ssen '3en73‘. DEN, juden BOUW- irigheden, met [LAND enz., >t 18 fleet. 96 rjjk G. No. 58 t., beide in het opmg. ing. ING. BINNENLAND. Parlementaire Zaken. Zondag 30 September. N? 3763. 1888. Verkooping iVieuws- en iERVEN Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, K. A.ND 38 bij inzet, ei 188 bij afslag, our, van: rkrygbare bil- koop, te be- Gouda. Otaris. >re vau ge- L te Gouda. 'NTIJN, in het an de Boom- 122-131 te -2734. n. iór den ver- 4 unr mits tiers aanmel- 4.L te Gouda 8 OCTOBEK n het Hotel >uda, publiek goüdsche courant. je heeft bjj EL1SA- eboren van i Rotterdam, lellante van idissements- 30 January wonende te ie en gein- jjj 1888 ge- neld vonnis, 887 te Rot enden ver- le gevolgen, ippellanle LüiSCIUS. ën. it. uitmuntend i Broekhuizen GOUDA, 29 September 1888. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Dinsdag den 2 October 1888, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde Reclames in zake de Plaatselijke directe belasting op de inkomsten, dienst 1888. De benoeming van vier Leden in de Commissie belast met het ontwerpen der Verordeningen, togen welker overtreding straf is bedreigd. Tot deskundigen bij de onderwijzers-examens in Zuid-Holland zijn o. a. benoemd de heeren J. Gonda on P. C. Schriek alhier. op gerekend, dat bij geen onzer handelingen een zweem hoe gering ook van eenzij digheid, laat staan van partyschap zal dóór schemeren en dus nog veel minder blyken.» Dit is te veel gevergd van de menschelyke natuur, zelfs waar het geldt een christen- staatsman als Lohman of Keuchenius. Kort daarna beklom de heer Beelaerts weder den voorzitterszetel, doch zyne rede was niet by- zonder gelukkig. Met de beste bedoelingen vlocht hij daarin eene herinnering aan deEn- gelsche eglorioue revolution» van het jaar 1688, door den stadhouder Willem UI bewerkt ten voordeele der protestantsche beginselen, doch wekte daarmede de gevoeligheid op zijner Katholieke partygenooten, die terecht aan merkten, dat deze historische beschouwing voor hen minder aangenaam en op die plaats en bij die gelegenheid ongepast was. De «Tyd» achtte noodig den voorzitter een scherpe terecht wijzing toe te dienen, welke natuurlyk op haar beurt weer andere protestanten ontstemde. Zoo zegt de «Wageninger. van dit geval «De heer Beelaerts'is derhalve gewaarschuwd. Als hij ’t weer doet, dat wordt hij ’t volgend jaar geen voorzitter, en staat zelfs over 3*/a jaar zyn herkiezing als Kameilid op 't spel. Het bondgenootschap met de Roomschen bindt onze Ministers en Kamerleden handen en voeten. Al hunne protestantsche ,aspiratiën kunnen ze op nonactiviteit zetten. I Dat komt er van, alshnen zich met Rome verzwagert. Hare onderhoorigen zyn marionet ten, die hunne geestelijke 1< oogen moeten zien en in een keurslijf loopen. En daartoe zullen zij nu ook op hun beurt andersdenkenden willen dwingen». Wy voor ons danken daarvoor. We moeten er niets van hebben. Wij zyn, bij alle waar- deering van ’t goede, dat in de R. kerk ge vonden wordt, volbloed Protestanten, prat op onze vryheid. En voor niets ter wereld laten we ons afhouden van onzen duren plicht om de groote daden der uitnemendsten van ons voorgeslacht in dankbare en openlijke vereering te houden. Datzelfde vertrouwen we ook van den heer Beelaerts, alhoewel hij, door mee als leider van 't monsterverbond op te treden, zich in een moeielyk parket bevindt, en er voor hem heel wat moed van noode is om zelfs ook niet zy- delings Rome naar de oogen te zien.» De zoogenaamde millioenenrede, waarmede de begroeting jaarlijks door den minister van financiën wordt aangeboden, zal wel een vreem den indruk gemaakt hebben op diegenen der anti-revolutionaire