raa DEZAAK sngenegen i te zjjn. e. Brieven landelaars I gw idea LBN, zeer lage ilaar BINNENLAND. I ER.® boven- 22 A en M ilgende 3 Ueerd Vrijdag 24 Affgostus. 1888. N° 3747. t verij, ti IA», Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. izn., ningen. 11 VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. ■i i IMEI8JE, de bevolking te 15 jaren verlieten 930.000 r blyven, jzondheid •dworden. in OS Az. 8- 'erhooging' k Zn. er Zelf- litspat- Prjjs achrik- d Ijjdt, »g, die van een st Ver- •kt 34, bed rag, boek- er Belgen. terdam. rven van jpen, met Kanten, goudschecourant In de Dinsdag gehouden zitting der Rotterdamsche Arr.-Rochtbank stonden terechtTwee Goudsche jongens, die op 20 Juli te Reeuwijk lagen te slapen De Nederl. geref. zendings-vereeniging, die arbeidt op Midden-Java, heeft aan den zendeling- onderwijzer Zuidema opgedragende oprichting van eene opleidingsschool voor jonge mannen uit de Javanen alzoo: „mannen uit het volk, voor het volk." De som voor die inrichting noodig is 10,000, welk bedrag binnen drie maanden moet bjjeen zijn. De school zal gebouwd worden op het erf Rotterdam, aangekocht door zendingsvrienden te Rotterdam uit de opbrengst van eenen bazaar, twee jaren geleden. De school zal den saam dragen Ierland was slechts 2>/t percent aan de vlasteelt gewijd, welk gewas jaarlijks gemiddeld* een oogt van 26.762 ton oplevert, terwijl het Vereenigd Koninkrijk dooréén per jaar nog een invoer van 82,911 ton buitenlandsch vlas noodig heeft. Het aantal personen, die bij den landbouw werk vinden, bleef in de laatste tien jaren nagenoeg gelijk, maar de klasse der huisbedienden was zeer sterk verminderd, waarvan men de oorzaak zoekt in de aanmerkelijke daling der huren en pachten. Ierland bezit een rijken veestapel, die onder al den druk des lands nog toegenomen is wat paarden, rundvee en varkens betreft. In 1865 waren er 548.339 paarden, 3,497.648 stuks rundvee, 3,697,356 schapen, 1,305,953 varkens, en in 1887 557,405 paarden, 4,157,404 stuks rundvee, 3,377,826 schapen en 1,408,456 varkens. Ierland voert dan ook meer vee in Groot-Brittannië in dan alle andere landen samen. Volgens den heer Courtney zouden de Ieren wel doen zich meer toe te leggen op sommige kleinere landbouw-industrieën, zooals de productie van boter, eieren, hoenders enz., en zoude het een zegen zjjn voor dat land, wanneer er de spoorwegen in ééne hand waren. Het spoorwegnet is er nog 300 mijlen korter .dan de Engelsche Great Western, die door 19 directeuren bestuurd wordt en jaarlijks 5,000,000 pond sterling ontvangt, terwijl de lersche spoorwe gen met 313 directeuren eene jaarlijksche ontvangst hebben van 3 millioen pond. Wat in Ierland vooral noodig is ter opleving der industrie, is meer technische opleiding. *Een geluk kig teeken is de aanwakkerende scheepsbouw te Belfast, wegens de lage loonen en gemakkelijke ge meenschap met Engeland. op de draai van bouwman Houdijk. Deze, een stier geleidende, kou er niet voorbij en maakte hen dus wakker. Dit wekte zoodanig hun drift op, dat zij hem sloegen en ia het water drongen. Eisch voor P. v. d. B. en A. A. L., f 10 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis. Uitspraak Dinsdag a. st. Vervolgens stond terecht W. K., 24 jaar, werk man, wonende te Bergambacht, beklaagd van in den nacht van 6 op 7 Juli ji. te Bergambacht twee konijnen ten nadeele van G. de V. te hebben weg genomen. Bekl. ontkende dit, opgezende de beide konijnen in den avond van des 6en, te ongeveer 8 a 8*/, uur, van een onbekende op den Lekdijk te hebben gekocht. Het onware van zijne opgave bleek echter duidelijk uit da verklaring van den eigenaar, die de konijnen te ongeveer 10 uren nog in hun hok had gezien. Het O. M. vorderde tegen bekl., die zeer ongunstig bekend staat, acht maan den gevangenisstraf. De Nederlandsche