HUISHOUDSTER Bultenlandsch Overzicht. ADVERTENTIÈN. 120 's jaars te storten in de gemeentekas door het Waterschap Sluipwijk. In de zitting der Rotterd. Arr. Rechtbank van Dinsdag werd veroordeeld: W. T., huisvrouw van P., zonder beroep, wonende te Gouda, bekl. van mishandeling, tot f 3 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. In deze zitting werd drie dagen gevangenisstraf geëischt tegen M. G. G. R., huisvrouw van F. F. D., oud 27 jaar, wou. te Delft, welke op 21 Septem ber te Gouda, vrouw P., met een waschmand op het hoofd geslagen had. Uitspraak Dinsdag a. st. jÈen vleeschhouwer alhier ontdekte bij een bezoek zijner klanten, dat zijn knecht daar geld ontvangen maar niet behoorlijk verantwoord had. Nadat de knecht dit bekend had, en men hem verweet, dat hij al meer van die oneerlijke daden gepleegd had, geraakte hg zoo 4h woede tegen zijn patroon, dat hij hem op een deerlijke manier mishaudelde en om de maat vol te meten, verbrijzelde hij daarbij eenige glasruiten. Nadat de hulp der politie was ingeroe- pon, werd hij op een plaats gebracht, waar hij be hoorlijk kan kalmeeren en over zijn zonden nadenken. Z. M. hoeft benoemd tot advocaat-generaal bij den Hoogen Raad dor Nederlanden air. J. G. Patijn, gewezen officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage. Onder den titel «De Diamant te Antwerpen, bevat het Vod. een stuk, d^t alleszins de aan dacht verdient. Aan de ontdekking der kaapsche mijnen, zegt het, heeft Antwerpen zijn opkomst te danken gehad, en het kan thans in het slijpen van den briljant met Amsterdam wedijveren, ja, het is volgens sommige beoordeelaren in het slijpen van de groötere steenen Amsterdam vooruitgestreefd. Thans is de omvang van 't bedrijf te Antwerpen nagenoeg gelijk aan dien te Amsterdam meer dan 2000 bekwame werklieden drijven er het vak, en jaarlijks worden aau hen tusschen de 7 a 8 millioen frank aan arbeidsloon uitbetaald. Ook bezit Antwerpen thans een geregelde diaman tenbeurs, die door vreemde koopers druk wordt bezocht, terwijl nieuwe handelshuizen er zich ge durig komen vestigen. Men telt er meer dan 20 belangrijke slijperijen, die 1500 werktuigen in beweging hebben, en die een verkeer teweegbrengen, waarbij 10,000 per sonen hun bestaan vinden. Antwerpen, als middelpunt gelegen tusschen Parijs, de hoofdmarkt voor geslepen diamant, en Londen, de aanvoer van het ruw zal zich gaandeweg nog meer ontwikkelen, en dë ,voor- spelling is niet gewaagd, dat in de naaste toe komst deze stad Amsterdams handel in diamant zal overvleugelen. Dat Amsterdam dus alle zeilen bijzette! Een excentriciteit, die in den laatsten tijd te Parijs en te Brussel nogal succes had, zal waar schijnlijk naar Am^erdam worden overgebracht. Men zal zich herinneren dat te Parijs en te Brussel een café bestaat geheel ingericht als een gevangenis en daarom het Bagno genoemd. Wanneer men het café nadert, staat een agent klaar, bij wieu ge u aanmeldt. Deze fluit, en onmiddellijk schieten twee agenten toe, die de gasten arresteeren en hen voor de poort van de gevange nis brengen. Daar betaalt men boete alvorens men binnengelaten wordt, en op een quitantie bo- komt men in de gevangenis wat men verlangt. Er wordt bediend door als galeiboeven gekleede kellners, die met een kogel aan 't been rondloopen. Men mag geen woord mot hen spreken, zonder boete te beloopen, die in vertering betaald wordt. De inrichting wordt zoodanig beschilderd, dat het geheel al het sombere van een kerker weergeoft, zoodat beweert men dergelijke inrichtingen haar nat hebben als afschrikwekkend voorbeeld. Of dergelijke realistische waarschuwingen nu juist noodig zijn voor een nieuwsgierig publiek, betwijfelen