W BINNENLAND. 118 - en !W 1de Stoom- rdenkracht da, aan de neche Veer Woonhni- ronde en ■gplaateen, kist, Lood- 18 Aren, is’s. 1888. 3729. HT. kooping. L te Gouda 's morgens an de Markt >pen inderhouden Vrijdag 13 Juli. --p Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Erf mwenj DSCh, b Lager ra. Ki. HI 1 De inseacling van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave a tjjnde zeer 388 bg de de Notaris MMMMHKl flesscben. 5 •r den ret- rerkoopdag De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.25 franco per post 1.50. i Gang met legden groo- is met Zol- jkHNo.87, >2 en 1477, i: 8 Kamers, ier, Kelder, waterpomp, i, benevens Turfmarkt, rerkoop alle 2—4 nar, GOUDSCHE COURANT. i af 9 Juli ■I 7 te Gouda, B No. 308, j de week he Bron- helder- gehalte verdienen neten van 5 hoogere burgerschool met 3jarigen cursus aan den directeur den heer K. Mars door oud-leerlingen en leerlingen een huldeblijk aangeboden, bestaande uit een prachtwerk, getiteld: l’ Oeuvre de Rembrandt. - Het woord word daarbij gevoerd door den heer Joost van Vollenhoven MPz., terwijl Jhr. Van Gitten den heer Mars namens het gemeente-bestuur geluk wenschte. Naar aanleiding van de Delftsche studentenfeesten, deelt een oud-student van 1844 o. a. het volgende mede. Ik deed mijn toelatingsexamen op vijftienjarigen leeftijd in Juni 1844. Het aantal „studenten" van het le studiejaar 44/45 was 47. Wij voelden ons heele heeren; maar als ik het nu aanschouwde, zou ’t mij zeker een klas H. Burgerscholieren toeschijnen. Er waren daaronder werkelijk kinderen. Wel Werden wij door de leeraren toegesproken met den titel „meneer", en we zouden ons diep be- leedizd gevoeld hebben als prof. Lobatto of welke leeraar ook ons eenvoudig bij den naain genoemd had. ’t Geen niet belette, dat wij als jongens wer den behandeld. In de zaal van het le studiejaar liep gedurende „het college" of de les steeds een surveillant rond, een gepeusionneerd sergeant-majoor, een oude snorbaard, die nauwkeurig toezag of „de heeren" ook fluisterden, poppetjes van papier maak ten, elkaar hinderden of andere soortgelijke misdaden pleegden. Was hij dan goed gemutst, dan gaf hij den delinquent een porwas hij minder goed geluimd, dan werd zoo’n „heer" opgeteekend. Zoodra een „student" driemaal „opgeteekend" was, werd hij door den surveillant bij den directeur Lipkens, staatsraad in buitengew. dienst, gedenon- ceerd. Dan moest de boosdoener bij den directeur komen en kreeg van dezen een vaderlijke vermaning of een dreigement. Eens werd ik met den „heer" Dinsdag j.l. had alhier de gewone Juli-vergade- ring plaats van het alhier gevestigde Departement der Maatschappij tot Nut van *t Algemeen. Achtereenvolgens waren aan de orde rekening en verantwoording van den penningmeester, het ver slag van de afgevaardigden, de Volksleesbibliotheek en de openbare vergaderingen. Uit het door den penningmeester ingediende rap port bleek dat de toestand der kas, ten gevolge van overlijden en vertrek van vele leden, niet zeer gunstig te noemen was. Erenwel werd een betere toestand in 't vooruitzicht gesteld door die leden die de indertijd ten behoeve der. Kweekschool gestortte en thans terugontvangen gelden in de Departements- kas wenschter te storten. Door den heer I). Ruyter werd verder een hoogst belangrijk verslag over de jongst gehouden algemeene vergadering uitgebraoht, waaruit vooral bleek dat de werkzaamheden der Maatschappij zich bij voorkeur bepaalden tot onderwerpen van socialen aard. Voorts Werden do aangelegenheden der Volkslees- bibliotheek behandeld en bleek het o.a. dat in het afgeloopen saisoen 101 lezers van genoemde inrich ting hadden gebruik gemaakt. Opnieuw werd aan deze inrichting een crediet van 50 toegestaan. Daarop werd er besloten 120 beschikbaar te stellen ten einde dezen winter wederom lezingen te doen houden en verder ook eene voordracht aan te vragen, gelijk die bij besluit van de algemeene vergadering van wege het Hoofdbestuur gehouden zullen worden. Vervolgens werd opnieuw de vraag ter sprake gebracht of hier ter stede de oprichting van eene Ambachtsschool wenschelyk kon worden geacht en werd een indertijd voor dit doel benoemde Com missie uitgenoodigdin de aanstaande Decembor- vergadering aangaande deze zaak rapport uit te brengen. Ten slotte werd tot lid van het Bestuur gekozen de heer A. Simons. GOUDA, 12 Juli 1888. Bij het Woensdag gehouden admissie-examen voor het progymnasium zijn van de 7 aspiranten 6 toegelaten nl. A. D. Cheriex, J. Dirkzwager, F. A. Erkelens, 8. H. Kluit, J. H. van der Meulen en W. H. A. J. Brand van Straaten. en controleur. Nopens wedervaren geen tijding' Een escadron en 9e bataillon gisteren daarheen- Nacht te Serang rustig. Resident heden aldaar teruggekeerd. Tweede telegram. Patrouille bedoeld in mijn telegram had op ongeveer 8 paal van Serang ont moeting met een 100 tal. Nader telegram. Uitslag Ontmoeting patrouille met muiters. Na drie sommntiën salvovuur. Negen muitere gedood. Te Tjilegon geen verzet. Aldaar vermoord adsistent-resident