kiezers, welke nog eenig zelfstandig oordeel behouden hebben en niet blinde werktuigen zyn in de hand der leiders. Er is in het begin dezes jaars, toen de schare moest worden opgezweept tegen de linkerzijde, zoo geschetterd van het liberale wanbestuur, van de roekeloosheid waarmede jaren lang was omgesprongen met 's lands gelden, dat de goedgeloovige kiezers niet anders konden ver wachten dan vreeselyke onthullingen te verne men, nu eindelijk een hunner financieele speci aliteiten achter de schermen kon zien en den waren toestand der geldmiddelen zou blootleg gen. Doch niets van dat alles is gebeurd. De minister moest constateeren, dat de algemeene toestand van ’s lands geldmiddelen niet onbe vredigend is. De tekorten op de begrootingen tot en met 1884 zyn aangezuiverd. En of schoon de volgende diensten nog met na- deelige saldo's sluiten en zelfs de tegen woordige begroeting een tekort aanwyst, is er zulk een ruimte van kasgeld, dat geen buitengewone middelen noodig zyn om inden dienst te voorzien. Telken jare klimt de op brengst der gewone middelen, zoodat eerlang De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft haar gewone werkzaamheden aangevangen met de behandeling van het door de heeren Lohman en Schaepman ontworpen reglement van orde. Het is den voorstellers niet naar wensch ge gaan, daar wel liet reglement tot stand zal komen, maar zonder de bepalingen, welke zij beschouwden als de hoofdpunten van hun stel sel. De kamer zal niet hebben rapporteurs, aangewezen door 20 leden al of niet in de afdeelingen tegenwoordig; zy bljjft ver schoond van eene vaste budgetcommissie, waar over zooveel reeds geschreven is. Enkele leden der rechterzijde waren niet te overtuigen, dat deze bepalingen noodig waren voor den goeden gang van zaken. Deze discussie echter boezemt het buiten 't parlement staande publiek weinig belangstelling inmen kan over het nut van dergelyke huishoudelijke regelen niet oordeelen, als men ze niet van nabij *n ^un werking heeft gadeslagen. Vandaar dat wy ons niet verder ih deze zaak zullen verdiepen, maar liever nog een oogenblik stilstaan by de voor vallen der eerste dagen dezer zitting, het op treden der voorzitters en het aanbieden der staatsbegrooting voor 1889. de begrootingen met eon batig saldo zullen sluiten, indien er althans geen onvoorziene omstandigheden die goede vooruitzichten komen verstoren. Het tekort wordt thans veroor zaakt door de onder handen zynde groote openbare werken, nl. spoorwegaanleg enMer- wedekanaal. In het uiterste geval zal er eene kleine leening noodig worden om deze buiten gewone uitgaven te dekken: met een gerust geweten zal men daartoe kunnen overgaan, daar de nakomelingschap de vruchten er van zal plukken en dus wel in de lasten mag deelen. Deze resultaten zyn verkregen door eenvoudig de voetstappen te drnkken der voorafgaande liberale ministeriën. Van buiten gewone zuinigheid en besparing, waarvan gouden bergen beloofd werden in strooibil jetten en manifesten geen spoor. Alleen wat beknibbeling op onderwys en waterstaat om een paar millioen te vinden voor nieuw ma terieel der marine. De omstandigheden zyn den minister van financiën gunstig, ziedaar alles. De opbrengst der gewone middelen stijgt, hetgeen zeker een verblydend teeken is van vermeerderde welvaart, maar dit heeft de heer Godin de Beaufort evenmin in zyne hand als een liberaal minister. Als men de slotsom trekt uit de beschouwingen der millioenenrede, dan blykt eenvoudig dit. Het tegenwoordige kabinet geeft niets van wat de woordvoerders zyner party bel^rfd heb ben geen noemenswaarde bezuiniging, geen vermindering van den belastingdruk het laat leidslieden naar de