Zwemband is thans geconsti tueerd. Als gewoon lid zijn tccgetredeui de Amster- damsche Zwemclub, de Arnhemsche Zwemclub, de Leidsche Zwemclub, de Goudsche Zwemclub en de Hollandsche Dames-Zwemclub. Het bestuur is als volgt samengesteldD. Vrijdag, president^. Amsterdam j W. Westerman, secretaris, P. C. Hooftotraat 14, AmsterdamG. Henri Sijthoff, penningmeester, Leiden dr. J. Th. Cattie, Arnhem en A. D. van Vreumingen, Gouda, commissarissen. (AW. Sport.) Een treffend ongeluk viel gisteren te Scheveningen voor. Twee zonen van den heer A. Hoogeveen, scheepsbouwmeester aldaar, met vacantie van de kostschool te Katwijk thuis,- Waren ia gezelschap van een neef, den jongeheer M. uit Rotterdam, een wan deling langs 't strand gaan maken. Bij het waterververschingskanaal gekomen, bekroop hen den lust een zeebad te nemen. Daartoe kozen zij uit de kom tusscben de hoofden in zee, waar schijnlijk niet vermoedende aan welk gevaar zij zich blootstelden bij wassende zee..Zjj ondervonden weldra dat ’t hun steeds mooieljjker werd aan de zuiging van 't water weerstand te bieden. Zij schijnen toen in een kolk te zijn geraakt, zoo- dat de weeke bodem hoe langer hoe meer onder hen wegzonk, tot zij ten slotte onzichtbaar werden en verdronken. Hun kleederen werden welhaast gevonden en naar ’t Poütieboreel te Scheveningen gebracht, terwijl 't jongmensoh, dat hen had vergezeld, kort daarop 't treurig vermoeden dat een verschrikkelijk ongeval had plaats gegrepen, kwam bevestigen. Men kan zich de diepe verslagenheid van de ouders voorstellen. Tc Scheringen heerscht groote ontsteltenis, ’s Middags werden de Ijjken gevonden. Een belangwekkend stuk in de Nineteenth Cen tury van de hand van het Britsche Parlementslid Courtney behelst de volgende bijzonderheden over het veelbesproken Ierland. In 1841 telde dit land 8,175,000 en in 1887 4,853,000 inwoners. Niet meer dan der geheele bevolking woonde in de steden, waar de industrie nog te weinig ontwikkeld is en dus niet genoeg als werkgeefster optreedt, om de bevolking te lokken. Daarentegen verschaft er de landbouw arbeid aan 49.5 percent der bevolking tegen 14 percent in Schotland en 13 2 percent in Engeland. Een opmerkelijk verschijnsel in Ierland is, dat onder de bevolking het aantal elders geborenen steeds toeneemter zjjn thans driemaal zooveel Schotten en Engelschen in Ierland als in 1881- De landverhuizing is in Ierland buitengewoon grootin den loop van 15 jaren verlieten 930.000 Ieren hun vaderland. Tegenover groote getalstoename in de professio- neele en industriële klassen stond eene vermindering in den handelsstand. S De vlasteelt en linnenwe'-.' verschaften werk aan 22,000 personen in 1850, en aan 62,000 in 1885. Van de geheele oppervlakte bebouwden grond in Onlangs wéS: zooaïs men zich zal herinneren, geklaagd over ernstige gebreken in het examen voor adelborst. Die klachten worden nu gestaafd door het officieel verslag in de //Staats-Ct." van het jongste examen. No. 48 van de ranglijst heeft aan de eischen tot toelating voldaan, en kon dus tot plaatsing worden voorgedragen, met een totaal van 1186 punten. No. 49 daarentegen voldeed niet, ofschoon hij 1426 punten behaalde, dus 240 punten meer dan hij, die geschikt werd geacht; maar deze no. 49 had //onvoldoende" gekregen voor ’t Nederlandsch, het geen beoordeeld was naar het schriftelijk werk voor geschiedenis, zoodat niet onwaarschijnlijk zijn ijver om zooveel mogelijk over het opgegeven onderwerp te vertellen, hem parten speelde in de toepassing van de taalregels. Indien het eindcijfer alleen besliste, had aan no. 49 vermoedelijk no. 15 van de ranglijst moeten zijn toegekend, wat eene zekere plaatsing voor dezen adspirant ten gevolge zou hebben gehad. Naar aanleiding van het in de dagbladen van 21 dezer opgenomen particuliere telegram uit Batavia omtrent bewegingen in Kendiri en Soerabaya, is doqr den Minister van Koloniën aan de ftouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië om nadere berich ten ter zake getelegrafeerd en daarop bij telegram van gisteren het volgend antwoord ontvangen: - //Residenten seinden dat toestand overal rustig is. Nergens iets gebeurt dan de opvatting van ver dachte personen, die zonder verzet plaats vond. De paniek onder de Kuröpöanen is ongegrond en den kelijk een gevolg van het gebeurde in Tjilegon. Volgens rapporten geen gevaar voor rustverstoring." Markt. 