ING »a.M ER, inbevolen. .EN. OBER ALE. 1888. N° 3769. ACT. BINNENLAND. Zondag 14 October. Cle., arkt H 101. i.' Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ihof, irs H i TBALLÖNS. CT. r LKOLEH at i n afb. Prijs lerschrik- sugd Ijjdt, «nng, die et van een het Ver- narkt 84, et bedrag, en boek- ion ’’J een I inden, Leiden, i, Voorburg, kei. nog een toelage sies. rrg in huis t. geljjk ge- im- is van den de Katten- i der Zelf-1 e uitspat- GOUDSCHE COURANT. aan de brug op de on métérolo- >n ure. aren 25 CU. gebrouwen Hing, en af- elen, zonder rein, maakt doet nieuwe na een kort tar mag ver- iruiksaanwü- mderstaanoe g der orders, zoo spoedig Het hoofd rail achen schouwburg zal in het^rerrolg voorzien zijn lid der oude sultans-familie in Atjeh waardoor het mogelijk is bij het een of ander ongeval niet gas, de oorzaak op te sporen, zonder ’t minste gevaar te loopen voor eene ontploffing. Deze lantaarn bestaat uit een ebonieten kistje, ruim 2 decimeter boog en een kalven decimeter breed. Behalve anderhalve liter chroomzuur, bevinden zich hierin 3 kool- en 8 zinkplaten, die men door mid del eener schroef gelijktijdig in dit vocht kan laten zakken. Zoodra de platen met het chroomzuur in aanraking komen, is eene galvanische batterij ge vormd, krachtig genoeg om de noodige electriciieit te leveren voor ee» gloeilampje, dat zich in eene op de voorzyde der lantaarn geplaatste lens bevindt. Naar gelang de platen dieper in het vocht komen, wordt do stroom en daarmede ook het licht sterker, voldoende om eene grooto zaal zoodanig te verlich ten, dat een ieder kan waarnemen, wat er geschiedt. Het komt ons voor, zegt de Aruh. Crt., dat deze lamp spoedig haren weg zal vinden naar alle gas fabrieken en inrichtingen, waar het bezigen van licht en vuur bijzondere omzichtigheid vereischt. In het Bulletin de Narmaeie komt eene mode- deeling, voor, waaruit blijkt dat, niettegenstaande het verbod ’t welk in Frankrijk bestaat om salicyl- zuur aan voedsel on dranken toe te voegen, dit misbruik voortdurend toeneemt. Blijkens waarneming van den pbarmaceut Lambert toch worden thans ook de eieren, om zo voor bederf te vrijwaren, met salicylzuur' behandeld, en meent men opgemerkt te hebben, dat die eieren daarbij hun goeden ’smaak en zuiverheid volkomen behou den, zoodat zij uitwendig étf* zonder scheikundig onderzoek, na maanden in eene salicylzure oplossing gelegen te hebben, volkomen op verscho eieren gelijken. Toch zijn zij geenszins onschadelyk, aangezien bleek, dat zij bij endosmose salicylzuur opnemen en bij voortgezet gebruik van dergel'ijko eieren, daar van nadeelige gevolgen te wachten zijn, vooral voor kinderen en' herstellende zieken. Deze vinding schijnt van Toulouse uitgegaan te zijn, maar wordt thans ook zoowel te Lyon als in de omstreken toegepast. De heer Sohleijor, de uitvinder van de wereldtaal Volapük, is, naar men uit Constanz bericht, aldaar overleden. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. GOUDA, 13 October 1888. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Dinsdag den 16 October 1888, des namiddags ten 1 nre. Aan de orde De begiootingen der gesubsidiëerde Instellingen van Weldadigheid, dienst 1889. De begrooting der exploitatie van de Stedelijke Gasfabriek, dienst 1889. Het voorstel betreffende het onderhoud der kanten van en der brug in den weg langsde zuidzijde van de Karnemelksloot. Het^ voorstel betreffende de oprichting van Gymnasium. Het voorstel betreffende wijziging van het school geld op de Stads-Muziekschool. De benoeming van vijf leden der Commissie voor de Volksgaarkeuken. Idem van een lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Idem