Boitenlandsch Overzicht. ADVERTENTIEN. Oprecht gemeend l IFOSTIEIRJIvTJEIfcq-. Burgerlijke Stand. Moordrecht Goaderak Reeuwijk Haastrecht machtiger scholen vindt, missen velerlei inrichting en instelling, die aan het studentenleven spanning en glans verleent, om hun kleiner aantal derven moeten en daarbij nog aan de onaangenaamheid bloot staan, dat vriend en vijand met arendsoogen op hen gluurt, of hun ook soms hij een enkele stap de enkel zwikte.' Daarna sprak de aftredende rector over het vertrek van dr. Hoedemaker. Dr. Hoedemaker was een der stichters van de school. En om wat oorzaak verliet hij haar? Omdat dusver het grooter deel van de kweekelingen de Bediening des Woords zochten in kerken, die zijne sympathie moesten derven. «Iets wat" zeide spr. «ofschoon inconsequent, toch verschoonbaar is van dr. Hoedemaker, vermits onze tegenstanders bijna het onmogelijke deden, om in den klank der publieke opinie ons met de Kerke lijke Doleantie te vereenigen, en tegen den over weldigenden indruk dier publieke opinie bleek het licht bewogen en lijn aandoenlijk sensorium van onzen toenmaligen vriend en ambtgenoot niet onder elke constellatie bestand." In het college van hh. directeuren traden op als gewone ledende heer G. N. Th. a Th. van der Hoop, oud-lid der Tweede Kamer, te Doornspijk, E. G. Wentink, lid der Prov. Staten van Utrecht terwijl als plaatsvervangende directeuren gekozen werden de heeren C. M. E. van Löben Seis en mr. Th. Heemskerk, beide leden van de Staten-Generaal. Wat de vruchten van het onderwijs betreft Jhr. thans ook meester W. H. de Savornin Lohman was de eerste, die zich een doctorsbul zag uitgereikt. Verder werden voor de faculteit der godgeleerdheid afgelegd vijf candidaats- en één doc toraalexamen. Voor die der rechten twee candi daats en één doctoraal. En voor die der letteren één candidaats, geen doctoraal en negen propaedeu- tische examens. Hierbij vestigde spr. de aandacht op het door hem zeer betreurde verschijnsel, dat meer dan één theoloog de universiteit terstond na zijn candi- daatsexamen verlaat. Dit is feifcolijk een verkorten van den godgeleerden cursus met een vol jaaren wat men als reden hiervoor aanvoert uit sommiger kerken verlegenheid, kan zijn academisch hart niet geruststellen. Het is een misbruik, en tenzij spoedig bezonner tact zijne rechten herneme, zal een videant conmlea hier aan zijne plaats zijn. Vreeze voor te groote kostbaarheid van studiën behoeft hen, wien slechts kleine middelen geschonken zijn, niet van het afwandelen van den onverkorten weg terug te houden. Immers ie aan den kant der Prinsengracht een nieuw hospitium van drie verdiepingen verrezen, dat in 22 kamers aan elf studenten slaap- en stu deervertrek biedt. Met do 32 kamers uit het huis aan de Keizersgracht brengt dit het geheele aantal op 54. Het getal hoogleeraron is thans tot zes geslonken. Een te klein getal. Voor elk der drie faculteiten slechts een tweetal katheders, het klinkt haast als eene bespotting van «ons beginsel en onze weten schap" zeide spr., die met een VivatCrescat Floreat Academia eindigde. De Stoompost meldt o. a. Men verzekert ons, dat de intercommunale tele- phoonlijn tusschen Amsterdam en Rotterdam nage noeg voltooid is. Aanvankelijk bestaat deze lijn uit slechts twee geleidingen, waarvan ééne uit één draad met grondverbindingen te Amsterdam en Rotterdam, en de andere uit twee draden, een heen- on een teruggaande, zonder verbinding met don grond. De nieuwe lijn met drie koperdraden is, voor zoo veel het gedeelte langs de straatwegen betreft, met de meeste zorg, onder toezicht van rijkswege, aan gelegd met materieel, dat den besten waarborg aan biedt voor deugdelijke isolatie. Men weet, dat bijaldien de enkelvoudige draden, waarmede thans de