SEN. png. hi 1 BINNENLAND. r,^ Zondag 26 Augustus. 1888. N° 3748. ÏÏDA snwerf oping ozensap iliteit. i OIJE, r 1888, «DB PaADW. rorden ver- lea 73». Nieuw»- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. i - I J (HUIS, nbiedingen er Courant. 1 11 i Zijue Ma- vorkoopt, en rraagt een f 88, del mor- l, Wjjk K. Gouda, van in de Aaltje ■ouda, kad, ROND aan it te Gouda, A. 30 cA., te van 31/, ren te zien, aris G. C. Gouda. MONTIJN oorzien van de Gonwe, l. Sectie D. ÏTEIJN1N i en ERVEN n de Boom- 4-161 te 2664. en ERVEN :eloot, wjjk kad. Sectie Iteljjk. e van ge- dei’^k i Mevr. de Op voorstel van de directie der Ned. RhijnRymer by uitnemendheid die Spoorwegmaatschappij is door den minister van wa- 1.^1. UU.1V1O d™ «h, J«u Uü Aum terstaal, handel en ny verheid de volgende aanvulling voordoen. In een der kleinste straten van het dienstreglement der maatschappij goedge- -'•--j* keurd,Locomotief-personeel gedurende de uit oefening van zijnen dienst zich, zij het ook in den lichtsten graad, in beschonken toestand bevindende, wordt onvoorwaardelijk met ontslag uit den dienst der maatschappij gestraft. Evenzeer wordt met ont slag bedreigd het locomotief-personeel, bij hetwelk gedurende de uitoefening van zijnen dienst sterke drank wordt gevonden of van wien kan worden aan getoond dat dit door zijn toedoen en met zijn mede weten op de locomotieven of in de locomotieflood- sen aanwezig is." De aannemer van het schoonhouden der marktplaat sen te Parijs vertelde onlangs dat hij vooral goede zaken maakte, als de gezondheidspolitie veel bedorven visch, mosselen, oesters enz. afkeurde en liet wegwerpen. Hij krijgt nl. voor dien afval 10 frauk per kar van twee fabrikanten in don omtrek van Parijs, die uit dat afschuwelijk materiaal levertraan voor zie ken en zwakken bereiden. In de Haarlemsche Ct. brengt //Antonio" de vol gende vriendelyke herinnering aan J. J. A. Goever- neur (Jan de Rijmer) te Groningen. //Daar ligt hij stil en eenzaam neder, in een zeer eenvoudige kamer op een ouderwetsche legerstee, laat zijn kachel stoken, onverschillig of hot Juni of November is, en rookt al liggend, en terwyl hij de dekens over zich heenhaalt, achtereenvolgens de gouwenaars uit, die de zorgvuldige hand eener wakkere on vriendelyke verzorgster voor zijn bed stee heeft nedergelegd. Op de beddeplank staat een kleine bibliotheek, en de jongste afleveringen van eenige letterkundige tijdschriften liggen naast de aar den pijpen. //In den namiddag treedt nu en dan een bezoeker binnen en grijpt gretig naar de flesch met eau de cologne, die de lucht van het kleine vertrek voor hem verfrisschen moet. Maar haastiger nog wendt hij zich naar den grysaard, die aanstonds het hoofd uit de kussens beurt en, den ouden vriend of den jongen kunstgenoot herkennend, onder het opsteken van een nieuwe pijp, de laatste berichten der menschenwereld in ontvangst neemt. //Die oude man is een dichter, of, gelijk hijzelf i zich altijd bescheiden genoemd heeft, een rijmer, de goudsche courant. GOUDA, 25 Augustus 1888. Voorloopig kunnen wij mededeelen, dat de Com missie voor een op 31 Augustus e. k. alhier te houden Feest ter eere van den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina uitstekend geslaagd is in baar lieroep op medewerking van de zijde der ingezetenen. De inteekening heeft ten volle aan de verwachting beantwoord. Mei. A. M. Kruyt te Reeuwyk deed met goed ge volg net examen voor akte Franscb, Lager Onderwys. Het tweede gedeelte van het Notarieel «Staats examen werd met gunstig gevolg afgelegd door den heer W. Nanninga alhier. In de Woensdagavond gehouden vergadering der afd. Gouda en Omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw zijn tot afgevaardigden ter algemeene vergadering op 13 September a. s. te ’s-Hage benoemd de hh. J. Breebaart Lz. en A. van Veen, tot plaatsver vangers de hh. D. Ruijter en M. van Dantzig. Tot Bestuursleden zijn de heeren