ZWEMCOSTÏÏMES. INKOOP van KAAS, Openbare Aanbesteding. a&jfc06,8eDigen'di# 104 ™ikom- Bultenlandsch Overzicht. AD VERTENTIËN- H. BLUM, A. v. OS Az. Kleiweg E. 73 en 73'. CONCERT ter eere van den Heer S. van MILLIGEN. Moordrecht Haastrecht Reeuwijk Zevenhuizen Het verplaatsen van de regene- ratieloods. Het maken van overkappingen voor Eteenkolenberging- Het maken van afsluitings hekken- Het ophoogen en bestraten van een gedeelte fabrieksterrein- op andore en waarschijnlijk teel smartelijker wijze geprikkeld worden. Deze punten springen zóózeer in het oog, dat men bijna aan opzettelijke verblindheid moet geloo- ▼en, wanneer men door sprekers der linkerzijde de noodzakelijkheid van de afschaffing der plaatsver vanging als een maatschappelijk belang, en nog meer bepaaldelijk als een belang der mmgegoede /clausen, hoort bepleiten. Op de bekeering der linkerzijde ïh deze durft de Tijd echter nauwelyks eenig vertrouwen stellen. Wel durft het blad de hoop voeden, dat de tegenwoor dige Minister voor zoover hij nog uiet van het ernstige nadeel, hetwelk juist aan de mingegoede klassen door afschaffing der plaatsvervanging zou worden toegebracht, ten volle mocht overtuigd zijn, daarvan door de rapporten der niet zijn medewer king ingestelde staatscommissie zal overtuigd worden. Wg vernomen, dat de voorloopige commissie, die zich onlangs vormde tot het oprichten van oen dronkaardsasyl, in haar laatstvermelde circulaire zich blijkbaar niet tevergeefs tot het Nederlandsche volk heeft gewend. Zooals men zich herinnert, werd in dat rondschrijven verzocht dat allen, die met het plan instemden, daarvan aan de commissie kennis zouden geven. Welnu, aan die blijken van instemming ontbreekt het niet. Uit all^jjordeit des lands en uit alle maatschappelijke kringen komen ze in. De moeste waardeering vindt natuurlijk deze poging bij zielkundigen, doktoren, kantonrech ters en zooveel anderen, die in hun ambt of beroep byna dagelijks de verschrikkelijke verwoesting kun nen waarnemen, die de drankzonde op lichaam en geest en niet minder in heel don familiekring van den schuldige aanricht. Maar zijn het deze perso nen al, die dergelijke verwoestingen meer in het bijzonder kunnen waarnemap, onbekend zijn ze helaas in ons land in bijna niet óen kring, in bijna niet óen stad of dorp. Hier is het A. daar B, elders weer C van wien heel de plaats der irf- woning weet, dat hij drinkt, dat de smeekingen van vrouw en kinderen niet kunnen voorkomen, dat heel de bloeiende zaak of dat heel het erf «verdronken* wordt, en dat de ongelukkige zelf op weg is zich dood te drinken. Waar nu zulke toe standen in ons land helaas nagenoeg gewoonheden zijn, daar mag hdt stellig verwondering wekken, dat de erkende liefdadigheidszin van het Nederland sche volk nog geen pogingen aanwendde, om althans iets te doen tot leniging van zooveel ellende. Wel heeft onze overheid iu zooverre haar macht ten dezen aangewend, dat de verstrekking van alcoholische dranken bij wet werd beperkt en publiek schandaal van dronkaards thans van onze straten en openbare wegen wordt gebeerd, maar wat tot redding van drankzuchtigen kan worden gedaan dat ligt niet op haar weg, daartoe dipnt de particuliere liefdadigheid het initiatief te nemen, in welk geval de overheid zeker niet zal nalaten krachtigen steun te verleenen. Tot redding van drankzuchtigen wordt ten onzent niets gedaan zeiden we, want de opzending naar een Rijkswerkinrichting van hen, die zich herhaal delijk aan openbare dronkenschap hebben schuldig gemaakt, kan moeielijk gerangschikt worden onder de pogingen tot redding. In de kolonie Ommerschans toch hebben de wegens openbare dronkenschap veroordeelden wel twee afzonderlijke zalen in gebruik, die