geabonneerdon in de steden met de centraal-telephoonbureelen zijn verbonden, een hinderpaal mochten zijn voor de goede telephoon- gemeenschap tusschen Amsterdam en Rotterdam, de Nederlandsche Bell-telephoonmaatschappij van rijks wege kan worden gedwongen, naar de woning der geabonneerden, die van de intercommunale lijn wen- schen gebruik te maken, een tweeden draad bij te spannen. Bij de behandeling van de begrooting van Justitie voor 1889 is in de afdeelingen der Tweede Kamer vry uitvoerig de noodzakelijkheid vau de herziening van bestaande wetten en uitvoering van nieuwe wet telijke maatrogelen besproken. Aan het voorloopig verslag ontleenen we daaromtrent het volgende Terwijl men algemeen wenschte ingelicht te wor den omtrent den stand van den arbeid der staats- coramisie voor de herziening van het burgerlijk wet boek, van het wetboek van koophandel en voor de wet telijke regeling der vicariënwas men in een af deeling eenparig van meening dat in de tegenwoordige om standigheden geen aandrang tot het indienen vau bepaalde wetten moest worden gebezigd, maar dat do Minister alleen moest worden uitgenoodigd om het werkplan dat hy zich had voorgesteld te volgen, wel te willen mpdedeelen. Men drong aa^np de indiening van wetsontwer pen op het fatnftemeni en de suroéanoe van be taling. Met nadruk werd ook ditmaal gewezen op de wen- schelijkheid van vereenvoudiging van ons procesrecht. Men vroeg ook of weldra wetsontwerpen waren te wachten op de vennootschappenen vrachtvervoer en de handelsregisters. Algemeen werd gevraagd hoe het stond met de indiening der militaire wetboeken zoo van strafrecht als van rechtspleging. Men vroeg welke de voornemens der Regeering zijn ten opzichte der wetgeving op den arbeid, in het bijzonder in verband met de niet ten einde ge brachte parlementaire enquête. Bij de behandeling dezer vraag werd in een afdeeling do wenschelijkheid betoogd om de parlementaire enquete te doen ver vangen door een Regeerings-ondeizoek. Ook wilde men vernemen in welk stadium de voorbereiding eener nieuwe wet op het notarisambt verkeert. Hetgeen in den laatsten tijd met eenige notarissen voorgevallen is, {naakt het gewenscht dat met het indienen eener wet niet langer dan hoog noodzakelijk gedraald worde, althans dat het publiek grooter waarborgen dan tot dusverre tegen verkeerde praktijken verkrijge. In een afdeeling werd de beweging ter sprake gebracht door notarissen en eandidaat-notarissen in het leven geroepen, tegen de zaakwaarnemerij. Gaarne zoude men in kennis gesteld worden met de ziens wijze der regeering daaromtrent en of zij voornemens is in deze aangelegenheid eenigen maatregel te nemen. Door eenige leden werd er op aangedrongen, dat de Regeering zoude zorgen voor een behoorlijke Zondagsrust der rijksveldwachters en dat zij dos Zon dags bij het parket geen dienst zouden te verrichten hebben. Onlangs ontving de overheid eener stad in het zuiden van Hongarije de tijding, dat de Aartshertog, Karei Ludwig, ook deze stad met een bezoek zou vereerén, om de aldaar bestaande inrichtingen der Vereeniging van het Roode Kruis te bezichtigen. De zaak was, dat daar ter plaatse een hooggeplaatst persoon met veel lawaai een Filiaal der Vereeniging had gesticht, zonder moer. Wat zou men nu Z. K. H. laten zien Ongetwijfeld komt alle eer toe aan de vindingrijkheid der in die zaak betrokken kringen, dat men. den Hertog nochtans een hospi taal in optima forma a la Poteinkin kon toonen, met vijf behoorlijke appartementen en een daarby behoo- rend personeel. Hoe was dit echter zoowel in zijn werk gegaan Eenige dagen voor de aankomst van den hoogen gast hadden de bestuurders der Ver eeniging daarin bijgestaan door do plaatselijke over heid, in een pasgebouwd huis van twee verdiepingen, een