'o on, "2 weg. vas, -s ter. Mej. G. van Groos alhier en Mej. A. M. Haentjens Dekker te Oudewaler deden met goed gevolg examen lager onderwjja (Fransch). 833 personen werden Dinsdag ochtend vervoerd met den pleiziertrein, die van Den Haag, Voorburg, Gouda, Leiden, Alfen en Woerden naar Arnhem vertrok. GOUDA, 23 Augustus 1888. Vrijdag den 24 Augustus 1888, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde De Rekening van de Schutterij, dienst 1887. De Rekening van de buitengewone inkomsten en uitgaven der Stedelijke Gasfabriek, dienst 1887. De Rekening der Gemeente, dienst 1887. Het voorstel tot wijziging der Gemeente-begrooting, dienst 1888. Het schrijven Van de Commissie voor de Straf verordeningen betreffende de bedenkingen van Ge* deputeerde Staten tegen eenige onlangs vastgestelde VeKrdeningen. De benoeming van eenen Kassier dar Bank van Leaning. De ^benoeming van eenen Leeraar aan de Burger avondschool. Het opmaken eener voordracht van zes personen voor de benoeming van drie leden in hot Collegie van Zetten voor ’s Rijks directe belastingen. Zooals uit eene advertentie in dit Nr. voorkomende blijkt, bestaat het voornemen ook in onze gemeente den 31n Augustus, den verjaardag van Prinses Wil helmina, feestelijk te vieren. Het corps Officieren der dd. Schutterij, met den Mqoor-Kommandant H. W. G. Koning aan het hoofd, heeft zich tot eene Commissie geconstitueerd om een feestdag te orga- niseeren. Het lijdt geen twjjfel of de Goudsche in gezetenen, waaronder zoovele warme vrienden van het huis van Oranje, zullen met groot genoegen zien dat de Prinsesse-dag ook hier niet ongemerkt zal voorbijgaan. Op welken voet het feest zal plaats hebben, de omvaug, die daaraan zal worden gegeven, hangt natuurlijkerwijze geheel af van den finantieelen steun, die daaraan van de zijde der ingezetenen ten deel valt. Het voornemen bestaat om ’s morgens het carillon te doen bespelen, 's middags groote parade te houden, waarna des namiddags van 24 en ’s avonds gedurende een paar uren een Volks-Concert zal worden gegeven op de Markt, waartoe do groote muziektent zal worden opgericht, dio ’s avonds schitterend geïllumineerd zal worden. Ten slotte bestaat het denkbeeld een zoogenaamde „groote taptoe" te houden en met de muziek een optocht te maken door de stad. Intusschen zal zich het feest daartoe niet bepalen althans als er flinke on roiale giften inkomen t Is dit laatste het geval, en er bestaat o. i. geen reden daaraan te twijfelen, dan zullen ook de kinderen en do behoeftigen wor den onthaald. Het komt ons voor, dat bij deze gelegenheid op nieuw zal blijken dat de Goudsche ingezetenen gaarne bijdragen voor een feest, waarvan alle medeburgers kunnen genieten. Morgen en overmorgen (Vrijdag en Zaterdag) gaan de heeren dor Commissie rond aan onze huizen om bijdragen in ontvangst te nemen. Waar het geldt een feest ter eere van ons geliefd Prinsesje, op wie aller hoop voor de toekomst van ons land is gevestigd, zal de Commissie zeker alom gaarne worden ontvangen en ieder zal met vreugde iets voor dat feest afstaan. In een volgend Nr. hopen wij te kunnen mede- deelon dat de pogingen om een waardig feest op touw te zetten ook in Gouda uitstekend geslaagd zjjn I

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1