fen SN EM. BINNENLAND. Vrijdag 19 October. 1888. N? 3771. A i ElSe JEN?’ Cle., tt H 101. TMAN T. ZOLEN stie. ZIG, den. SN. j Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I i 'C» -3 iï B, 888. De inzending van advertentiên kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave A De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. HES, President. 1 R. NAT. t iu hare benoemd id werken i 0 75, aan bet igen den i in hnis gelijk ge- de lading 2, berichten t, dat van kt worden niet be- le Mej ol ie inlich- imen. Ier orders spoedig ',he Cou- n door den Gduda. Gouda. goudsche courant. GOUDA, 18 October 1888. In het raadsverslag in ons vorig nr. moesten wij enkele punten minder breedvoerig modedeelen dan wij wenschelijk achtten. Het is daarom dat wij daarop hier nogmaals terug komen. Het Rapport der Commissie, in wier handen was gesteld de gemeente-begrooting voor het volgend jaar, bevat o. a. een opmerking over het gebouw der vroegere Gasthuiskerk op de Oosthaven. Het be vreemdt die Commissie nl. dat de post betr. dat gebouw voor memorie is uitgetrokken, zij had ge hoopt de verlangd wordende voorstellen van B. en W. te zullen vernemen. B. en W. zeggen in hunne^memorie van antwoord op die opmerking het volgende -. De Commissie zegt in haar rapport, dat zy i gehoopt had de verlangd wordende voorstellen betreffende het gebouw der voormalige Gasthüiskerk van ons Collegia te vernemen en daarom met be vreemding slechts een memoriepost daartoe betrek- kolijk gevonden heeft. Zij zal echter moeten toe geven, dat het voor ons zoo niet onmogelijk, dan toch hoogst moeiolyk was om na het votum Uwer vergadering van don 18n Mei jl. nieuwe voorstellen betreffende de bestemming van dat gebouw in te dienen. De Gemeenteraad toch besloot met groote meerderheid in zyne vergadering van 2 Maart 11. na verwerping van het denkbeeld der v< van dé Boterfnarkt, de voormalige Gastl overeenkomstig het door ons gedane voorstel en het bij dat voorstel overgelegde plan in te richten tot bewaarplaats voor het Oud-archief der Gemeente en van de Stads-Librye en tot zittinglokaal voor Militie- en Schutterijzaken eu noodigde ons uit, alvorens tot de aanbestedingder verbouwing over te gaan, oen meer uitgewerkt plan betreffende die inrichting ter goedkeuring aan te bieden. En toen eenigen tijd daarna het uitgowerkte plan, dat behoudens eenige kleine wyzigingen geheel overeenkwam met het hiervoren bedoelde voorioopige plan, ter tafel werd gebracht onthield de Raad daaraan zijne goedkeuring zonder dat ons de gebreken van hét plan werden aangetoond. Dit afkeurend votum word met 9 tegen 8 stemmen genome n, nadat vooraf voorstellen tot het opmaken van oen plan voor een geheel nieuw gebouw op een ander terrein en voor oen nieuw gebouw op hetzelfde terrein, waarin tevens het Museum van Oudheden zou worden ge vestigd, met 14 tegen 3 en 10 tegen 7 stemmen verworpen waren. Eene combinatie van minder heden heeft dus, naar wij meeneo, de uitvoering van het Raadsbesluit van 2 Maart, verhinderd terwyl bij het opmaken der Begrooting nog geeno nadere beslissing was genomen. Onder deze omstandigheden konden wij niet anders dan een memoriepost op de Begrooting brengen. Wij stellen ons evenwel voor zoo mogelijk nog in den loop van het jaar de zaak opnieuw aanhangig te maken. Voorts wensohen wij nog het. volgende mede te deelen uit de discessie over het voorstel van B. -en W. tot verhooging van schoolgeld aan de Mu ziekschool. De heer van Veen opende die discussie en moti veerde zijn stem tegen het voorstel. 