we. Het idéé intusschen is oorspronkelijk. Wanneer van gemeentewege toestemming ver kregen wordt, zal het «Bagno" in het lokaal De Vereeniging (Warmoesstraat) worden ingericht. {Amt. Ct.) Aan het verslag van commissarissen der ver eeniging Nederlandsch Mettray over het jaar 1887 is het volgende ontleend De inkomsten uit de bgdragen van leden be- somden 8871.09. Het vaste kapitaal der Ver eeniging nam toe door verschillende legaten en giften. Voor de kolonie is het jaar 1887 niet zonder vrucht voorbijgegaan, zoowel met het oog op het moreele als het materieele; gehoorzaamheid, orde, toewijding en van de zijde der beambten, en bij de kweekelingen waren regel. Een reorganisatie van het onderwijs werd voorbereid, bepaald met het doei, om al wat overtollig is, uit de school te weren, en het herhaüngsonderwijs meer tot zijn recht te Naast heT^onaerwijs zijn ook de werkplaatsen voorwerpen van aanhoudende zorg. In de eerste plaats wordt zooveel mogelijk toegezien op de bekwaamheid, den tact en het gedrag der werk bazen, aan wie de grootere jongens een groot deel van den dag zijn toevertrouwd, al is het niet zon der toezicht van de zijde des directeurs, maar ook verder ondervindt men hier soms de moeilijkheid, evenals in andere groote gestichten, van gebrek aan het geschikte werk. Dit is ook eene der oorzaken geweest, die geleid hebben tot het opheffen der ververij en koperslagerij als leerscholen. Aan voeding, ligging en kleeding wordt steeds groote zorg besteed. De werkplaatsen van smid en timmerman werden verbeterd en in Juli 1887 de boerderij opgeleverd. Het getal kwoekelingeu nam in 1887 zeer toe; het jaar begon met 128 en eindigde met 142 jongens, niettegenstaande 23 de kolonie verlieten. Alleen uit Amsterdam zijn 48 jongens geplaatst. Van de 23 vertrokken jongens hadden 13 hunne opvoeding en leertijd volbrachtnadat een baas voor\en was gevonden, gingen zij de maatschappij in. De 10 overigen verlieten Mettray om verschil lende redenen. Een aantal van 37 kweekelingen werd geplaatst. Het gedrag der jongens mag goed genoemd worden. Eén geval van verzet, eene hernieuwde poging om vroeger bestaan hebbende, maar in de laatste jaren afgeschafte vrijheden te verkrijgen, heeft zich voorgedaan op aaustoken van een deugniet, 'die dan ook om die reden is weggejaagdmet zijne ver wijdering was ook het verzet gebroken en sedert bleef de geest uitmuntend. Op 31 Dec. waren ingedeeldop de smederij 17, op den timmerwinkel 21, op de schoenmakerij 11, op de kieedermakerij 6, op de bakkerij 4, in den tuin 5, op de boerderij 4, op de rijks normaalschool 3 kweekelingen. De overigen bezochten nog uitsluitend de school. Het muziekkorps bestond uit 33 jongens. De gezondheidstoestand was goed. De ontvangsten van het stichtingsfonds bedroegen 22,818.53l/g, terwijl de rekening over 1887 een voordeelig slot aanbiedt van 1348.141/*. De ontvangsten «rt uitgaven over het administra tiejaar bedroegen f 34,040.84,/8 met een voordeelig saldo van 805.88*/j. Door de Kamer van koophandel en fabrieken te Enschedé is een adres aan den minister van water staat, handel en nijverheid verzonden, ter bestrijding van het verzoek van eenige adressen, in den laatsten tijd aan den minister gericht, dat de regeering geen verdere concession zed verleenon aan particulieren tot intercommunaal verkeer, maar de telefonie als tak van dienst uitsluitend in handon van den staat zal geven. Bij deze adressen wordt o. a. van de stelling uit gegaan, «dat particulieren een hoogen abonnements prijs moeten vorderen en dat de telefoon in hunne handen niet tot ontwikkeling kan komen, terwijl daarentegen de telefoon in handen vqp den staat een voordeel in 's rijks