I, I 1JBT, ,EN. ÜSEL en MARS. l/s uur< jjzen. BINNENLAND. I Zondag 7 1888. N° 3766. Nieuws- en jCKEN. Kruis,” CT. Cie., irkt H 101. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. >ning RS ER, nbevolen. gebrouwen, ogen.” g-< van de Buitenlandse!! Overzicht. 1 i’tikelen, 4 737 aan het 4 n H H II gfondt en •dam n n ii 8 ƒ50,000.- ƒ14- te Gouda. ■ry aan huis t. geljjk ge- eene lading -KOLEN I IJ te Gouda. g der orders, too spoedig om in de JNEN in goudsche courant. uur twee s, voor twee SEREN die n n en MARS. In het alhier schappij tot Nut van aanstaanden winter de volgei ER 1888. leelisten. w De Vereeniging „Winterleringen", te Berg-Ambacht welke thans baar 25c jaar is ingetreden, telt nu 70 leden. Voor het jaar 1888/89 zijn als bestuursleden herkozen do heeren J. G. Bettink, J. P. Mahlstede en D. Oskam. Aan deze Vereeniging is ook eene Volksbibliotheek verbonden,1 die in 1884 werd opge richt en nu reeds 547 boekdoelen telt. In het vorige leesjaar werden 1490 boekdoelen ter lezing uitgereikt." Vanwege de Nederl. Electriciteitsmaatschappij is te ’s-Hage in de straten een aanvang gemaakt met bet leggen der ondergrondsche kabels, ten behoeve van de eleclrische verlichting. Een groot aantal sollicitanten dingt naar de betrek king van directeur der N.-Amstelsche waterleiding (salaris 1500 gl.) Er bevonden zich onder hen ver scheidene ingenieurs, gepensionneerde officieren, stuurlieden, machinisten, opzichters, kantoor- en wa terklerken. Voor do betrekking van kraandraaier (salaris 800 gl.) deden zich 180 liefhebbers op. Voor liefhebbers en verzamelaars van postzegels zal het een welkome tyding zyn te vernemen dat te beginnen met 15 Oct. aan het hoofdbestuur der pos terijen de post- en portzegels, benevens telegramze- gels van behandelde postwissels, formulieren, tele grammen enz. verwijderd zullen worden om ten bate van do schatkist te worden verkocht. Tot dusverre werden de postzegels met de stukken, waarop ze ge plakt zyn, op de wettelijk bepaalde tijdstippen ver nietigd. De opgewondenheid te Londen over de moorden in Whitechapel houdt aan. Het terrein, waar de laatste twee moorden hebben plaats gehad, werd door duizenden menschen bezocht, zoodat straatventers en dergelijke lieden goede zaken maakten. Vele menschen, wier financiën het toolh’ten, verla ten Whitechapel om naar oen andere wijk te gaan wonen. Men is vreeselyk verontwaardigd over de onmacht der politie, welke o. a. nog bevestigd werd door het feit, dat een uur na den moord fin Mitre- Square een som van 1500 gulden gestolen werd in een naburig postbureau. De heer Alfred Kizby, kolonel van de genie loofde 1200 gulden uit voor den ontdekker van den moor denaar, en stelde 50 zijner manschappen ter beschik king der autoriteiten óm de veiligheid in Whitecha pel te beschermen. Een financieel blad zond 3600 gulden aan den minister Matthew met verzoek, deze als premie te geven aan den ontdekker van den moordenaar, //aangezien de regeering te arm is om De persoon die dezer dagen oen wagenmaker te ’s-Hage voor een paard en wagen wist op te lich ten, gebruikte de volgende kunstgrepen Gekleed als een heer vervoegde hij zich bij den wagenmaker, voorgevende dat hij in het karretje, h'etwelk op straat voor zijne werkplaats te koop stond, wel zin had. Liefst wilde hij het voertuigje echter eerst beproeven, en daarom stemde de eige naar er in toe den gegadigden kooper op een proef rit met het rijtuig te vergezellen, tot welk einde een paard bij een stalhouder gehuurd werd. Gekomen aan een der uitspanningsplaatsen in de omstreken der stad, bood de aanstaande kooper den rijtuigkoopman eene verversching aan, welke be leefdheid laatstgenoemde natuurlek niet afsloeg. Deze ging zelfs, op verzoek van den aq^or, naar binnen om het noodige bij den kastelein te bestellen. Toon de wagenmaker buiten terugkwam om zijn gastheer den bestelden drank over te reiken, was de royale mynheer met paard en wagen verdwenen en kwam de koopman tot het inzicht, dat hij het slachtoffer van een geslepen oplichter was gewórden. uit publieke kas daarvoor iets te bestemmen." De heer Matthews antwoordde dat de regeering niet te arm was, maar dat