van oenen brugwachter Raam over de Vlamingstraat. Blijkens achterstaande advertentie zal de heer S. Rippe, uit Rotterdam, ih «Ons Genoegen" op Dinsdag 23 October a. st. eenige voordrachten houden. Zoo ver wy weten is genoemde - heer hier ter stede geheel onbekend en persoonlijk weten wij niets van zyn wijze van voordragen af, maar in de verschillende plaatsen, waar hij optrad, schijnt hij succes gehad te hebben. Zoo gaf Prof. Alberdingk Thijm in de Amsterdammer een gunstig oordeel over hem en ver- scheiden bladen spreken met lof over zijne voor- Rftrachten, De prijzen voor de rlngryderij op a. st. Vrijdag zijn de volgende Voor dames. Prijseen goud Remontoir, 1ste premie een Salontafeltje, 2de premieeen Horloge-, standaardje. Voor heeren. Prijs zilveren Intkoker, 1ste premie een kristallen Sigarenhouder op zilveren voet, 2de pre-mieeen Sigarenkastje. De prijzen voor de verloting bij de paardenmarkt zullen geëvenredigd zijn aan die van het vorige jaar. Een nieuw Zevengesternte. Heeft Mr. J. van Lennep in zijn «Klaasje Zevenster" de lezers voorgesteld aan «de dorstige Pleiaden", de afdeoling Vocale Toonkuhstder vereeniging «Kunstmin" te Dordrecht, zal bij hare eerste opvoering der Nederlandsche Opera «Nelly" op 15 October a. s. de eer hebben de leden te doen kennis maken met «de muzikale Pleiaden", zypde de heeren Caret Bouman, Kapelmeester van het Koninklijke Dordrechtsche Fanfare-corps en Componist der ge noemde Opera zijne broeders Leon C. Bouman, MuMiekdirecteu/te ’s Bosch Martin J. Bouman, Muziekdirecteur te Gouda, Frans Bouman, Muziekonderwijzer ta ’e Bosch. Hendrik P. Boumay, Muziekdirecteur te Zalt-Boi mei, Alt. Anton Bouman, Concert-Violoncellist te Utrecht, Violoncel, en Caret Bouman, Muziekonderwijzer te ’s Bosch, zoon van eerstgenoemde. «^gebreide muzikale familie óp een zelfde tijdstip zóó broederlijk samenwerkend, behoort gewis tot de zeldzaamheden. De stoombootroederij «de Vereeniging" heeft be sloten met 15 dezer den stoombargedienat van Gouda op Oudewater te staken, daar dit traject niet genoeg oplevört. De stoombooten van Utrecht op Oude water blijven doorvaren. Tot Zetters voor ’s Rijks Directe- Belastingen te Moordrecht zijn herbenoemd de heeren A. Tom en •Joh. de Zwart. de brandwacht in den Arnhem- der toestanden in Atjeh. Bovendien geniet -o - m iXDjvü een draagbare electnsohe zekerheidslantaarn, vap 4800. De heer F. L. Stracké, te Haarlem, heeft de Aya Sofia van dr. Schaepman in beeld gebracht. Te oordeelen naar de afbeelding, welke voor ons ligt, is het een der best geslaagde werken van dezen hoogstverdienstelyken beeldhouwer. De indruk, dien dr. Schaepman’s dichtstuk maken moet op een kunstenaarsgemoed, is er uitnemend in weergegeven en op recht artistieke wijze in vertolkt. De Muze der dichtkunst houdt het dichtstuk ih de neerhan gende linkerhand, en als onder den indruk der lectuur, is zy neêrgezegen op eene balustrade, achter welke in de verte de Aya Sofia gezien wordt. Met de pen in de hand, wijst haar uitgestrekte rechterarm op die heerlijke kerk, en in verrukking heft zij het hoofd omhoog. Los en ongedwongen is de houdinggeestdrift straalt uit de oogen, spreekt uit den mond, nit den opgeheven arm, uit de gansche fraaie gestalte. Het beeld is in relief, op halve levensgrootte. Figuur en achtergrond zyn meesterlijk uitgevoerd. De voorstelling is eenvoudig en welsprekend; zij zegt alles, niets te weinig en ook niets te veel. Zij is klassiek en modern tevens. Dit werk is een zeer welkom bewijs dat de beeld - houwkunst, ook in hoogeren zin dan den gewonen, ten onzent nog leeft. (Ar. R. Ct.) Wat men tegenwoordig te Parijs eet. (Extract uit een brief