dienst doen als eet-, slaap- en conversatietalen, maar dat is ook het eenige waarin zij van de Overige verpleegden onderscheiden zijn, of alleen dit nog: dat zg nooit veld- maar altijd uitsluitend fabrieks- arbeid ver richten. Kléeding, voeding, straffen en uitspanning alles deeleh ze overigens met de andère veroordeel den. En eeö onvergeeflijke /out mag het stellig heeten, dat het bezoek der godsdienstoefening, die door een predikant en een 'pastoor geregeld worden gehouden, niet verplicht is gesteld, wat in onze huizen van arrest en bewaring wel het geval is. Evenmin is het volgen van het godsdienstonderwijs verplicht. Van beiden wordt dan ook weinig ge bruik gemaakt. Zoo ziet men, dat van poging tot redding, of ook maar tot eenige zedelijke verbete ring hier geen sprake is, al blijkt ook voor velen de volstrekte onthouding van allen drank, waartoe zij daar gehouden zijn, van goeden invloed te zgn geweest Maar een rgkswerkinrichting als Ommer schans laat dan ook moeilijk toe, dat daar syste matisch iots worde gedaan ter l>estrijding der drink zucht een geheele wijziging in haar inrichting zou daartoe noodig zgn, en dan nog welk een be trekkelijk klein cijfer van dronkaards is het maar, dat onder de termen van opzending naar Ommer schans valt! Een verblgdend verschijnsel is het daarom, dat eindelijk in ons land het ïditiatief wordt geribmen tot de oprichting van een afzonderlijk toevluchts oord, een asyl voor dronkaards! In zulk een asyl toch is alles er op ingericht, êm de drankzieken geheel te behandelen, lichamelijk naar de regelen die de geneeskunde heeft doen kennen als tot ver betering leidend, en niet minder daar de bgzondere eischen van de geestelijke krankheid; die van hunne zonde een onvermijdelg'k gevolg is. Men spreekt van dronkaardsitoaMm en terecht, de drankzucht toch komt gewoonlijk ten «lotte in het stadium van ziekte, want het is natuurlgk on mogelijk, dat de sterke uitwerking van den alcohol op het lichaam* op alle organen en dus ook op het orgaan van het denken, in haar verwoestenden invloed niet zou doorwerken op den geest, op ge heel het geestelijk wezen van den menSch. De dorst naar alcohol van bgna alle lichaamsatomen zou men kunnen zeggen, neemt toe, aldoor! toe, terwgl tege lijkertijd door eiken keer toegevens het weerstands vermogen afneemt, tot het ten slotte totaal gebroken, en de ongelukkige geheel onder de macht van den drankduivel isdan kan men d^n dronkaard niet anders meer beschouwen dan <jals een kranke naar lichaam en geest; al sluit die Shaming van ziekte het begrip van schuld niet uit. Zullen nu de pogingen van medemenschen tot redding van zulke diepgevallenen ook maar eenige kans van slagen hebben, dan is verwijdering van den lijder uit zijn kring een allereerste vereischte. Onmogelgk toch is het, dat men in dien kring den allereersten eisch tot betering zo|u kunnen hand haven algeheele onthouding nietj alleen van alco holische, maar ook van alle andere prikkelende dranken en zelfs spijzen. Want de vindingrijkheid der drankzieken, om drank machtig te worden, als men hun dien onthoudt, is algemeen bekend, en evonzeer mag als bekend worden verondersteld, dat zij ton laatste bg gebrek aan beter, de toe- ^eer vlucht nemen tot zelfs de walgelijkste surrogaten, waaronder indertijd van betrouwbare zijde eens werd genoemd een mengsel van terpentijn en schoen smeer. Nu gebeurt het zelfs in een speciaal asyl nog wel, dat een enkele maal de bestuurders ver schalkt worden door deze vindingrijkheid der ver pleegden, maar do kans is toch betrekkelijk gering en bovendien de toiale onthouding is niet het eenige middel, dat in een asyl wordt aangewend. Amerika is het eigenlijke vaderland van de