I 1 l I! d 1 1 AN. BINNENLAND. Woensdag 18 Juli. 1888. N? 3731. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ÏM 16. !HT. Il iuda. Lzter. SN, ES. en I EN. SIS. jevelen tot alle aftne- rtretten. SN, juwerij tl irscli, l» ■Lager en. \H fi V o j V PEL. l •1 is franco belegen o. uur des namiddags van den dag der uitgave De inzending ran adrertentiftn Kan geschieden tot één OP I •ij Gouda. V I it worden. Wel Hadjies gevat, i der inlandsohe flesachen- 30 ets. I :he Brou- helder- f gehalte verdienen neten van De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJ GAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prge per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel uieer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOUDA, 17 JuU 1888. Van <le 19 aspiranten, die zich voor de eerste klasse der rijks hoogere burgerschool alhier bij het admissie-examen hadden asngemeld, zijn 15 toege laten, nl. onvoorwaardelyk C. M. Bulaeus Brack, J. Dirkzwager, C. J. van Hemert, C. D. Julius, j H. A. Klem, S. H. Kluit, N. Paul, C. Prince, W. F. L. van de Weteringde Rooij, C. J. de Ruwe, G. Si ra ver, M. Sytsma, G. Wientjes, J. F. van Zutpbenvoorwaardelijk J. F. W. 3. van Niel Scbuureu. Het feest, dat hedenavond in de Diergaarde te Botterdam zou worden gevierd bij gelegenheid van het 30-jarig bestaan dier inrichting is wegens hot ongunstige weêr uitgesteld tot Vrydag 80 Juli a. st. Naar wij varnemea zal de Gymnastiek-Vareeniging «Excelsior" alhier, a. s. Zondag 22 Juli een wandel tocht maken. Zij zal van Gouda over Bodegraven of's Hage naar Leiden sporen, om van uit Leiden naar Haarlem te wandelen en in laatstgenoemde plaats den dag verder door te brengen. H.H. Kunstlievende Leden die lust gevoelen den tocht mede te maken, kunnen zich daartoe tot het bestuur wenden. Van de door den Ned. Rhijnspoorweg aangeboden gelegenheid om des Zondags voor verminderd tarief naar den Haag te kunnen reizen, maakten Zondag U. 273 personen gebruik. In de zitting der Botierdamsehe Arr. Rechtbank van Vrijdag werden veroordeeld P. H., stoker en G. H., werkman, wonende te Gouda, wegens mishandeling, tot 7 dagen ger. ieder Aan mej. K. Straatman, onderwijzeres aan do openbare school te Oudewator, werd op haar verzoek een maand verlof toegestaan mej. F. Coenders van Utrecht zal baar gedurende dien tyd vervangen. Staten-Generaal Vereenigdezitting der beide kamers op 18 Juli 1888. De Ministers van Binneulandache Zaken en van Justitie, die de Voogdijwet in de vereenigde zit ting inbrachten, verklaarden dat de Regeering niet geaarz-ld had de voogdij op te dragen aan de Koningin- moeder, die met zooveel toewijding eu moederlijke zorg waakt voor de opvoeding dor jeug- Prinses. Haar zal ter zijde staan een raad van voogdij, bestaande uit vier leden door den Koniug ie benoemen, terwijl vijf hoogo staatsdienaars door do wet zullen aangewezen worden. Ovengeus, be houdens enkele noodzakelijke uitzonderingen, zyn de bepalingen van het burgerlijk wetboek hetrekkelyk voogdy, van toepassing. De regeering hoopt dat het on'werp slechts in eeue verwijderde toekomst, mocht bet zyn nimmer in werking, zal behoeven te trad». net ontwerp ia verzonden naar de afdwalingen. Verder trerd benoemd eene commissie tot wijziging van i ‘8* reglement van orde voor de vereenigde zitting. i Uit de gedrukte voogdyveet blijkt dat de Raad van Voogdij zal bestaan uit vier door den Koniug, “»n Raad van state gehoord, aan te wyzen Noder- “mlers eu bovendien uit den vice-president en het i benoemde lid van don Raad van State, den voorzitter der algemeene rekenkamer, den president en den procureur-generaal van den Hoogen Raad. By een volgend huwelijk verliest de moeder-voog- des de voogdij, tenzij zij daarin voor de voltrekking van het huwelijk door de wet is bevestigd. Haar echtgenoot zal alsdan geen medevoogd zijn. De zorg voor de persoon der minderjarige Koningin is opge dragen aan de inoeder-voogde*. De raad van voogdij verruit de taak van toezienden voogd en geeft de machtiging, waar gewoon'.jjk de rechterlijke tusschen- komst wordt vereischt. De meeste vogels schijnen dien boom te mijden, ten minste, hoe dikwijls ik ook langs die boomen kwam, nooit zag ik er een vogel in. Die lijm is zoo sterk, dat zelfs kaneel- on andere dniren niet meer kunnen vliegen, wanneer zij met die vrucht hebben kennis gemaakt en levend of dood o tuier den boom gevonden worden, terwijl kleinere vogels er dikwyls in blijven hangen. Of do vogels sterven van honger, of dat de gom vergiftig is, kan ik niet mededeelennaar mijn meening voedt de boom zich niet met het vleesch der vogelshet is intusschen wel een onderzoek waard. De wetenschappelijke naam van de ki tjsoe is Pi- sonia excels» BI. Het Centrum vroeg dezer dagen, naar aanleiding van de Witte-Kruis-Lotery „Wat verkrijgt ,het Witte Kruis" van het be doelde en verwachte overschot? Het bedrag, dat <MM>Mfe8ea<>>Mnd-haa&»Jsesi^aM.