Gubbels met eehtgenoote en twee kinderen, klerk DMpas, onder-coltocteur, de wedana, djaksa en cipier, patrouille gelegerd in gevangenis, niet verontrust poepen gistermiddag te Serang aangekomen. Een epmpagnie met resident des avonds naar Tjilegon. Aadleiding onlusten nog onbekend. Het schoolverzuim van de 174 leerlingen der 1ste openbare school te Kapalle a/d. IJsel bedroeg van pr* Januari tot uit* Juni 11., absenties wegena ziekte niet medegerekend, nog geen ïwart percent dor ge houden schooltijden. Gedurende dien tijd verzuimden 136 leerlingen geen enkelen schooltijd, 20 leerlingen 1, 9 leerlin gen 2, 6 leerlingen 3 en 2 leerlingen 4 schooltijden, nl. 15, vraarvan 14 wegens veldarbeid. Beklaagd van mishandeling stond te Rotterdam terecht B. den O., 40 jaar, koopman en vleeschhou- wer te Groot-Ammera. Op den 7en Juni jl., terwijl het (e Lekkerkerk kennis was, had bekl. met zeke ren M. S. onaangenaamheden gekregen (waarover, kon de rechtbank niet te weten komen), doch ber- haaldolijk was dit weder afgedronken. In den vroe gen ochtend van den 7en nu was M. S. thuis geko men en had zich te bed begeven. Om 4!/, uur dien ochtend, toen de vader van S. thee zat te drinken, kwam bekl. te diens buize; er werd vriendschappe lijk gesproken, en bekl. gebruikte een paar kop thee. Na gevraagd te hebben waar de zoon was, dien hij wenschte te spreken, liep bekl. op de bedstede toe, en, onder het zeggen van „zoo ben jij daar?" gaf hij M. 8. eenige stoeten tegen hoofd, en bracht hem eene bloedende wonde in het aangezicht toe. Dit laatste ontkende bekl,hij had geen mes gebruikt, wel had bij 8. eenen stoot tegen het hoofd gegeven. Bekl’s handeling qualificeerde het O. M. als laag en gemeen, het zou dan ook eene strenge straf vorderen, on wel zes maanden gevangenisstraf. Bekl’s. verde diger, mr. N. W. Harmens, vond de gevorderde straf veel te hoog de verwonde toch had nog pogingen aangewend om de zaak niet te vervolgen, doch dit was vruchteloos geweest. Pleiter vroeg de oplegging van eene geldboete. Over 8 dagen in deze zaak uitspraak. Men schrijft uit Schoonhoven, i. d. 9 Juli: Het is hier tegenwoordig in de Christelijk Gerefor meerde Gemeente alles behalve rustig. Gistermor gen werden zelfs gedurende het uur der godsdienst oefening in de kerk op hevige wijze zeer bedenkelijke verwijtingen gewisseld en raakte men handgemeen. Gisteravond verdrong zich een groot getal nieuws gierigen in en by de kerk, maar toen herhaalde zich het sohandelyk tooneel niet. Van het voorgevallene wordt, naar men zegt, prooes-verbaal opgemaakt. Uit Rotterdam meldt menDinsdagmiddag werd l van het IS’/a jarig bestaan der AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertenties gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschjjnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De Haav^he correspondent der „Zutph. Ct.„ schryft „Van particuliere loteryen ia de Staat zoo afkeerig, dat zelfs voor een liefdadig doel geen loterij boren de 100 op touw mag worden gezet zonder spe ciale koninklijke goedkeuring. Die goedkeuring is echter overbodig als men maar zorgt, dat er geen nieten zijn, en daarvan weten vooral de groote ban kiers heel aardig te profiteeren door zonder ver gunning premieleeningen aan de markt te brengen, die eigenlijk niet anders zijn dan loteryen zonder ruatan. Daiwwil zeggen l allen, dia meedoen, krijgen hun geld terug, maar de meesten eerst over 60 a 100 jaar, zoodat het bijna met nieten gelijk staat, maar toch aan den vorm is voldaan. Mij komt bet voor dat ook voor dit onderwerp wette lijke voorziening noodig is. Een van beiden is zeker: men moet of alle loterijen geheel vrijlaten en de burgers niet meer beschermen tegen de winzucht van op den speelhartstocht speculeerende geldmakers of men moet de wet zoo inrichten dat niet onder gewyzigden vorm op groote schaal kan worden ondernomen wat men in het klein tegengaat. De zaak is van te meer gewicht, Omdat men het bij die premieleeningen in den regel gemunt heeft op de spaarpenningen van den kleinen burgerman, en soms tonnen, ja millioenen, meer laat opbrengen dan noodig is om op, den bepaalden tijd de toegezegde prijzen uit te betalen." Onder dagteekening van 9 dezer is bij het Dep. van Koloniën het volgend telegram uit Indië ont vangen. Uit Bantam bericht vry ernstige rustverstoring heden nacht uitgebroken in Anjer, bij afwezen assistent- resident die met resident en aspirant controleur op tournëe ie. Gevangenis Tjilegoen geforceerd. Tele graaf afgesneden. Klerk met gezin vermoord. Muite lingen op weg Serang. Naar aanleiding van dit telegram Leeft de Minister van Koloniën aan den Gouv.-gen. mededeeling ver zocht van de aanleiding der onlusten Vm van hetgeen tor zake door de Ind. Reg. verricht is. Hierop is per'telegraaf geantwoord: Na voorloopig bericht gisteren omtrent onlusten, geen positieve tijdingen ontvangen; aanleiding nog volkomen onbekend. 8 v„ Garnizoen Serang zond patrouilles, vergezeld regent ter gelegenheid

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1