en. 3LLEK. JAMS LMfil, 1888. N° 3768. .stbode BOSEL wegen.” Hing. BINNENLAND. Vrijdag 12 October. 73en73‘. riJN, KMAV deweg. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. te Tlel, Is &Co. van de ‘ff- a. )EN I 50 ets. p. pot 50 50 50 50 60 60 60 beroep u II II u U II II tt niet onvermeld van Come#- A 1 KT H 162. Li. 14, Gouda. zonderlyk ge- L Zn. [en zeer lage landelaar N en N[ARb. V/, uur. prjjzen. y te Gouda. Bij den inkoopprijs vin de koffie is op een rer- hooging van /I gerekend, zoodat die tot 15 per picol stijgt. ER des avonds reteekende <mv ÈSPERANC1 A. GRAVE- elneming, ge iden per week de nieuwste n, zooals Les i UEd. gunst goudsche courant. daartoe niet hot recht zou heblwn. Niet met dat doel ia de vergadering belegd. De briefschrijvers vragen dus aan den heer Huber of hij wel het recht had te spreken van eene «irreguliere vergadering", eti om het doel dezer vergadering te laken. In een nader schrijven licht de heer Huber zijn gevoelen toe. Dr. Van Hamel Roos komt in het Oct.-nommer van zijn Maandblad terug op de controle der levens middelen door particulier initiatief. Wegens gebrek aan de noodige middelen behoeft dit z. i. niet achter wege te bly ven. Het is de bedoeling dat de verbrui ker koetelooe in de gelegenheid.?, worde -gesteld om een degelijk onderzoek te verkrijgen van de waren die hij koopt, en dit kan hij steeds, indien hij zich slechte de moeite getroost om bij den aankoop gecon troleerde levensmiddelen te vragen. Do winkeliers zullen dan vanzelf zorgen dat bun waren onderzocht zijn. Op grond eener veeljarige ondervinding meent de schrijver, dat niet alleen het publiek hierdoor gebaat zal worden, maar ook dat de eerlijke produ cent, die geen onderzoek blijkt te vreezen, door een vermeerderd debiet ruimschoots schadeloos zal wor den gesteld voor de te maken onkosten. Schier in iedere gemeente is de voor do uitvoering der onderzoekingen geschikte persoon als aangewezen het is de apotheker. Onlangs is door de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen een som toegestaan voor het oprichten van chemische onderzoekingsbureau’s. Dr. Van Ha mel Roos geeft in overweging, deze som zoo mogelijk versterkt door bijdragen van zustervereeni- gingen niet aan te wenden voor de kostbare oprichting van dergelijke bureau’s, maar als tege moetkoming aan apothekers voor het onderzoeken van levensmiddelen. Dan zonden noch de kooper, noch de verkooper de onkosten hebben te dragen, hetgeen voor de kleinere plaatsen billijk zou zijn door het geringere debiet aldaar. Wat de uitvoering der controle betreft, brengt de schrjjver het volgende in het midden, berustende op de uitkomsten van zijn eigen ervaring: 1. De verkooper verplicht zich bij overeenkomst tegenover den scheikundige met de controle belast, steeds bij alle inkoopen, hetzij bem een monster tot onderzoek te zenden, hetzij hem een analyse der partijen van een bevoegd deskundige te vertonnen. 2. De scheikundige heeft hot recht, wanneer en zoo dikwijls hij dit wenscbeljjk acht, een monster tot onderzoek te nemen en den uitslag er van met den uaara van don verkooper tor kennis van het publiek te brengen. 3. Ieder afnemer heeft het recht bij inkoop een monster tot kosteloos-onderzoek aan den scheikundige 'te zenden. 4. De verkooper (winkelier) verplicht zich de controle, benevens het recht dor kosteloos-onder- zoekingen op een voor ieder zichtbare wijze in zijn winkel bekend te maken. Ten slotte wijst de schrijver er op, dat de con trole, aldus ingericht, wel niet volmaakt zal zijn en dat ontduiking zeker mogelijk is, maar 1 Maandag jl. bracht de voormalige millioenen- juffrouw Jannetje Struik, in gezelschap van den koffiehuishouder v. d. W. uit Apeldoorn, een bezoek te Nijmegen, en trachtte aldaar eene zeer kostbare juweelen broche, alsmede eene chatelaine met gouden remontoir-horloge, bezet met paarlen, to gelde te maken. Beide zeer kostbare voorwerpen moeten nog een overblijfsel zijn van Jannetjes vroegere schatten. De millioenenjuffrouw en haar gezelschap maakten te dezer zake weldra kennis met de politie, die de kleinoodiëen ten behoeve dor eventueele rechtmatige eigenaars in bewaring meende te moeten nemen, en Jannetje met haar gezelschap onverrichterzake huis waarts liet gaan, in afwachting van de dingen, welke komen zullen. i! PPIJ KONING. 