dronk- aaids-asyls, daar bestaan er verscheidene mot groote rijkssubsidiën. Engeland heeft al heel spoedig het voorbeeld van Amerika gevolgd, doch daar worden, voor zoover we weten, geen rijkssubsidiën gegeven, wel is daar een wet, dio de opneming enz. in die talrgke particuliere inrichtingen regelt. Het meest bekend zijn echter ten onzent de Duitsohe asyls. Eu onder deze is dat te Lintorf, waarnaar o k de voorloopige commissie in haar circulaire verwees, met het onbelangrijkste. Deze stichting is ook uit sluitend door particulier initiatief in het leven ge roepen. Een beschrijving in bijzonderheden zou te veel plaatsruimte eischen; w& doelen alleen het volgende mede. Zeer in het klein is men met de oprichting be gonnen. Al spoedig echter kwam men tot uit breiding en later zelfs tot oprichting van een geheel nieuw gebouw, waar de meer gegoeden tegen hooge- ren prgs afzonderlijk werden verpleegd. Ook in de Lintorfsche stichting is algeheele onthouding de eerste grondregel. De verpleegden moeten daarom bij aankomst al hun geld afgeven, en de eerste drie maanden wordt hun geen wandeling zonder geleide toegestaan. Al het mogelijke wordt gedaan om bij hen de levendige overtuiging te wekken, dat zonder algeheele onthouding herstol niet mogelgk is. Dat deze plotselinge onthouding zooals wel eens be weerd is levensgevaarlijk voor den patient zou zijn wordt door vele bestuurders van asyls een vertelsel genoemd; maar begrijpelijk is het, dat de kuur in den aanvang een uitwerking uitoefent, die aan het tegenovergestelde van beterschap zou doen denken. Spoedig echter beginnen zij zich al gezon der dan vroeger te gevoelen. Een*moeilgke vraag is hot voor dergelgke inrich tingen hoe op doeltreffende wgze de verpleegden bezig te houden, hoe hun de zöo noodige afleiding te bezorgen. Te Lintorf, laat men in het oude gesticht, dat voor de raindergegoeden, allen zooveel mogelijk hun eigen handwerk uitoefenen anderen laat men veldarbeid verrichter». In het nieuwe ge sticht, dat voor meergegoeden, zijn er echter velen, die geen handwerk kennen. De meesten tracht men echter tot lichamelijkcn arbeid aan te zetten, velen werken o. a. aan boom- of bloeracultuur. Wandelingen in den omtrek worden dagelijks gehouden; aan lectuur en verschillende gezelschaps spelen ontbreekt het ook niet. Kaartspel is echter beslist gebannen, (dit is ook het geval in onze rgkswerkinrichting to Ommerschans, en waarlgk'niet zonder reden.) De lnatste winters werden er ook gedurig voordrachten gehouden. Ds. Hirsch, die aan het hoofd der Lintorfsche stichtingen staat en er de ziel van is, houdt eiken ochtend godsdienst oefening die door allen, van welke gezindte ook, moet worden bggewoond. Ds. Hirsch spreekt altijd beslist tegen, dat deze gedwongen godsdienstoefe ningen op velen een tegei overgestelden invloed zou uitoefenen, dan bedoeld wordt. Hij is integendeel ten volle overtuigd, dat al zijn werk vruchteloos zou zijn, als hg niet voortdurend kon wijzen op den Hat resultaat, (lét man te Lintorf en in andere buitenlandsche asyls verkrijgt, wordt gemiddeld ge rekend op algeheele herstelling vnn 26 tot 40 pCt der verpleegden, 't 8preekt echter van zelf, dat de resultaten grootendeels afhankelijk zijn van den tact, de geschiktheid van den persoon, die met de leiding belast is. Dat heeft de voorloopige com missie ten onzent ook begrepen, zy legt er in haar circulaire dan ook niet weinig nadruk op. Wat er overigen, uit koé.fogu dier commissie sal groeien, op welke wijzo indieu tot oprichting wordt overge gaan de zaak zal worden opgevat, of dan die stich ting van mannen van velerlei riohting een bepaald stempel zal dragen en zoo ja, welk? nadere plannen, dan in de circulaire omschreven werden, bestaan