Biiitenlandsch Overzicht. POUTIE KEJVMSGEEJ1MG. MARKTBERICHTEN. Gouda, 16 Aug. 1888. Burgerlijke Stand. rents per uur. En veelal nog te vergeefs, doordien het werk, dat er nog is, grootendeels in de gevan genis wordt vervaardigd tegen betaling van slechts twintig cents werkloon per dag. «Is dat niet ergerlijk? En dient aan zulke schandelijke concurrentie, vooral in dezen tijd van werkloosheid, geen einde te worden gemaakt Mis schien is men, als meermalen het geval bleek, ge neigd het door ons medegedeelde als onwaar of overdreven voor te stellen. Thans is daar geen plaats voor. Wy kunnen de voorwerpen, o. a. ramen en deuren, die aldaar vervaardigd zijn, aanwyzen en den patroon, die ze liet vervaardigen, noemen. Heeft de minister van justitie bij zijn bezoek aan de gevangenissen ook met dezen toestand kennis gemaakt en het voornemen opgevat de zoo lang gowenschte re geling te brengen in den arbeid der gevangenen Wy zijn er niet gerust op. IJet vraagstuk is niet nieuw, zelf reeds oud en een nieuw krachtig protest van allen, die het wel meenen met onzen nationalen arbeid, zal gewenscht zijn om de Begee ring aan te sporen tot het Demen van afdoende maatregelen tegen een zoo schandelijke officieele con currentie. Maar nevens protesten en om voor deze te beter grond te vinden, is het wenschelijk feiten te noemen die treffen en spreken, zooals het boven gemelde. Voor de raededeeling daarvan houden wij ons aanbevolen, met de verzekering, van het mede gedeelde slechts onder het noodige voorbehoud ge bruik te zullen maken." De thans geeindigde manoeuvres der Engelsche vloot hobben reeds omtrent sommige punten bij de natie eene overtuiging gevestigd. Zoo meent men, dat duidelijk gebleken is, dat de torpedovaartuigen geen zee kunnen bouwen.; dat de torpedo's veel gevaarlijker zyn vooy do blokkeerders dai^ voor de geblokkeerden dat het nagenoeg onmogelijk is een vijandelijke vloot in een vijandelijke haven te blokkeeren en dat het hoog noodig is, het getal snelloopende krujsers aanzienlijk te vermeerdereu. Bij de manoeuvres kreeg hot eene schip na het andere averij bij enkele was het zelfs zoo ernstig dat zij een haven moesten binnen loopen. Bijna geen schip was in staat zoo snel te gaan als men meende dat het kon. Op de tentoonstelling te Boston is te zien een model van een sleepingcar, ontworpen door den heer J. I. Harris, welke zoowel wat geriefelijkheid als gemak betreft, de Pullmann, Wagner, Mann of Monarch car zal overtreffen, omdat met weglating of verbetering van alle gebreken, partij is getrokkeu van al het goede der bovongenoemde wagens. De nieuwe sleepingcar zal 46 voet lang zijn. Aan het eene einde bevindt zich de keuken, het buffot, de toiletkamer, de linnenkast en het verwarmings toestel, en aan deu anderen kant de observatiekamer, het salon, de toiletkamer, de bibliotheek en een brandkast met verschillende laden waarin alle passa giers hunne artikelen of papieren van waarde kunnen hergon. Het midden van den wagen zal worden gebezigd voor een gemeenschappelijk salon, en zal gedurende den dag een aangename zitkamer uitma ken, flink hoog, met breede en hooge vensters en gemeubeleerd met gemakkelijke stoelen. Van slaapplaatsen kan men niets bespeuren en schynbaar is hiervoor niet de minste plaats, maar 's avonds behoeft de portier slechts eenige valdeuren, die zich langs beide zijdon in den vloer bevinden, over eind te zetten en aan de zijwanden te beves tigen, ten einde den wagen in tien afzonderlyke afdeelingun te verdoelen. Door middel van een katrol worden dan van beneden den vloer de bedden opgebeschen, twee voor elke afdeeling, terwijl de stoelen in de ruimte worden geschoven die des daags voor de bedden wordt gebruikt. De bedden zyn dan reeds alle opgemaakt, matrassen, lakens, dekens en kussens, alles ligt behoorlijk op de plaats waar