IELS, .ZEN, ichilderde askerk te s der St. n gen,enz. k levens- ebroeders eth, s. BINNENLAND. ins”, zier. Woensdag 1 Augustus. 1888. N° 3737. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. mda. EN. z. enz. - AAI 12.75 - !EVER, ziller. is franco belegen EN, Ipbank RAUS day 6 en ge- 12-1 ïslaan. Hulp- ts van !O. ten gratis. INKMAN omen aan De Locomotief (niet uit goudsche courant. f 41,356,112,75» op n 37,193,005,06 34,035,978,09» 33,800,077,11 29,296,171,25» onverhoopt niet worden -“-j jn overweging der «gemiddelde beweging”. Men maakt slechts het gemiddelde van de beweging zijner omgeving, en men loopt nooit in dtfh kijker. Daarbij verdient vooral aanbeveling, zijn beide buren, liefst ook nog den achterbuurman, by het begin der oefening goed op te nemen. Men tracht dan gedurende de oefe ning zooveel mogelijk dezelfde buren te behouden. Gelukt dit tot het einde toe, hetgeen echter slechts zelden voorkomt, dan gaat men met een gevoel van zelfvoldaanheid naar huis. Verdwaalt men daaren tegen, dan geven de oogenblikken van rust gelegen heid om onder geleide van den sergeant-majoor te trachten zyn plaats terug te vinden. Eens was zelfs een onzer luitenants bij een verkeerde sectie terechtgekomen, en kostte het veel moeite, hierin bygestaan door den kapitein der compagnie, zijn sectie terug te vinden. Men kan de schutterlijke kunst ook vergelijken by de «theorie" der fouten”. Een ieder maakt een fout; meestal zijn dit toeval lige fouten. Bij sommigen komen echter ook con stante fouten voor, die zooveel mogelijk geelimiteerd moeten worden. Zoo zegt bijvoorbeeld mijn luite nant altyd z/links", als hij «rechts" bedoelt, Bij het commandeeren gaat het aldus in zyn werk. Eerst zegt de kapitein iets, dat niemand verstaat. Dan zegt de luitenant iets; dit verstaat men wel, doch het is meestal verkeerd. Dan roept een van de schutters, die vroeger gediend heeft, hoe het zijn moet. Daarna is er een grappenmaker, die er een aardigheid op tapt, waarna de geheele sectie begint te lachen, met inbegrip van den luitenant. Eindelijk openbaart zich op enkele punten beweging, en wel bij degenen die vroeger gediend hebben en dus weten wat er moet gebeuren. Dezen zijn de centra van beweging, van waar uit het mouvement rich verder golfrormig voortpUnt. Zijn nu deze autoriteiten het onder elkaar een», dan gaat alles goed en komt de troep na een betrekkelijk korten tijd tot nut. Bestaat er echter verschil ran meening bij de genoemde centra ran beweging, dan doen zich allermerkwaardig.te interferentie-verschynselen voor, die tot de meest uiteenloopende bewegingen aanleiding kunnen geren. Vooral is dit het gerat bij een commando, waarin zoowel het woord .links" als het woord .rechts" voorkomt, ik geloof zoo iets van .links uit de flank met rotten rechts”. Op dit commando beweegt zich geregeld de helft van don troep in de linker, de andere helft in de rechter richting, waardoor de heftigste botsingen plaats hebben, eindigende met de moest hopelooze verwar ring. Het spijt me werkelijk, dat ik tot nog toe de genoegens, die een scbutterlijke oefening oplevert, heb versmaad. Van de door den Ned. Rhynspoorweg aangeboden gelegenheid om des Zondags voor verminderd tarief naar den Haag te kunnen reizen, maakten Zondag 11. 