schatkist zou kunnen bren gen, bg belangrijke verlaging der kosten voor de gebruikers. De staat zou beter dan particulieren de verbeteringen en wijzigingen kunnen ondorzoeken en toepassen, die bij deze nieuwe vinding te wachten zijn." De onjuistheid dezer stelling stelt de Enschedésche kamer in het licht, door de cijfers mede te deelen. verkregen door do Enschedésche telefoonmaatschappij. De abonnementsprijs bedraagt 30 en uit de op brengst kon jaarlijks 7 Va pet. worden afgeschreven voorwaarde vermindering en 5ty4 a bl/t pet aan de aandeelhouders als dividend worden uitgekeerd. De stelling dat het rgk, door de telefonie in han den van den staat te brengen, den abonnementsprijs zou kunnen verlagen en nog bovendien een winst zou kunnen behalen, is naar de overtuiging der kamer, geheel^mhoudbaar en de ervaring leert reeds het tegendeel, daar in naburige rgken, waar van de telefoon een staatsmonopolie is gemaakt, niet lage, maar zeer hooge abonnementsprijzen worden ge vorderd. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben aan de gemeentebesturen de volgende aanschrijving gericht «Meer en meer wordt het gewoonte om bijdragen uit de gemeentekas te verleenen in de kosten van verschillende feestvieringen, of zelfs die kosten zoo niet geheel dan toch voor een groot deel ten laste der gemeente te brengen. Die uitgaven mogen in een bijzonder geval uit het oogpuqt van gemeente belang zijn te billijken, zeker is het dat voor kosten van feestviering de geldmiddelen der gemeente niet bestemd zijn. Wij hebben gemeend uwe aandacht hierop te moeten vestigen, en u, vooral ook met het oog op de min gunstige tijdsomstandigheden, te moeten uitnoodigen niet lichtvaardig over de geld middelen der gemeente tot het houden van feestvie ring te beschikken. «Een, ander punt dat wij onder uwe aandacht weuschen te brengen, betreft de kosten van verver- schingen voor de leden der stembureau's. Ofschoon die kosten eigenaardig niet op de gemeentebegroo- ting tehuis behooren, hebben wij dezerzijds daartegen nqoit bezwaar gemaakt, mits zij tot het noodige be perkt worden. In verschillende gemeenten echter worden die uitgaven voel te hoog opgevoerd, en zelfs de kosten van middagmaal en wijn op die dagen op rekening der gemeente gesteld. Wij achten het niet doenbaar in dezen eene juiste grens te trekken, doch dringen er alleen op aan, dat het gebruik van ververschingen ten koste der gemeente tot het strikt noodige bepaald wordt. Men meldt uit Ooeterwgk Zaterdag heeft de politie hier een goede vangst gedaan. Twee mannen, waarvan een hardlooper was, brachten den nacht van Vrijdag op Zaterdag door in eon Jogementje, dat voortdurend druk bezocht wordt door lieden van hun slag. Daar maakten zij kennis met een koopman in post papier, zooals er tegenwoordig zoovelen rondloopen. Dezo laatste schijnt zich te hebben uitgelaten, dat hij geld, veel geld bij zich had. Hg vertrok in de richting van Bokstel. Iets later hadden ook de landlooper en zgu mak ker het logement verlaten, echter zonder1 te betalen, omdat zij, zooals zij verklaarden, geen geld hadden. Deze beide mannen kwamen echter spoedig per trein van Bokstel terng, nu echter met de zakken vol geld. Die plotselinge verandering van fortuinspositie trok de aandacht van den gemeente veldwachter Van Dijk. Hij waarschuwde den burgemeester en den commandant der brigade marechausséo te Tilburg, die echter vooralsnog geen termen vonden tot arres teeren. Van Dijk hield echter zgne lieden in het oog. De oudste lag rustig zgnen roes uit te slapen, en de jongste, de hardlooper, maakte aanstalten om per trein in de richting van Bjrcda te vertrekken, toen er een telegrem uit Bokstel kwam, dat