het behoort, zoodat de zitkamer binnen twee minuten nadat de valdeuren zyn gelicht, in tien afeonderlyke slaapvertrekken is herschapen. Tevens wordt er voor gezorgd, dat de bedden steeds warm en droog worden gehouden. De kooien zyn volgens dit stelsel 2 duim langer en 4 duim breeder, terwijl er tusschon de onder- en bovenkooi 12 duim meer ruimte zal zijn dan in de wagens welke nu gebruikt worden. Reeds deelde het U. D. mede, dat de heer P. J. de Quartel, ingenieur, plannen beraamde om, ge steund door Nederlandsche en Engelsche kapitalisten, en in het bezit van een concessie, het grootste ge deelte van de Zuiderzee droog te leggen. De heer De Quartel doet nu in genoemd blad een beroep óp zyn stad- en landgenooten. Na een op somming van de waterwerken zoowel hier te lande als buitenlands, die hy op zich nam, of waaraan hij medewerkte, schrijft de heer d. Q. ff En thans, mannen van handel en scheepvaart! kom ik tot u allen om een voorstel: 1. tot verbetering van het kanaal van Amsterdam naar de Noordzee by IJmuiden 2. tot droogmaking, inpolderiug en bebouwing van het grootste gedeelte der Zuiderzee, de Friesche Wadden en de Lauwerzee. Sedert 1886 ben ik bezig met het opmaken der plannen en berekeningen, en zal nu weldra met eenige kapitalisten aan de Nederlandsche regeering concessie vragen om dat grootsche en allernuttigste werk aan te vangen, onder toezicht van den minis ter en zijne ingenieurs Van Diesen, Wellan, Micbaë- li8, Fijnje en Leemans. Het voornemen is, eene leening uit te schrijven met premiën, in Amsterdam en in Londen. De aandeelon van f 1000, f 500 en 100 per aandeel rentende 4 percent. Alle werken sub. 1 en 2X kunnen binnen tien ja ren geheel voltooid worden opgeleverd. De alge- heele kosten worden bepaald naar de eischen en voorwaarden, die onze regeering zal stellen en op leggen. De paal- en steenendijk, met spoorweg, tusschen Enkhuizen en Kampen, langs Urk en Schokland, heb ik berekend te zullen kosten dertig millioen Ned. guldens. Zy heeft een lertgte van 41,000 ellen. Het scheepvaart-kanaal van Amsterdam door den Zuiderzee-polder naar Enkhuizen acht ik vooreerst onnoodig. De IJsel wordt verlengd van het Keteldiep tot aan Enkhuizen, langs den afsluitdijk. Het Vlie blijft vooreerst open als te diep zeegat. - Bij Schellingwoude wordt een spoorwegdijk ge legd, in plaats der sluizen aldaar, enz. enz. De stukkeu zijn nu ter visie bij de heecen Ged. Staten van Utrecht. In Amsterdam zal ik eene openbare voordracht houden ter voorlichting rayner projecten en ophel dering geven door teekeningèn en begrootingen. Ik vertrouw te kunnen rekenen op de medewer king van allen, die het wel meenen met ons vader land. De zaak is rijp voor uitvoering." Eenigen tijd geleden zijn bij de Tweede Kamer ingediend ontwerpen tot goedkeuring van provinciale heffingen in Friesland. Die heffingen zijn kanaal- gelden op een tweetal waterwegen, van groot inter provinciaal belaag. Op het kanaal Nieuwe ZijlenHarlingen zal bij goedkeuring dier heffingen zulk een groot tarief in werking treden, dat stoombooten, die thans ®/iocent per stère betalen, 7 ct. per stère zullen moeten opbren gen. Het Vaderland acht dit zeer afkeurenswaardig. Indien die zware heffingen noodig waren als tegemoet koming in hooge kosten van aanleg of onderhoud, dan waren dergelijke heffingeu eenigszins te verdedi gen'; maar dit is niet het gevaler wordt bitter weinig aan gedaan en de provinciale hoofdingenieur van Friesland heeft zelfs verklaard dat het kanaal in zulk een toestand is, dat het weldra voor de groote scheepvaart onbruikbaar zal zijn. Met het kanaal StroobosDe Lemmer staat het eenigszins anders dit is aangelegd met behulp van een groot rijkssubsidie 2,240,000). Dit subsidie is echter verleend enkel met het oog op de nationale en internationale scheepvaartbelangen. Waar het