uit Parijs.) «Ik zat aan tafel naast een geleerde, een schei kundige, lid van het Instituut. «Het diner begon met soep, tapioca. Uitmuntend, zeide ik na haar geproefd tp- hebben. Uitmuntend antwoordde mijn buurman zacht, maar geen tapioca geen zetmeel van de «Janipha", maar aardappelmeel, in korreltjes gebracht en met koperzouten vermengd, vergif «Ik werd bleek. Het gesprek weder aanknoopende, wees ik op een schoteltje met augurken en zeide ’t Is vreemd, maar thuis kan ik die nooit ’zoo mooi groen houden. Gelukkig, antwoordde mijn buurman want om er die mooie kleur aan te geven, kookt men ze in een roodkoperen ketel en zij zijn zoo prachtig groen door een koperzout, vergif 1 «Men bood boter aan, uit Holland. Ik ken dat, fluisterde de chemicus 25 per cent vet, 25 percent smeer, gekleurd met curcuma. Afschuwelijk voor de maag «Er verscheen een prachtige tarbot op tafel, die mijne bewondering opwekte. Hoe heeflyk versch riep ik uit. «De stem naast mij zeide zacht Te Parijs schijnt visch altijd versdh tot zij uiteen valt, zij wordt geconserveerd door eene in spuiting van chloorzink- en aluin-oplossingen, de zelfde methode als waardoor wij in den snijkamer lijken goed houden. «Ik weigerde de tarbot. Toen we aan de ossehaas ‘kwamen, wierp ik, uitgehongerd, mijnen buurman een smeekende blik toe. U kunt daarvan eten, zeide hij’t is misschien paardevleesch, maar jjaardevleesch is zeer goed. De truffels zullen wel gemaakt zijn van^oè^kjes aardappel men begraaft ze eenigen tijd in den Igrond te Pori- gbrd, het vaderland van de truffels. «Er verschenen erwtjes, zog groen alsof ze pas geplukt waren. Familie van de augurken, zeide mijn buurman. «De wijn had een eigenaardigen smaak. Geen wonder, luidde de uitlegging’; het is een mengsel van fuchsine, campêche-hout enz. enz. te Parijs bedrinkt men zich niet met wijnmen vergiftigt er zich mede. «Ik nam spuitwater. pas op luidde de waarschuwing dö metalen kappen dier siphons gorden door het koolzuur aan getast en ge staat bloot aan tin- of lood vergiftiging. »Er werd «crème au chocolat" voorgediend. Mengsel van melk, suikeren chocolade, zeide De voorzittèr van den Leidschen Gemeenteraad had Donderdag hot voorrecht den ledelt eene ver rassende mededeeling te doen. Van den heer D. Hartevelt was eene missive ingekomen, waarbij deze der gemeente 10,000 aanbood tot den bouw van een Kuiistzaal achter het Sledelijk Musotim, op een onlangs door de stad gekocht terrein. De wand vlakte van het Museum is thans op verre na niet voldoende om de aanwezige schilderden behoorlijk tentoontestellen, en al is niet ieder Leiilsch schilder in de geboortestad van Rembrandt, Jan Steen, Van Mieris, Dou en zoovele anderen vertegenwoordigd zooals men het zou wenschen er zijn ook nu een voldoend aantal prachtige stukken om de' nieuwe schilderijenzartl een tempel voor Leidsche kunst te doen zijn. De heer .Hartevelt word tot zijn rijk geschenk gedrongen door de nagedachtenis van zijn broeder die als wethouder, als voorzitter der museumcom- missie en in tal van andere betrekkingen zijne krachten aan zijne geboortestad had gewijd en zyne gehechtheid aan haar Zijn geheele leven lang getoond had. Aan 16 atj^ische hoofden zullen over 1889 toe lagen, ten bedrage te zamen van 45,000, worden uitbetaald. Als nieuwe toelage komt daaronder voor oen van 4800 aan Toeankoe Pangeran Abdoel Madjid, die een neef is en tevens schoonvader van den zoogfenaamden pretendent-sultan Toeankoe Daoed, on -die in hei vorige jaar in onderwerping is ge komen. De Rogeering koestert van deze onderwer ping gunstige verwachtingen voor de verbetering

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1