8pr. bracht allen lof aan B. en W. voor hunne pogingen om Ret evenwicht te bewaren tusschen de uitgaven en\ De heer Straver verklaart zich vóór het voorstel van B. en W. Maar spr. meent dat sommige leerlingen kosteloos onderwijs genieten op de muziekschool, die bemiddeld genoeg zyn om het te betalen. Leerlingen van de normaalschool krijgen daar b.v. kosteloos onderwys, die volgens spr. niet in de termeu vallen. De Voorzitter zal dat punt in het Collegie van B. en W. ter sprake brengen. De heer Jager zegt dat het hem zou spijten als be doelde leerlingen van de normaalschool niet langer kosteloos onderwijs kregen. Het is in ’t algemeen belang dat zij muziek-onderwijs krijgen daar ver betering van den volkszang daardoor in de hand wordt gewerkt. Bij optochten en feesten hier ter stede is vaak gebleken dat er goed gezongen werd en dat is gedeeltelijk aan die opleiding te danken. De Voorzitter zegt dat het volstrekt niet de bedoeling is hen te weren van de muziekschool, die het schoolgeld niet betalen kunnen, maar hen wien het wel convenieert te betalen niet kosteloos daarop te laten gaan. Wat het zingen betreft bij optochten enz., als dat goed is, is zulks te danken aan het onderwijs op de gewone lagere scholen, waar de zang tot de vakken behoort. De heer Koning wyst er op dat de kosten voor de muziekschool klimmen, doch dat de vruchten weinige zijn. Hoe komt dat Gedeeltelijk doordat er te veel leerlingen zijn. Er zijn vele kinderen op die school, wien het ten eenenmale aan aanleg on lust ont breekt en door verhooging van schoolgeld zal hot aantal leerlingen verminderen en het onderwijs ver beteren. De heer Prince betwijfelt het zeer pf dat laatste het geval zal zijn. Dat is louter een veronderstelling, die eigenlijk op niets berust Men zegt dat by een schoolgeld van 80 voor het piano-onderwys de school goede vruchten zal afwer pen, wat nu niet het geval is, maar hoe dat te bewy- zon? Dat zijn redeneeringen in Blaue hinein, waarop men niet af mag gaan. De heer Lo$sy merkt den heer Koning op dat de onderwyzers der muziekschool dan zulke leerlingen zonder aanleg van de school moeten verwijderen, waartoe het reglement aanleiding geeft, waarop de heer Koning antwoordt dat zulks eerst kan bij totaal gebrek aan aanleg. Er zijn echter vele kinderen, die mee tokkelen op de piano zonder eenige vorderingen te maken en die moesten de ouders van de school afnemen. De heer Hoogen- boom vindt dat de verhooging van schoolgeld een zóó klein bedrag in de gemeentekas zal brengen dat het de moeite van er zooveel over te spreken niet waard is vooral niet als men in aanmerking neemt dat daar straks bijna zonder discussie een voorstel is aangenomen (dat betr. de oprichting van een gymnasium) dat vry wat grootere sommen aan de gemeente zal kosten. Naar aanleiding van die op merking zegt de Voorzitter dat alle vergelijking van muziek-onderwijs en middelbaar, lager of hooger onderwijs hier niet opgaat. Dit laatste is verplicht onderwijs voor de gemeente, het eerste niet. Zooals wij reeds in ons vorig nr. mededeelden is het voorstel tot verhooging van schoolgeld voor het piano-onderwys verworpen, dat voor onderwys op eenig ander instrument aangenomen en het overige gedeelte van het voorstel aangehouden. Nog dient vermelding dat de gemeente Gouda voortaan voor hare rekening zal nemen het onder houd van den weg langs de zuidzijde van de Kar- nemolksloot en van de in dien weg gelegen brug I over de Breede Vaart taffen eene vergoeding van AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. inkomsten der gemeente, maar z. i. liep de bloei der school juist ge.aar bij eene nrhooging ran schoolgeld. De heer van Vraumingen meende dat de Baad in een tijd dat goed en goedkoop onder wys voorop staat, niet Itedoeld schoolgeld moest verhoogen, dat reeds vrij hoog is, want 20 per jaar voor het piano-onderwys is niet gering te noemen. Juist de piauo-klasse kost het minst aan de gemeente, 52 leerlingen betalen toch 20, dat alzoo maakt 1040, het salaris van den ouderwijzer bedraagt 800 en rekent men de huur van 2 piano’s er dan bij dan komt men tot een gunstig cijfer. De heer Noothoven van Goor zegt dat die berekening daarom onjuist is, omdat daarby geheel vergeten ia do veranderlijke belooning van den onderwijzer, die inderdaad een vry groot bedrag daarstelt. De heer Van Mierop vereenigde rich met het vooratel van Burg, en Weth. Spr. meende dat 60 cent per week voor onderwys op de piano niet te veel ia te meer daar de commissie het recht had kinderen met veel aanleg MfOte tot de mtn-verrao- gendên behoorden geheel kosteloos toe te laten. De gelegenheid om jeugdige Jenny Lind’jes, Webertjes of kleine Winiawaki’s op te leiden bleef du» geheel open gesteld. De heer IJssel de Schepper achtte het geen gelukkige greep ran Burg, en Weth. om juist allereerst het piano-onderwys te willen verhoo gen. Als men in aanmerking nam dat vier leerlin- gen tweemaal weeks gezamenlyk één uur les kre- rerplaatsing gen, dat wil zeggen ieder leerling tweemaal 15 minuten, asthuiskerk Jan vond spr. 20 schoolgeld alleszins voldoende. Ook de heer Prinoe kon zich met verhooging van dat schoolgeld niet vereeuigen. Daarop verdedigde de Voorzitter het voorstel. Bij de beoordeeliog dezer zaak werd z. i. te veel uit het oog verloren dat muziek-onderwijs voor eene gemeente niet verplich tend is gestald. Voorzeker in muziek ervaren te zijn is een groot genot, maar te zorgen dat daarin voldoende onderwijs wordt gegeven is eigenlijk de taak van de oudershet is eene particuliere zaak Spr. zou niet zóóver willen gaan dat d^gemeente zich geheel onttrok om dat onderwij/financieel te steunen, maar er zijn zekere grenzeZ die hfer niet mogen worden overschreden en dio<xumn/in deze stad bezig is Wel degelijk te overschrijden. Er is geen enkele gemeente in ons land, zeict spreker, die in verhouding tot hare bevolking en tot de draagkracht daarvan zóóveel ten koste legt aan het muziek-onderwijs als juist GoudaOp de begroo ting worden de uitgaven daarvoor thans geraamd op 3800 de helft van dat bedrag komt terug in de kas als schoolgeld, blijft dus een uitgaaf van 1900, zynde 6 pct. van den geheelen hoofdelijken omslag in deze gemeente Spr. stelt do vraagwelke zijn de vruchten van het piano-onderwijs Al zeer weinig beteekenend. En dat kan ook niet anders tweemaal een kwartier uur in de week onderwys op de piano te ontvangen kan voor de leerlingen weinig geven, en de bedoeling van B. en Wis dan ook o. a. deze, dat het getal leerlingen zal verminderen, daardoor zal het onderwijs verbeteren en do leerlin gen met aanleg zullen daarvan goede vruchten pluk ken. Wnrdt het voorstel van Burg, en Weth. aan genomen zegt spreker, dan zullen de kosten voor de gemeente verminderen, het onderwijs beter worden en de positie der particuliere muziek-onderwyzers vooruitgaan, daar zij meer kans krygen op privaat lessen. Om al die redenen verdient het voorstel dus z. i. aanbeveling.

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1