JAMS PPIJ te Tlel, Is Co. rngcl avis t. .ffaire, ortgexet. ’KEK, en zeer lage andelaar i! BINNENLAND. Vrijdag 28 September. 1888. N° 3762. h at KV1AV ieweg. {fabriek. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ing. r EIJK, L'urfmarkt 68. >EN 50 cis. p. pol 50 50 50 50 80 80 80 n BAS, yomestibles. u II u II H II H H H U bescherming, i vau een inde minstens elder enz. Oder No. 1730 gunst en aan- Thans na omstreeks 8 weken ziekte, geluk Sacri- rs der Zelf- me uitspat- ■o), 1RIN G van iels, Gas- enz. a nip en en rs. re geëerde be- GOUDSCHE COURANT. mede van oordeel dat het De heer Victor Schieck, med. doctor te Döbeln in Saksen, was dezen zomer op reis gegaan naar Zwitserland en Tyrol. Na 10 Augustus had zijne familie geen bericht moer van hem ontvangen, en daar hij op den bepaalden tijd ook niet was terug gekomen, gingen zijn broeder en zwager naar de Zwitsersch-Tyroolsche grens, van waar zij zijn laat- sten brief hadden ontvangen. Bij onderzoek, konden zij niets anders vernemen, dan dat hij in den nacht van 10 op 11 Augustus te Mals had gelogeerd en *8 morgens was vertrokken. Daar alle verdere na- sporingen vruchteloos bleven, werd zijn signalement in de dagbladen geplaatst, met eene nauwkeurige beschrijving van sommige voorwerpen, die hij van huis had medegenomen, onder anderen van zijn gouden horologe. Tengevolge daarvan gaf een hor logemaker, te Meran woonachtig, bericht dat hij een horloge, hetwelk in alle bijzonderheden met die beschrijving overeenkwam, ter reparatie had gehad, en wel uit Mals, op naam van een vreemden reiziger daar ter plaatse. De Oostenrijksche politie deed daarop verder onderzoek, ten gevolge waarvan de familie te Döbeln laatstleden Vrijdag per telegraaf bericht ontving, dat de toezender van het horloge gearresteerd was, en er bij hem verscheidene voor werpen waren gevonden, Üie,’ blijkens de openbaar gemaakte lijst, aan den vermisten persoon hadden toebehoord. Voor het oogenblik kon het toen nog niet worden uitgemaakt of de reiziger vermoord, dan wel verongelukt, en daarna beroofd was. Zoo luidt het bericht van 21 dezer uit Döbeln. Naar hetgeen inmiddels nader in een Zwitsersch blad wordt gemeld, bestond er reden tot bet ver moeden, dat de reiziger in het Tyroolsche gebergte door twee Alpenherders was vermoord, en is ca de arrestatie van bovenbedoelden persoon ook diens kameraad gevangen genomen. Blijkens een telegra fisch bericht van gisteren aan de Neue Zürcher Zei- tnnff is nu ook het lijk gevonden; het lag in den gevaarlijken Jasenpas, aan den voet van een hoogen rotswand. 3 7 afb. Prijs verschrik- deugd lijdt, leering, die deu van een >ij het Ver- tunarkt 34, het bedrag, Iken boek- Staten-Oeneraal. Tweede Kameb. Zittingen van 25 en 26 September. Bij de beraadslaging ovei het voorstel der beeren Lobman en Schaeptnan tot herziening van het Regle ment van orde der Kamer, bestreed de heer RoêU uitvoerig het voorstel tot het instellen van begroo- tings-commissiën. Hij wees op de bezwaren, ver bonden ann de voorgestelde methode van werken, en op de gevolgen, die daaruit zullen voortspruiten. Voor de zedelijke en foitelijke kracht der Regeering I achtte hij een bearootings-commissie zeer bedenkelijk. Ook het voorstel in zake do keuze van rapporteurs achtte hij gevaarlijk het doodt z. i. de onafhanke lijkheid der rapporteurs. De heer Vermeulen was voorstel niet roldoet aan de eischen om in den kortst mogelijken tijd de grootste hoeveelheid goeden en nuttigen arbeid te verrichten. De heer Veogens bestreed eveneens het voorstel, omdat hij vreesde, dat de commissiën van onderzoek zullen samengesteld worden, niet uit leden die het best het vertrouwen der Kamer verdienen, maar uit leden die het best hunne politieke partij vertegen woordigen. De heer Van Baar achtte eene verandering werkwijze gewensoht, en wildo dus wel eens andere probeeren. Ook de heer Rheuter steunde hot voorstel. De heer Lohman constateerde dat het voorstel, dat reactionnair