meenen wij nog niet. Vormoedelijk zullen alien die van bun instemming blijk gaven, binnen niet al te langen tyd worden bijoengeroepon, om dan tot de samenstelling van een uitvoerend comité te komen. Het was voorzeker een goed denkbeeld om den S. van Milligen, die, na ruim 12'/, jaar iu onze gemeente gewoond en gewerkt te hebben ua de muziekale ontwikkeling onzor joug/1, naar een dier buitenlandsche steden vertrekt, waar een kun stenaar eerst recht adem haalt, een openbare hulde aan te bioden. Mag in vele gevallen een hulde betoon binnen vier muren het meest passend heeten, niet hier waar 't gold een man, die jaren achtereen aan het hoofd stond van het muziekale leven in onze gemeente. Hier bestond behoefte openlijk te toonen hoe men over hem dacht De heer van Milligen toch heeft niet alleen ten opzichte van onze muziekschool grootn verdiensten, in wijder kring dientop pry» te worden gesteld wat hg deed. Een talentvol musicus aan te troffen, die bereid en in staat is les te geven, eeo muziek-uitvoering te leiden, aan het Hoofd van een zangvoreeniging te staan, ia geen zeldzaamheid maar een man aan zich te verbinden, die door muziekaal goyoel, algemeens ontwikkeling en tact van omgang, kortom door zijn gaheele persoonlijkheid bij uitstek geschikt moet worden geacht om de jeugd belangstelling in te boezemen voor de kunst en lust .om door den zuren appel der eerste studiën heen te bytep zoo iets is minder gemakkelijk. In don heer van Milligen had Gouda het voorrecht zoo'n man te vinden en toen de gemeenteraad hem bij besluit ran 26 Oct. 1875, op voordraeht van de Commissie van toezicht over de muziekschool, aan dio inrichting vorbond deed hij een keuze, waarover men nooit berouw zou bobben. Het was in dien tijd droevig met onze muziek school gestold. Do leerlingen verminderden, in een opgewekt krachtig leven mooht zij zich allerminst verheugen en de oertijds goede naam der inrichting mannen als Bekker en Kwast hadden haar dien bezorgd dreigde verloren te gaan. Nadat de heer van Milligen tot one kwsm, mocht de school langzamerhand weder heer vroegeren bloei bereiken en het aantal, leerlingen nam in die mate toe dat uitbreiding noodzakelijk werd, zoodat mij thans in haar eene inrichting bezitten, die met eero onder onze stedelijke scholen genoemd mag worden. Was het wonder, dat men den man, aan wien wij dus veel te danken bobben, niet weg wilde laten gaan zonder hem op ondubbelzinnige wijze getoond te hebben hoezeer wy hem waardeerden f Zondag ji. had het feest ter zijner eere plaats. Het was in twee deelen verdeeld een middag- en avondconoert. Een talrjjk publiek woonde het feest bij. Toen om 2 uur de heer en mevr. van Milligen in de zaal //Kunstmin* binnen kwamen werd hun door de jongejuffrouw Spruijt oen bouquet aangeboden, waarop do Voorzitter dor Commissie van Toezichtover de Muziekschool den katheder beklom en een har telijke toespraak hield, die ongeveer aldus luidde! Mynheer van Milligen I Het is mg een waar voorrecht U welkom te heeten op dit feesl, U namens vele stadgenooten aangeboden. Het was ons een behoefte U een openlijk blyk te geven van hulde en woardeering voor al wat gy deed in het belang van het muzie kale leven in Gouda. Gedurende ruim 12'/j jaar stond gij aan het hoofd van de muziekale wereld in deze gemeente en ai dien tyd zijt gij met eene toewijding en ijver werkzaam geweest, die door ons op hoogen prys worden gesteld. In 't bijzonder wet de Muziekschool aan U te danken heeft wordt door ons zeer gewaardeerd en hebben wij IT meermalen in enger kring duidelijke blijken gegeven van onze hoogachting en onze erkentelijk heid, thans nu gij op het punt staat ons te ver laten, gevoelen wij behoefte U dit namene