lokaliteit gehuhrd. Hondord en nog eens hon derd handen waren terstond aan het werk gezet, de inboedels der stedelijke gasthuizen verdwenen en toen de Aartshertog, ontvangen door het hoerah-go- roep van duizonden, verwelkomd deor den burge meester in Hongaarsch gala-kostuum, voor het hos pitaal van «het Roode Kruis" uitstapte, zag dat er inderdaad uit, alsof het er al sedert tientallen van jaren was geweest. Om de illusie nog volkomener te maken had men ook een «zieke voor twee gulden gehuurd" die in het grootste bed van het hospitaal als oen gewond krijger leed voor het Vaderland. Naar men zegt had deze echter zoo'n schik in zijn toestand gekregen, dat hij, toen de Aartshertog zich had verwijderd, verklaarde, ook voor het vervolg ziek te willen blij ven, zoodat hij met kunst- en vliegwerk verwijderd moest worden. Zoodra alles afgeloopon was, werd terstond weder tot de amotie overgegaan, en na ver loop Vein twee uren was er geen spoor van het hos pitaal meer te ontdekken. De onderkoning van Canton, de bekende Chang Chihtung, is een aarts-vijand van petroleum en heeft den Keizer van China andermaal eene memorie toegezonden, waarin hij die olie sterk aanvalt. Hij brengt tegen dit Amerikaansch invoer artikel eene lange reeks beschuldigingen in. Niet lang geleden veroorzaakte het de verwoesting van 400 huizen te Swatoweven te voren brandde eene stoomboot daardoor tot do waterlijn af, waarbij 800 menschen het leven verloronkort daarna werden daardoor 1000 gezinnen to Canton van have en dak beroofd en werd voor tien miJ- lioen dollars schade aangericht. Deze olie stelt de onderkoning verantwoordelijk voor negentienden der gevallen van brand, die 's winters te Canton plaats hebben, en hij verklaart, dat zij onborekon- baro schade aan lijf en leven hoeft toegebracht. Zij is volgens hem schadelijker dan de opium, als zijnde sneller en vreeselijker in hare verderfelijke werking en heeft de inlandsche nijverheid in rasp en andere oliën ten ondeP gebracht. Wegens dit alles had de onderkoning reeds in het vorige jaar gepoogd den handel in petroleum, den kop in te drukken door de binnenlandsche- transietrechten sterk te verhoogon, doch te ver geefs. De levenskracht van den verwoester was. hem te sterk; daarom komt hij nu tot den troon om daar hulp af te smeeken tegen den buiten- landschen handelaar, die onder het masker der vriendschap voortgaat zich te bevoordeelen met den invoer van een artikel, dat zoo nadeelig is voor de welvaart van China. Er kan, gaat de onderkoning voort, geen bezwaar tegen bestaan, om aan dien noodlottigen handel in dit verli'chtingsmiddel een eind te maken, omdat er bij eene overeenkomst met Amerika in 1881 wel eene voorziening is getrof fen, om de Chineesche immigratie ii dat land te beperken, wijl men daar zoo erg tegen de mede dinging van Chineesche arbeiders gekant was en «wanneer zij ons kunnen verbieden, daarheen te gaan, omdat Chineesche arbeid hunne belangen benadeelt, dan hebben wy ook hetzelfde recht om den invoer van petroleum te verbieden, als. die voor ons schadelijk is. De wet die zegt, dat alle volken het recht hebben hunne belangen te beschermen, is voor allen gelijk, en wanneer alle regeeringen daarnaar handelen, kan ook geen Regeering iets daartegen inbrengen." Op deze gronden wil de onderkoning op staanden voet den invoer van het belangrijkste artikel in den handel tusschon China en Amerika verboden zien. Eene nieuw gebruik in Parys is, brieQes met goud-inkt te schrijven. Het gebruik is afkomstig van eene schilderes, die een briefje aan eone adellijke vriendin willende schryven, haar inkt koker inderhaast omgooide en toen de pen in het kokertje doopte, waaruit zij bezig was, eene water verf-miniatuur met goud te versieren. De jonge gravin, hare