schijnt, niets anders is dan de natuurlijke ontwikkeling van hetgeen reeds jaren door de Kamer is gewensoht. Uitdrukkelijk verklaarde hij, nimmer te hebben voorgesteld of te zullen Voorstellen het onderzoek over een wetsontwerp aan do Kamer in pleno te trekken. Hij vtrklaarde dat do voorstellers tot do commis siën van voorbereiding gekomen zijn door te nemen hetgeen bestond en daarbij te veegen, wat reeds jaren door do Kamer werd gewensoht. Nadat het voorstel Schaepman-Lohman in do zit ting van gisteren o. a. door de heeren Verniers v. d. Loeff en Reekers bestreden en door den heer Schaap man verdedigd was, werd het algemeen debat gesloten. Aangenomen werd een amendement van den hoer v. d. Loeff om de sectietrckking om de twee maan den te behouden. en in tijdschriften en vlugschriften. Een afzonder lijke wetenschappelijke bewerking van de vraag stukken, die er bij te berde komen, ontbrak echter tot dusverre hier te lande en daarom verheugt het ons t>> kunnen mededeelen, dat in die leemte thans is voorzien. De hoogieeraar in de staathuishoudkunde on de statistiek aan de univeraiteit van Amsterdam, mr. A. Beaujon, heeft nl hetgeen hij voor zijne studen ten over dit vraagstuk heeft ontvouwd, thans ook voor ruimeren kring beschikbaar gestold. In een niet te uitvoerig, maar ook niet te beknopt werk, dezer dagen bij dën uitgever Tjeenk Willink te Haarlem verschenen, behandelt hij eerst de theorie van den handel, nl. de wette», die ruil en prijs vorming beheerschen. Aan die wetten toetst hij dan in het tweede ge deelte de beginselen van handtlspolitiek, de vraag stukken van vrijen handel en bescherming, van fair trade, retoreie en reciprociteit, en de handels- tractaten. «Veel zou reeds gewonnen zijn", zoo zegt de schrijver in zijn korte voorrede, „zoo ernstig nadenken er door bevorderd, en het oog van som migen geopend werd voor de onvoldoendheid der argumenten, waarmede de pmetische strijd over ham delspolitische aangelegenheden in den regel van wedrszijdon wordt gevoerd”. Men ziet uit deze woorden, dat het boek geen strijdschrift is voor deze of gene richting, en dat maakt de kennismaking des te aanbevelenswaar- diger. Kooplieden en fabrikanten, voor wie de practische oplossing der vraagstukken van handels politiek van zooveel gewicht is, zullen wol doen het boek te lezen, en niet minder degenen, die binnen koeren of langere» tijd geroepen zullen zijn op onze wetgeving op dit gebied invloed te oefenen. KONING. De minister von Marine moet, naar het Nieuws van den Daq verneemt te kennen hebben gegeven, dat hij vast besloten is zyne portefeuille beschikbaar te stellen, wanneer hem de gelden tot verbetering en aanvulling van ons marine-materieel geweigerd werden. Het geheêle ministerie zou zelfs in dit opzicht homogeen zijn en niet aarzelen, desgevorderd de kabinets-quaestio te stellen bij de mariue-begrooting, vast overtuigd dat bestendiging van den toestand onzer vloot in het belang van het land niet langer geoorloofd is. Hoofdstuk V der staatsbegrooting (BwmenZanrfscAe zaken) is door de regeering 182 368.53 lager dan verleden jaar geraamd. Bij het ontwerpen dezer raming is zooveel mogelyk gestreefd naar bezuiniging. Vermeerdering van som mige posten is het gevolg van onvermijdelijke eischen van den dienst of van noodzakelqke voorziening in lang gevoelde behoefte. In het bijzonder is hierop gelet bij de raming der uitgaven ten behoeve van het lager onderwys. Do vermindering op desbetreffende posten bedraagt niet minder dan 129.296.66Vs waarvan 28000 op het artikel Toelagen aan kwekelingen bij de rijks- kweekscholen 9000 op het artikel xubsidiëu voor kweekscholen voor onderwijze)'* 50.000 op het ar tikel Not maallessen f 25.000 op den post ter uit voering van art. 49 der wet op het lager onderwijs 1666.66 V7 op het artikel Verschillende uitgaven voor speciale inrichtingen voor onderwijs enz. Onder de uitgaven ten behoeve van het lager onderwijs trekken de buitengewoon hooge kosten