BINNENLAND. 1888. Vrijdag 5 October. N° 3765. UG SD: elen Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BCR6 ER. xouda. tkamp ter bij it ng. liggen op e Gouda. ’PELEN, menages ioen, van tot den liddaga ten den Admi- in het open- reriug van jd, Krui- lappelen. benevens katoenen behoeve genoemd :al door de 4I88IE te der Zelf- uitepat- r Hospitaal dres onder urant. GOUDSCHECOURANT ymnasium, evenmin als elders, hier de het publiek geniet. Van opheffing kan 19500 zielen waarschijnlijk binnen enkele jaren In eene Gemdente als deze met hare liggen ter □organs 10 jni de ge ien worden kling, ENS. l en DOS- n voor alle dat een Progymnasium, evenmin als elders, sympathie van 1. w o geen sprake zijn, ook omdat Gouda met hare 19500 zielen waarschijnlijk binnen enkele jaren volgens de Wet verplicht zal zijn een Gymnasium op te richten. In eene Gemeente als deze met hare omstreken zijn trouwens steeds ingezetenen die hunne kinderen eene klassieke opleiding willen doen geven als voorbereiding tot hunne academische studiën. Op een Progymnasium wordt vollodige voorbereiding voor de universiteit njfet gevonden, zoodat de leer lingen voor hun vertrek naar de academie nog elders een Gymnasium moeten bezoeken. B. en W. stellen derhalve voor over te gaan tot de oprichting en in standhouding van een Gymnasium onder voorwaar de, dat het Rijk daarvoor eene jaarlijksche subsidie verleene tot een bedrag gelijkstaande met de helft der kosten na aftrek der inkomsten. een flinke Te Utrecht slaagde voor het eerste natuurkundig examen de heer C. J. Idenbuig. fb. Pros arschrik- igd lijdt, nng, die i van een het Ver wijt 34, i bedrag, i boek- zooveel mogelyk komen. Het ontwerp werd aangenomen met 78 tegen 4 stemmen. Bij het voorstel-De Beaufort c. s. tot uitgifte van een analytisch verslag van de handelingen der Kamer, ontraadde de heer Goeman Borgesius ten sterkste eene proefneming. Hij huldigde het stre ven naar onpartijdigheid in de dagblad verslagen, wees op de moeiolijkheden van het samenstellen van een goed verkprt verslag, deed uitkomen dat de door de aan te stellen ambtenaren te maken ver slagen door hun omvang onbruikbaar zouden worden voor de dagbladen en betoogde ten slotte, dat hot GOUDA» 4 October 1888. Aangaande het voorstel van B. en W. tot op richting van een Gymnasium te dezer stede (waarvan wij in ons vorig Nr. mot een enkel woord melding maakten) doelen wij thans het volgende mede. Bij gelegenheid van de behandeling der' Gemeonte- begrooting, dienst 1888, was aan genoemd Collegia door raadsleden het verzoek gedaan een onderzoek in te stellen naar de kosten van een dergeljjke inrichting en nu hadden B. en W. kunnen volstaan met de medo- deoling, dat de instandhouding van oen Gymnasium, op bescheiden schaal ingericht, eene uitgave van f 80,000 ’«jaar» zou vorderen. B. en W. meenden echter verder te moeten gaan en nategaan hoe met het oog op den bestaanden toestand" in deze stad een Gymnasium zou kunnen worden in het leven geroepen en onderhonden. De kosten van het Progymnasium wflrden jaarlijks geraamd op 12400, welke raming in verband staat met de kosten van de R. H. Burgerschool, waarvoor de Gemeente erne bijdrage uitkeert van f 6970 ’sjaars. 7 van de 10 Leeraren nl. zijn tevens ver bonden aan de R. H. Burgerschool en bij de vast stelling der bijdrage van de Gemeente werd reke ning gehoudrn met die combinatie. Worden de bedoelde 7 Leeraren (wier tractement geregeld werd in overeenstemming met hunne gecombineerde be trekking) niet geplaatst aan het Gymnasium, dan zou de Regeering waarschijnlijk zich óf daartegen verzetten öf wel verhooging der bijdrage van de Gemeente vorderen omdat zij genoodzaakt zou zijn hunne jaarwedden als Leeraren der Hoogere Bur gerschool te verbeteren. B. en W. hebben nu, in het vertrouwen dat die Leeraren bereid zullen zijn naar het Gymnasium over te gaan, eene regeling ontworpen, waarbij de bestaande combinatie wordt gehandhaafd zonder dat de jaarlijksche kosten der Rijks Hoogere Burgerschool