vaarwater, dat Groningen en Drente, door Friesland heen, met België, Holland, Utrecht en de overige provinciën verbindt, door een hoog subsidie van rijkswege wordt verbeterd, daar meent nu Het Fad. aan het provinciaal bestuur van Friesland het recht te mogen ontzeggen, èra door overdreven tolheffing een hinderpaal te stellen tegen het verkeer van de verschillende deelen des vaderlands onderling, en al dus eigenlijk een tweede subsidie te heffen van de overige provinciën. MVoorstanders van de provinciale autonomie, mee nen wij, zegt het blad, dat de centrale vertegen woordiging alleen bij groote uitzondering gebruik moet maken van haar recht, om haar bekrachtiging te weigeren aan heffingen, door het gewestelijk be stuur goedgekeurd. Maar naar onze overtuiging is zulk een uitzondering aanwezig, als de Staten van eenig gewest de provinciale inkomsten willen ver meerderen, door zonder redelijken grond den handol en het verkeer te belemmeren, vooral als men dit tracht te doen ten koste van de nijvere bevolking in andere gewesten. Op de tegenwoordige landsregee- ring rust ook de plicht, om tot uitvoering der nieuwe Grondwet wettelijke voorschriften te ontwerpen, waar aan de provinciale wetgever in belastingzaken gebon den zal zyn, en-al is het nog geheel onbekend van welke beginselen die regeling zal uitgaan, als vrij zeker mag toch worden aangenomen, dat drukkende tolheffingen, als waarvoor thans wettelijke bekrach tiging wordt gevraagd, zullen worden uitgesloten. Dit is ook in overeenstemming met den geest der vorige Grondwet, die zonder algemeene wettelijke voorschriften te vorderen, uitdrukkelijk elke belem mering van door-, uit- en invoer van andere provin ciën verbood. Reden te meer, dunkt ons, voor de Tweede Kamer, om ook thans geen stap te doen op het glibberige pad van bemoeilijking en belemmering van handel, scheepvaart en nijverheid." Een der lezers van de Zaanl. Cttijdelijk te Zand- voort vertoevende, heeft, behalve door de zee en de genoegens van het badleven, zich ook aangetrokken govoeid door het bedryf der bewoners van het nederige visschersdorp. Hy sloeg eenige groepjes be jaarde zeerobben gade, wachtende op den rand der duinen, of niet een pink in zicht zou komen, eii geeft van het oogenblik waarop dat gebeurde en van 't geen daarna volgde deze plastische schets Aanstonds werpen wij ook een blik daarheeu en bemerken, niet zonder voel moeito, dat aan den hori zont een schip nadert. Mogen de ledematen van den zeeman nog zoo afgemat, de mond nog zoo ingeval len of de rug nog zoo gebogen door den ouderdom zijn, zelden zal het gezicht de scherpte verliezen, die het eertijds had. Doch laten wij niet te ver afdwalen, maar hun gesprek even aanhooren, waaruit wij kun nen opmaken, dat zij het schip als een zandvoortsche pink herkennen, die van de vischvangst naar het strand terugzeilt. Dadelijk is er een van hen gereed, zieh met dat nieuws naar het dorp te spoeden, om den omroeper daarvan mededeeling te doen. Deze, eveneens een afgedankte zeerob, haalt zijn koperen bekken met houten klopper te voorschijn, zet zijn pet op en sukkelt door de nauwe stegen van het dorp, om op elk plein de volgende woorden uit te roepen, nadat hij driemaal geklopt heeft //Aldegeun, die scholle en scharre noodig heef,- komp aan ze e u 's Mans stem klinkt hol en is voor een vreemde onverstaanbaarde zandvoortsche vischvrouw echter is, als ware het, betooverd, want het eten, de wasch, ja men zou haast zeggen al het noodzakelijke, laat zij staan, om vooral niet te laat te komen bij den vischverkoop. Uit de bouwvallige huisjes komen dau ook de kooplustigen barrevoets, anderen, meergegoe- den, op klompen, haastig te voorschijn met de leege ben, een vischraand, op den rug en spoeden zich naar het strand. Midderwyl is het schip het strand zoo dicht ge naderd, dat