daar iemand ruim vier honderd gulden waren ontnomen. Enkele oogenblikken later kwam de brigade.der marechaussée uit Bokstel, en aan dezo wees Van Dijk dadelijk den vermoedelgken dader aan. Deze en zijn oadere makker werden in arrest genomen, en men vond bij hen, behalve bijna 400, het aan den papierkoopman ontnomen horloge en een zilveren schaartje. Een dezer nachten vervoegde zich een gepens. militair uit Utrecht aan de politiebureau's te 's-Hage aangifte doende van een brutalen straatroof. Hg gaf daarbij de volgende bijzonderheden op. Zgne pen sioen-akte had hij tegen eenige rente bij geldschie ters te gelde gemaakt voor twee bankbiljetten van 25, die hij in een portefeuille in den binnenzak van zgn jas borg. Hij had met zilvergeld ongeveer 89 bij zich en begaf zich naar een bierhuis aan de Kalvermarkt, bleef daar tot het sluitingsuur en vroeg toen, daar hij hier vreemd was, den weg naar het spoor. Twee personen boden zich aan hem te vergezellen en kuierden met hemnaar de Scheveningsche weg, waar zij, volgens den gewezen militair, dezen van al zgn geld beroofden. Zij schenen geweten te hebben dat in de porte feuille geld was, want toen de man, bemerkende dat men hem een strik gespannen had, aanbood al zgn zilvergeld over te geven, rukten zij den binnenzak van zijne jas los, namen de bankbiljetten uit de por tefeuille en wierpen daarna het leege voorwerp den beroofde voor de voeten. De man was genoodzaakt, wegens volslagen geld gebrek den nacht op het politiebureau door te brengen. Het Landbouw verslag, dat reeds van zoo verschil lende zijden aan critiek bloot staat, niet omdat er geen zorg genoeg aan besteed wordt, of althans werk genoeg van gemaakt wordt, maar omdat de bronnen, waaruit het samengesteld wordt, niet te vertrouwen zijn, heeft thans een nieuwen aanval te doorstaan. Naar wij althans vernemen, heeft de Utrechtsche burgemeester-vereeniging in hare jongste bgeenkomst o. a. besloten, zich tot de regeering te wenden met aandrang, om de gemeentebesturen te ontheffen van de verstrekking der jaarlijksche opgaven voor het landbouwverslag, eensdeels omdat zg ondanks, alle aangewende moeite, niet te vertrouwen zijn, ander deels, omdat zg tot kleinigheden en onbeduidend heden afdaleo, waardoor de vergeefsche arbeid nog meer in omvang toeneemt. V Wat men vroeger wel eens vernam omtrent de wijze, waarop die opgaven verzameld werden, wettigt de veronderstelling, dat niet overal de «zorg" voor «nauwkeurige" beantwoording der vele en veelsoor tige vragen groot is. Wendde men zich in deze tot de landbouwgenoot- schappen, die door hunne afdeelingen even goed in staat zgn, allé gemeenten te bereiken, dan kon de beantwoording der vragen worden opgedragen aan menschen, die verstand hebben van en belangstellen in zaken, den landbouw en veehouderij betreffende. Men is "bezig gelden bijoen te brengen met het doel om een hoogere burgerschool op Gereformeerden grondslag op te richten. Vaderland De Vereeniging van wiskundige adviseurs bij Nederl. levensverzekering maatschappijen heeft eene eerste vergadering gehouden en zal waarschijnlijk ge constitueerd worden. Het bestuur van de Vereeniging tot dichting van een toevluchtsoord voor aan den drank verslaafden, heeft zich in de vorige week geconstitueerd. Het bestaat uit vijf leden en zal later op zeven gebracht worden. Alvorens tot verdere organisatie over te gaan en een nader beroep te doen op de veelzijdig toegezegde hulp, heeft het bestuur gemeend met een uitgo- werkt plan te moeten gereed zijn, waartoe 'thans de noodige stappen gedaan worden. Het bestuur hoopt dat nog deze maand zijne plannen bekend gemaakt, de plaatselijke commissies benoemd, circulaires ver