zeer vele stadgenooten nogmaals te toOnen. Ik eindig mot de hoop uit te spreken dat, gij, eenmaal in het buiten land gevestigd, de gemeente Gouda in de verte niet zult vergeten maar do herinnering aan ons U zai bijblijven Een daverend applaus bewees hoezeer alle aanwe zigen met deze woorden instemden. Daarop ving de matitu!e nan. Het Symphonio- Orchest van Utrecht onder dir. kan den heer C. Coenen voerde een keurig programma uit, dat een waar kunstgenot schonk, waarop na de pauze na eon ouverture van den heer Mart. J. Bou- man het ons van vroeger bekende: De Rattenvanger am Ilamelen (muziek van S. van Milligen, woor den van H. P. Schim van der Loeff) werd ten ge- hoore gebracht, onder leiding van den heer Mart. J. Bouman, door leerlingen en oud-leerlingen van de muziekschool. Dit werk kwam zeer goed tot zijn recht, er word flink gezongen en ook de directeur verdient alleszins een woord van lof. Na afloop sprak de heer van Milligen een har telijk woord van dank tot de Commissie van Toe- zioht en den heer Bouman en een woord van af scheid tot de leerlingen en oud-leerlingen der school. Alles te zeggen, wat mg op het hart ligt, zeide spr,, is ondoenlgk, de «[oorden ontbreken mg op dit oogenblik om uit te drukken wat ik gevoel, maar dit is zeker (1st ik mij steeds herinneren zal den tijd, dat ik in Gouda werkzaam was. Spr. richtte ten slotte ook het woord tot het publiek en vroeg aan de ingezetenen van Gouda dat zy de Muziekschool en hare leeraren hun steun ook in 't vervolg niet zouden onthouden. T)e kunstenaar heeft behoefte aan waardeering, zeide spr., aan li om hem die te schenken I Daarop werd don heer van Milligen doqr Mej. Jeanne M. Kamsteeg namens vele leerlingen en oud leerlingen onder eon hartelijke toespraak een cadeau overhandigd bestaande uit een tweetal prachtwerken, nl. Maicie Funcbre d'une Marionette. Musique de Gounod, texte par George Prioe et Jean Ker Mary, gravures de Paul Destez et Japhct en de partituur van La damnation de Fautt, Logend dramatique en quatre parties Musique de Hector Berlioz. Daarbij was gevoegd een pracht-album met de namen van hen die aan bet huldeblijk deelnamen waarop (loze inscriptieLeerlingen en Ond-leerlingon van de zangklasse der Stad. Muziekschool aan hunne ge achte* Leeraar den heer Simon van Milligen, Gouda 22 Juli 1888. Zichtbaar getroffen door dit blijk van toegene gen hrid en achting sprak de heer van Milligen nog een woord van orkentelgkbeid. Hot avond-concert slaagde niet minder dan dat van middags. Met de 5e symphinie van Van Beethoven werd de avond geopend en (oowel dit werk ais de volgende die ten gehoore weiden ge bracht liet niet na diepen indruk te weeg te brengen by het talrgke publiek. Het is helaaseen te zoldzaam genot in Gouda om zulke schoone muziek te hooren dan dat deze uitvoering niet op hoogen prys zou werden gestald. Wij mogen Hen, die het initiatief namen tot dit feest inderdaad erkentelijk zijn voor het ons geschon ken kunstgenot Wij waren bovendien dezen avond in de gelegen heid op gunstige wyze kennis te maken met onzen stadgenoot Mart. J. Bouman, (lie in tweeërlei quali- teit optrad, waarin wij hem nog niet haddon ieeren kennen. Het was ons recht aangenaam van verschil lende bevoegde zgden met grooten lof te hooren gewagen van dit' eerste optreden in ons midden en waar de heer van Milligen ons gaat veriaten is het oen geluk te achten voor onze Muziekschool dat de heer Bonman daaraan verbondon blyft. Wij mogen dus ten slotte constateeren dat hot geheeie feest van Zondag uitstekend het laat niets dah de aangenaamste horinneringen achter by ieder, die daaraan deelnam I Gelyk men weet moesten er in Frankrijk- drie ver kiezingen plaats hebben: éénc horstemming In hel