eenige mannen, die tot de borst in het water gaan, het kuunen bereiken, om vandaar de gevulde manden aan te pakken en naar hot strand te brengen, waar de nog levende visschen op den grond worden uitgestort en daarop door de reeda aangekomen vronwen en kinderen onder allerhande technische aan- en opmerkingen gesorteerd en op hoopjes gelegd worden. Hier geeft een vischvrouw aan een barer collega's te kennen, dat de schollen niet zoo groot zyo als gisteren, terwijl iots verder eenige mannen schijnen te beraadslagen hoe de prijs wel mag zijn van een //zootje" tong, en naast hen zien wy een dikke vischvrouw een kolossale tarbot met moeite op tillen, om haar van beide kanten te kunnen be zien. In oqze beschouwingen worden wy gestoord door een man, die achter ons staat en een onverstaanbaar geluid laat hooren, dat veel gelijkt op het loeien eener koe. De beteekenis van dit geluid is, dat de verkoop eeir aanvang zal nemen, want weldra ziet men alle vrouwen, kinderen en mannen zich naar den mau spoeden, èn om hem èn om de visschen een grooten kring vormende. Terwyl de kooplustigen zich van een goede plaats meester maken, willen wij eersf nog even bovenbedoelden persoon nader opnemen. Het behoeft ternauwernood gezegd te worden dat hy eveneens een afgedankte zeerob is. Op zyn gelaat hebben zon, weer en wind een donkerbruine tint achtergelaten. Zyn handen, die eertijds het ankertouw omklemden, omvatten nu een rood, wit en blauw gekleurden stok, aan welks einde het zandvoortsche wapen prijkt, bestaande in drie over elkander gelegde schel visschen. Gedurig richt hy zyn blikken naar den kring, en nadat hij bespeurd heeft dat allen gereed zyn te luisteren, wyst hy met de punt van zyn stok in het zand een cirkel eromheen en roept«Deuze sooi scholle 1' Onmiddelyk daarop begint een ander manspersoon, die tusschen de vischvrouwen vooraan in den kring staat, af te slaan. Maar welke vreemde is in staat den woordenvloed, die nu volgt, te begrypenVergun mij u ondertus- schen oen kleine voorstelling te geven van het afda len der prijzen, door den man met een verbazende snelheid uitgeschreeuwd. Stel u voor, dat do som van de koopwaar vijf gulden bedraagt, laat die som eiken keer met vyf centen verminderen, en met een zandvoortsch dialect ve&rygt gy ongeveer het vol gende ffVaif gulle, vieërle faife neugentig, neugentig, vieërle faife tachetig, tachetig, vieërle faife seuvetig, seuvotig, vieërle faife seustig, seustig, vieërle faife f&iftig enz. enz.!" De zandvoortsche vischvrouwen echter vangen elk getal bliksemsnel op, vergelijken dit mot de koopwaar en wachten in gebukte hou ding tot de prijs komt, dien zij verlangen te geven. Plotseling hooren wy eenige vrouwen bijua tege lijkertijd met vooruitgcstrekte armen „Ma^n 1" schreeuwen, hetwelk zooveel beteekeuen moet als: „Voor mij de partij visch tegen den*prijs waarop ik Main gezegd heb." De man met don stok, die onder het afslaan der koopsom als een standbeeld gestaan en aandachtig geluisterd heeft, herleeft, als ware het, eensklaps terwijl hij nu beslissen moet, welke persoon het eerst heeft geboden. Van alle kanten hoort hij verschillende namen roepen ffVeur Griet, veur Staintje, veur Aegie, veur main, neen, veur GrietEvenwel laat hy zich daardoor niet afschrik ken, en nadat hij den naam van de persoon, die hij het eerst heeft hooren schreeuwen, aan den afslager heeft opgegeven, wordt die genoteerd, en gaat hij tot de volgondo ffsooie" over, die op dezelfde wijze verkocht worden. Met evenveel ijver wordt door de verkoopers de visch verder aan den man gebracht, en met niet minder oplettendheid en nauwkeurigheid wordt de koopwaar van de zijde der vischvrouwen ingekocht. De kring heeft wel iets yan een amsterdamsoh opstootje, en eveuals dit laatste door den aandrang van eónige politingenten verstrooid raakt, gaat ook