zonden en bijdragen gevraagd zullen kunnen worden. Dat het beroep van kellner nog zoo kwaad niet is, bleek o. a. dezer dagen uit het feit, dat twee Duitschere die in hunne betrekkingen in verschil lende landen de voornaamste Europeesche talen geleerd hadden, en dezen zomer te Scheveningen als kellner zijn werkzaam geweest, ieder in het bezit van circa 3000 aan goud, naar Duitschland terugkeerden. {Mambode.) Uit Den Haag wordt aan de N. R. Ct. gemeld De invoer van aardappelen uit Duitschlaud hier te lande is in den laatsten tijd aanzieulijk toege nomen en bereikte deze maand een hoog cijfer.De vorige week zgn wagonladingen van dit product, vooral uit Saksen, langs don Rijnspoorweg hier ter stede aangevoerd, zoodat het lossen aan het station buitengewone bedrijvigheid teweeg brengt. Somwijlen komen treinen vol met aardappelen aan. Daar dik wijls elke wagen met pl. m. 150 hectoliter losse aardappelen gevuld is, kan men zich gemakkelijk een denkbeeld maken van deu ontzaglijken aanvoer van deze veldvrucht. Met karrevrachten ziet men de gevulde zakken naar den koopman transpor teeren. Het gebeurt niet zelden, dat een voorraad, daags te voren aangevoerd, reeds den volgenden dag is uitverkocht of verhandeld, zoodat nieuwe bezendingou vaak dagelgks noodig zgn. Het drukke aardappolen vervoer vordert extra-diensten op de spoorweglgn. In een Haagschen brief aan de Soer. Ct. leest men het volgendo, dat wellicht in verband kan staan met een dezer dagen veelbesproken instelling Hoe onze Koningin Emma hare tegenwoordige stelling opvat, moge het volgende loerenOnlangs meldden zich eenige Duitsehe heeren op Het Loo aan met een Igst van inschrgving op eene leening, die dienen moet tot het oprichten van eeno groote instelling in een der Duitsehe badplaatsen. De heeren meenden op het nationaliteitsgevoel der ge boren Prinses van Waldeck te mogen werken, door er haar opmerkzaam op te maken, dat verscheidene Duitsehe Vorstinnen zich reeds voor belangrijke pgdragen verhouden hadden. H. M. liet zich hierop uit, dat dit geen punt van overweging voor haar kon uitmaken, daar zij immers eene Nederlandsche vorstin was. De Fransche Kamer heeft haar arbeid herrat. De eerste zitting word natuurlijk door een talrijk publiek bggewoond want men verwachtte gewichtige gebeur tenissen. Toch beantwoordde de uitslag niet aan de verwachting. Do heer Floquet viel niet, maar >pe grondwetsherziening werd voorloopig uitgesteld. De opportunisten wilden de behandeling der be- J™*"/ met ®{°ren en stemden daarom voor het verzenden van Floquots ontwerp naar de commissie. Td? de heer ®ibot' die tovens zgn voorstel tot wederinvoering van enkelvoudige kies- districten indiende, namens hen uitdrukkelijk. dat dit besluit volstrekt geen toestemming tot de her ziening beteekende. Integendeel, zoodra het ont werp in het congres, dat daarvoor moet worden'bij eengeroepen, aan de orde komt, zullen de opportunisten het ten krachtigste bestrijden. In de memorie van toelichting worden de redenen voor de revisie breed uiteengezet en tevens de pun ten aangewezen, tot welke de Regeering de herzie ning wenscht te beperken. Het Ministerie, zoo luidt 't ongeveer, is opgetreden om hervormingen tot stand te brengen de eendrachtige republikeinen be hooren zich niet op te sluiten in een citadel, maar een uitval te doen tegen den vijand; met de voor gestelde herziening beoogt de Regeering, dat de wil des lands, door de Kamer vertolkt, woide geëerbie digd en de door de openbare meening gewilde, door de Kamer aaugenomen hervormingen niet doo'r den Senaat kunnen worden belemmerd. Indien de beide Kamers haar denkbeelden goedkeuren, wenscht zij daarom aan het Congres voor te