correspondente, vond het idee origi neel en reed terstond erheen om het adres van de goudverf. In weinige dagen heeft, by de groote correspondentie die de «lieden van de wereld" er op nahouden, het gebrntk zich in een geheelen kring verspreid. Middelen om eieren goed te houden worden er ieder jaar eenige aanbevolen. Ze met salicyl te bestrijken schijnt gevaarlijk van de andere die wij dit jaar opmerken, zijn de voornaamste :1. ze in een kist met graan leggen, zoodat de eieren elkaar niet aanraken, maar zorgen dat de kist niet op een vochtigen grond staat. 2. Ze met lijnolie bestrijken en dan in eene kist met ge hakt stroo leggen. 3. Ze met de punt naar be neden in steenen potten in een kelder houden; men moet er dan water met gebluschte kalk over gieten, zoo dik, dat het er als melk uitziet. Het kalkwater moet er bovenkomen er vormt zich dsn langzamerhand op het water een dun vües, dat aan het gebruik der eieren niet hindert (een be zwaar is toch, dunkt ons, dat men dan alle eieren te gelijk gebruiken moet, want het vlios zal zich, herhaaldelijk gebroken, wel iniet op nieuw vor men.) 4. Gewone asch wordt wat gezift en de eieren, met de punt naar onder en elkander niet rakend, daarin gelegd. De asch mag wel wat worden aangedrukt en vooral van boven wordt een dikke laag vereischt. {Arnt.) Het bericht uit do lndustriebldtterovergenomen in ons vorig nr. betreffende kaasvervalsching in Neder land, is naar de Amsterd. meldt in hoofdzaak waar. Er worden hier te lande twee kwaliteiten van vervalschte kaas vervaardigd, eene zeer goede kwa liteit in N. Holland on eene zeer inferieure soort ts Os in N. Brabant. Deze laatste kon echter zulke slechte prijzen bedingen, dat er geen voordeel mede te behalen was en, naar wij verraeeuen, is aldaar de bereiding niet voortgezet. De bereiding steunt op het volgendeDoor een- j trifugeering wordt aan de melk de room ontnomen j en van "de afgeroomde melk wordt, evenals bij de Leidsche en Friesche kaas, die echter altijd nog oenig vet bevat, kaas gemaakt, doch by de zooge naamde kunstkaas onder toevoeging van oleo marga rine met of zonder aardnotenolie (geen varkensvet), die het afgeroomde vet vervangen moeten, om dit product als vette of zoetemelksche kaas in den handel te brengen. Deze vervalsching heeft reeds eeer de aandacht j der regeering getrokken, die natuurlijk niet beletten y kan dat iedereen zijn product vervaardigt zooals hij verkiest, maar het bedrog van verkoop der kaas, uitjfê afgeroomde melk gemaakt, onder den naam van vette kaas kan strafbaar stelien en bij de-aanstaande wet op den verkoop van kunstboter, ook dit produ% kan opnemen. I Langs scheikundigen weg kan door bepaling detg vluchtige vetzuren, de aanwezigheid van margarine in kaas, evenals in boter, gemakkelijk geconstateerd worden. Een koddige soort wedrennen wordt in de F088. Ztg., (in een artikel«Dagboek-bladen uit Marocco") als volgt beschreven: «Toen kwamen de wedrennen van «wilde dieren" aan de beurt, een naieve kinderlijke grap waarvan ik eerst niet wist of het ernst of kortswijl zou zijn. Spoedig echter bemerkte ik aan den ijver en de opgewondenheid der menschen, dat het hun heilige ernst was met de zaak. Aan het begin van het renperk had men drie rijen gemaakt, waarop de óngelooflijkste dieren met hun bezitters plaats namen. Op de eerste rij bevonden zich een gryze pape gaai en een stekelvarken, op de tweede een met linten versierde ganseen eend, twee kippen en een haan. In de laatste ry stonden twee ezels, een varken, verscheidene honden en een kat. Elk eigenaar had twee stokken van riet in de hand, waarmede hij, achter de dieren aan loopend, door het voorhouden der stokken de richting aan gaf. Zoodra de ontwerper van het feest, een oude Engelsche overste, de vlaggen