deze kring uit elkander, nadat de visschen zijn ver kocht. De op zijde gestelde vischmanden moeten nu haar dienst verrichten, en iedere vischvrouw legt haar inkoop netjes daarin, om daarna met de ben op den rug stadswaarts te gaan. Op denzelfden dag worden de nog levende schollen, tarbotten, pietermannen' enz. daar verkocht, waarna zij des namiddags op de tafel aan menigen lekkerbek een heerlijken maaltijd bezorgen. Honderd drie-en-vijftig onderofficieren bij do Nederlandsche zeemacht hebben aan den minister van marine een adres gezonden, waarin zij verzoe ken verbetering te brengen in hunne geldelijke positie. Adressanten wijzen er op dat hunne finan- ciëele positie, voornamelijk die van de gehuwden, niet in overeenstemming is met die der onder officieren van den marine-torpedodienst, van het korps mariniers en van het leger. T)e onderofficieren toch van den marine-torpedo dienst genieten eone verhooging van soldij voor het bekleeden van hun rang van langer dan 2 en 4 jaar, ten bedrage van 4 en 10 por maand, overeenkomstig hunne qualiteit, en boven bun vast traktement nog eene premie van 25 a 30 per jaar, in deu vorm van hand- en aanbrenggeld. De onderofficieren van het korps mariniers genieten, onafhankelijk van huune anciënniteit of van hun gedrag, by inscheping eene soldij, gelijk aan die van een onderofficier in het vaste korps dek- en onderofficieren, en aan den wal zynde 4 per maand voor kleeding- en reparatiegelden, be nevens een zeker aantal der gehuwden vrye woning. De onderofficieren van het leger eindelijk genieten by een 6-jarigen diensttijd als onderofficier eene toolage van 0.30 per dag, een gedeelte der ge huwden vrije woning en, bij overplaatsing, vrijen overtocht van hun huisgezin en inboedel. Adressanten verzoeken nu verhooging van soldij, na een bepaald a»»ntal jaren in eene zelfde qualiteit gediend te hebben, vergoeding van huishuur aan alle of een bepaald aantal gehuwden, eu vryen overtocht voor hun huisgezin en inboedel, by over plaatsing in het belang van den dienst. Door den heer Casimir Ubaghs, te Maastricht is weder een belangryke en zeldzamo vondst op het gebied van paleontologie gedaan. Hy heeft nl. in het Maastrichtsche krijt een uitmuntend goed bewaard gebleven kop van de ffChelonia" gevonden en er »yn museum mede verrykt. Reeds zijn eT over blijfsels van de Chelonia Hoffmanni of reuzenschild- pad in de Maastrichtsche krijtvorming gevonden. Door dr. Winkler werden zy o. a. beschreven en afgebeeld en verschillende gedeelten bevinden zich in Teijlers museum en in andere verzamelingen. De door den heer Ubaghs gevonden schedel echter ver toont den geheelen kop van hot dier, don eenige, welke tot beden in het Maastrichtsche kryt is ont dekt. Deze kop, die naar voren eenen spits toe loopenden driohoek vormt, heeft eene lengte van 30'/f cM., terwyl do grootste breedte 34 oM. be draagt. De grootste afstand der twee bovenkaaks- beenderen, van onder gemeten, bedraagt 21 oM., terwyl de ovaalvormige oogholten eene lengte van ®Vi °P 7 cM. hebben. Hot neusgat is 4 cM. lang en 4'/| cM. breed. Ook in het noorden van Frankryk, vooral in de departementen Finisterre, Cötes du Nord en Morbihan, verkeert de landbouw in zeer gedrukten toestand. De boeren kunnen er bunne producten byna niet met winst verhandelen, en in sommige districten kunnen de reeds verlaagde pachten slochts bij kleine gedeelten worden opgebracht. De grond eigenaars, die by verminderd inkomen dezelfde lasten en onkosten hebben te dragen, brengen min der verbeteringen aan en laten minder werken. Op deze wyze ontstaat groote nood onder eene talrijke klasse, welker voorspoed van den landbouw afhangt. In enkele districten is do crisis minder ernstig, omdat daar de pachters hun kapitaal gestoken heb ben in de paardenfokkerij, ue vetweiderij en de groen tentoelt. Er