fflOÖl DB 10 ang. 1888. N? 3746. BINNENLAND. ER. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I liogen, OCTOBER sholen ver- llokalen op dee natnid- t; 3IE, LEEVER. r». K VIJS. Tusschen- e Bewaar- E Lzn., De insendlng wan advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave de machinist een it verwezen wordt ter- raat. 1 of in de ann het I J 1 IXAMENen I PTEMBER Te de I P in een ZAAK. tit aan bet recteur, JULIUS. tearing. KEEPER, t AMERI- t zeer voor- Dageiyks elk aantal de fabriek s PIJPER ge pryzen, S voor het op ZATER- 1012 uur 11. IT op het and, dat de De uitgave dezer Courant geschiedt ZON DAG, WOENSDAG en VRIJDAG. Inde Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. goudsche courant. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels h 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTS LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschgnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Omtrent het bezoek van het Amorikaansche ge zelschap aan Marken vertelt het Handelsblad onder anderen «’t Spreekt vanzelf, dat ook de woning van Mar- retje Thjjssen, de populaire markensche weduwvrouw, bezocht word. Haar woning heeft 't best het oor spronkelijke karakter bewaard. Dat staatsiebed met do mooi gewerkte kussens, de fijn gesneden houten stoofjes, de blauwe borden, in het vertrek opgehan gen, en eindelijk de stookplaat in het midden van het vertrek: alles werd met nauwkeurigheid bezich tigd, en aan alle kanten hoorde men de meest ver schillende uitroepon van verrassing en verbazing. Ook de oude vrouw zelve, met haar verweerd doch vriendelijk en eerlijk gezicht, die ter eere barer be zoekers o.i tot lust van haar bezoeksters een helder mutsje op de grijze haren zette en het wèl goed bedoelde, doch zich zoo leelijk versprak, toen zjj zei GOUDA, 21 Augustus 1888. Onze stadgenoot, de heer L. E. Beszelzen, heeft zijn reputatie van uitstekend zwemmer Zaterdag en Zondag te Amsterdam schitterend gehandhaafd. De Goudecbe Zwenidub mag trotsch op hem zijn, die de Goudsche zwemmers in hot land zoo waardig ver tegenwoordigt. Zaterdag bij den groeten wedstrijd in de Hout haven (lengte der baan 600 mater) verkreeg hü den In prijs, zjjnde een gouden medaille. Hij legde de baan af in 12 min. 35’/, sec. Zondag verkreeg hij bjj het gecostumeerde zwem feest in de zweminrichting bij het snelzwemmeu op den buik (lengte der baan 240 meter), waaraan 9 deelnomen waren, ook den In prijs, zijnde een ver guld zilveren medaille benevens een drietal beken, aangeboden door den heel- G. Henri Sijthoff te Leiden en bij het snelzwemmen op den rug (lengte der baan 80 outer) eveneens den la prjjs zijnde een verguld zilveren medaille. Voorts behaalde de heer C. C. Krom, eveneens lid der Gmuhcie ZwemcM, bij het duiken (diepte 21/, meter) een 2a prijs, zijnde een bronzen medaille met getuigschrift. De jury bestond uit de hh. D. Vrijdag, president M. L. Q. van Ledden Hulsebosch, G. Henri Sijthoff (uit Leiden) Mr. A. C. van Daalen (uit Arnhem) A. C. Cosijn (uit Gouda) R. Aten Wzn. (uit Zaandam) Dr. C. N. van de Poll, J. C. Schmidt en P. C. Adrian. In de zitting der Rotterdamsche Arr. Recht bank van Vrijdag werd veroordeeld 1. P., schippersknecht, bekl. van aan boord van de stoomboot „ie Volharding» varende van Gouda naar Waddinxveen ten nadeele van een passagier oen stuk katoen te hebben ontvreemd, tot 5 maan den gevangenisstraf. Van de door den Ned. Rhjjnspoorweg aangeboden gelegenheid om des Zondags voor verminderd tarief naar den Haag te kunnen reizen, maakten Zondag U. 270 personen gebruik. De stoomtram GoudaOudewater is Zondagavond even voorbij Haastrecht gederailleerd. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen, alleen heeft oene dienst naar Oudewater niet kunnen plaats hebben. Het dijkcollege ran de Krimpenorwaard heeft een zeer belangrijk besluit genomen. De sinds jaren af gedamde schutsluis aan de IJselzijde zal weder wor den geopend, hersteld en vergroot, de daarop uit komende vaart voor de scheepvaart worden verdiept en verbreed, en op verschillende plaatsen zullen op haalbruggen worden gebouwd. Daardoor zal oen ferme waterweg worden geopend voor de binnenvaart van nabij Stolwijkersluis tot aan de Reokade, welke de grens tusschen onzen polder en Berg-Ambacht uit maakt. Op 12 Sept, zal de aanbesteding van de ge noemde werken plaat» hebben. De berichten omtrent Z. M. den Koning mel den, dat eene vrij zware verkoudheid oorzaak is dat Z. M. het bed moet houden. De toestand is niet gevaarlijk, maar de leeftijd des Konings eischt bijzondere zorg. zoo gelukkig was ge worden. Zij meende, dat eerst na den dood van de «goede ziel» haar woning de opmerkzaamheid der toeristen had getrokken, zoodat zij geheel ran hun giften kan leven en dus onafhankelijk van haar kin deren is. «Een der Amerikaansche heeren had een draagbaar photographietoestel medegebracht, en toen oen ge deelte van het gezelschap en ook hij de woning eener jonge moeder binnentraden, die bij haar jongen telg, tronende in den kinderstoel, zat aardappelen te schillen een schilderijtje voor Artz, Kever of