stellen den Senaat en de Kamer om de twee jaar voor een derde te vernieuwen, en dat wel tegelijkertijd. De Senaat zal door het algemeen stemrecht in twee trappen wqrden verkozen, namelijk door gedelegeerden, niet, gelijk thans, door de Gemeenteraden maar door de kiezers aangewezen. De leden van den Raad van State zul len op voordracht van de Regeering benoemd wor den door de beide Kamers. De Senaat zal slechts bevoegd zgn tot een schorsend veto, dat niet langer van kracht zou zijn dan twee jaar, d. 1. den tijd der gedeeltelijke vernieuwing, zoodat eventueele conflic ten door de kiezers rechtstreeks zouden worden be slecht. In iinauciëele zaken zal do Senaat slechts een recht van vertoog hebben en voor een herhaalde beslissing dor Kamer moeten zwichten. De Regee ring wil het recht tot ontbinding der Kamer afschaf fen, in verband met de vernieuwing der Kamers om de twee jaar, welke dit recht overbodig maakt. Ter verkrijging van een grootere duurzaamheid der Mi- nisteriën wordt een bepaling overgenomen van de Constitutie van 1791, volgps welke geen Kabinet behoeft af te treden, zoolang le Kamer niet plechtig verklaart, dat het opgehouden heeft het vertrouwen der natie te verdienen. De Fransche radicalen juichen over den uitslag dezer eerste Kamerzitting. De Justice, ofschoon vol strekt niet tevreden met de beperkte grondwetsher ziening, welke de heer Floquet voorstelt, noemt toch het besluit der Kamer de eerste overwinning der radicalen op de gematigde republikeinen, die den aanval tegen het ministerie niet durfden wagen en liever tot den terugtocht overgingen. Daarentegen zijn de opportunisten zeer ter neer geslagen. De Rcpublique 'Franqam is bijna trooste loos, noemt het besluit der Kamer de eerstebres in de republiek en eindigt haar beschouwingen met de verzuchting: „O Heer, vergeef den republikei nen, want zg weten niet, wat zij doen". Zeer heftig valt het Journal des Ëetiats de opportunisten aan, daar doze steeds terugkrabbelen, zoodra zij flink worden aangepakt. De aanhangers van den heer Ferry verdedigen echter hun houding door te betoogen, dat zij nu geen ministerioele crisis mochten uitlokken en derhalve uit vader landsliefde voor het verzenden van Floquets ontwerp naar de commissie moesten stemmen. De feesten in Italië duren voort. Ken hevige regen, die 14 uren aanhield, dreigdo het feest te storen, maar spoedig klaarde het weer op. Het vuurwerk eu de verlichting van het Forum moesten echter worden uitgesteld. De Italianen zijn er bijzonder mefl ingenomen, dat de Duitsehe keizer zich zoo gunstig over hun leger heeft uitgelaten. De grooto parade te CentoceUo, waaraan 30,000 soldaten deelnamen, liet dan ook weinig te wenschen over. De troepen zagen er flink uit eu marcheerden uitmuntend. Vooral de artillerie en de Bersaglieri, do geharde bergtroepen, die met hun korte mantels en haneveeren op den hoed, in stormpas voorbijtrokken, onderscheidden zich door hun geregelden loop en nauwkeurig uitgevoerde be wegingen. Keizer Wilhelm prees de houding der Italiaansche soldaten zeer, hetgeen door koning Humbert in een dagorder terstond bekend werd gemaakt. Het is dan ook geen wonder, dat de lof van een zoo bevoegd beoordeelaar als de Duitsehe keizer het jonge Ita liaansche leger ten zeerste heeft gevleid. Ook de ontvangst van den keizer door don ge meenteraad op het Kapitool is zeer goed geslaagd. Drie duizend dames en heeren waren daarbjj uitga- noodigd en bewogen ztch in de ruime, kwistig met bloemen versierde zalen, welko een prachtig gezicht aanboden. De keizer beziohtigde de electrisch ver lichte gebouwen van het Kapitool en onthulde tevens den gedenksteen, die ter herinnering aan dat merk waardig