P. Hooftman Jz., W. F. Blom en J. Brouwer de Koning her kozen en in de vacature ontstaan door het over- lyden van den heer P. J. A. Goudriaan Drost is gekozen de heer J. N. Both. Tevens werd door het Bestuur mededeeling ge daan dat aan het Gemeentebestuur wederom aan vrage was gedaan tot het houden van een vrije paarden- en veemarkt, waaraan evenals een vorig jaar rene verloting zou verbonden wordenterwijl tevens bij die gelegenheid eene ringrijdorij zou plaats hebben. Benoemd tot lid der Commissie voor de herzie ning van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in het schattingsdistrict Rotterdam, onderdeel Gouda, de heer D. C. Marck en tot plaatsvervangend lid do heer J. Ch. Sprayt beiden te Zevenhuizen. Door de politie te Aarlanderveen is proces-ver- baal opgomaakt tegen drie personen, werkzaam aan de in aanbouw zijnde kerk der doleerendo gemeente, wegens het buiten noodhaak verrichten van openba ren arbeid op Zondag, lender schriftelijke toestem ming van hei gemeentebestuur. Omtrent den gezondheidstoestand van Zyue Ma jesteit den Koning vernemen wij heden, dat deze langzaam vooruitgaande is. Do Koning is thans geheel vry van koorts en wordt nu nog slechts door enkele hoestbuien geplaagd. {Dagblad}. Het besluit tot verbanning van de heeren De Sturler jr. en Sol is door den Gouverneur-Generaal op hst des Konings ingetrokken en het heeft Z. M. behaagd den heer Sol te benoemen tot lid der Alg. Rekenkamer van Ned.-Indië. Het Openbaar Ministerie bij de Rechtbank te Amsterdam eischto f 300 boete tegen don uitgever van het Nieuws van den Dag, wegens het publiceeren van de bekende sppokgeschiedenis te Bornebroek, waardoor pastoor Derksen beleedigd word. De uit spraak is bepaald over 8 dagen. Men verneemt omtrent den Bond tot verbetering der wijze van benoeming van hoofden van openbare scholen, Zaterdag jl. te Utrecht gesticht, dat tot voorzitter van het bestuur is benoemd de heer W. Degenhardt, tot vice-voorzitter de heer G. B. I>al- leman en tot secretaris-penningmeester dn hoer C. Moerman Jz. te Tinte, gemoonto Oost-Voornc. Allen, die tot heden blijken van sympathie gaven, worden als leden van den bond opgeschreven, tenzij men schriftelijk mocht to kennen geven, dat men zulks niet verlangt. De bond hoopt zich bij eventueele wetswijziging tot do regoering te wenden, ten einde te verkrijgen wat zij in dezen, in het belang van het onderwijs en van don onderwijzer acht. -1 aan het publiek zich nooit anders dan als Jan de Rijmer heeft willen l-i van het ver afgelegen Groningen bevindt zich in een eenvoudige woning, boven aan een steile trap, de stille doffe kamer, waarin Jan de Rijmer zijn laatste levensdagen in zijn bedstee doorbrengt. z/Dat ik juist in deze dagen aan hem dacht is begrijpelijk. De laatste aflevering vau De Nieuwe Gids bracht ons een sonnet aan Vosmaer’s nagedachtenis gewijd, zoo koud gedacht en zoo gekunsteld geschre ven, dat onderscheiden dagbladen het der moeite waard achten aan die zonderlinge hulde aan den grooten, den klassieken Vosmaer eene plaats te geven in hunne rubriok Letteren en Kunst. //De dichter, die te Katwijk aan Zee langs het strand drentelde en droomde, zag de kleine plasjes door een //opdeinenden vloed" gevormd, waarin het water een tijdlang blijft trillen en golven nadat de zee is teruggegaan, doch die eindelijk opdrogen en waarin de vloed dan geen ander spoor achterlaat dan eenige rimpels in het zand. Zoo, meende de dichter, was het ook Vosmaer gegaan. Hijself is heen, slechts z/de lijnrimpeling", een handvol verzen is van hem overgebleven. //Onder de dagbladen, die deze zonderlinge hulde buiten den kring der Nieuwe gids-lezers brachten, was ook de Prov. Gr. Ct. Maar deze had er een rijmpje bij opgenomen. Het luidde aldus Hoe jammer dat die doode man Dit klinkdicht zelf niet lezen kan; Hij zou dan weten dat hij was z/Een opgedroogde waterplas". Zoo’n lof is, sedert de aarde draait, Nog nooit een stervling toegezwaaid. «Een rijmpje was het, meer niet, maar een met gezond verstand, roet humor eu ironie. 