h Vrijdag 29 Juul. 1888. N° 3733. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. feit i eischte mitsdien drie maanden BINNENLAND. 88, ïr, andsche bericht, It op: M lis, 187.) •o, 1QO.OOO en en in - lucht 29 43 E KRUIS, t De ge- genezing voltooid hij daarna over- 13 1 GOUDSCHE COURANT; ZOON. )ON. 5 der Pre- ehoeve van landxche ndeerenden ZOON. EMAN. BENEDEN. ?F COMP. COMP. IN ZOON. i NACKEN. 1ENEVEI.D. JMP. ONEN. REEDE. leningen Actieve Reserve •149 71 2 2 8 EREÏNIMNO IEICHI- ler laatste, ‘retnie- aan achtte het ten laste gelogde en - I den, vol- srd door l'joden. tiaar op 31 sterdam en 'eter. Adv. Lid. tkening van i Kruis» en rissen, Mr. t zekerheid Waarborg- Bank te gebrachte gst worden .gen na het Te zinnen 232 man. Het korps Officieren onderging in het afgeloopeu j jaar eenige wijziging. Op hun verzoek werd eervol ontslag verleend aan de heeren P. Goedewaagen Tz. als Kapitein, en L. A. Kesper en M. van den .Brandeler als 2® Luitenant, aan den laatstgenoemde wegens vertrek uit de Gemeente. Benoemd werden tot Kapitein de le Luitenant J. A. P. Montijn, tot 1® Luitenant de 1® Luitenant a la suite H. J. de Voogt en tot 2® Luitenant de schutters J. van Nijmegen Schonegevel en C. J. A. Kerkhof, terwijl aan den Kapelmeester J. G. Areutz de porsoneele rang van 2® Luitenant werd toegekend De bijeenkomsten der Officieron-Vereeniging had den iedere maand plaats. De Majoor-Commandant hield in het afgeloopen jaar weder tweemaal in de maand theorie met de heeren Officieren en was zeer tevreden over de trouwe opkomst en de daarbij ge bleken belangstelling. De Kader-Vereeniging werkte wederom zeer gun stig zij bevorderde den goeden geest onder de leden en wekte de belangstelling op in den dienst. De vrijwillige oefeningen der Vereeniging werden geregeld elke week gehouden onder leiding van den lcn Luitenant der Infanterie C. Bakker, die aange- Op de vraag of do bekl. nog iets tot .zijne (lediging te zeggen had, antwoordt déze neen, dat zullen wij later kijken. Aan het Verslag van over 1887 ontleenen wij liet volgende Straatverlichting. De Maatschappij voor Nieuwe Geoctroy eerde Gasbereiding, die zich bereid had verklaard op de in ons vorig verslijg medegedeelde voorwaarden hare Gasfabriek aan de Gemeente aftestaan, staakte inge volge de met ons Collegia gesloten overeenkomst in den nacht van 31 September op 1 October hare exploitatie. Van dat tijdslip af wordt in de verlichting dor Gomeeute voorzien door de Stedelijke Gasfabriek. Het beheer over de fabriek is opgedragen aan eene Commissie van drie leden, van welke een door het Dhgelijksch Bestuur der Gemeente uit zijn mid den wordt aangewezen en de beide anderen uit den Gemeenteraad door dezen worden benoemd. Onder de Commissie staat aan het hoofd der fa briek een Directeur, dio by zjjne werkzaamheden wordt bijgestaan door oenen Opzichter, eenen Boek houder én eenen Klerk. Het terrein dor oude door de Gemeente overgeno men Gasfabriek onderging door aankoop van drie huisjes aan de Lazarussteeg eene belangrijke uitbrei ding. Op de plaats dezer huisjes is do nieuwe stokerij verrezen, die in October in werking werd gesteld. t zijn, zegt bekt vrouw, dio ook in f 6 voor, dat noem op. winsten, zegt bekl., op een jas neemt patent, hoeveel dat W- je patent staat ook ab schandelijke wijze vrijgesteld en 62 voor dm» dienst geschikt bevonden. I ver- I GOUDA, 28 Juni 1888. Wij gevoelen ons verplicht met een enkel woord terug te komen op hetgeen wij in ons vorig nr. schreven ten behoeve van S. Eckerling. Nadat wij eergisteren de aanbeveling voor ge noemden persoon plaatsten, lazen wij gisteren in de N. Roti. Cl. eene dankbetuiging van Eckerling voor de ontvangen bijdragen, waardoor hij in staat