bezoek op het Kapitool is geplaatst. Keizer Wilhelm is thans naar Napels vertrokken. Do feesten werden te Rome besloten met een feeste lijke bgeenkomst der aldaar wonende Duitsohers, welke de keizer echter wegens een tweede feestmaal in het Quirinaal niet kon bjjwonen. Ook bij zijn vertrek werd de keizer door de bevolking met leven dige toejuichingen begroet. Bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer in Zweden hebben de protectionisten weder veld ge wonnen. Van de 24 aftredende leden waren niet meer dan 6 protectionisten; van de 24 nieuwe leden behooren 20 tot die partg. Dientengevolge is zg in de Eerste Kamer zoo sterk geworden, dat de vrghandelsmannen vooreerst in de minderheid moeten blijven, al gaven de verkiezingen voor de Iweede Kamer, in 1890, hun daar weder de meerderheid, -hetgeen trouwens niet waarschijnlijk wordt geacht. MARKTBERICHTEN. QOUda, 18 Oct. 1888. De aanvoor van granen was heden vrij ruim Er bestond voor de meeste artikelen goede vraac tot beter prijzen. Bruineboonen en kookerwten belangrijk hooger." Tarwe jarige Zeeuwsche 8.90 a 9.10. Mindere 8.60 a 8.80. Jarige Polder 8.25 a 840 Nieuwe Zeeuwsche ƒ7.60 a 7.80. Mindere nieuwe 7.2o a 7.30. Nieuwe Polder 6.60 a 6 75 Afwijkende ƒ6.25 k 6.50. Roode tarwe ƒ6.40 a Aagel 7.a ƒ7.10. Rogge Nieuwe Zeeuw sche/5.50 kf 6.20. Nieuwe Polder ƒ5ƒ5.25 Buitenlandsche per 70 KG. ƒ4.70 a ƒ4.90. Gerst Nieuwe Winter 5.25 a 5.75. Nieuwe Zomergerst 4.40 a 4.80. Nieuwe Chevaliergersl f 5.75 a 6.25. Haver nieuwe per Heet. 3.25 a 3.80, per 100 kilo 6.75 a 7.50. Hennepzaad Nieuw Inlandsoh 7.75 a 8.Buitenlandsch 5.75 a ƒ6.—. Erwten: Kookerwten 10.50 a ƒ11.—. Buitenlandsche voererwten per 80 Kg. 6.80 a 6.90. Boonen Nieuwe bruine boonen 15.50 a 16.50. Kanariezaad 9.25 a 9.80. Maïs per 100 kiloAmerikaansche Mixed f 6.70 a 6 75 Odessa ƒ7.- 1 7.10. Cmquantine 7.50 a 7.75. H De veemarkt met goeden aanvoer, handel traag, vette jarkens 20 a 23 ct., varkens voor Londen 19a 20ct. per half kilo; magere varkens en biggen traag, biggen 0.85 a 1.10 por week, schapen traag, schapen f 18.— a 27.— per stuk. Aangevoerd 7o partijen kaas, handel matig, eerste qualiteil 24.a 26.tweede qualiteit 21 a 23.—. Noordhollandsche 24.a 28. Goeboter 1.45 a 1.55. Weiboter f 1.30 a 1.40. 7 NOVEMBER a. s. KAASMARKT. Burgerlijke Stand. GEBOREN15 Oct. Dirk en Arie, ouders S. vso den Berg en C. ven der Weijden 16. Johanna Christina, oudera H. lakereeld en C. van der Lonw. Cornelia, oodera J. Radder en C. Pal-graaf. Johannes, ondera G. van Aapereo ea J. Troost. GEHUWD: 17 Oet. J. H. La uiers en P. G. Peperkamp. L. Bree taart en C. tan der Neut. T. J. van der Pool en M. Groene veld.1 Stolwijk GEBOREN: Christina, ondera G. van Meyeren en H. Kloot. Jan, ondera C. Stoppelenburg en P. Stout. OVERLEDEN: N. ZaneD, 75 j. Haastrecht GEBOREN: Aaltje, oudera G. van der Vliat en P. Mole naar. Gerrit, oudera J. van deu Hoek en M. Steenbergen. Adrianua Cornelia, oudera B. Hoffland en P. W. Both. GEHUWD: J. de Korte, te Gouda, en A. Boe re. Vlist: GEHUWD: H. Steenkamer en E. Strien. Zevenhuizen GRBOREN Gerard na, oudera W. M. Burger en A. Klever. OVERLEDEN: A. Nederhof, 1 w, C. v. d. Wiel, 3 w. A. Bontenbal, 3 m. ONDERTROUWD: J. Groen en M. Kerver. G. Hoo- geveen en M. van der Starre. V Voor de vele bewjjzen van deelneming, ondervonden gedurende de langdurige ziekte en bjj het overigden van mjjn geliefden Vader betuig ik mjjnen harteljjken dank. M. M. C. vak WERKHOOVEN. Gouda, 18 Oct. 1888. Een fatsoenlijk R. C. MEISJE zag zich gaarne geplaatst als of WERKMEID in een buigergeiin. Br. fr. lett. M, 90 a/d. Boekh. J. L. BEIJERS, te Utrecht.

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 2