Witkamp wilde hij een lichtdrukje van het aar dige tafreeltje maken. Die kleine man, op een wor tel kluivende, met zijn wangen van melk en bloed en de vreemde bezoekers begroetende met een Boe Boe I Boe I, werd door al do dames geknuf feld en gekust, en de jonge moeder keek het met een fieren glimlach aan. Maar toen de Amerikaan voorstelde, haar kind te photographeeren, kwam haar moederhart in opstand. Hoe I van haar kind I van haar eigen vleasch en bloed zou een plaatje ge maakt worden, dat misschien wel te Amsterdam voor de winkelkasten te koop zou hangen Dat nooit I Daar wilde ze niet aan gelooven. Vergeefs gepoogd haar aan het verstand te brengen dat haar kind niet te Amsterdam verkocht zou worden een plaatje van haar kind Neen, daar was de kleine haar dan toch te na voor De feesttrein, die het rechtstreeksch verkeer met Konstantinopol opende, vertrok Maandagmorgen uit Sofia. Nauwelijks had hij zich in beweging gezet, toon op den straatweg nabij den spoorweg een troep ruiters verscheen, voorafgegaan door prins Ferdinand en zijn adjudant. De troep reed in vollen galop en hield den trein een geruimen tijd bij, onder de luide juichkreten der reizigers, die hot prachtig schouwspel gadesloegen. Toen de paar den vermoeid schenen en achterbleven, remde de machinist en prins Ferdinand groette de reizigers, die met hoeraroepen antwoordden. Te Bellova werd het dejeuner gebruikt. Philippopel vertoefden de gasten vijf uren om stad te bezichtigen. Er had een feestmaal plaats, waarbij de vertegenwoordiger der Servische regeering op het wólzijn van Bulgarije dronk. De trein pas seerde zonder ongeval de Turksche grens. Tusschen Fhilippopolis en Adrianopel was de belangstelling van de bevolking buitengewoon groot en talrijke menschenmassa’s hadden zich aan de stations ver zameld, om voor 't eerst van hun leven een wel- ingerichten Europeeschen sneltrein te bewonderen. Vooral te Adrianopel was de menigte verbazend groot. Het volk bestormde letterlijk de rijtuigen om een kijkje er in te verkrijgen. Toen de trein Konstantinopel naderde juist om kwart over achten Dinsdagmorgen stonden en zaten alle balcons, ramen, lantaarnpalen, enz., vol menschen. Het perron was geheel met volk bezet en het be langstellend publiek was zelfs in en op de rijtuigen geklommen, die op de gewone standplaatsen, nabij het station stonden. In den trein bevonden zich de directeuren en voornaamste beambten der Fransche, Oostenrjjksche en Servische spoorwegen, benevens de vertegenwoordigers der pers. Alle genoodigden hebben hunne ingenomenheid betuigd met de goede regeling van dit uitstapje en met de beleefdheid der Turksche ambtenaren aan de grens. Intusschen heeft do Turksche regeering niets van zich laten hooron. De heer O. Bosgra, de antirevolutionaire afge- dat zij na haars mans dood vaardigde voor bet district Bergum, is overleden. Ten tweeden male, binnen zeer korten tijd, heeft men getracht, den trein tusschen Arnhem en Zutfen te doen ontsporen. De trein, die Zaterdag avond te 11.2 ure van Arnhem vertrok, naderde het station Steeg en liep daardoor met verminderde vaan, toen de machinist een paar stukken ijzer op de rails be merkte en dadelijk stopte. H»t bleken oen paar koppelstangen te zijn, weggenomen uit eene gesloten loods, waardoor het vermoeden gewettigd wordt, dat de dader onder het spoorweg-penonaol schuilt. 1 -è Gelijk bekend is stellen de Amerikanen, die thans Nederland bezoeken, er een groote eer in van Ne- derlandsche af komst te zijn. Men moet echter niet meenen, dat elk Nederlander die In Amerika is ge vestigd of genaturaliseerd, lid van de «Holland So ciety» kan worden. Om tot <tje Vereeniging te kunnen toetreden moet men eerst kunnen bewijzen, dat zijn voorouders van vaderas^da reeds vóór 1674 toen ten tweeden male Nieuw-Amsterdam (New- York) in Engrlsche handen orerging van Neder- landschen oorsprong en op Amerikaanschen bodem gevestigd waren. Met groote belangstelling trachten de thans hier aanwezige leden, personen op te sporen die denzelf- den naam als zij dragen, en wanneer zij er een vinden, doen zij hun best de genealogie van bun geslacht vast te stellen. Te Scheveningen zouden nog eenige naamgenooten van Duyn en Suydam gevestigd zijn, naar men be weerde, doch tot dusver is het nog niet gelakt de personen met hen in aanraking te brengen. In het weeshuis te Brielle werden een paar verpleegdeu gul door hun Amerikaansche naamgoïiooten bedacht. Zelfs hebben de Amerikanen in de residentie den heer Vorstennan van Oye in den arm genomen, om tam geslachtslijsten aan te vullen. Niet zonder belangstelling zal men vernemen, dat aan het diner te Rotterdam een der gasten in zijn toost verzekerde, dat bij een volgende Presidenls- keuze in de Vereenigde Staten bepaaldelijk in aan merking zouden komen de heer Roosevelt, de tegen woordige gezant te ’s Grarenhage, en de Hon. Channcery Dephew, die ook lid der «Society.» in Europa verblijft, maar Per telegram van zijn leed wezen had doen blijken, bij de rondreizen in Neder land niet te kunnen tegenwoordig zijn.

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1