SEN. I 1 him BINNENLAND oopen 1888. iVieuws- en hriek. OIJE. Ien73‘. rverij, lij der Belgen. tterdatn. böt Vrijdag 17 Augustus. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Lzn., ING ran s, Gas- nz. pen en De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags vanjden dag der uitgave I zich wel is hot Holland- aan p. flesch t het Exa lt; van den enschen te op MAAN- dee voor- t AMERI- t zeer voor- Dagelgks elk aantal ler bljjven; gezondheid erdworden. van 08 Az. uunen due -erven van rgpen, met n, Kanten, De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. «teering. KEEPER, SRPSTRA, verkregen. ing. VDON i< aande par- laar binnen rerdwjjnen. jk en zacht 5 cent per n. Alleen HUINCK goüdschecourant GOUDA, 16 Augustus 1888. Bij kon. besluit is bij het personeel van den geneesk. dienst der’* landmacht benoemd tot reserve- officier van gez. 2de kl., de burgergeneeskundige C. Kodde, arts te Amsterdam. 21/,- die Arbeid in de gevangenissen geeft vaak reden tot klagen aan hen, die daardoor in hun financiën schade lijden. Thans schrijft De Werkmansbode het ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschjjnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Heden morgen is uit de rivier de Gouwe op het jaagpad opgehaald het lijk van A. v. H. oud 68 jaar. Voor de Arrondissements Rechtbank te Botterdam stond Dinsdag terecht P. D., 43 jaar, timmerman, wonende te Amsterdam, beklaagd van diefstal van een waterpas en een boezeroen op den 27 Juli jl. uit eene poffertjeskraam op de Goüdsche kermis. Beklaagde bekende het feit en zeide. dat armoede er hem toe had gebracht. Het O. M. vorderde drie maanden gevangenisstraf. Mr. A. C. van Blomme- stein, toegevoegd verdediger, pleitte verzachtende omstandigheden. Over 8 dagen uitspraak. //Men moet de menschen nemen zooals zij zijn," aldus ving de proc.-gen. bij het gerechtshof te ’s-Hage gisteren zijn requisitoir aan, en het meeren- deel der menschen, vooral van de minder ontwik kelden, is geneigd meer vertrouwen te stellen in z. g. wonderdokters dan in werkelijke geneesheeren. Dit bleek ook in de terechtzitting van gisteren waar een koopman moest verschijnen, beklaagd van op lichterij. Wel had de Rotterdamsche rechtbank hem vrijg* sproken, doch het O. M. bij die rechtbank had daartegen appel aangeteekend. Bekl. was te Gouda door eene vrouw, die door toevallige omstandigheden van zijne //wonderdadige geneeskracht" had gehoord, aangezocht om eensnaar t haren mpn te komen zien, die sedert jaren door erne rheumatische ziekte aan zijn stoel gekluisterd was. Natuurlijk was de koopman-dokter bereid te komen. Hij betastte, volgens de getuigenverklaring van moeder en dochter, de pijnlijke lichaamsdeelen en verklaarde genezing als zeker, mits men er maar geld voor over bad. Nu, de arme vrouw, eene besteedster die voor man en vijf kinderen het brood moest verdienen, had er geld voor over, al was het dan geen 300, zooals de wonderdokter gekscherend vroeg. Voor 25 gulden, in twee termijpen te betalen, zou de ge nezing geschieden. Eenige kruiden werden in «ene flesch gedaan, deze gevuld mot moutwijn en, wan neer de man daarmede gewreven werd, zou hij in 3 weken wandelen als de beste. Natuurlijk kwam van de voorspiegelde genezing niets, en de teleur-, gestelde vrouw, die, bij gebrek aan meer, bekl. reeds f 6 had ter hand gesteld, met belofte den volgen den dag nog 6.50 te betalen, en na de wandeling n°g 12.50, deed aangifte van de zaak bij de politie. Bekl. stond voor de rechtbank te Rotterdam te recht, doch werd vrijgesproken, tegen welk vrijspre- on,l vonoi8 het O. M. bij die rechtbank in appel Kwam. j waar 6 laten betalen voor eene waarde van 20 centen, maar hij was koopman en mocht vragen zooveel hem goeddacht. Dit nu was het O. M. bij het hof te ’s-Hage, niet geheel met hem eens. Uit de getuigenverklaring leidde de proc.-gen. af, dat bekl. zich had schuldig gemaakt aan bedriegelijke oplichting voor een dergelijk feit en onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunst was hij door de rechtbank te Leiden reeds eenmaal veroordeeld tot 18 maanden en vorderde vernietiging van hqV vrijsprekend vonnis dcj- Rechtbank te Rotterdam «1 .veroordeeling tot 3 maanden gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op Woensdag 29 Augs. Dat niet alleen aan het station //Gouda" van den Rijnspoorweg de lastige maatregel van ,perron- kaartjes" bestaat blijkt uit de volgende correspon dentie uit den Haag aan het Handelsblad. Wij mogen ons nog gelukkig rekenen dat wij die kaartjes althans kosteloos ontvangen. Bedoelde correspondent schrijft: Vooral aan Let belastingloket van sche Spoor kent men zulk een druk bezochten Hagenaar (nl. een Hagenaar, die veel logé’s krijgt) terdege. Hier toch legt hij telkens, zich mokkend onderwerpende aan de ukase van dit inhalig spcMr- wegbeatuur, een 2,/s-centstuk voor een perronkaartje neer, bonder hetwelk de toegang tot het station voor hem gesloten is. //Blijft die maatregel voortduren vraag ik den ambtenaar, die mij het ova^ kaartje ter hand stelt. i/Ja, ’t schijnt wél te bevallen, meneer." z/Aan de Maatschappij of aan het publiek luidt de kregelige vraag. 