hij geen premie meende te moe ten uitloven, en zond het gold terug. Het ontbreekt nog geheel aan aanwijzingen. Het laatste slachtoffer droeg een boezelaar, waarvan een stuk was afgescheurd, dat men terugvond bij Ber- nerstreet, geheel met bloed bevlekt. Men maakt hieruit de gevolgtrekking, dat do moordenaar het gebruikte om zijne handen aan af te vegen en het weggeworpen heeft, eer hü in huis ging. Hij zou dus in dus in de nabijheid van hot moordtooneel wonen. Men heeft Dinsdag op een andere plaats in Lon den, naby do Theems, e(m vrouwenlijk gevonden zonder armen of beenen, gewikkeld in eon stuk zak linnen. Aangifte werd gedaan bij de politie, die vermoedt in een in dit opzicht slecht befaamd man, wonendo in het Pinksterbloemenlaantjo en die rich niet buiten durft vortoonen, don dader te hebben. 6 Sopt, werd vereisoht 9.5 mgr. kal. p.m. p. 1000 cc. 13 n «0 27 Het besluit, dat de Fransehe regeering, betreffende in Frankrijk wonende vreemdelingen, heeft genomen, vindt bij de republikeinsche pers volstrekt geen al- gemeene instemming. Niet alleen keuren vele bladen den maatregel af, maar bovendien wordt deze door het Journal des De'bats en de Temps als onwettig beschouwd. Immers de straffen, welke bij niet na koming der bepalingen worden vastgesteld, kunnen niet bij decreet, maar moeten bij de wet worden uitgevaardigd. Op do Beurs heeft de verordening ook een ongunstigen invloed uitgeoefend en verscheiden bladen verklaren er zich beslist tegen. De «Liberté” acht haar ontijdig en overbodig, daar de wet aan de Regeering do noodige wapenen reeds verschaft. De wettigheid er van acht ook do //Liberté” twijfelachtig, en zij vreest dat onschuldige vreem delingen er onaangenaamheden van zullen onder vinden, en dat kwaadwilligen er, ofschoon dan ook geheel ten onrechte, eon maatregel van weerver- gelding in kunnen zien tegenover de pas-verordening voor Elzas-Lotharingen. De nTemps” verwondert er zich over, dat geen enkel rechtsgeleerde in het Kabinet tegen deze verordening, welke uit eon juridisch oogpunt den toets niet kan doorstaan, is opgekomen. De verordening, zoo kort voor de groote tentoonstelling éh na de verklaringen van den Minister Goblet naar aanleiding van de opzienbarende rede van den Hongaarschen Tisza, zou de ^Temps’* onverklaarbaar achten, als zij niet aannam, dat het ontwerp reeds langen tijd in de bureau’s gesluimerd had en thans te voorschijn was gehaald naar aan- Uit Rotterdam wordt gemeld: Zelden zijn inbraak en diefstal hier zoo talrijk ge weest ah tegenwoordig. Wel een vijfentwintig ge vallen van dien aard zonder overdrijving zijn er in de laatste dagen voorgekomen. Wel hadden de inbrekers niet altijd oven groot succes, en wel moest het somtyds bij eene poging blijven, maar in vele andere gevallen slaagden de dieven er in zich een vrij belangrijken buit te verzekeren. Opmerkelyk is, dat zij veelal alleen geld zoeken, en voorwerpen van waarde, die hen zouden kunnen verraden, laten liggen. Zoo werd in den nacht van Maandag op Dinsdag ingebroken in het woonhuis op het buiten van den heer van Hoboken aan den Westzeedyk tegenover het Park. Ofschoon sommige kamers do sporen droegen van het bezoek der die ven, hebben zij do in die kamers voor de hand lig gende zilveren voorwerpen laten liggen. Waarschijn lijk haddon zij er op gerekend, daar veel geld te zullen vinden, maar gelukkige» het geld goed be zorgd, zoodat er maar eon luttel bedrag kon ont vreemd worden. Een drietal verdachte personen, beruchte deugnie ten, heeft de politie weten in handen te krijgen, maar blykbaar is er eeno talrijke bende werkzaam, en de wijze waarop de poline-beambten te werk gaan om de dieven en inbrekers te betrappen, schynt weinig afdoendo te rijn, ^isschien wel omdat dit werk te voel wordt overgelaten aan jeugdige onderinspocteurs, dio geen beleid genoeg hebben. Naar bet orgaan van het //Leger des Heih" meldt, zal al het goli dat in Nederland gecollecteerd wordt voor een «Zelfverloochoningsfonds" naar den gene raal van het Leger worden gezonden met bepaald verzoek het te gebruiken voor hetenaken van propa ganda voor het Leger des Heils in Nederlandsch- Indië, waartoe byzondere