u. il IHINES, izijn TEH. •■YOKE reld. L, BINNENLAND. imidt. ping N- 3752. r in KT, u. 1888. Woensdag 5 September. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» ITE, :uigkundige. Ï£S7 fea a/d. Rijn. ONING. int per pot. IRBIER. sh bijzonder ir fabricaat. 'en 5 cent AN, met steed* n a a n n n I Gonda.. 8, de.i mor- Wjjk K. trourfa, van ;g D 84- ii groote ienwate soort “geven tegen bij aankoop Imistige ge ines en ge- goüdsche courant Mevr, de en te zien, ris G. C. louda. is onderricht er Uns van hunne opt plicht met i|s f vervaardigd. i danken. Elke firma „THE i zich zoor na- j.l. geëxpireerde concession. Zonder voorbehoud is geljjk bekend die verlenging in beide steden voor een tijdvak van drie jaren toegestaan. In het personeel kwam sedert het vorige speel seizoen weinig verandering. Mevrouw Van Sluyters, in vele opzichten gedurende een aantal jaren een sieraad van het gezelschap, zeide het tooneel vaarwel, om zich in het particuliere leven terug te trekken. Daarentegen is het gezelschap ook met eenige artisten versterkt, waarbij mejuffrouw Roos, ex-leer- linge der tooneelschool, en anderen. Het repertoire is belangrijk aangevuld met stukken die in Frankrijk en Dditschland veel succes hadden, waarbij ook gelet is op den eigenaardigen en be schaafden smaak van het Haagsche publiek en de hoogere eisehtn van den tegenwoordigen tijd. De raad van beheer verklaart te trachten steeds nader tot het doel te geraken de verheffing van ons nationaal tooneel. GOUDA, 4 September 1888. De cricket-wedstrijd is Zondag jl. niet doorgegaan maar wegens het ongunstige weder tot nadere aan kondiging uitgesteld. Na gehouden admjisie-examen is nog tot de le klasse van het progymuasium toegelaten G. H. Bee- kenkamp. De heer Willem van Zuylen, tooneelspelor te Bot terdam, zal Vrijdag 14 September e. k. in de Socië teit //Ons Genoegen* optreden tot het houden van eenige voord» achten. Het is bekend hoe uitstekend hy de kunst verstaat om een beschaafd publiek een ganschen avond door aangenaam bezig te hou den door de geestige voordracht van verschillende monologen. In de groote gemeenten des lands trad hij een vorig jaar herhaaldelijk op en met steeds klimmend succes. Het Dagblad getuigde, na zijn optreden als causeur in den Haag, dat Van Zuylen „zoowel in het ernstige als in het komieke genre toonde in voordracht en dictie een meester te zijn.* De bekende recensent van het Vaderland Loffelt roemde ten zeerste Van Zuylen’s gemakkelijkheid en ’J w Ivan opgewektheid zijner persoonlijkheid, die reeds spoedig in de stemming brachten, zulke komische voordrachten te waar- Nog zij vermeld, dat een leerling der 3e klasse, A. van Mens, toegelaten werd tot de Militaire Aca demie als Cadet voor de cavalerie hier te lande, en dat P. Kruisheer uit dezelfde klasse met gunstig gevolg examen aflegde voor Machinist-leerling bij de Kon. Marine te Hellevoetsluis. In het personeel der leeraren is gedurende dit jaar eenige verandering gekomen. Door zijne benoe ming aan het Gymnasium te Groningen ontviel 21 Mei 1888 aan de school de Heer H. Pol, wiens plaats werd ingenomen door den Heer Th. G. G. Valette. Bovendien is het verlies te betreuren van den leeraar, Dr. J. 8. G. Gleuns, benoemd aan het Gymnasium te Leidenin zijne plaats werd benoemd dè heer F. Sievebdink. Beide traden 1 Sept, in functie. De raad van1 beheer der Koninkl. Voreeniging Het N'ederUndsch Tooneel hecht, zooals uit haar prospectus blijkt, aan het speelseizoen 1888-89 ditmaal eene bijzondere beteekenis, omdat het in den loop van het aanstaande seizoen 121/a jaar zal geleden zijn, dat de Vereeniging werd opgericht, een tydperk van bestaan, dat do koenste voorstanders haar niet durf den toezeggen. Dat er heel wat storinen in dat tijd vak over haar hoofd zijn heengegaan, en hare instand houding vele en belangrijke geldoffers heeft gevorderd, acht de raad van algemeene bekendheid. Moed