'a De ambtenaar keert my den rug toe, en een oogenblik later reik ik den controleur het belas tingbiljet over, en vraag hem tevens, hoeveel Hage naars naar zijne schatting gemiddeld per uur van die edelmoedigheid der H. IJ. 8. M. gebruik maken? //Dat zullen er ongeveer 50 in het uur zjjn," luidt het antwoord. Stel 8 uren daags t= 10 es 3650 in het jaar. Zeker een niet verwerpe lijke som, die deze willekeurige bepaling in de schatkist der Maatschappij werpt. Ook het recht tot zulk een maatregel wordt haar door de spoor wegwet niet ontzegd. Maar het publiek, waarvan deze ryke Maatschappij de schatting heft, vooral de houders van talrijke logeergasten, kan haar die schraperigheid moeielijk vergeven. Zeker, het nieuwe station, voor zoover het vol tooid is, voldoet aan de eischen van ruimte en comfort, die wij, verwende negeutiende-eeuwschen, aan die moderne hallen van ijzer en glas stellen maar moeten wij, voor het meerendeel niet zeer welgestelde Hagenaars, bijna dagelijks ons centstuk aanbrengen, ter gemoetkoming uitgaven voor eene weelderige inrichting? De Ametsfoortsche schutterij-quaestie is uit de wereld. De officieren zijp teruggekomen op hunne ontslag-aanvrage, na een schrijven van den burge meester aan den majoor-commandant waarin ZEd.A. verklaart, dat het niet in zijn bedoeling heeft gele- worden toegestaan. Het zal vervaardigd worden uit wit metaal en ook uit goud en zilver, in den vorm van een kruis, dat door vier tusschen de armen aangebrachte leliën den vorm van een achthoek aan neemt. In het midden van het kruis zal een klein medaillon zich vertoonen, waarop aan de voorzijde ’s pausen naam en afbeeldsel, aan de achterzijde het pauselijk wapen zich bevindt met het opschrift Pro Ecclesia et Pontijice (voor Kerk en Paus). De armen van het kruis worden aan de voorzijde versierd met de staartster, die, met de leliën, het wapenteeken vormt van ’s pausen geslachtaan de achterzijde worden zij “voorzien met het opschrift Prid. Kal. Jan. MDCCCLXXXVIII (31 December 1887.) Dit eeretaeken zal aan een zijden purperen lint met geelwitte streep aan beide zijden worden gedragen op de linker borst. Men schrijft uit Londen aan het N. r. d. D. De kunst van het schilderen in waterverf, een kuaU waarin de Eugekcheu het ver hebben ge biecht, verkeerde in den laatsteh rijd in discrediet. Het was namelijk gebleken, dat stukken van Copley Fielding, De Wint on anderen, tengevolge van bloot stelling aan het gewone zonlicht, de kleuren hadden verloren. Het gevolg was, dat het publiek huiverig werd ,om dure waterverf-schilderijeu te koopen, zoo- dat de gelegenheid voor de kunst om zich te ont wikkelen was weggenomen. Dat was een te belang rijke zaak om er zich bij neder te leggen, en het Britsche Departement van kunsten en wetenschappen besloot dan ook het onderwerp nader te onder zoeken. Terwijl twee artisten van naam de 'zaak met na druk in de bladen bepleiten en verschillende mee- ningen handhaven verschijnt nu het eerste verslag der benoemde deskundigen/ Dit eerste verslag spreekt alleen van den invloed van licht op kleuren. Ben verder onderzoek zal de chemische veranderingen bespreken, die in de kleuren plaats hebben, terwijl de quaestie uit een oogpunt der kunst nog eens af zonderlijk zal worden bekeken. Doch dit eerste ver slag is in zooverre bevredigend, dat nu is uitge maakt, dat men voor de toekomst der waterverf- schilderkunst niet bevreesd behoeft te zijn. Het blijkt toch, dat de meeste kleuren door blootstelling aan zon- of ander licht geene veiandering ondergaan en dat het alleen enkele kleuren zijn, die dit wel doen. Ongelukkig maakten Qopley Fieldmg en De Wint juist van zulke kleuren gebruikt. De ar tisten kunnen zich dus thans voor verlies Waarbor gen, en de Staats-interven lie heeft in deze een be langrijke kunst voor ondergang gered. Öok door Noderlandsche artisten verdient het ver slag te worden bestudeerd. Het kost 2/9 1.85), is uitgegeven als een parlementair blauwboek No. C. 5453 en de titel is: //Report to the Science and Art. Departement of the Committee of Council in Education on the Action of Light on Water Co lours." z/Te Breda en omstreken zijn, evenals tegen woordig ook in dit seizoen schier overal, een groot aantal werklieden zonder werk en werk zoekende. V' -- vuuua, lllj genezing had beloofd, geen pijnlijke lichaamsdeelen betast, en zich niet voor geneeskundige had uitgegeven. Hy had gezegd koopman in kruiden en puien te zijn, en dat hij alleen kruiden verkocht, gen hen te beleedigoi De paus heeft ter herinnering aan zijn vyftig-jarig priesterfeest een eeroteeken ingestold, te dragen door - - de personen aan wie zulks, als eene erkenning hun- Onder hen bevinden zich vooral timmerlieden. Deze ner bijdeze gelegenheid bewezene diensten, zal bieden zich aan tegen het karig loon van veertien

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1