JEN i Zondag 19 Augustus. 1888. N° 3745. Alieuws- en A "fl Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. CHT. IJE. I 1 EN, MAV VKER. r DEN: ipacjjnero, tiue Wof- ÏN. Llida» tten De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave Oudewater. veiligheid heeft FLESCH, J 1 □eteripeer. >hen. bodegraven. Laastrecht. Woerden, iddinxveen. 1 I en worden ■/.CENT. het pond. goddsche courant. bezigheid ran kleine onder No. ISONEN-, Aantee- s adressen r». Pakjes e Boot of De uitgave dezer Courant geschiedt ZON DAG, WOENSDAG en VRIJDAG. Inde Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. zeer lage elnar. ?8- ST: iwerkerk-, IJsel, rdam v. v. rstal Woensdag ig 'snam. uur. loofd Donder- ige dagen Binnenlandse!» Zaken on Hoogstdeszelfs Commissaris in Drente. «De heer mr. l’jjnacker Hordijk, den aan zijn nieuw Staatsambt verbonden eed in 't Konings handen afgelegd hebbende, aal nu op Vrijdag den 24n Aug. 1888 den vaderlandscben grond verlaten, met het voornemeu van ziek op den 30n d. a. v. op het stoomschip „Sumatra*; van de Maatschappij „Nederland*, te Marseille voor de reis naar Batavia, ter aanvaarding zijner hooge vaardigheid in Neder- landsch-Indië, in to schepen. „De ondergeteekende geelt hiervan langs dezen weg aan het Nederlandsche volk kennis, opdat ieder, zulks verlangende en al of niet daartoe opgewekt, of voorgegaan door leeraars, priesters en geestelijken der versohilleode Noderlandsobe Christelijke of andere godsdienstige gezindheden, gelegenheid bebbe aan zijna plichtmatige smeekingon voor den Koning en Hoogstdeszelfs Huis <m Kegeering, ook de bede toe te voegen, dat de reis van dep Gouv.-Geu. nur. C. Pijnacker Hordijk en zijn gezin voorspoedig, en zijn bestuur door God gezegend, Indië tot heil. Neder- land tot roem en den Koning der Koningen tot verheerlijking zij. len. Prjjs an wy zing. te Delft, AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nonuners VIJF CENTEN. GOUDA, 18 Augustus 1888. Onze vroegere stadgenoot, de heer P. Nortier, heeft met goed gevolg akte-examen gedaan voor hoofdonderwijzer. Heden heeft de heer H. W. van Nes alhier met goed gevolg het eerste gedeelte van het notarieel staats-examen afgolegd. Gisterenmiddag heeft men door insluiping bij den winkelier B. in de Peperstraat, een onder een stolp geplaatst gouden horloge uit de binnenkamer ont vreemd. Jl. Woensdagnamiddag ten 2 ure had te Oude water, onder schoon weder, de aangekondigde harddraverij plaats van paarden in Nederland ge boren onder den man, die niet meer dan één prijs op korte of lange baan gewonnen hadden, van wege de aldaar gevestigde Harddraverij-vereeniging «Voorwaarts*, en met de navolgende prijzen en premiën werden bekroond als volgt 1. De heer W. H. J. Brom, te Utrecht, voor zijne bruine merrie Wilhelmina, berijder de Heer A. Bos, met de prijs van 100. 2. De heer <T. G. Matze, te Boskoop, voor zijne bruine merrie Marie, berijder de eigenaar, met de extra prijs van 50.en 5.voor den pikeur, geschonken door den Eere-Voorzitter de Edel Achtb. HeerG. Coninck Westenberg, burgem. van Muiden. 3. De heer 1). de Bruijn, te Waarder, voor zijne stekelharige bles Juno, berijder de heer D. de Bruijn Jr., de 2e premie van 35. 4. De heer C. de Jong, te Nieuwerbrug, voor zijne bruine merrie de Volharding, berijder de heer A. Bruijnes, de 3e premie van 20.—. De heer W. H. M. Doorman, Vice-Voorzitter, hield eene flinke toespraak tot de le, 3e en 4e winner, evenzoo richtte de Eere-Voorzitter tot de 2e winner eenige woorden als bewijs van volharding in zijn kampstrijd. Eene menigte belangstellenden uit deze gémeente zoowel vreemdelingen, waren hierbij tegenwoordig. De Commissie heeft alle eer van hare taak. Hen negental mededingers hebben zich aangesloten, waar van enkelen na den tijd van aangifte werden ver vallen verklaard. Na afloop had in het hótel Doele, van den heer 1). Boer, eene réunie plaats, onder genot van een flink muziekcorps uit Gouda. - De gemeenteraden van Polsbroek, (Utrecht) en Vijst (Zuid-Hollftnd), hebben besloten het onder wijzend personeel aan de gemeenschappelijke school te Polsbroek, tegen 1 Oct. a. s. te vermeerderen door het aanstellen eener onderwijzeres, op een salaris van 500. Wij lezen in de «Staats-Courant" van Vrijdag: uReeds terstond bij haar optreden zag Zr. Ms. Regeering zich genoodzaakt te overwegen, wie in de plaats van dta weldra aftredenden Gouverneur-Ge- neraal, als ’s Konings vertegenwoordiger tot het voeren van het bestuur over ’s Rijks overzeesche be zittingen in Azië zond® moeten worden voorge dragen. «Het heeft den koning behaagd tot Gknivernour- Generaal van Nederlandsch-Indiö te benoemen den nen «De Minister van Koloniën, «Kbuchenius.