1888. HT. IEE oom. csch, BINNENLAND.’ N° 3730. Zondag 15 Juli. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ■Nieuws- en PJr. mek. uwerij n! Is Lager n. J f'. 6. )OR, AN. 9 Bij deze Courant behoort een Bijvoej^el Bock, C. H. Wijckhujjsc terug 1. het Bank- louda. ornoemd, jrmeuter. Wageningen ia uit !rd o. A. F. M. flesschen. an IERS van .G MOR- van den in Vtrechl inuten tr zal af- en Kaas- i de Kaas- jdt terug min. in ure 35 1 ure 17 )s van een H.Gt. en N G van Gas- iz. jen en ELGr. voor Binnen kort zal in de St. Janskerk alhier een groot concert worden gegeven, niet zang, viool enz., dat ongetwijfeld do aandacht der Goudsche muziek* minnaars zal trekken. ie Brou- helder- gehalte verdienen eten van Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen van 12 en 13 Juli. Alvorens tot behandeling van de aan de orde zynde wetsontwerpen over te gaan, deed de Minister van Koloniën eenige mededeelingën omtrent de onlusten in de residentie Bantam, in hoofdzaak over eenkomende met bet in ons vorig nummer gepu bliceerde telegram. Hoewel de Regeering het betreurde dat er Éuropeesche en Inlandsche hoofden waren gevallen, noemde zij het toch geruststellend dat uit de ge vallen slachtoffers bleek, dat de opstand niet uit sluitend tegen het Europeesch gezag was gericht. Intusschen is de oorzaak nog steeds onbekend, al vermoedt men dat de eenige aanleiding was aanhit sing door eenige ontsnapte gevangenen uit de ge vangenis te Tjilegon. De Regeoring deed de toezegging, nadere mede- deeling omtrent deze zaak te zullen doen. Dat dit niet geschiedde in de Staatscourant van Maandag avond, is te wijten aan het te laat ontvangen van een telegram. Voorts werden in deze zitting goedgekeurd de vroeger uitgekomen kleine wetsontwerpen. De be raadslagingen over de verlenging van den diensttijd der inlichtingen 1883 en ’84 werden wegens het late uur'geschorst. Dinsdag a. s. zal de verlenging van octrooi aan de orde komen. Eene conclusie van de commissie voor de ver zoekschriften, om een nader adres van de heeren Sol en De Sturler ter inzage te leggen, in het ver trouwen dat Regeering in deze zelf zal handelen, werd, na bestrijding door den heer Van Kerkwijk, aangenomen met 41 tegen 13 stemmen. In de zitting van gisteren bij de verdere beraad slaging over het voorstel der diensttijdverlenging voor de miliciens van 1883 en 1884, verklaarde de Minister van O >rlog dezen maatregel niet dan strikt noodig te zullen handhaven en geen bijzondere bepa lingen voor plaatsvervangers te nemen. Op het punt van dienstplicht heeft hij een bepaalde overtuiging, De wereld-beroemde geschilderde glazen in de St. Janskerk alhier üagteekenen van jaren her, naar men weet. De glazen zelf kunnen natuurlijk den tand des tijds uitstekend trotseeren, zoodat nog het verre nageslacht zal kunnen genieten van die heer lijke kunstwerken, maar met het lood, dat de ver schillende stukjes glas samenhoudt, is dat niet het geval. Het ia nu ongeveer 22 jaar geleden, dat hh. kerkvoogden het noodzakelijk achtten dat te doen herstellen wilde men niet het bestaan der glazen zelf in gevaar brengen. Het was een zeer omvang rijk werk, verre van gemakkelijk, en niet aan den eersten den besten toe te vertrouwen. Toch sloeg men de handen moedig aan het workMet beleid, ijver en volharding toog men aan den arbeid. Het ging langzaam maar geregeld vooruit, ieder jaar deed De voorteekons van den winter vertoonen zich al reeds, zegt men niet zonder reden dezer dagen heeft het in Groningen zoodanig gevroren, dat er ijs in de slooten lag het gras wit was van de vorst en de boekweit verloren is te achten. Tot heden hebben wij nog slechts 8 warme dagen gehad. De kans op een goed jaar is voor den landbouw dan ook sinds lang wég. Een zonderling geneesmiddel. Een zonderling geval van genezing is in een dorpje nabij Stuttgart voorgekomen. De veertien-jarige zoon