UM DING, laf. KSEÉ, IER, aanbevolen. F gebrouwen. Xffl, en zeer lage indelaar ►DE, .stbode. :oophg wou N )1LAND, e polders ►BS« BINNENLAND. Zondag 9 September. N° 3754. 1888. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ;hav leweg. AND, ERS 7? es, Chalotten, rten Kruiden, t het pond. lEN EL in 1 R G, op was te Gouda. n II II II DONTJES, 22>/,CENT AL. goudsche codrant 4 zich aan eene EEN. Franco jj van B. A. c. d. e. dames. De >OSTHOEK, NOVEMBER Centiaren 375 bleven weigeren. De meeste weigeringen kwamen voor in de garnizoenen Gorinchem 88, Leiden 70, Bergen-op-Zoom 43, Dordrecht 34 en Hellevoet 31 in de groote garnizoenssteden en in het noor den des lands was het aantal dergenen, die zich door de treurige propaganda der geestdrijvers laten meesleepen, geringte Amsterdam slechts 12, te ’s-Gravenhage met zijn groot garnizoen niet meer dan 20 en te Utrecht 9. GOUDA, 8 September 1888. Z. M. heeft benoemd bij bet wapen der infanterie, tot le luitenant, en wel bij zijn tegenwoordig korps, den 2e luitenant J. H. Van der Hegge Zijnen, van het 4e regiment infanterie. Do vereeniging «De Kerkelijke Kas4 alhier (goedgekeurd bij Kon. besluit dd. 18 September 1887 SM. No. 32) heeft de inschrijving opongesteld op eene geldleening groot f 11500 in aandeelen van 25, 50 en f 100, rentende 3 ft 4 pCt., bij jaarlijksche uitloting, voor den bouw eener kerk ten dienste der Nederduitsche Gereformeerde Ge meente alhier. 8ER 1888, des Koffiehuis van laar. .888. aris G. C. FOR. ouda. 3ER gevraagd leerling der rijks hoogöre burgerschool X. Jüngeling, die onlangs met goed gevolg eindexamen deed, i« thans geslaagd voor den artillerieeursus te Delft, waar 37 jongelieden dongen naar IS plaatsen. Gisterenmorgen werd door den trein van Amster dam naar den Haag een oud man, N. van Dam ge- heeten en 82 jaar oud, aangereden, die den overweg bij de 3e kade wilde passeeren. Hij werd door de machine ter zijde geworpen en zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd en is dienzelfden morgen overleden. Naar wij vernemen wen, de heer J. Coster alhier op ,de landbouwtentoonstellingen gehouden te Oudewater 4 Sept, en te Meerkerk 6 Sept, voor zyn fabrikaat kaasstremsel, boter- en kaaskleursel bekroond. De beer G, Boot alhier heeft by gelegenheid van den laatsten verjaardag van Prinses Wilhelmina een gedicht gemaakt en dit H. K. H. toegezonden. Hy mocht dezer dagen daarvoor een hartelyke dank betuiging ontvangen. De koopman C. P. depothouder van zalf en ge neesmiddelen te Gouda, dagvaardde Woensdag voor het kantongerecht te Schoonhoven eon boerenzoon w van een som van dertig gulden, wegens het leveren van 35 gedaagde, beriep zich op art. 152 Burgl. Recht vorde ring en v----- der kosten enz., waarin de eischer zou "kunnen verwezen worden en wel op grond dat de eischer was vreemdeling en nirt genaturaliseerd. Omtrent deze exceptie zal eerst uitspraak worden gedaan. {Schoonh. Ct.) Dr. A. Kuyper verklaart zich in de Heraut zeer ontstemd over het besluit, dat de Christelyk Gerefor meerde Synode te Assen genomen heeft in zake de voorgenomen vereeniging met de doleerenden. Door met 30 tegen 10 stemmen het voorstel-Beuker aan te nemen, heeft zij zijns inziens elke mogelijkheid b tot hereeniging afgesneden. -- -A- Blykens het verslag van den inspecteer van deh geneeskundigen dienst der landmacht, ri^emt het getal vaiï de militafren, die zich aan vaccinatie en Aan de vergadering werd deelgenomen door het hoofdbestuur van den Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzyn, vertegenwoordigd door de damesdouairière Klerck, geb. Van Hogendorp, to ’s-Gravenhage, en mevrouw Engelberts, geboren Qüarles van Ufford, te Zutfen. De vergadering heeft het belangrijk besluit ge nomen, dat een nationaal congres zal belegd wor den door de Ned. Vereeniging tegen de Prostitutie, met medewerking van den Ngderl. Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzyn. Het congres zal gehouden worden te Amsterdam op 19—22 Maart 1889. De kolonel J. I. de Rochemont werd met alg. stemmen gekozen tot secretaris van het congres. De toreadors met hun stieren, die thans te Spa werkzaam zyn, willen, zoo zij de noodige vergunning krijgen, reeds in de 2e helft van September ook te Scheveningen voorstellingen geven. Aan een beschrijving van een stierengevecht te Spa, In de te Luik verschijnende «Meuse", is het volgende outleendHet eigenlijke strijdperk is omgeven door een omheining van 1 m. 60 hoogte daarentegen is de grond opgehoogd, zoodat er, eon trapje is gevormd voor hem, die door den stier wordt achternagezet, om over de omheining te springen. Heeft hij dat gedaan, dan komt hij in een gang die naar een tweede omheining leidt, waarachter de toeschouwers plaats nemen; de stier’springt zelden over de heining, omdat hem de noodige ruimte voor den aanloop ont breekt. Te Spa werkten twee «quadrilles" medede eerste werd geleid door den zoogenaamden Pouly van Beaucaire, Etienne Boudin, die zich bij de stie rengevechten in het Parysche Hippodrome zoo onderscheidde. Van de acht hoeren moet er een den stier aanvallen, ophitsen de «mantellistes" of «chulos" moeten met behulp van groen4», blauwe of gele man tels, de aandacht afleiden van het dier, wanneer het zich wil storten op een weerloozen aanvaller; de springers wachten den stier af, wanneer het dier is opgehitst en springen over hem heende „bandril- los" moeten kleine stokjes mei vlaggen er aan en ijzeren punten onderaan in de schouders steken van den stier, wanneer het dier vermoeid is de «tereros" eindelijk, die in Spanje den stier moeten dooden, vergenoegden zich bij de gevechten te Spa, evenals by die te Parys, met cocardes te plaatsen en weg te nemen tusschen de horens van den stier en een extra-vlaggestok met veelkleurige linten in zyn schouder te steken. Men laat de stieren, alvorens het gevecht begint, eten; zij zyn dan spoediger ver moeid. Aan den overkant van de tribune voor het publiek is de «toril", waaruit de stier wordt ge bracht in het strijdperk. Na het spel want een gevecht kan men het niet noemen wanneer de stier zoo moe is dat hij uoor de „mantellistes" niet meer in woede wordt ontstoken, wordt hij naar den «toril* teruggebracht. Daartoe gebruikt men een os met belletjes om den nek. Zoodra de os in het strijdperk komt gaat de stier gedwee naast hem staan en wanneer die' os, die daarop gedresseerd is, op een drafje naar den «toril" gaat, Volgt hij dezen. Deze tamheid is natuurlyk te meer vermakelijk na de spanning, waarin men door de oefeningen der z/mantellistes", der springers en der «bandrillos" heeft verkeerd. De «tereros" hebben, voor zoover ons uit deze beschrijving is gebleken, eigenlijk bij deze spelen de gemakkelijkste taak. Te Spa werden die voorstellingen door meer dan 80.000 menschen bezocht. Men meldt nader dat de ondernemers van deze stierenspelen uit Scheveningen reeds zijn vertrokken. Zij hebben het officieel (weigerend) antwoord van het dagelijksch bestuur op hun adres, om te Schevenin gen stierenspeleu te mogen houden, niet afgewacht. Onderscheidene bezwaren, waai op hunne plannen af stuitten, leiden hen er toe, deze te laten varen. Men zegt schrijft de CourrierMe la Meute dat de oudste zoon van prins AlWn van Pruisen, die #es weken te Scheveningen heeft floorgebracht, w-old ra te Leiden zal ffaan studeeren en alsdan zijn In het Haagsche Bosch werd een arme man, wonende in eene slaapstede op de Ammnliitiehavrn, dezer dagen door een grooten hond aangevallen, die hem vreese- lijk in den arm en het oog beet en hem zelfs naar de keel vloog. De eigenaat van dat dier, een Engelsch sprekend heer, wierp een gulden' in den hoed van den hevig ontstelden, op den grond ge worpen man, maar schynt eiep later aau het deer