GOUDA, 27 September 1888. In de zitting der Hottenlamsche Arr. Rechtbank vap Dinsdag werd veroordeeld N. v. d. W., wed. van A. M., oud 64 jaar, werkster te Gouda, wegens mishandeling, tot 3 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. L. 1L. oud 45 jnsr eu A. H., oud 20 jaar visschere, wonende te Waddiuxveen, wegens mishan deling, do le bekl. tot 10 dagen en de 2e bekl. tot 3 weken gevangenisstraf. C. B., huisvrouw van R. H., oud 31 jaar, wonende te Haastrecht, bekl. van mishandeling, werd vrijge sproken. Voorts stond terecht P. de G. Verschil over het eigendomsrecht van een straatje, was de aanleiding dat tusschen twee buren alhier allesbehalve vriendschap bestond en dit zoover liep dat de 49-jarige bouwman P. de G., den knecht van 3. F. A., bij de keel greep. Eisch 3 dagen gev. Tegen A. G., alhier die uit boosheid op den infanterist W. omdat deze liep met een meisje waar hij een oogje op had, dezen eon slag toe bracht word geischt 5 dagen Rev. Tengevolge van een klap aan jongens toegediend welke het hem te lastig maakten, werd IL v. d. 8., alhier door grooto menschen met stoenen ge gooid en stond een dezer du 40-jarige 3. de 3. hiervoor terecht. Eisch 7 dagen gev. Zondag jl. vierde onze vroegere stadgenoot, de Z.Eerw. Pater A. P. v. <1. Geost, Pastoor van de 8t. Dominicus-kerk te Nijmegen, zijn zilveren prlesterjubilé. Den lOei Augustus, den eigenlijken datum, was Z.Eerw. door niet onbeduidende onge steldheid verhinderd, op plechtige wijze dit feest ie herdenken. mocht de algemeen beminde Herder het smaken in de prachtig versierde kerk het H. ficie op te dragen. Bij die gelegenheid werden gebruikt het kostbare nieuwe stel misgewaden, een geschenk der mannen en vrouwen-afdeelingen der H. Familie, een stel alben, met op zijdo geborduurde randen, geschonken door de congregatie der meisjes, een nieuwe kope ren lezenaar, oen geschenk van het zangkoor, een prachtige nieuwe kelk, een nieuw wierooksvat, een stel nieuwe ampullen, een nieuw geborduurd' kniel- kussen voor do Communie-bank. Het zangkoor der kerk voorde met behulp van het nieuwe orgel op verdienstelijke wijze de 3’ mis van Verhuist uit. Vele parochianen en vrienden van den Jubilaris gaven door hot uitsteken der vlaggen blijk van hun waardeerende belangstelling. Volgens het Prooos-verbaal van de examens der Neder). Toonkunstenaara-vereeniging gehouden te s Hage van 1626 Juli 11. tot het verkrijgen van een Diploma als bekwaam Muziek-onderwqzer of Muziek- ondorwijzeres, hadden zich aangemeld 45 candidaten. Hiervan zijn geslaagd 20, afgewezen 24 en een wegens ongesteldheid niet verschenen. Deze cijfers geven wel bewijs dat de examens ern stige voorbereiding eischen, en tevens dat het beha len van een diploma al meer en meer gebruikelijk wordt. Verworpen werd met 52 tegen 40 stemmen een amendt. van de oomm. van rapporteurs om voor eenvoudige wetsontwerpen geen seclio-onderpoek te doen plaats hebben. Bij het artikel betreffende het voorbereidend on derzoek werden de daarop voorgestelde amendementen verworpen en werd het artikel houdende het begin sel van voorbereidend onderzoek aangenomen met 45 tegen 42 stemmen. Het vraagstuk van vrijen handel of bescherming is hier te lande thans meer dan ooit aan do orde, nu de protectionisten vol verwachting uitzien naar de vervulling hunner wenschen van de zijde eener regeering, die haar optreden ten deele ook te dan ken heeft aan den invloed door hen bij de ver kiezingen geoefend. Tot dusver is nog niet geble ken of het Ministerie en de rechterzijde in de Tweede Kamer inderdaad dien weg op willen, maar buiten de Kamer is men jjverig aan het werk om ze dien weg op te drijven. Het is daarom zeer nuttig en noodig, dat heldere denkbeelden over handel en handelspolitiek algemeen worden verspreid. Aan geschriften over die onder werpen ontbreekt bet zeker niet. In de leerboeken over staathuishoudkunde vindt men ze behandeld

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1