van een arbei- ger had in September van het vorige jaar, tengevolge van een keelziekte, de spraak verloren en kon sedert dien tijd geen enkel woord meer spreken. Vruchte loos deden de geneesheeren hun uiterste best om den knaap te genezen, niets hielp. Vóór eenige dagen werd hij ’s avonds door eenige jongelieden verrader lik aangevallen en geducht afgeranseld. En zie de knaap zette plotseling een keel op en begon te roepen en om hulp te schreeuwen alsof hy vermoord werd de angst en de schrik hebben hem de spraak tëruggegeven, die hij ongeveer 10 maanden geleden verloren had. Te Amsterdam is in den handel gebracht een Duitsche uitvinding, bestaande uit een geparfumeerd satijnen kussentje, waarop gedrukt staat een wasch- lijst. Achter do soorten staan ruitjes afgedrukt met cijfers er in van 1 tot 24. Heeft men nu byvoorr beeld in te vullen 8 stuks zakdoeken, dan zoekt GOUDSCHE COURANT. Naar wij vernerawr henleikt Maandag Ï8 Juli a.s. de heer M. Bron, burgemeester van Gouderak, zijn 25-jarig jubilé als zoodanig. Genoemde dag zal door de ingezetenen dier gemeente op luisterrijke wijze ftestelijk worden herdacht. men wat en thans, in 18$8, is het werk geheel voltooid en zijn al de glazen* hersteld. Is deze gelukkig voltooide restauratie voorzeker der vermelding waard en mag een gelukwensch daarmede niet ongepast heeten, er is één lid van het Collogie van Kerkvoogden, die zich speciaal met het toezicht op de restauratie belastte nl. de heer C. Knaap, wien een woord van dank toekomt voor al hetgeen hij deed in deze zaak. Zijn ijver en toe wijding waren groot, die ook zeer gewaardeerd wor den door de andere kerkvoogden, welke hem dezer dagen door een stoffelijk blijk van hulde hunne er kentelijkheid toonden. Zij boden hem nl. een keu rige pendule aan als souvenir, dat door den^heer Knaap gaarne werd aanvaard. Aan de landbouwschool te I klasse II naar A III betordei Dupper, van Haastrecht. Gisteren namiddag omstreeks 7 ure is het zoontje van den spoorwegarbeider Willemse wonende in de 4de kade joor een onbekende oorzaak in het Spoor- wegwater bij de 4de kade gevallen en zoude zekerlijk verdronken zyn, indien het niet was opgemerkt door den conducteur van een voorbijgaande goederentrein van de Ned. Rhijnspoor, die uit alle macht om hulp riep, waarop toen Johannes Reurings, assistent bij de stadszwemschool, geheel gekleed van de brug in het water sprong en het kind dat reeds gezonken was, behouden op het drooge bracht. Genoemde Hearings beeft meermalen op die wyze het leven van personen gered en hij verdient onge- i twijfeld openlijk een woord r* lof voor zijne flinke handelwijze. - - - - - -- die hij, voor de belichaming in wetten, eerst wil laten toetsen aan de belangen der natie. De heer Rutgers betoogde, dat het bestaan van die overtuiging de overbodigheid eener staatscommissie bewees, en vroeg de ontwikkeling van ’s Ministers beginselen, waarop de heer Schaepman deed uitkomen dat in het Kabi- netsprogramma het onderwijs, dè' wetgeving en de sociale quaestie, als meest ingrijpend in de volksbe langen, boven het vraagstuk der landsverdediging primeerde Na protest des heeren Van Honten, die de lands verdediging als onderdeel der sociale quaestie be schouwde, vroeg de heer Rutgers aan de Regeering of zij de landsdefensie bij het onderwijs en,4e sociale quaestie achterstelde, waarna de Minister Mackay antwoordde, dat de bekendmaking van de overtuiging der Reg. ontijdig is en alle onderwerpen gelijkelijk behartiging verdienden. Het voorstel tot dienstverlenging is aangenomen. De zitting is daarna geëindigd. Blijkens den staat der rijksmiddelen heeft de schat kist in de maand Juni 8,233,051 ontvangen, tegen f 9.141,330 in dezelfde maand van het vorige jaar, dus 9 ton minder. De eerste zes maanden van het loopende jaar hebben f 52,108,251 opgeleverd, tegen 50,543,466, zoodat de schatkist