departement du Khóno en twee eerste stemmingen 1111 Par'e,lletlten de la Dordogne en de l'Ardèche. In de twee laatstgenoemde departemeuten was Bonianger betrokken. In Dordogne slechts indirect. Men luftl daar niet een bepaalden verkiezingsveldtocht voor aeui «houden, hoewel de kiezers took alien het Boulangansflsehe stembiljet hadden ontvangen. Dat y daar dus slechts eon paar duizend stommen ver wierf, behoefden de Boulnngisten zich niet aan te trekken, omdat zij hem niet openlijk hadden aan bevolen. Maar in Ardèche is do nederlaag daaren tegen zoo treffend mogelgk. Daar toch waren de omstandigheden voor Bouianger uiterst gunstig. Republikeinen en anti-republikeinen wegen er zoo ongeveer tegen elkaar op en de anti-republikeinen van alle fractiën hadden zioh als één man om Boa- langer geschaard. Gelukkig zijn den repubikeinen echter de oogen open gegaan en hebben zij zich aan den candidaat, die de rejmblikeinsche beginselen voorstond, gehouden. Het bezoek van den Duitschen keizer aan het kamp te Krasnoje Solo moet een plechtigheid ge weest zijn. geheel eenig en zooals men slechts in het zoo afgezonderde, oorspronkelijke Rusland kan bijwonen. Een wapenschouwing to Longchamps schrijft de berichtgever der I'arijsche Figaro is vroolyker, een parade op het Tempelbofer Feld in drukwekkender, maar schilderachtiger schouwspel dan deze stad vou tenten, die bonte uniformen der sol daten en bun diep ernstig zingen kan men zich niet denken. Het keizerlijk gezeUcbap kwam Zaterdagnamiddag te zeven uur te Kraanoje Selo aan. De keizerin en de andere dames namen plaats in rijtuigen, elk met vier schimmels bespannen, de beide keizers, prins Hendrik, de grootvorsten, gmaf Herbert von Bis marck, verscheidene generaals, de maarschalk baron Lyneker en nog nog eon groot aantal diplomatieke personen volgden te paard en onder daverende toe juichingen werd men in het kamp ontvangen. Een uur lang reed de schitterende stoet langs de troepen, wier bajonetten in den gloed der ondergaande zon schitterden. Vervolgens begaf men zich naar een groole doch zeer eenvoudige tent en terwijl thee werd rondgediend, hieven tweeduizend Russische muzikanten het lluitache volkslied aan, dat in die omgeving een indruk maakte, die niet is woortegeven. Het werd donkerder, een vuurwerk zou worden afgestoken, en op een gegeven teeken doorkruisten duizenden vnurpijlen en donderbussen knallend den donkeren avond. Dit duurde eenigen tijd voort, lot klokslag negen uur plotseling uit honderden vuur monden van het zaïnp een kanonsalvo bulderde. Toen outblooten allen het hoofd, een diepe stilte ontstond en duizenden prevelden het avondgebed, een dier ernstige, byna treurige, onbeschrijfelijk plechtige gebeden der Noordsche volken. Vijf minuten later was alles weer vol drukte en beweging. Klaroenen, fluiten, trommen hieven een oorverdoovend geweld aan en de toortsen verlichtten fantastisch het bewegelijk teoneel. Na ecu familie- souper begaf men zich tor ruste. De parade was schitterend.- De oavalerio, waaraan men in Rusland steeds de meeste zorg besteedt, was prachtig in orde en hare met groote bevalligheid uitgevoerde oefeningen wekten algemeen geestdrift. De berichtgever van de Timei te Soeakin meldt nader, dat, sedert z ju telegram van 18 dezer, ver scheidene pelgrims en vluchtelingen zijn ondervraagd geworden, en dat er, afgaande op al die getuigenis sen, geen twijfel kan bestaan omtrent de aanwezig heid van eenen Europeaan met een gewapende macht aan de Bahr-(I-Gazelle. Tevens zou het er voor den Mahdi slecht beginnen uit te zien. Hg zelf heet zeer ontmoedigd te zijn deer een droomgezicht dat hem zynen aanstaanden val en dood aanschouwen deed. Het volk van Darfoer en Bongo spant mot