204 personen gebruik. Gisterenavond ten ongeveer 5’/, uur zijn twee trammen even voorbij de Haaatrechtsche brug tegen elkander geloopen, zoodat de locomotieven beschadigd zijn. Een heer, welke voorop stond is van den dijk gevallen, terwijl eeno oude vrouw aan haar gezicht verwond werd. Overigens moet, naar men ons mededeelde, niemand verder gewond zyn geraakt. De tram welke van het station kwam, had op den Fluweelen Singel bij de Tiendeweg op het doode spoor moeten blijven wachten, totdat de ander aldaar gepasseerd was, doch de machinist heeft dat niet gedaan. De slag was zoo erg, dat bewoners van den Fluw. Singal in hun huis dien hoorde. Op 1 Januari 1887 waren 161 gemeenten in deze Provincie met schuld belast tot een gezamenlijk be drag van 1 Januari 1886 was dit bedrag id. 1885 nu o»,van,o,vu» id. 1884 33,800,077,11 id. 1883 29,296,171,25» In 5 jareu is deze schuld dus met ruim 11 mil- lioen toegenomen. Een schutter schrijft Samarang) Een nieuw genoegen, dat ik me tegenwoordig permitteer, is het- schutterlijk genoegen. Vandaag voor acht dagen heb ik voor het eerst, tot de tan den gewapend, plaats in de gelederen genomen. z.wo raterland, kannst ruhig sein. Met het oog op mijn gebrekkige kennis dor schutterlijke vecht kunst ging ik er met een eenigszins kloppend hart heen. Maar voor die vrees bleek weinig roden te zyn. De schutterlyke kunst toch bleek my zeer eenvoudig. Men zou haar kunnen noemen een leer j vorige woning Een jong Duitscher, agent in allerlei zaken te Liverpool, had eene brochure geschreven over »de noodzakelijkheid van eene hervorming in het ver zorgen van kleine kinderen”. Het manuscript was door hem aan mevrouw Gladstone gezonden, met verzoek om het aan haar te mogen opdragen. Ge- ruimen tijd verliep en hij vernam niets. Hij schreef nog eens en ontving toen van den secretaris van den heer Gladstone ten antwoord, dat zijn manuscript niet te vinden en waarschijnlijk verloren was. Deze hoogst onaangename tijding bracht den jeugdigen auteur tot zulk eene woede en vertwijfeling, dat hij een brief aan den heer Gladstom schreef, vol van de somberste uitingen en waarin'hy o. a. dreigde hem te zullen vermoorden. Hij schynt, naar zijne latere verklaringen, gemeend te hebben, dat hij hierdoor kans had zijn manuscript terug te bekomen. Natuurlyk was het gevolg, dat hij in hechtenis genomen werd. De directie der te Galatz .verschijnende courant Le Danube maakt bekend, dat de redacteurs, wegens de hitte, zich voor drie maanden naar de Zwitsor- sche meren hebben begeven, en derhalve het blad in dat kwartaal niet^-zST Vtnugjnjnen. Naar aanleiding Jan het geval,adat een belasting plichtige, die in del laatste dagen \an een kwartaal was verhuisd, wegens zyne nieuwe woning niet over dat kwartaal is aangeslagen, hoewel hem wegens zyne f over datzelfde tydvak ontheffing is aEG van verleend, heeft de minister van Financiën herinnerd’ dat de belastingplichtige ook by verhuizing in de laatste dagen van een kwartaal over dat tydvak wegens zijne nieuwe woning aangeslagen behoort te worden, en op zyne tydig ingediende aangifte voor denzelfden tyd ontheffing wegens de verlaten woning moet worden voorgesteld. Daar de ontvangers soms verzuimen waarschuwin gen Peisoneele belasting No. 31 te doen uitreiken, wordt door denzelfden minister in herinnering ge bracht, dat die uitreiking gevorderd wordt zoowel bij de beschryving van perceelen die na 15 Mei zyn in gebruik genomen als bij het bezotgen van aanslagbiljetten aan belastingschuldigen die zonder aangifte zijn verhuisd. Mochten die voorschriften nageleefd, dan zal voortaan bestraffing worden geu'men. De heer A. C. J. Kremer te Arnhem, een onver moeid snuffelaar in oude papieren, waaruit hij reeds menige aardige bijzonderheid opdook, schrijft aan de „Amh. Ct." Vergun mij, geachte heer redacteur, een paar woorden tot verdediging van St.-Margaretha. Haar feest wordt gevierd op 20 Juli en van wie weet hoelang heeft hier te lande bij ’t volk het ge loof en bet spreekwoord bestaan: „Als het regent op St-Margriet, regent bet zes weken lang." Nooit heb ik echter gehoordals het op St.-Margriet droog blijft, zal het in do volgende zes weken niet regenen. Men heeft willen zeggenals het op St.