heeft in dat gedeelte van Frankryk onder de landelijko bevolking veel ver huizing plaats naar de steden en plaatsen, waar groote openbare werken in gang zijn, terwijl een groot deel van elk jaar verscheiden duizenden Bretaguers naar Jersey trekken voor den aardappel- bouw. De landbouwtakken, die het meest onder de heerschende kuijning lijden, zijn de graan- en vlasbouw en de veehandel. Niets werpt winst af dan fruit, groenten, zuivelproducten en hoenderfok kerij en, wat vreemd schijnt, ondanks dat alles stijgen er de loonen. Bekwame boerenknechten verdioneu er jaarlijks 176 tot 250 franken met den kost en verdere verpleging, zooals het wasschen en onderhouden van kloeding enz. Goede daglooners verdienen or met den ko*t 60 centimes per dag op gewone tijden, maar gedurendo den oogsttijd stijgt dit loon tot 75 a 150 centimes. Vrouwen trekken de helft of twee derde dezer loonen. De werktijd duurt er 's winters van zonsop- tot zonsondergang en begint na 1 Maart eiken morgen vast om zes uur. Heiligendagen worden er niet veel waargenomen. Ten minste men schat "bij de boeren het aantal werkdagen op ongeveer 300 per jaar. Graaf Moltke, de bekende 88-jarige veldmaar schalk, is thans als chef van den generalen staf afgetreden. Keizer Wilhelm I wilde nimmer iets weten van het ontslag ém «de generadlf, die met hem de groote oorlogen mede maakten; eu wanneer een dezer hoofdofficieren ontslag vroeg, werd dit steeds door don keizer geweigerd met een verwij zing naar zijn eigen hoogen leeftijd, welke hem niet verhinderde tot htt uilorste op zijn post te blijven. N'u echter tijdens de regeering van keizer Wilhelm II zijn reeds vele der oude generaals op pensioen gesteld. Ten slotte kwam ook de beurt aan Moltke, en werd in zijne plaats tot chef van den generalen staf benoemd graaf Waldersee, reeds sedert jaren zjjn assistent en aangewezen opvolger. Het ontslag werd den bejaagden veldmaarschalk met de meeste onderscheiding verleend. De keizer benoemde Moltke tot voorzitter der commissie voor de landsverdediging, een post, die vóór hem door keizer Frederik was bekleed, en bepaalde tevens, dat hg zijne ambtswoning in het gebouw van den generalen staf zal blijven bewonen. Dit laatste geschiedt, ten einde den band tusschen Moltke en den generalen staf niet te verbreken. Als een bijzondere onderscheiding wordt het tevens be schouwd, dat den veldmaarschalk persoonlijk een adjudant is toegevoegd. Graaf Waldersee is een man van 56 jaren. H|j ontving zjjne opleiding als artillerie-officier en nam als officier bjj dit wapen deel aan de oorlogen tegen Oostenrijk. Na den oorlog werd Waldersee bevelhebber van een armeekorps en in 1870 chef van den generalen staf bij een der Duitsche legers in Frankrijk. Sedert 1881 was graaf Walderaee onder Moltke ala onderchef van den generalen staf werkzaam. De werkstaking te Par|js is nog steeds niet ge ëindigd. Ook in andere plaatsen in Frankryk houdt z|j aan. Te Calais b. v. is de werkliedenbeweging vrij he vig. De anarchisten hebben getraoht de mannen die aan de nieuwe havenwerken bozig waren, den arbeid te doen nederleggen. Zij dreigden de gereed schappen in 't water te werpen. Een werkman sloeg een commissaris van politie met een steen 't gelaat aan bloeden en ontsnapte, toen men hem vatten wilde. Men zegt, dat de werkstakers verscheidene gebouwen in brand hebben willen steken. Troepen soldaton doorkruisen de stad. Een aantal anarchis ten werden in hechtenis genomon. Ook te Devillv is een werkstaking uitgebroken die zich tot Cateau dreigt nit te strekken. Soldaten eu politie houden voortdurend de waeht. De tijding van de nederlaag der ltaliaansche troe pen bij Maesowah heeft natuurlijk te Rome groote teleurstelling veroorzaakt. De geslagen troepen z|jn geen Italianen, maar Bashi-Bazoelcs, die in Turk- schen dienst stonden en na de