was gesteld voor zich en de zijnen het brood te kun nen verdienen met de mededeeling, dat hij weder naar Galicie vertrok. Daaruit moest o. i. opgemaakt worden, dat hij aan verdere ondersteuning geen behoefte had. Wij hebben onmiddelijk te Rotterdam - waar hij laat stelijk vertoefde persoonlijk informatica inge wonnen en het resultaat daarvan was dat wij thans overtuigd zijn dat Eckerling alleszins voldoende geholpen is. Onder deze omstandigheden achten wij ons verplicht onze stadgenooten, dat mede te deelen met verzoek onze vroegere aanbeveling als niet ge schreven te beschouwen. Er zijn hier te lande en ook hier tor stede nog genoeg ongelukkigen, die hulp verdienen, dan dat wij het in de hand zouden mogen werken dat een vreemde hoe ongelukkig zijn lot ook zij bijdragen werden geschonken, die elders beter geplaatst zijn. Bijna was een onzer ingezetenen en tvij met hem do dupe geworden van eene daad, die som migen misschien als een grap zullen beschouwen, maar waarop wij eene andere benaming zouden toe passen. Ons werd nl. een advertentie aangeboden bevattende de aankondiging van het oudertrouwd zijn van een heer en dame, dat geheel en al uit de gegrepen was. Dank zij de activiteit van onzen uitgever is ons nog bijtijds gebleken dat het een valsche aankondiging was. Het behoeft echter geen betoog Hat het ondoenlijk is voor de admini stratie van een blad steeds vooraf na te gaan of dergplijke adverteutiën echt zijn. Het zeer eigenaardige schrift van hom, die de ad vertentie zond, gevoegd bij de omstandigheden, waar onder het geval plaats had, doet gemakkelijk den dader van het hoogst afkeurenswaardig feit kennen. Alleen in geval hij ons schriftelyk of mondeling zijne excuses maakt zullen wij aan do zaak geen ge volg geven en zijn naam verzwijgen. In de Dinsdag gehouden zitting van de Rottor- dam«che Rechtbank werd de volgende zaak be handeld. Vrouw H., van haar beroep verhuurster van dienstboden to Gouda, heeft een zieken man waar voor maar begin van komende, De fabriek werd verder voorzien van eenen scrub ber en Tan eenen nieuwen condensor, terwijl een der gashouders, die wegens de daaraan bestaande gebre ken in den laatsten tijd buiten gebruik was gesteld, zoodanig werd gerepareerd dat hij weder dienst kan doen. Eindelijk werd een aanvang gemaakt met de verbouwing en herstelling der woning voor den Directeur. De lichtsterkte van bet gas was in den aan vang der Gemeentelijke .exploitatie, tengevolge van de moeilijke omstandigheden, waarin men bij het wer ken met gedeeltelijk oude en gedeeltelijk nieuwe werktuigen en toestellen verkeerde, onvoldoende. Van lieverlede is in dezen toestand verbetering gekomen, terwijl er naar gestreefd wordt steeds eene lichtsterkte’ te verkrijgen van 16 standaardkaarsen. Nadere bijzonderheden omtrent de exploitatie der Stedelijke Gasfabriek vindt men in het Verslag der Commissie van beheer, dat weldra het licht zal zien. Op het einde van het jaar had de straatverlichting plaats door middel van 309 lantarens, van welke 106 dagelijks van zonsondergang tot zonsopgang brandden, terwijl de brandensuren der overige lantarens gere geld waren in verband met den stand der maan. Voor de straatverlichting werd in 1887 uitgegeven eene som van 11498.35*, welk bedrag verhoogd dient te worden mei 62,51, besteed voor arbeids- loonen. geen genezing te vindon was. In het dit jaar, in het logement van Oosterom waar zij dikwijls kwam om dienstboden welke zonder dienst^ waren te besteden, hoorde zij van een oude kenms, dat daar een persoon verbleef welke genezing bij ziekte aanbracht. De vrouw dacht direct om haar man on verkreeg van den persoon de belofte, des andoren avonds ten haren huize een bezoek te komen