- Margrietendag regent, kunt gij er zeker van zijn, dat wij gedurende de zes volgende weken nat weer zullen hebbenvolstrekt nietals het op dien dag droog is, zal het in zrs weken niet regenen. In geen der bestaande officieele levensbeschrijvin gen der heilige Margaretha, ook genaamd Marina, kan men iets vinden, waaruit verband blykt tusschen haar en regen, wel eenigszins met de hondsdagen althans ging zij uit om zieken te verplegen, niette genstaande een razende hond den omtrek onveilig maakte. De reden waarom zij hier te lande patrones van den>regen geworden is, ligt waarschijnlijk in de om standigheid, dat hare dag invalt op 20 Juli, en men van ouds op dien dag eene kentering van het weer meende waargenomen te hebben. Eenige vele jaren geleden heeft, naar ik meen, over St.-Margriet een artikel gestaan in het „Album der Natuur" daarin werd betoogd, dat het geloof aan de beslis sing op 20 Juli over nat of geen nat weer op goede natuurkundige gronden steunde. In andere landen heeft men andere dagen en bij gevolg ook andere heiligen, want de dagen van den kalender werden oudtijds niet aangeduid door den dag der maand, maar door de feestdagen der hei ligen en de moesson valt overal niet tegelijkertijd in. In Frankrijk spreekt men van St.-Médard dat is 8 Juni en in Engeland van St.-Within, dien wij St.-Plechelmus noemen, op 15 Juli zoo dat èn in Frankrijk èn in Engeland vroeger over al of niet regenen beslist wordt dan hier te lande. In Duitscbland is het de 10e Juli, de dag der Zeven Broeders. Bij onze heidensche voorouders schynt Sif, Siva of Haeva godin van den regen geweest te zijn. Op merkelijk is het, dat te Malburgen, waar in de mid deleeuwen eene kapel stond aan St-Margaretha ge wijd, een altaarsteen is gevonden, welke gewijd was aan Haeva en Hercules Macusanus, die vernioedelyk patroon was van kanalen en waterleidingen en in den Roomschen kalender door St.-Gangulfus werd opgevolgddeze is thans patroon van Huissen. Van zeer betrouwbare zijde werd dezer dagen een feit medegedeeld, dat alles overtreft wat van vleeschetende planten bekend is. lu de bosschen van Oenarang nabij Samarang namelijk komen hoornen voor, die vogels vangen. Aan de waarheid daarvan kunnen wy niet twyfelen. Volgens de beschrijving zonden vogels verward raken tusschen de bloemen, die aan een trosvormige bloei- wijze zyn gezeten en waardoor een kleverige stof wordt^ifgescheiden. Eenmaal root deze stof in aan- GOUDA, 31 Juli 1888. Z. M. heeft F. Sieverdink, te Amsterdam, voor het tijdvak van 1 September 1888 tot en roet 31 Augustus 1889 benoemd tot leeraar aan de R. H. B. school te Gouda, met machtiging die betrekking gelijktijdig waar te nemen roet het ambt van leeraar aan hot progymnasium aldaar. Op 16 Juli is alhier in Inslag genomen op ver moeden van valschheid een 25centstuk met de beel tenis van Koning Willem II en het jaartal 1848. Dit muntstuk is aan 's Rijks Munt onderzocht, en na uitspraak van het muntcollege van den 20n dezer verklaard te zyn valech en vervaardigd in nabootsing der echte rijks-muntspecie. Naar wij vernemen bedraagt de netto opbrengst van het 11. Vrydag in de St. Janskerk gegeven Orgel-Concert, na aftrek van alle onkosten, de som van 7 5.het doet ons genoegen te kunnen melden dat het Concert dus in dit opzicht ook zeer goed geslaagd is. Zooals onzen lezers bekend is, is dit saldo bestemd als bijdrage tot den aankoop van een nieuw orgel in de Evang, Luth. Kerk alhier. Gisteren is door de Rijkspolitie alhier overgebracht naar het huis van bewaring te Rotterdam de persoon van Petrus Duijns wonende te Amsterdam wegens diefstal ten nadeele van B. van der Linden die zich alhier op de kermis bevindt met een poffertjes kraam en in wiens dienst genoemd Petrus Duyns zich bevond. Op den Zondag alhier gehouden zwem-wedstryd waren postduiven aanwezig, die achtereenvolgens na afloop van de hoofdnrs. werden losgelaten om in een minimum tijde den uitslag in Botterdam bekend te maken.

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1