behoeven te vermeer deren. Uit een bij het voorstel gevoegde tabel blijkt dat do uitgaven voor jaarwedden 18800 zullen bedragen of 6700 meer dan thans. Rekent men dat voor onderhoud, leermiddelen, verlichting, verwarming, bezoldiging van concierge enz. 1000 a 1200 noodig zal zijn, dan komt men tot oen bedrag van 20000, dus ongeveer 7600 meer dan thans voor het Progymnasium wordt besteed. Stel nu dat het Gymnasium door minstens 30 leer lingen zal worden bezocht, dan ziillm, bij onver anderd schoolgeld, de werkelijke kosten, verminderd mot de rente van het scbolarchiofonds ongeveer 17300 ’sjaars bedragen, waarvan slechts de helft of 8650 ten laste van de Gemeente zou komen indien nl. de Regeering genegen mocht zijn de ge wone toelage van 50 pCt. der uitgaven na aftrek der inkomsten, die zjj thans voor het Progymnasium verleent, te blijven toekennen. Het Gymnasium kan echter niet gevestigd worden in het gebouw der Burgeravondschool. De kosten van een nieuw gebouw moeten geraamd worden op 25000. Als dit bedrag, waarin door den Staat niet wordt bijgedragen, moot worden gevonden door het sluiten eener 4 pCt.’s leening, in 25 jaren aftelossen, dan zouden de uitgaven in het eerste jaar f 2000 honger zijn om daarna elk jaar (totdat de schuld gedelgd is) met 40 te verminderen. B. en W. hebben zich de vraag gesteld of in de tegenwoordigs omstandigheden hot budget der Ge meente mot eene uitgaaf van 8 a f 10000 mag worden bezwaard ton behoeve van eeno instelling, waarvan a priori niet met zekerheid kan worden gezegd, dat zij in eene behoefte zal voorzien, waarvoor dat offer gerechtvaardigd mag heeten. Na rijpe overweging hebben B. on W. deze vraag ten slotte bevestigend beantwoord. De resultaten die het Progymnasium heeft opgeloverd geven recht om naar verandering van den bestaanden toestand te verlangen.In het laatste verslag van het Collo gie van Curatoren wordt omonwondon g. zegd, dat het daar gegeven onderwijs niet beantwoordt aan de verwachtingen van vele ouders, die voorbereidend -- - booger onderwijs voor hunne kinderen verlangen en op het station Vlijmen eentge lijdelijke inrichtingen rlo nnwmln/lA.J» i-J..:.l„i::i. „..llnv. «amnnlrt ann In de zitting der Rotterdamse^ Arr. Rechtbank van Dinsdagmorgen werden de volgende personen veroor deeld J. de J.» oud 40 jaar, wonende te Gouda, wegens mishandeling, tot 5 boete. A. G., kóópman te Gouda, bekl. van mishandeling tot 2 l)oete. ti. v. V., oud 21 jaar, veedrijver te Nieuwerkerk a/d Usel, wegens mishandeling, tot 3 boete, subs. 8 dagen hechtenis. P. de G., oud 49 jaar, bouwman te Gouda, bekl. van mishandeling, tot 5 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis. Vervolgens stonden terecht Een arbeider uit Zevenhuizen, P. v. M genaamd, die op 18 Augustus daar ter plaatse den veldwachter voor smeerlap uitaobold. Ten einde hem dit af te leereu werd 3 dagen gev. geëischt. A. A., een driftig man uit Gouda, die op 27 Aug. aan' zijn buurman toebehoorende stamboontjes uit den grond trok en eene vrouw beleedigde welke het hem verbood. Eisch 10 dagen gev. Inden avond van 31 Aug. werd L. B., oud 21 jaar, wonende alhier, wegens het maken van nachtgerucht, ingerekend*; hij rukte zich echter los en mishandelde daardoor de politieagenten welke hem vasthielden. De officier van justitie eischte 8 dagen gev. Vervolgens stond terecht de 39jarige varensgezel J. J., wonende alhier, die op 5 September A. T. geslagen zou hebbendaar dit echter diet wettig ter zitting bleek, werd vrijspraak geëischt. Heden is door de politie alhier naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht de persoon van Jan Stevens, wonende alhier, verdacht van diefstal Ter gelegenheid der eerste najaars-beestenmarkt had te Stolwyk gisteren middag eene ringryderjj plaats, waaraan 23 paren, in tilbury’s gezeten, deelnamen. De le prijs (eene schrijfcassette voor den heer en een album voor de dame) werd behaald door J. Kruijt en A. Kruijt, van Stolwijk. De le premie (zweep en werkdoos) door D. Both en M. de