den bovenbedoelden blanken aanvoerder samen en een machtig, onafhankelijk hoofd, Rabbah, een voormalig volgeling van Zebehr Pasha, moet mede besloten zijn zich bjj den blanken man en de stammen en' Darfoer aan te sluiten, om de maoht van den Mahdi te hel pen breken. Het is moeiolijk, achter de waarheid te komen doch het Ijjkt hoogst waarschijnlijk, dat of Stanley, of Emin Paslm, of beiden, zich san de greos van Darfour bevinden en oprukken in de richting van Khartoem. Men gelooft, dat, indien Zebehr Pasha met eenen kleinen doch goed uitgerusten troep langs den Nijl oprykte, de Mahdi spoedig kleingemaakt zou zjju. Het heet verder, dat Osman Digma's troep ver- loopen is en zijn gezag ondermijnd; doch dergelijk bericht bleek reeds zóó vaak oqjnist, dat niemand er veel aan hechton zal. Te Soeakin heerscht sinds weken eene buitengewone, ondragelijke hitte. Uit Washington wordt-gemeid, dat ongeveer de helft der hoofdstad van Hayti, Port-au-Prince, door brand het werk van brandstichters vernield is geworden. De eerste brandstichting had plaats in de Kama- van afgevaardigden, térwjjl deze sitting hield. De Engelscbe en Fransche consulaten worden door Fransche mariniers van het oorlogsschip Biuon be waakt. Burgerlijke Stand. GEBOREN19 Juli. Margaretha Wiihelmioa, oodera P. C. W. Begeer en A. C. Rietveld.Mathilda Cornelia, oudere T. J. Steeulend en S. Lindaert. 21. Frnnciecua, oudere W. Groeoeweg en B. C. Bunschoten. 22. Johouua Cutharioe, oudere J. Groenendal ea W. Treffen. Johanaea Lambertoe, AZwarte en A. Stikkev. 23. Carolina Hendrila, oudera D. de Vriea en C. H. da Jong. Margaretha Chris tine, oudere J. Blokker ea A. Rietkerk. OVERLEDEN: 21 Juli. J. J. de Gruff, 12 w. - 22. A. Locbmao, wed. 8. van Gend. 78 j. B. J. tea Heeme- hergen, 7 j. GEBOREN/ Elisabeth Marie, onders J. P. P. Adriaeoeeo en M. Lekt/nood. Alide, oadere G. den Balvert an M. Homburg. OVERLEDEN» A. Bikker, 22 j. ONDERTROUWD: P. Batenburg, (wonende te Gouda) en E. de Rotte. GEHUWD Z. tan der Kaa en P. van Vliet. Stolwijk Keeltje Dirkje, oodera J. van Baren en 4. Koot. /an Cornelia, oodera C. de Graaf en N. A. Noomen. GEBOREN: Bartholomew Hendrik a en Catharina Frede- rika, oaders A. van Ewijk en J. Steenkamer. GEBORENWillem, oodera W. Vermeulen en L. van Waarhoizen. Catharina, onder» D. Schouten en M. Kort. Elisabeth Anna, ouders L. van Rreukelen en A. M. Sluis. Rika, ondera A. Roos en P. A. Cramer. GEBORENGrietje, ondera P. Nieuwlaod en H. Tointaad. GEHUWD: J. Blonk en W. J. Dullaard. V Bevallen van een Dochter A. C. BEGEER—Rietveld. Gouda19 Jnli 1888. Voorspoedig bevallen van een Dochter A. BLOKKER, Gouda23 Jnli '88. geb. Rietkerk. Zondag jl. is op eene noodlottige wjjze in het water overleden onze lieveling BER- NARDU8 JOHANNES van HEEM8BERGEN, ruim 7jaar ond. Gaarne betuigen wij onzen dank voor de pogingen die men, helaas te vergeefs, tot zijne redding aanwendde, en tevens voor de belang stelling, in dit voor ons zoo trenrig verlies. D. KARSSEN. A.-J. KARSSEN-Berlijn, eerder Wed. B. J. van Hermsbbrgen. Gouda24 Jnli 1883, Mevrouw de Wed. J. MAST Jzn.— Wikland Los en de Heer en Mevrouw H. E. LEUS8ENMast, betuigen hiermede hunnen dank voor de vele bewijzen van deelneming bg het overigden van hunnen geliefden Echt genoot, Vader en Behuwdvader ondervonden. Gouda, 24 Juli 1888. De ondergeteekende beveelt zich aan tot den op voordeelige voorwaarden. Directe aanbiedingen aan het adres van 39 Rue d'AUemagne, Brunei (België.) De COMMISSIE van BEHEER der STEDE LIJKE GASFABRIEK te Gouda zal den 1» AUGUSTUS 1888 AANBESTEDEN in afzonderlijke perceelen en in massa. Inlichtingen worden door den Gemeente- Bouwmeester gegeven.

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 2