1BER 1888. joneeliaten. N en MARS. GOUDA, 11 October 1888. In het verslag van de feestviering van den ZeerEorw. Heer P. O. Th. Malingré, door ons aan de Tjd ontleend, werd er' geen melding van ge maakt, dat ook het Zangkoor van de 8t. Jozefskerk alhier, directeur de heer W. Konincks, aan de Sere nade deelnam. Toch mocht dit niet onvermeld blijven. Vandaar deze aanvulling. De bekende aëronaut» Herman Rodenhof deelt ons mode dat Zondag middag a. st. zijn ballou hier tor stede zal opstijgen en wel vau het terrein achter de badinrichting van den heer van Hofwe gen, dat tegen een kleinen entreé-prjjs wordt toe gankelijk gesteld, In de zitting der Rotterd. Arr. Rechtbank van Dinsdag werden de volgende personen veroordeeld M. d. O., huisvrouw van J. V., oud 25 jaar, K^JPra.k° ‘gj’ °^at„“ orJ,d! wonende te Berg-Ambacht, bekl. van mishandeling, tot 3 dagen gev. L. B., oud 21 jaar, schipper te Gouda, wegens wederapannigheid, tot 5 boete, subsidiair 6 dagen hechtenis. A. A., oud 46 jaar, koopman te Gouda, bekl. van vernieling en beleediging, tot 10 boetesubsi diair 5 dagen hechtenis. P. v. M., oud 44 jaar, arbeider te Zevenhuizen, wegens beleediging van een ambtenaar, tot 5 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis. J. J., oud 39 jaar, varensgezel te Gouda, bekl. van mishandeling, werd vrijgesproken. Vervolgens werd teren de afwezige vrouw T. uit Gouda, welke op 6 September vrouw 8 zonder eenige aanleiding mishandeld had, 5 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis, geëischt. De Indische begrooting voor 1889 heeft de vol gende eindcijfers: uitgaven in Nederland ƒ22.540.079 idem in Indië 113.639,185, totaal 136.179,214. De middelen zijn geraamd in Nederland ƒ29,189,977 in Indië ƒ98.602,227, totaal 127,792,204. Het tekort is dua 8.387',010. De middelen zijn 7.943,856 minder geraamd dan op de loopende begrooting, de uitgaven echter ook 5.106,146 lager, zoodat het geraamde tekort voor 1889 met 2.837,210 dat van 1888 overschrijdt. Van de middelen zyn lager geraamd de opbrengst van den verkoop van koffie in Nederland en Indië 3,456,078, de landrente 2,318.000, het invoer recht 380,000, de inkomsten uit het opiummono- polie 711.000, uit de suikercultuur 725,405, uit de exploitatie van de spoorwegen 300,000 en de ontvangsten der departementen van oorlog on marine 185,000. Gerekend wordt op een uitkeo- ring van l*f, millioen uit het batig saldo van den dienst van 1886 in overeenstemming met het ge raamde bedrag der uit het excedent van het hoofd geld van heerendienstplichtigen in het belang van de inlandsche bevolking te bestrijden uitgaven. Ver leden jaar werd voor dit dool 2 millioen geraamd. Tot hooger bedrag zijn geraamd de verkoop van tin en kinabast, respectievelijk ƒ377,857 en ƒ118,800 en de accijns op petroleum waarvoor 825.000 meer is uitgetrokke i. De lagere raming der uitgaven is voornamelijk veroorzaakt door een lagere raming van de uitgaven voor don iukoop van koffie, van de kosten van aanschaffing van opium, van de uitgaren in verband met de suikercultuur, van de kosten van aanleg van ’Poofvegen, van de uit het excedent van hot hoofd geld te bestrijden uitgaven, alsmede door de afvoe ring van het ten vorigen jare voor de aanschaffing van een telegraafkabel toegestaan bedrag. De tekorten tot en met 1887 (met reserve van Tl millioen administratief kapitaal) bedragen ƒ18,719,614 dat over 1888 waarschijnlijk 9 millioen. Op ultinta 1888 dus te ko^ 27,719,614. Hot aandeel in de geloleening van 1883 'aan Indië toegekend wits, 45.157,365? zoodat daarvan nog overblyft 17,437,751, wat dus kan voorzien in het tekort voor 1889 beraamd, I toch, dat zij een heilzamen invloed zal