; een gedeelte van de Vest een gedeelte van den Stations- of Toegangsweg de Nieuwe Haven van de Gouwe tot aan de Lange Dwarsstraat do Hoogstraat de Groentenmarkt of de Naaierstraat de Bleekerssingel van het perceel Wijk R, No. 254 tot aan de brug over de Karnemelksloot de Crabcthstraat de Korte Groenenden! de opritten van de Haastrechtsche brug de Raam van de Drapiersteeg tot aan i müigstraat de Peperstraat van straat gelegen brug; de Korte Noodgodsteeg de Doelensteeg het Bolwerk buiten de Potterspoort. Er werden gelegd en verlegd 12346 M8 keien en 7870 M3 klinkers. De levering van de voor het onderhoud der straten benoodigde materialen geschiedde bij open bare aanbesteding. Aangenomen werden 440 meter trottoirband voor de Crabethstraat door de firma Louis Goffin Co. te Luik voor 1.84 per meter 50000 Ben-Ahin keien door Ernest Janssen en Ed. Burlion te Luik voor 78.per duizend 100000 blauwe IJselstraatklinkers door de firma Schabj Bekker te Schoonhoven voor 5.98 per duizend 95000 Vechtsche straatklinker, Vechtsche door de firma Wed. J. Brunt te Woerden 13.68 per duizend 25000 Vechtsche straatklinkers, Waalvorm, door de firma van Delden Co. te Leiderdorp voor f 14.74 per duizend. De kosten van het onderhoud bedroegen in het geheel 12827.92, waaronder begrepen is een be drag van f 185.34®, dat de Gemeente terugontving van de Goudsche Waterleiding-Maatschappy. Voor het onderhoud der riolen werd behoorlyk zorg gedragen,ten behoevewaajrv&n werden besteed ƒ792.63 aan materialen en 979.84 aan arbeidsloonen. De sloot langs de Zuidzijde der Boelekade werd gedempt en gerioleerd. Er werd gelegd een cement- riool, binnenwerks groot 1 M. bij 0.60., voorzien van zeveu reinigingsputten. Verder werden in aan sluiting met dat riool tot afvoer van hemelwater geplaatst 24 groote gegoten ijzeren straatkolken met 100 meter Engelsche aarden buizen van 17 centi meter diameter. De uitvoering van dit werk geschiedde na opei het laatstge- “bare aanbesteding door H. Jongenburger te Wac dinxveeu voor 5940.terwijl de kosten der rioleering met inbegrip van die der noodige afrasterin gen 6230.34 zijn geweest c. Wegen en voetpaden, behoorende aan en onder honden door de Gemeente. Omtrent de hier bedoelde wegen zijn geen bijzon derheden te vermelden. Zij verkeeren over het algemeen in goeden toestand. Ook de aan de Gemeente toebehoorende wegen onder Alphen, Bjskoop en Waddinxveen, namelijk w j het Goudsche en Amsterdamsche Rijpad en de 75 1 Brugweg, anders genoemd de Zwarte weg, werden in behoorlijken staat onderhouden. De uitgaven ten behoeve van deze wegen waren 1345.08 aan materialen en 1443.17* aan arbeidsloonen. Aan de plantsoenen werden de gewone werkzaam heden verricht, noodig voor een behoorlijk onderhoud. Daaraan werden ten kosten gelegd 1065.95 voor materialen en 1596.46 voor arbeidsloonen. d. Rivieren, kanalen, vaarten en bijbehoorende t werken. Aan het Jaagpad langs de Gouwe moesten als naar gewoonte op verschillende punten ophoogin^en plaats hebben. Het daartoe benoodig’e fijne puin werd in twee perceelen van 500 kub. meter ieder aanbestoed. Aannemer was D. van Kleef te Waddinxveen, die de beide perceelen leverde voor 985,te zamen. De rivier de Gouwe moest bij de draaibruggen te Waddinxveen en te Boskoop worden uitgediept. Dit geschiedde door J. van Herk te Ouderkerk a/d IJsel, die bij de gehóuden aanbesteding do laagste inschrijver was en het werk aannam voor 292. De kosten van onderhoud eu ophoogen van het Jaagpad en van het uitdiepeu der Gouwa hebben aan materialen en arbeidsloonen bedragen ƒ2650.71. Ton behoeve van het onderhoud van het veer op den Riju te Gouwsluis met het daarby behoorende woonhuis van den veerman werd eene som van 70.44 uitgegeven. De houten schoeiingen langs de Turfsingelgracht en langs de aanlegplaatsen der stoombooten werden, na hier en daar belangrijke reparatiën te hebben ondergaan, afgeboend en geteerd. Voor het onderhoud der kaaimuren in en om de stad werd naar behooren zorg gedragen. Zij werden tot aan de lijn van den laagsten waterstand schoon

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1