1 dacht ik aan die stille bovenkamer te Groningen. Daar moeten die zes regels geschreven zijn, hetzij dan in de bedstee zelf door den rookenden patient hetzij naast het bed, door dien ouden, goestigen vriend, die zoo dikwijls op het plaatsje gaat zitten, en die het nog niet vergeten is, dat hij in zijn jonge jaren de bombastpoëeten even flink, zelfs nog vrij wat scherper, gegeeseld heeft dan zijn vriend Jan de Rijmer het indertijd zelf gedaan hoeft. Z/Ik zag in mijne verbeelding die twee vrienden, tusschen pijpen en fleschen eau de cologne in, z;ch vroolijk maken met die modern-lyrische ontboeze ming en elkaar de rijmwoorden toewerpen van het spottend epigram, dat tegelijk in beider hoofd moet zijn opgekomen. Met eene herinnering aan het ongelukkige wzomer"- weer van dit jaar, eindigt Antonio zijne herinnering aldus ,-/Nu het voor allen evenmin zomer is als voor hem, nu de meesten onzer veroordeeld zijn te leven ongeveer zooals hij iederen dag sinds vele jaren leeft, nu kan ik niet nalaten hem op zijn bovenkamer een vriendschappelijke groete toe te zenden en myn lezers uit te noodigen bij dien groet een gedachte te voegen, gewijd aan den ouden Groninger dichter, voor wien bet sinds lang geen zomer meer is, maar die, dankbaar voor elk zonnestraaltje dat in zyn bedsteê doordringt, nog de kunst niet heeft ver leerd om een vroolijk zonnetje over anderen te laten schijnen." Nader verneemt meu omtrent het ongeval te Sche- veningen dat de beide jongelingen, waarvan een te Roermond, de ander te Katwijk op kostschool was, niet konden zwemmen en reeds spoedig in gevaar verkeerden. Daartoe bracht behalve Let hoog water ook by, dat de geul tusschen de hoofden in zee den vorigen dag juist was uitgebaggerd. Reeds dadelijk toen de beklagenswaardige slachtoffers dachten op een doorwaadbare plek te stappen, moet, wegens don hellenden toestand van den bodem, de grond hun onder de voeten zijn ontzonken, waaardoor zij, zoo de zeelui noemen, //een zooper" beliepen. Het jongmensch uit Rotterdam, ’t gevaar bespeu rende, liep ijlings naar den sluiswachter om hulp te vragen. Deze zond een flink zwemmer naar de plaats des gevaars, maar deze moest helaas onverrichter zake terugkeeren. In oen te Amsterdam verschyuend volksblad kwam dezer dagen een advertentie voor, waarin rijke lie den een kind van vier a zes jardn vroegen, om dat geheel te adopteeren en op te voéden als hun eigen. Een zoogenaamd //los werkman*, in een der Zaan- sebe gemeenten woonachtig («Iob* werkman betee- kent: iemand die geen vaste bezigheid heeft, maar van allerlei karweitjes leeft) dia ryker in kinderen dan in geld was, besloot, met goedvinden van zijn vrouw, een hunner spruiten, een zwak vierjarig meisje, aan te bieden. Dientengevolge verzond de man een brief naar het bured^aa bedoeld blad, van de aangegeven letters voorzien. Reeds den volgenden dag verscheen te hunnen huize een rijk gekleede dame, die het kind wilde zien en tegelijk maar meenemen. Op de vraag naar naam en woonplaats gaf de dame voor, dat het kind door rijke lieden in Den Haag zou worden aange nomen. De ouders wilden echter meer van de zaak weten, en toen dit niet gelukte, lieten zij de dame gaan, natuurlyk zonder het kind. Eenige dagen later kwam een heer, die zeide, de echtgenoot dor dame te zyn. Hij sprak in den- zelfden geest, maar daar ook hij niet genoegzame inlichtingen gaf, moest hij eveneens onverrichterzake vertrekken. Naar men wil, heblien de buren den man ge dreigd, hem te zullen afranselen, als hij zyn kind verkoopt, en zou een der patroons, by wie hij nu en dan werkt, hem gezegd hebben dat hij hem, bij volvoering van zijn plan, geen werk meer zal geven. Men verdiept zich, natuurlijk, in gissingen over dit zonderlinge geval. (Haarl. Dbl

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1