lijk gehavende slachtoffer van1 zijn hond nog verder gelegen te hebben laten liggen door zich aan de bedoelde slaapstede te vervoegen ongelukkig vond hij den man niet thuis en sedert heeft de verwonde niets meer van hem vernomen. De arme wordt thans heelkundig behandeld. Voor eenige weken had te Jïew-York een diefstal plaats eener brandkast op mik een brutale en vreemdsoortige wijs, dat het verhaal er van haast ongelooflyk klinkt. Toch moét de zaak zich geheel hebben toegedragen als hier ordt gemeld: Een bende dieven, bestaan e uit 12 man, door middel van handlange* i te weten gekomen de afmetingen, het gewicht n nadere bijzonder heden van de groote brand ast der Prestonbank in Rolandstreet te New-Yorks Het gevaarte woog 8000 Jcilo’s. De dieven berekend^, dat de kast, wanneer ze luchtdicht gesloten was, te water gelaten een draagvermogen had van 250 kilo. Nu werd door hen uit dun staal en yzer vervaardigd oen soort boegspriet, mast en roer, een en ander pasklaar gemaakt en in zeer korten tijd met bou ten aan de kast bevestigd. Toen in den nacht van 2 op 3 Augustus de kast met ongekende krachts inspanning was ontvreemd en te water gelaten, was deze in een ommezien in een soort schip veranderd. Twee leden der bende begaven zich aan boord met compas en toebehooren, en tqen ook nog een zeil geheschen was, ging hetvooruit de rivier af naar het vier uur verder gelegen Euston, waar de kast werd geopend cn van haar in houd ontdaan. De dieven vonden lVg millioen aan staats papieren en 85,000 dollars aan geld. Volgens verklaring van deskundigen gaf het varen met dit vaartuig blijk van een zeemanschap, zooals men zelden aantreft. Een voorbijvarende stoomboot heeft gerapporteerd, dat de kast met een flinke bries 7Va mijl liep, maar men bad niet kunnen vermoeden dat de vermetele zeelui onder hun voeten zulk een fortuin verborgen hadden. De justitie is ondanks alle ernstige pogingen nog niet geslaagd om eenig spoor der dieven te ontdekken. De haagsche correspondent der Zaanl. Ct. stelt voor, dat in blyvende herinnering aan ’s Konings 40jarig regeeringsjubilé, ’t welk Nederland in het volgend jaar hoopt te vieren, een nationaal werk- lieden-pensioenfonds worde gesticht. Er vorme zich, zegt hij, door heel het Land, uit alle partyen, reeds nu een commissie, om gelden millioenen in te zamelen, ten einde Z. M. op den feestdag van 1889 bet grondkapitaal aan te bieden voor een Koning Willempensioenfonds voor werklieden. Het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging tegen de Prostitutie hield op Dinsdag 5 Sept. een vergadering te Utrecht in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen. Tegenwoordig waren de heeren H. Pierson, directeur der Heldringgestichten te Zetten dr. J. W. Gunning, hoogleeraar te AmsterdamS. R. Hermanides, dr. in de genees-, heel- en verlos kunde te Geldermalsendr. G. J. D. Mounier te De jaarlijksche Schietwedstrijd van de Weerbaar heids-Vereeniging «Burgerpligtff zal plaats hebben op Zondag en Maandag 16 en 17 September a. s. op het Schietterrein aan den Rotterdamschen dyk, van des morgens 10 uur tot des namiddags 3 uur. Die wedstrijd zal bestaan in a. Personeele Wedstrijd alleen opengesteld Maandag. b. Wedstryd op Vrije Baan. Wedstrijd met Flobert Cilinder-geweer. Flobert buks. Flobert buks, uitsluitend voor neesmiddelen te Gouda, dagvaardde Woensdag uit Benschop en wel tot betaling vyf en poeders. De heer C. B. Van Baaren, gemachtigde van den vroeg zekerheidstelling voor de betaling intrek zal nemen in het hotel van de Duitschtf am bassade. Daarvoor heeft onlangs'Me Duitsche regee- bedroeg het 164, in 1886 reeds 178 en in 1887 zelfs 449, waarvan echter 74 zich lieten overreden; de Clerq, fabrikant te Haarlem, en J. I. de Roche- mont, gep. luit, kolonel der art. van het Oost-lnd. leg.

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1