puttende uit de hooge bescherming, welke Z. M- onze kunstlievende koning aan de vereeniging ver leende, en uit de sympathie die zy by een groot deel van het tooneelminnend publiek steeds onder vond, en gesterkt door de offervaardigheid der aan deelhouders, zette de raad van beheer zijne moeielijke taak voort, en schroomde hij niet in hot begin van dit jaar aan do gemeentebesturen van Amsterdam en Maatschappijen, die geregeld de glazen wasschen en de pui schoonmaken, zijn ook bij ons te lande geen zeldzaamheid meer. Te VVeènen heeft men thans eene inrichting, die nog iets verder gaat. Onder den naam Allgemeine Wiener Remiounyi-Imtitut La Generate bestaat daar oene maatschappij, die zich be last met het schoonmaken van de geheele woning. Het personeel dezer maatschappij wascht de glazen, neemt stof af, «doet" de kamers, poetst de meube len, kortom maakt alles in huis schoon. Families, die een deel van den zomer buiten doorbrongen of op reis gaan, dragen aan de maatschappij op, tijdens hare afwezigheid de woning schoon te maken, en vinden alles in orde, als zij terugkeeren. De maatschappij blijft borg voor de eerlijkheid ran haar personeel, alsook voor de schade, die het door breken, enz. mocht aanrichten. (Hmnrrouw.) De Zondag te Utrecht gehouden vergadering van notarissen heeft na langdurige beraadslaging met groote meerderheid liesloten, zich tot de Regeering te wenden met een adres, waarin gewezen wordt op de gevaren, waarmede het notariaat wordt bedreigd door de zaakwaarnemer^, en de middelen worden uiteengezet, welke tot verbetering van den bestaanden toestand zouden kunnen strekken. Een der voorwerpen, die op, de Parijsohe wereld tentoonstelling in 1889 het meest de aandacht zal trekken, is zonder twijfel, vermeent' Muetrien, de groote globe, die thans vervaardigd wordt onder directie van den ingenieur Cordeau en van den heer Filon, directeur van de Parijsche gemeenteschool Lavoisier. Deze globe zal eene middellijn hebben van 40 meter, en de aarde voorstellen op de schaal van den millioenete. Een gegoten ijzeren voetstuk van 5 M. hoogte zal de globe dragen, die eenmaal in de 24 uren om hare as zal wentelen. Het om hulsel zal bestaan uit meridianen en parallellijnen van ijzeren staven. Galerijen rondom de globe en op 5 meter afstand van deze zullen den bezoekers de gelegenheid aanbieden den aardbol van verschil lende zjjden en hoogten te bezichtigen. De noord pool zal zich op 45 M. boven den beganen grond bevinden. De globe zal van binnen ingericht wor den voor een leeszaal, waarin drie honderd per sonen zullen kunnen plaats vinden. Sprekende over de zucht van den minister Keu- chenius, om alle zaken van zijn departement zelf te behandelen, zegt de Haagsche briefschrijver der «Arnh. Ct.» «Nu reeds verneem ik, dat de wets ontwerpen tot vaststelling der Indische begrooting, die vroeger bij de opening van de Staten-Generaal geheel gereed konden ingedirnd worden, opdat zij nog vdijr den In Januari konden afgekondigd zijn, op dit oogenblik nog niet eens vei genoeg zijn om bij den Raad van State ingediend te kunnen wor den. Eerlang zal dus een flagrant voorbeeld van vertraging het r.adeelige van het nlles-zelf-willen- doen aan het licht stellen.» Van de door den Ned. Rhjjnspoorweg aangeboden gelegenheid om des Zondags voor verminderd tarief naar den Haag te kunnen reizen, maakten Zondag 11. 