op 30 Juni jl. in het geheel bijna 1.6 millioen meer ontvangen had dan op denzelfden datum van 1887. Tot de groepen van middelen aan welke het lagere totaal cijfer voor de maand te wijten is, behooren ten êerste de accijnsen, wier gezamenlijke opbrengst ongeveer 376,000 lager is geweest, en dit hoofdzakelijk doordien de suiker slechts 530,000 heeft afge- I worpen, tegen f 872,000 in het vorige jaar, en dus I met ruim 3.4 ton ten achter is gebleven. Behalve i wijn on bier, heeft voorts het gedistilleerd tót het lagere totaalcijfer voor de maand medegewerkt, en wel ten bedrage van ongeveer 51,000. De opbrengst van het gedistilleerd sedert den aanvang des jaars is eene ton kleiner dan op 30 Juni 1887 het geval wps. Vergeleken bij de raming voor 6/12 is zij met 6.3 ton ten -achter gebleven. Bij het opmaken der begrooting voor 1888 is de raming 3 ton hooger gesteld dan voor 1887 in de nu aangebroken tweede helft des jaars zal dus het gedistilleerd een niet onaanzienlijk bedrag hebben in Ag halen. Van de overige accijnzen valt te vermeiden dat de zoutbelasting voor de maand eene vermeerdering m<|| ruim 32,000 vertoont, en dat het geslacht, ofschoon ditmaal uiterst matig, zich in stijgende richting is blyven voortbewegen. GOUDA, 14 Juli 1888. Woensdag en Donderdag bad het jaarlijksch open baar examen plaats aan de rijks hoogere burger school alhier. Uit de le naar de 2e klasse werden bevorderd J. T. F. de Koning Munting, J. P. de Vooijs, G. C. van der Want, A. H. Beusekamp, Johanna W. C. van Kesteren, C. L. van Deutekora, J. Smelt, T. H. J. Belonje, S. Veenstra, Anna Bonte, W. J. Fortuijn Droogleever. Niet bevorderd 6 leerlingen voor volledig onderwijs en 1 leerling voor enkele lessen. Uit de 2e naar de 3e klasseC. G. N. de Vooijs, G. B. Noothoven van Goor, N. W. van Gelder, B. Costerus, Betsy Begeer, J. van Essen, W. J. Rooze- boom, L. M. Metz Voorwaardelyk ook W. M. Moree, J. N. Koobs, J. C. Metz, J. IJpelaar. Niet bevorderd twee leerlingen Uit dte 3e naar de 4e klasseMeta J. A. Schim van der Loeft, A. H. Fournier, K. W. de Bock, C. H. Wijckhuijse voor volledig onderwijs en J. J. Vetter voor enkele lessen. Voorwaardelijk ook A. van Mens, M. van den Bosch, L. C. G. Douwes Dekker. Niet bevorderd 4 leerlingen. Uit de 4e naar de 5e klasse C. J. Groothoff en J. C. Bokhoven voor volledig onderwijs, W. F. van Essen en B. W. Begeer voor enkele lessen. Niet bevorderd 1 leerling. De 4 leerlingen der 5e klasse nemen deel aan het eindexamen in de prov. Zuid-Holland. De door ons aangeÉonctigde bazaar van Teuel- «chade, die Woensdag en Donderdag werd gehouden, heeft volkomen beantwoord aan de verwachting, die wy daarvan hadden. Er waren vele voorwerpen van kunst en smaak, die uitmuntten door keurige bewer king. Er was uitmuntend keus te doen en *t zij men de voorkeur gaf aan iets voor practisch gebruik, ’t zij men iets begeerde voor ornement of tot opluistering van het salon, niemand behoefde verlegen te staan. Ook in een ander opzicht was er van ieders gading. Volstrekt niet alleen zeer kostbare zaken waren voor handen, ook voor bescheiden beurzen was er een ruime keuze. Waren dus de dames en heeren, die de bazaar bezochten, zeer tevreden over hetgeen zij zagen, de dames bestuurderessen der afdeelingen, die de bazaar hielden, waardeerden zeer de belangstelling, die hier in Gouda werd getoond met de vereen iging, waaraan zij hare krachten wyden. Er werd een zeer aardige recette gemaakt’ Het doel van Teuel«chadet ongefortuneerde dames uit den fatsoenlijken stand in vlde gelegenheid te stellen wat te verdienen, verdient dau ook alle ondersteuning on willen de Goudsche dames en heeren de kroon zétten op hun werk van deze week, dat zij in grooten getale lid worden van die vereeniging, waarmede wy thans op zoo aange name wijze kennis maakten! '4i

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1