* Wil de tegenwoordige Regeering de «Staatscou rant* meer dan vroeger gebruiken, om de mededee- lingen te doen en om het publiek op de hoogte te houden van zaken, die alleen aan de Regeering ten volle bekend zijn, dan juichen wij dit zeer toe. Maar het nut van een mededeeling, als de Minister van Koloniën gisteren in zijn welbekenden omslach- tigen stijl in dat blad deed plaatsen, vermogen wij niet in, te zien. De feiten, daarin vermeld, waren sinds lang bekend, en men mag aannemen, dat de geloovigen, die den zegen des Hemels op de reis van don Gouverneur-Generaal en zyn bestuur verlangen af te sraeeken, aan dit voornemen kon den gevolg geven, zonder opwekking van de zijde der Regeering. Men zou kunnen vragen, waarom juist voor dit enkele geval een dergelijke opwekking wordt gegeven. Er bestaat voor de geloovigen evenveel reden over elke andere regeeringsdaad den zegen des Hemels af te smeeken als over deze, maar als de «8t.-Ct." telkenmale moest dienen om het publiek daartoe op te wekken, kon zij wel dagelijks met dergelyke aanschrijvingen worden gevuld. Het komt ons voor, dat dit minder ligt op den weg der Regeering, zelfs eener «christelijke" Regeering, die toch ook op de spontane uiting van het godsdienstig gevoel der natie prijs moet stellen. Gelukkig be paalt de minister zich nog maar tot een opwekking, ’t aan elks persoonlijke opvatting overlatende, of hij meent daaraan gevolg te moeten geven. Daarom heeft zijn woord een onschuldig karakter. Maar de stap tot de uitschrijving van een officieelen bededag is spoedig gedaan, en daartegen moeten wij bij voorbaat ten stelligste waarschuwen. De Regeering zou daarmede treden op een terrein, dat het hare niet is, en zich een bevoegdheid aanmatigen, die haar niet toekomt. (Pad.) Omtrent den opstand in Bantam deelt het Bat. HandMlad de volgende bijzonderheden mede: Te Tjilegon zijn bijna alle huizen verwoest en bijna geen meubel is heel gebleven. Alles ligt verbrijzeld overal heen verstrooid. De telegraafly- worden ook doorgesneden, zoedat berichten heer mr. C. Pijnacker Hordijk, oud-Minister van omtrent de onlusten veel vertraging ondervonden. De treurigste aanblik gaf echter het gezicht van de vermoorden. Mevr. Gubbels werd, voordat men haar met tallooze houwen en steken doodde, op de meest onmenschelijke wijze mishandeld. Toen een der berichtgevers van hel Bat Hand. haar vond, ademde zij nog evenals een hater kinderen, doch zonder tot bewustzijn te zijn ge komen, stierf zij spoedig daarna. De heer Gubbels werd door de muitelingen overvallen, terwijl hij aan den arbeid zat Moedig schijnt hij zich te hebben verdedigd, terwijl hij blijkens de bloedsporen al vechtende vluchtte van de eene naar de andere kamer, tot hij in een der slaapkamers ontzield ter aarde viel. Mevr. Dumas en haar kind, een zuigeling, zijn, hoewel zwaar gewond, behouden gebleven. Niet alleen menschen, maar ook de dieren aan Europeanen toebehoorend, zijn door de muiters ge dood en verminkt. Wat do oorzaak van het oproer is geweest, weet men nog niet. De officieele berichten verklaren, dat deze nog in het duister ligt. Het BataviaaMch HandMlad meent de aanlei ding te moeten zoeken in het feit, dat met ge strengheid van de bevolking geëischt werd, dat deze de landrente in den vorm van zilver zou vol doen, terwijl zij slechts in staat was rijst te leveren. Het gerucht loopt ook, dat de destyds beruchte Saham, dien men reeds lang dood waande, de hand in het spel zou gehad hebben. Van wel onderrichte zijde schrijft men nog aan hetzelfde blad: «Het zou zeer zeker gewenscht zijn en misschien een helderder licht over den opstand in Bantam en de raddraaiers daarvan ontsteken, als de regee ring zoo spoedig doenlijk een onderzoek wilde instellen naar de wijze, waarop de padi Raden Penna zijn familie bijtijds in veiligheid heeft gebracht. Vervolgens hoe en wanneer hij zelf nog zoo juist ter snede is ontkomen. «Men stelle zich bij zulk een onderzoek evenwel niet tevreden met een of ander verhaaltje van den betrokkene zelven, maar men doe hem zijn gaan en komen, zyn doen en laten, kortom al zijne hande lingen van Zondag tot Maandag tijdstip van het uitbreken van den opstand bewyzen. Mis schien komt men dan wel verrassende zaken te weten.” Een landverhuizer, pas naar de Z.-A. republiek vertrokken, schreef onlangs vandaar aan de Midd. Cour.Wij kwamen behouden te Pretoria aan. De timmerlui uit ons gezelschap werden dadelijk aan gesteld vnor ƒ9,60 per dag; myn reisgenoot en ik, die in Nederland twee jaren met de onder wijzersakte in den zak hadden geloopen, hadden hier dadelijk de betrekkingen voor het grijpen. Ik heb uit de vele aanbiedingen, die mij gedaan zijn, het aanbod aangenomen van den heer v. H., volk- raadslid voor Waterberg. Ik kwam daar, na nog 3 dagen reizens met den ossenwagen, aan. Ik sta nu aan het hoofd eener school met aanvankelijk 14 leerlingen. De helft der schoolgelden wordt door de ouders, de andere helft door het gouver nement betaald. Het is hier een prachtige gezonde streeksinaasappelen, vijgen, abrikozen, perziken, enz. groeien hier in de prachtige tuinenen meester «mag er vrij in loop en pluk, moet zich maar r>et vreemd hou.” Geen onzer beklaagt rich de vestiging in Transvaal.

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1