160 personen gebruik. In de zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank van Vrijdag werden veroordeeld C. B., oud 38 jaar, arbeider te Waddinxveen bekl. van mishandeling, tot 1 maand gev. W. V., oud 23 jaar, arbeider te Gouderak, bekl. van mishandeling, tot 3 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. T. H., oud 28 jaar, arbeider en C. S., oud 19 jaar, bouwmanszoon, wonende te Vlist wegens mis handeling, tot 5 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis ieder. J. v. d. W., oud 32 jaar, smid te Gouda, wegens mishandeling en beleediging, tot 3 dagen ger. In de te Breda gehouden zitting der Ned Juristen- vereeniging was o. a. aan de orde het vraagpunt Eischen de wettelijke bepalingen omtrent de overeenkomst van levensverzekering herziening Zoo ja, in welken zin Na uitvoerige discussie warden bevestigend beant woord de vragen 1. Behoort de zelfstandigheid van het levensver- zekerings-contract wetulijk^te worden erkend 2. Behóoren polissen aan order, toonder of blanco dan wel behoort enkel overdracht der polis bij wijze van cessie geoorloofd te zijn 3. Behoort de wet het recht van den om niet bevoordeelde met erfenis of met schenking op gelijke lijn te stellen Ontkennend werden beantwoord de vragen 1. Behoort het begrip schadevergoeding aan die regeling ten grondslag ie liggen 2Behoort de wet aan te geven den inhoud der polis met aanwijzing van de essentialia dor overeenkomst 3. Is aanwezig heid van belang een vereischte voor het sluiten der overeenkomstu. bij verzekering van eigen leven b. bij verzekering van het leven eens derden dan wol is jiet bestaan van belang onnoodig, mits de derde toestemme P terwijl over de vraag Behoort de polis bij uitsluiting te worden aangr- merkt als bewijs van de tot stand gekomen overeen komst de stemmen staakten. Al de andere punten bleven buiten stemming. ongedwongenheid, zijne buitengewone radheid toug en de het publiek noodig om deeren. In de N. Soit. Ort las men, naar aanleiding ran zijn optreden te 's Graronhage, het volgende «De heer W. van Zuylen schonk gisteren avond gedurende een paar uurtjes eene geuotvolle ontspan ning aan de velen, die den foyer van het Gebouw voor kunsten én wetenschappen bezochten. Zes voor drachten waren op 'het programma vermeld, en met een kwartier tusschenpooze stond van Zuylen onaf, gebroken sprekende op de planken. Een vermoeiende taak, die schijnbaar zonder de minste inspanning vervuld werd. Ja zelfs schoen do artist in komische kracht en opgewektheid te winnen, naarmate hij ver der kwam.» Ons dunkteen en ander geeft voldoenden waar borg dat zijn hoorders een genotvolle avond wacht; en dat de talentvolle acteur, de man die door het publiek als op de handen wordt gedragen daarvan werd nog onlangs getuigenis afgelegd bij zijn hernieuwd optreden to Rotterdam en elders, bij welke gelegen heid geen plaats onbezet bleef en hij met bloemen kransen overvloedig werd begiftigd ook als decla mator een buitengewoon talent bezit. Opwekking om zijne voordracht bij te wonen kan na het bovenstaande vrij wel overbodig heeten. Aan de mededeelingen in het nieuwe programma van de rijks hoogere burgerschool voorkomende over het schooljaar 87/88 ontleenen wij het volgende: Bij de opening der lessen, die na afloop van het onderzoek der nieuw ingeschrevenen en van de her examens plaats had op Dinsdag 6 September 1887, telde de school in het geheel 63 leerlingen, waar van 59 voor het volledig ondorwjjs. Zij waren over de klassen verdeeld als volgt: 1' klasse 19, 2' klasse 18, waarvan ééno enkele lessen volgde, 3» klasse 15, 4' klasse 6, waaronder twee voor oukele lessen waren ingeschreven, 5* klasse 5, waar van ééne voor enkele lessen. In den loop van het jaar verlieten negen leerlingen do school, bf wegens verandering in hunne bestemming of wegens ver trek naar elders. Nieuwe leerlingen werden gedu rende dezen cursus ten getale van twee opgenomen, zoodat do inrichting bezocht werd door 65 leerlin gen, waaronder 6 meisjes. Bij de sluiting der lossen waren dus nog 56 leerlingen aanwezig, 19 in de 1», 15 in de 2", 12 in de 3', 5 in de 4', en 5 in de 5’ klasse. Aan het eindexamen der H. B. in Zuid-Holland namen de vier leerlingen voor liet volledig onder wijs der 5' klasse deel; waarvan 3 geslaagd zijn: J. Jongeling, H. J. L. Kamsteeg en A. Schin kel. i J i ’s-Gravenhage verlenging te vragen van

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1