oefenen op de vorralschers van beroep en op het beirleger der «sleur"-menschee. De hoeren Diepenheim en De Wijs, die de be kende vergadering van ridders der Militaire fFillenu- orde bijeenriepen, hebben aanstoot genomen aan hetgeen de heer Huher in de Tweede Kamer over die vergadering zeide. «Wanneer zoo sprak de heer Huber ik het oog vestig op die irreguliere vwgadering van ridders der Militaire Willemsorde bijeengeroepen om te doen wat de taak van het kapittel der orde is, zoo het bestond, dan is het, goloofik, beter hieromtrent hier het stilzwijgen te bewaren.” De heeren 1). en d. W. nokten hel bevreemdend en voor hen grievend dat da heer Huber deze af keuring van de bekende vergadering zonder vooraf gaand grondig onderzoek heeft uitgesproken. Van het óntridderen van den heer De Bochemont kan De werklieden in Europa mogen al te klagen heb ben over te vele werkuren en weinig Regeeringstoe- zicht op hunnen arbeid, hun toestand is benydens- waardig, vergeleken met dien der werklieden in Britsch Indië. In het Presidentschap Bombay heeft onlangs een Regeerings-commissie daaromtrent een onderzoek ingesteld, waaruit blykt, dat er geenerlei voorschriften bestaan nopens den arbeid van vrou wen en kinderen, terwijl alleep kinderen tusschen 7 en 13 jaar beschermd worden, en dat nog slechts op zeer weinig afdoende wijze. Het gevolg is, dat men vrouwen van zonsopgang tot zonsondergang laat werken, dat in fabrieken in Indië ook op Zondagen gewerkt wordt, en dat er in Indië slechts 15 rrije dagen per jaar worden gegeven, tegen 52 Zondagen en 52 helen Zaterdagen in Engeland. In een fabriek roor do zuivering van katoen, waarin 40 pluismolens werkten, waren goone vensters en geene deuren, zoodat tot verbetering der ventila tie een gat in den muur moest worden gemaakt. De machines zijn doorgaans niet bedekt op de gevaar lijke plaatsen. Een aantal mannen en vrouwen werk ten dag en nacht 8 dagen achtereen. Zij die ’s nachts weggingen kwamen te 3 uur ’s morgens terug, om in tijde te zijn voor de opening, te 4 uur, en voor de 18 uren arbeid van 4 tot 10 uur was het loon 3 tot 4 annas (21 a 28 cents). Het werk in de katoenfahriekon duurt ongeveer 8 maanden, gedurende 5 waarvan van 5 tot lo uur gewerkt wordt en de overige drie maanden wordt het geheide etmaal doorgewerkt. Vrouwen en meis jes krijgen geen tijd om te eten. In den regel nemen zij haar maaltijd in de werkplaatsen en gaan zij voort de machines te voorzien. Zoo ziet men ze dikwijls mechanisch de machines voorzien voor drie vierden in slaap, en met een kind aan de borst. Zij gaan dag en nacht zoo voort met werken, totdat zij geheel uitgeput zyn. Het is voorgekomon, dat vrouwen drie dagen en drie nachten achtereen werkten zonder eenige rust. Dit alles blijkt uit het'Verslag der commissie. Doch diezelfde commissie raadt Staats-tusschenkomst af, omdat dit misschien de vrouwen van haar werk zoude berooven of het loon lager zoude maken dan hot reeds is. Hetzelfde argument werd indertijd in Engeland tegen de voorgestelde en sedert inge voerde hervormingen ingébracht, doch die vrees is daarby geenszins bewaarheid. Het F ad. vestigt er de aandacht op, dat het grootsebe programma der regeering in het werkplan, dat voor het thans aangevaugen zittingsjaar is aan- gekondigd, tot de allerbescbeidensle afmetingen is teruggebracht. Alles wijst or op, dat, zooals de Standaard het in een onbewaakt oogenblik uitdrukte, de regeering zich slechts wenscht «te handhaven in het rustig bezit dar regeermacht". De hooge inge nomenheid dor mimsterieele pers met, on haar opge- - schroefde lofspraak over de openingsrede, alawaren wij thans een nieuwe aera ingetreden, wdfc^n bet liberale regeorbeleid ton eenenmalo zou worden om gekeerd, mdkkten dan ook oen comische indruk. Alleen de Standaard bleef aanvankelijk nuchteren,, en kon kwalijk haar teleurstelling verltelen. Het hij verwacht (^onige Van beteekenis, wat zij vond in dhze openings-

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1