<Migeloo4lijk voor." Naar aanleiding dezer vraag schrijft het Soc. tCeekblad Wij moeten bekennen, dat wy ons over do vraag, door Het Centrum gesteld, minder warm maken dan over het feit dezer loterij zelf. Die vraag toch geldt slechts de verdeelmg van den buithet voor ons ergerlijke feit is, dat er buit gemaakt wordt. Laten, in stryd met hetgeen hier en daar verluidt, de bankiers schappelijk zijn en „bet Witte Kruis" een „mooien" slag slaan tegen het slaan van dien slag juist teekenen wy verzet aan. Verre van, gelijk Het Centrum, geneigd te zyn tot aanbeveling, wraken wij met nadruk hetgeen hier geschiedt. Het weekblad De Financier kwam, op grond van bere kening, tot de slotsom dat de loten, die met 12.50 moeten worden betaald, een werkelyke waarde ran f 6.50, of ten hoogste 6.74 hebben. Opdat, ia den loop van 64 jaren, een bedrag van f 2,450,000, met de rente, op eenigerlei wijze naar de deelne mers terugvloeie, moeten zij beginnen met <4.375.000 te storten, waarvan zij nooit meer rente zullen zien daarop komt het neer. En te meer wanneer men bedenkt, Jat ongetwijfeld een groot deel der loten, zoo niet in de lagere maatschappelijke krin gen, dan toch by verre van welgestelden zal worden geplaatst, dient te worden gezegd, dat daartoe man nen, als de bestuurders van „het Witte Kruis", hun toevlueht niet hadden moeten en niet hadden mogen nemen. Hun doel moge uitnemend zijn, gerecht vaardigd en schoon gewasschen wordt hierdoor dit middel niet. Het is een slechte lading, die door een goede vlag niet kan worden gedekt. In bet prospectus leest men, dat „de Vereeniging gemeend heeft, «an haar premie-leening een inter nationaal karakter te moeten geven". Toch verneemt men slechts, dat zij, behalve alom in Nederland, is opengesteld in enkele Zwitsersche en Deensche sleden. Zonderling, zegt de argelooze lezerwaarom juist daar, en niet in de landen met groote geldmarkt’ Ja, weet ge, in die andere landen is het plaatsen van loten in zulk een premie-leeniug, of althans het uitgeven ervan, ’t zij verboden, ’t tij gebonden aan een opzettelijke vergunning bij de wet. In ons land, helaas, niet. Kn van dit buitenkansje is bier gebruik gemaakt. Wel is er hfeir te lande een besluit van 22 Juli 1814 betreffende het houden van loterijenen daarin de bepaling, dat ook die ten behoeve van I corporation niet geoorloofd zijn, zoo zij nieten Do gouverueur-geueraal van N.-I. meldt dat te Tjilegoti ook nog vermoord waren de zoutpakhuis meester Baebet, de boormeester Grond hout en diens vrouw. De rust kan als hersteld zyn vele verdachten, waaroa maaar de leiders nog niet. Kampong Dedji schijnt het brandpunt te zijn. Vonnissen der inlandsohe non oorzaak der onlusten. De Resident acht voorshands de zaak niet ran uit gebreide beteekenis. De directeur van het binnenl. bestuur Van Vleuten is tot onderzoek naar Bantam gezonden. „Van zeer betrouwbare zyde werd ons dezer dagen een feit medegedeeld, dat alles overtreft wat van vleeschetende planten bekend is. «In de boeschen van Oenarang naby Semarang namelijk komen boomen roor, die vogels vangen. „Aan de waarheid daarvan kunnen wy niet twij felen. Volgens de beschrijving zouden vogels ver ward raken tusschen de bloemen, die aan oen tros vormige bloeiwyze zyn gezeten en waardoor een kleverige stof wordt afgescheiden. Eenmaal met deze stof in aanraking, kunnen zy zich niet meer verwij deren en sterven en verteren totdat de beentjes ten slotte alleen overblyven. Dat wij hier met een vo- gelvangeuden boom te doen hebben is zeker, maar een groots vraag is het, roedt die boom zich mot het vleesch der vogels?' De heer Almerood, bet bovenstaande lezende in het Tijdschrift voor Land- en tuinbouw en Boschculluur schreef in het volgend nummer van dat tijdschrift Ofschoon in het bovenstaande noch naam noch eenige andere aanwijzing voorkomt, meen ik toch den naam van dien boom te kunnen opgeven. Het is hoogst waarschynlyk de ki tjsoe (tjauw), Soendaaeesch. Het Soendaneesche woord tjaoe betekent pisang; de boom is aldus genoemd omdat bet hout zeer zacht en grof vezelachtig is on veel overeenkomst heeft met den p:sang. Het is een groote boom met dicht donkergroen gebladerte, wol aan te bevelen langs de wegen, vooral omdat hij niet al te boog wordt, veel schaduw geeft en niet spoedig omwaait de stam (ik heb er gezien van meer dan 1 meter diameter) wordt meestal hol en heeft dikwerf bet voorkomen alsof veel dikke stammen iu elkander zyn gegroeidop een hoogte van 11 a 3 meter (dit is zeer ongelyk) wordt de boom veelstemmig, om zich op een zekere hoogte te vertakken dikwyls ziet men op de verticale takken rele uitloopers zich weder loodrecht vérheffen De bloemen zyn wit en zitten in trosseu dicht hij elkander. De vrucht is lang werpig. Deze scheult een kleverig vocht af, waar aan vele jonge onwetende vogels den dood te wijten hebben. 4 1

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1