zich kalm wiegelen op den stijgenden stroom der voorhanden middelen en vaart in het zog der liberale wegbereiders. Cela ne vaut pas la peine, Non pas la peine assurément De changer de gouvernement. Gisteren middag had ten Raadhuize dezer Ge meente de inschrijving plaats van 1. Het recht tot heffing van tolgeld op het Am- sterdamsche en Goüdsche rijpad met het gebruik van de Huizinge enz. aldaar. Ingeschreven werd door R. Zaal te Alphen voor 900.J. G. Matse te Boskoop voor 960.H. Heemskerk te Alke- made voor 975.A. Zwijnenburg te Bodegra ven voor 1206. 2. Het grasgewas van den Hoogen Schieland- schen Zeedijk. Ingeschreven werd door C. Rietveld te Gonda voor 171.A. Hoogenboom te Moordrecht voor ƒ176.25.J. Harmons te Gouda voor 210. 3. Het ophalen van het puin en de vuilnis, alsmede het uitbaggeren van kanalen, zylen, kokers en riolen. Inschrijver was C. Furrer te Gouda, met toelage van 1200. Gisteren word op de spoorbaan van de fijn Gouda's Hage onder de gemeente Zevenhuizen een kinderlijkje gevonden, gewikkeld in een grauw papier. Men vermoedt dat het uit een voorbijgaande trein is geworpen. Woensdag avond omstreeks 7 uur brak in den Zuidplaspoldpr, onder de gemeente Nieuwerkerk a/d IJsel, oen felle brand uit in de boerenwoning van H. van den Heuvel. Huis, schuur, stel en hooiberg Zooals bekend is, zyn de bureelen der beide kamers samengesteld als in dé vorige zitting. De heor Schimmelpennink van der Oye aan vaardde het voorzitterschap der Eerste Kamer met eene rede, waarin eene zinsnede voorkwam, die de aandacht trok. «De Eerste Kamer, met de in Nederland bestaande toestanden bekend en zich van hare eigenaardige roeping bewust, zal ongetwyfeld hare taak tot heil van ons volk in zyn geheel weten te vervullen.» Wat beteekenden deze woorden Wilde de voorzit ter daarmede te kennen geven, dat hij van zyn liberale collega’s verwachtte, dat deze, wetende dat de meerderheid in den anderen tak der ver tegenwoordiging ten gevolge van de laatste ver kiezingen verplaatst is, meer toenadering zouden toonen voor de bovendrijvende party Of wel, was het eene waarschuwing aan zijn eigen geestverwanten om niet te hard van stal te loopen, nu er nog eene liberale Eerste Kamer is, die hnn plannen zou doen mislukken. Hoe het zy, wy hopen dat de wensch des voorzit ters zal worden vervuld. In de tegenwoordige omstandigheden zal de Eerste Kamer zeker een moeielyke taak te vervullen hebben, doch wy mogen verwachten, dat zy haar eigenaardige roeping, om als ramtoestel te dienen tegen een volkswaan van den dag, niet uit het oog zal verliezen. Wil de rechterzijde Nederland naar haar geest inrichten en regeeren, dan moet zy trachten de Eerste Kamer aan de liberalen te ontrukken. Dat zal nog wel wat duren, doch niet vóór dien tyd heeft zij recht te beweren, dat de meerderheid des volks achter baar staat; dan eerst is bewezen, dat de uit slag der laatste verkiezingen meer is dan een oogenblikkelyke gril van de kiezers. De Tweede Kamer heeft steeds het voorreeht twee presidenten te hooren, den tydeljjken, die als oudste in jaren de eerste zitting leidt, en den definitieven, door den Kouing op voordracht der Kamer benoemd. Ditmaal was weder generaal Van der Schrieok de nestor der ver gadering. Hy deed zich in zyne toespraak kennen als een gemoedeljjk en beminnelijk grysaard. Door die hoedanigheden laat zich dan ook zijne vermaning verklaren om geen gehoor te leenen aan de stem der partijdigheid. Doch wie kan in ernst gelooven aan zooveel eendracht, als men de kamer gesplitst ziet in twee elkander fel bestokende kampen «Ten reehtmatigst wordt er door onze medeburgers

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1