inlijving van Masao- wah in Italiaanschen dienst overgingen. Deze troe pen werden echter aangevoerd door Italiaansoho offi- oieren, dio allen sneuvelden. Debeb, de aanvoerder der Abessiniërs ia een bloed verwant van den Negus. B|j het begin van den oorlog sloot h|j zieh aan b|j de Italianen, doch later keerde Debeb naar den Negus terug en verzamelde een legertje, waarmede h|j op eigen hand het roo- rerebedrijf uitoefende. Saganeiti, de plaata*waar deze bende de Bashi-Bazoeks versloeg, ligt 75 mij len ten zuidwesten van Massowah. Gevonden voorwerpen. In de maand Juli 1888 zijn de volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd aan het bureau van politie. I Parapluie, 1 Kindersokje, 1 Tabaksdoos, l Fluitje, Breidwerk, 2 Portemonnaie's met geld, 1 Armband, 1 Pepermuntdoosje, 1 Boozekrans, 2 gouden Oorbellen, 1 bont Kinderschortje, 1 stukje van een gouden Oorbel, I toilet Haarspeld, 1 fantasie Arm band, 1 gouden Potloodpen, I roodon Doek, 1 Taschje, 1 Doos met Bril en een bloedkoralen Hals ketting. De gevonden voorwerpen in de maanden Decem ber 1887 en Januari 1888, en niet door de ver liezers afgehaald, ziju ter dispositie van de respectieve vinders met inachtneming van art. 2014 Bureerliik Wetboek. 8 1 Bureau voor gevonden voorwerpen, zooveel moge lijk, goopend van II1 nnr 's morgens. De Commissaris van politie te Gouda, J. W. TUINENBURG. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda; Gelet op art. 6 en 7 der Wet van den 2n Jnni 1875, (Staatsblad No. 95.) Brongen ter algemeene kennis, dat op do Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek, met bijlagen van de Directie der Goudsche Machinefabriek om definitieve vergunning tot bet plaatsen van een vijzeldok in de Kattensingelgrneht Kadaster Sectie B No. 1032. Hat op Dinsdag, den 28 Augustus 1888, des middags ten 12 ure op het Raadhuis, gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen, en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen Schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 14 Augustus 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd. VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. Door hot gunstige weder van de afgeloopen week, hield de r|jzing in de graanprijzen niet alleen op, maar maakte plaats voor een veel flauwere stemming. Om te kannen verkoopen moest men heden voor b|jns alle artikelen een grootere of kleinere verlaging inwilligen. Van het nieuwe gewas waren enkele partijtjes, meest wak, kool- en karweizaad aangevoerd, die tot onderstaande prijzen verkocht werden. Tarwe Zeeuwsche 8.30 a 8.75. Mindere Zeeuw sche 7.90 a 8.20. Polder 7.75 a 8.—. Af wijkende f 7.a 7.85. Zeeuwsche Rogge ƒ6.50 a/6.75. Buitenlandscheper 70 KG. ƒ4.26 a/4.50. Voergerst 4.a 4.25. Chevaliergerst f 5.76 a 6.25. Haver per Heet. 3.75 a 4.50, per 100 kilo ƒ7.a ƒ8.Hennepzaad: Inlandsch 8.a 8.25. Ewten Buitenlandsche voererwten por 80 Kg. 5.90 a 6.10. Kanariezaad 8.25 a f 9.Boonen: Niet getoond. Koolzaad 8. a 9.Karweizaad 12.50 a 14.per 50 Ko. Mais per 100 kiloAmerikaansche Mixed f 6.50 a 6.75. Odessa 6.60 a 6.76. Cinquantine 7.85 a 7.30. Ter Kaasmarkt van gisteren werden aangevoerd 93 partijen kaas, handel vlug, eerste qualiteit 27.a 29.Zwaardere 30.34. tweede qualiteit ƒ22.a 25. Noordhollandsche 24.a 28. 'I De veemarkt met nagenoeg geen aanvoer, vette varkens 18 a 20 ct., varkens voor Londen 17 a 18 ct.; magere varkens en biggen traag, biggen 0.75 a 1.per week, schapen 20.a 28.vette zuiglammeren vlug 115 18.por stuk. Goeboter (.35 a 1.50. Weiboter f 1.10 a 1.20. OVERLEDEN 15 kaf. C. Breds, wed. M. deu Hertog, •7 j. t'. Appel, 1 j. 11 m. GEHUWD i 15 Aug. H. via der Dru|j en M. A. Nico- weshuisen. -G. 3. Bik an D. ven der Horet. T. de Jong en J. A. Treeli. K. Tlinenbnrg en C. vin der Greet

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 2