brengen. Hij kwam reeds dos voormiddags toen de vrouw niet thuis was en herhaalde zijn bezoek des avonds. Toen zag hij den patient, hoorde diens toestand en be loofd» hein te genezen, zoodat hij zijne gewone wandelingen met moeder do vrouw zou kunnen doen. Zeker zeide hij tegen de dochter, ik zal zorgen dat hij not zulke goede beenen krijgt als jij. De ge nezing zou echter 300 kosten. Dit was voor de inenschcn te veel, doch de e’culaap is ook barmhartig en na over en weer proton wordt de som van 25 vastgesteld, 6 gulden te betalen op hand, 6.50 don volgenden morgen eu 12.50 na drie weken als de :A was. De geneesmiddelen, welke hij daarna handigde, bestonden in kruiden en balsem welke met moutwijn vermengd moesten worden en op negen door hem aangewezen lichaamsdeelen gestre ken toen vertrok de koopman en kwam niet meer terug. Daarom stond hij diensvolgens wegens oplichting terecht. De twee getuigen, waren de moeder en dochter, i welke verklaarden zooals hierboven de zaak werd medegedeeld. De bekl. beschouwt de zaak als de natuurlijkste der wereld; hij ontkende gezegd te hebben dat hij den man in drie weken genezen zou, hij heeft slechts als koopman zooals zijn patent luidt, kruiden en balsem verkocht. De moeder en dochter bleven pertinent volhou den, dat bekl. gezegd had in drie weken genezing aan te brengen. Ja wel, zegt bekl., maar ze weten niet wat er gezegd is, de moeder heeft op dien avond met mij en de zieke een glas brandewijn gedronken en weet dus niet wat er gesproken is en de dochter, nu ja, die spreekt de moeder na. Waarom, vraagt do President, moest die kruiden met moutwijn aangelengd worden, waar was dat voor Om versterking in de leden te krijgen, zegt bekl., en op een oratorischen toon voegt hij er aan toe, het geneeskundig bestuur geeft het als versterking tegen verzwakking en ik heb het bij mijn eigen kinderen aangewend. Hoeveel waarde hadden die gestampte kruiden en balsem, drie cents niet waa’ Laat het 3 cents of 10 galj En daar neemt gij van eei bekrompen omstandigheden is ik grove afzetting, merkt ZEI Ook de winkelier neemt grol aanvoerende dat men wel bovendien het staat niet iu e men voor zijn artikel nemen Neen zegt ZEA. maar in niet, dat je de menscheu op bedriegen mag. Waarom, vraagt de President, zijt gij den vel genden morgen niet om de andere 6.50 geweest Ik wist het niet, dat ik dat afgesproken had, zegt bekl. ik was dien avond wat boven mijn thee water geweest. Zoo, dus anders wasje om die 6.50 ook gekomen? Zeker, dat zou wel, zegt bekl. Dan zeg ik nog eens, hernam de President, dat men dat in burgermanstaal grove afzetting noemt. Excuus heer rechter luidt het antwoord, als ik mijn horloge verkoopen wil, dan kan ik het doen voor wat ik wil. v liet M. achtte het ten laste gelegde feit j wettig bewezen J-"- -1— gevangenisstraf. De heer P. landbouwer te Zevenhuizen, werd i gisterenmorgen zoodanig door een stier in de weide mishandeld dat zijne toestand zeer zorgelijk is. den toestand dezer gemeente HOOFDSTUK VIL NATIONALE MILITIE EN SCHUTTERIJ. a. Nationale Militie. Het aandeel dezer Gemeente in de lichting van 1887 bedroeg 43 man. Het getal ingeschrevenen voor de Nationale Militie was 157. Daarvan werden 95 om verschillende redenen Bij de Militie te land zijn ingelijfd Lotelingen Nummerverwisselaars Plaatsvervangers Bij de Zeemilitie lotelingen Te zamen b. Schutterij. De werkelijke sterkte der dienstdoende Schutterij, die uit drie kompagniën besmat, was 60.3 manschap pen, waarvan Actief’290 Reserve313 De bij de wet bepaalde actieve sterkte der Schut terij is 296. De eerste ban bestond uit Officieren Onderofficieren Korporaals Tamboers Schutters

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1