plannen beraamd worden. Visschen met den hengel in October. Van om streeks het midden dezer maand zoekt de visch meor de diepte op; ook moet de visscher er op bedacht zijn liefst die plaatsjes uit te kiezen, welke voor don netvisscher tot op een tamolijken afstand onbereik baar zijn. De zet-, leg- en hengellijnen moeten na tuurlijk nu wat langer genomen wordennog dik wijls kan dan de visscherij met goeden uitslag be kroond worden. Voornamelijk moet het warmste gedeelte van den dag tot de vangst aangewend wor den én wormen en herfstvruchten of wspinn" vischjes is nu het vereichte aas. Aan het Domburgbr Badnieuws is het volgende ontleend Het aantal zeebaden, dezen zomer gebruikt, is aanmerkelijk minder dan het vorige jaar, en wel een verschil van ongeveer 900 ook de toeloop van vreemdelingen was geringer, hoewel gedurende de maand Augustus de badplaats toch vrij goed bezet was, en wij over het algemeen niet gelooven, dat Domburg meer dan andere zeebadplaatsen te klagen heeft Wanneer de qualiteit der bezoekers de quantiteit vergoeden kan, dan kunnen wij dit jaar tevreden zijnop de vreemdelingenlijsten komen althans de namen van verschillende prinsen en prinsessen voor, en hoewel wij van een meestal kortstondig bezoek van dergelijke hooggeplaatste personen nog niet veel heil voor onze badplaats verwachten, blijkt er toch uit, dat Domburg meer en meer de aandacht begint te trekken, terwyl wy gaarne erkennen, dat het ver blijf van dr. Mezger alhier daartoe zeker veel bijbrengt, De toestand van Domburg op dit oogenblik is langzaam, maar zeker vooruitgaande, juist zooals wij dien het liefst wenschen. Eeye naamlooze vennootschap „Domburgsche Zoe- badin rich ting” kwam tot standhet plan der voor- loopige commissie voor den bouw van een nieuw badpaviljoen werd met enkele wijzigingen goedge keurd, en onder het genot der laatste mooie herfst dagen schiet het bouwen goed op, en is reeds het soustorrein in rijn geheel te overrien. Aan de Noordoostzijde van het nieuwe paviljoen is door den heer Aldenbruck duingrond aangekocht cm kan «ar het volgende jaar eene, volgens de teekeningen, zeer nette villa worden verwacht. Op het terrein van het voormalige Bloemendalo zal dezen winter nog een gebouw worden gezet, en in de Weststraat hoort men reeds geweldig hameren ou metselen, en zal het aanstaand seizoen weder eene goede gelegenheid meer zijn voor bezoekers, die aan eene particuliere woning boven een hotel de voorkeur geven. Op de tentoonstelling van schoone vrouwen te Spa is de eerste prijs (5000 frank) toogekend aan mej. Marthe Soncaret, oud 18 jaar, van het Westindische eiland Guadeloupe de tweede prijs (2000 frank) aan mej. Angela Delrosa, oud 16'jaar, uit Osborne; de derde prijs (1000 frank) aan mej. Marie Stevens, oud 23 jaar, uit Weenen. De vijf prijzen van 500 frank zijn ten deel gevallen aan dames uit Weenen, Lyon, Pesth, Stockholm en Parijsde jongste daar van was 18, de oudste 27 jaar. H n H gevestigde departement der Maat- it van ‘t Algemeen zullen in den mde sprekers optreden 80 Oct. dr. Joh’. Dysennk, oit Rotterdam. 27 Nov. Johan Gram, uit ’s Gravenhage. 11 Dec. F. D. Henny, uit Utrecht. 14 Jan. Prof. mr. B. H. Pekelharing, uit Delft. 12 Febr. Dr. R. A. M. Slavenisse de Brauw uit Gouda. Van deze leringen zal die van 14 Januari ook voor het publiek toegankelijk zijn tegen een entree van tien cents. Naar wij vernemen heeft do ZeerEerw. heer P. C. Th. Malingré, Deken on Pastoor alhier, die a. s. Zondag het 25 jarig jubileum van zyn Priester schap en het )2,/a jarig jubileum van de vervulling zijner waardigheid als Deken viert, aan de armbe sturen van verschillende godsdienstige gezindten gel den toegezonden om daaruit de armen extra te be doelen. Men schrijft ons uit Zevenhuizen De witte bouw is hier thans geheel binnen en valt niet tegen, vooral de rogge is goed. De boonen staan over het algemeen nog vast, enkelen zijn bezig met maaien, De aardappeloogst is zeer gering, en de vruchten zalf slecht. GOUDA, 6 October 1888. Het resultaat van het watorleidingswaterondorzoek was gedurende Sept, als rolgt 8.5 6.2 4

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1