Groot, van Stolwijk, en de 2e premie (inktstel e» werkdoos) door W. Snoek van Nieuwer llerk a/d. Usel en M. van Wijnen van Stolwijk. De werken voor het maken van het derde of noordelijke perron op het centraal-station te Amster dam worden eerlang aanbesteed. Omtrent de lijn Dordrecht—Eist wordt medege deeld, dat ontwerpen voor de verlenging van de overkapping en voor het maken van eene voet brug over het station Geldermalsen in bewer king zijn. De werken op het gedeelte Maassluis-Hoek van Holland zullen in het volgende jaar gereed kunnen komen, evenals de op het gedeelte van Schiedam tot Maassluis nog te maken bruggen over de poldervaart en over do haven te Maassluis, de bovenbouw van de bruggen over de haven te Vlaardingen en over den Booner-Vliet, alsmede de gebouwen voor de stations Vlaardingen en Maassluis. De commandant der brandweer te Chigaco heeft een vernuftig denkbeeld in toepassing gebrachteen toestel heeft hij geconstrueerd dat brandladders en klimmers vervangthij spuit nl. den man, die naar boven moet, met stoom naar zijne post, waartoe die beambte wordt gestoken in een caoutchouc stoom pantalon, die eene temperatuur van 120 graden C. doorstaat en met een sterken slang aan de stoom spuit is verbonden. Is er nu brand, b. v. op eene vierde verdieping, dan wordt de man in de richting geplaatst welke hij op moetde kraan wordt geopend en in een oogwenk is de man door een der ramen gespoten. Daar aangekomen, draait hij zelf de kraan dicht Men heeft in den aanvang, door de mindere ge oefendheid van het personeel, den man, eenige malen tegen de penanten of tegen de muren gespoten door de veerkrachtige massa van de caoutchouc liep dat toch aonder ongelukken af. Mocht de hitte onhoudbaar zyn, dan geeft de man slechts een teeken, en men brengt in de buis in een oogwenk een dubbel luchtledig teweeg, waar door hij direct weer op den grond gezogen wordt Staten-Gteneraal. Tweede Kamer. Zittingen van 2 en 3 October. Ingekomen waren de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid De Vries, die in handen eener commis sie werden gesteld. Vervolgens werd den heer Huber verlof verleend de Regeering te vragen wat haar bekend is van de oneenigheid die, volgens de couranten, ontslaan is tusschen de leden der Staatscommissie tot onder zoek naar de beri-beri j welke officieele stappen er gedaan zijn, en wat de gevolgen daarvan zullen zijn. Bij het voortgezet debat over het voorstel- SchaepmanLohman werd met 54 tegen 30 stem men aangenomen het artikel tot invoering van de tweede lezing over wetsvoorstellen, onder voorbe houd dat de Kamer daartoe besluite en zij beperkt worde tot die voorstellen, welke verband houden met vroeger aangenomen wijzigingen. De eindstemming over het voorstel werd op voor stel van den heer Schaepman aangehouden, met dien verstande, dat die vóór November zal plaats hebben. Bij behandeling van het ontwerp tot bekrachti ging eener overeenkomst met de Holl. Uz. Spw. i Mij. betreffende het stoombootveer Enkhuizen Stovoren drongen de heeren Land, Oppedijk, Lief- tinek en W. K. Van Dedem ernstig aan op betere aansluiting met de treinen en verlengden telegraaf dienst. De Minister van Waterstaat deed de toezegging, zooveel inogelyk aan de grieven tegemoet te zullen Voor den aanleg van Staatsspoorwegen, in 1889 te doen, wordt op de Spoorwegbegrooting 3.774.000 geraamd. Het vermoedelijk batig slot van vorige dienstjaren is op 1.679.000 begroot. Volgens de wetten van 1860 en 1873 zijn nog te maken de voltooiing der stations te Amsterdam en de oprichting van een definitief hoofdgebouw op het station te Nijmegen, voor welk laatste werk, thans een ontwerp in gereedheid wordt gebracht, ten einde in het volgende jaar met den bouw aan te vangen. Het baanvak Waalwijk-Vlijmen, voorloopig in exploi tatie gebracht, zal definitief in gebruik komen, zoodra -Ai.zlnlUVn 'KMI AUhwam de verminderde bloei der inrichting bewijst duidelijk zullen gemaakt zijn. 4 I

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1