liet dalen, kon ik mijn lachen niet meer inhouden. De papegaai drukte zich schreeuwend en met de vleugelen slaande tegen de stokken aan; het stekelvarken scheen de zaak ook niet pluis te vinden want het rolde zich als een bal ineen. De haan en de kippen kozen kakelend het ruime veld, en het varken en de kat liepen tusschen de toeschouwers, die schreeuwden van schrik. De honden sprongen vroolijk weg, blyde eindelijk losgelaten te wor den en alleen de beide ezels sjokten geduldig voor hun meesters uit. De eend won echter den prijs. De eigenaar had ten slotte de stokken kruiselings gelegd, den kop van het dier daar- tusschen geklemd en het zoodoende vooruitge schoven. De eigenaar van de gans, een jonge maar zwaarlijvige Engelschman, wilde dit den eigenaar van de eend nadoen, maar kwam in zijn ijver te struikelen, zoodot hy kort voor het doel met het geheele gewicht van zijn lichaam do gekwelde gans uit haar aardsche lijden verloste. De ge vallene stond natuurlijk terstond weer op zijn been9n, zijn armen hingen met de rietstokken slap langs zyn lichaam neer en ik zal nooit de onbetaalbaar comische uitdrukking van zijn ge zicht vergoten toen hij de verpletterde gans be schouwde, vervolgens naar het doel koek en met nijdige blikkon de snaterende eend volgde terwyl hij hét lachen der omstanders met schouderophalen beantwoordde. Na dit spel begon de eigenlijke harddraverij met paarden." Te midden der beslommeringen over de aan staande grondwetsherziening, welke vermoedelyk op niets zal uitloopen, vergeet het ministerie- Floquet toch niet, dat de Fransche begrooting nog steeds een tekort aanwyst van 60,000,000 francs, hoofdzakelijk veroorzaakt door de hervor ming der alcohol-belasting. De minister van finan ciën heeft dit in den ministerraad ter sprake go— bracht en het middel toegelicht, waardoor hy in dit tekort wil voorzien. De heer Peytral stelt voor een inkomstenbe lasting in te voeren van 1 pet. De minister schat het jaarlyksch inkomen in Frankrijk op 6,000,000,000 francs, zoodat een belasting van 1 pCt. voldoende v is om het evenwicht te herstellen. De kleine inkomens en die, welke door arbeid worden ver kregen, zullen bf vrygesteld of zoo gering mogelijk worden belast. Dit plan vond in den ministerraad weinig instemming. De meeste leden vonden het cijfer van 1 pCt. te hoog en verlangden, dat men zich zou bepalen tot een zeer geringe belasting, die later, indien de hervorming der directe belastingen tot stand komt, zoo noodig kan verhoogd worden. De ministers ontvingen allen oene uitvoerige toe- lichting van het plan en zonden Maandag eene beBhs8ing nemen. Keizer Wilhelm is Zondag to Potsdam terugge keerd. Do keizer begaf zich van het station, met zijne gemalin, die hem daar ontving, terstond naar het Marmeren Paleis, waar keizerin Victoria Augusta gisteren haar dertigsten verjaardag vierde. -Naar aanleiding van 's keizers reis, wordt van officieuze zijde weer de aandacht gevestigd op het i <lat ,(le Duitsche keizer als zoodanig geen bij dragen uit sKijks schatkist trekt. Van het Rijk ontvangt de keizer slechts 88500 Mark voor zijne adjudanten. Bovendien heeft hy nog oen „Disposi- tionlonds zu Gnadenbewilligungen» van 3,000,000 Mark te zijner beschikking, maar tevens wordt uit- drukkelyk aangewezen, waarvoor dit geld moet worden Keizer Frans Jozef daarentegen trekt uit de Oos- tenryluche schatkist 4,650,000 florynen en een gelijke som uit de Hongaarsche, zoodat zyn geheele toelage 15,531,000 mark bedraagt. Bovendien bezit de keizer uitgestrekte bezittingen. Alleen de jaarlyksche opbrengst van 's keizers goederen in Boherae wordt op 4,000,000, mark geschat. Daarby komen nog de steenkolenmijnen in Buschtegrade en andere inkom- Bten, zoodat het geheele inkomsn van keizer Frans Jozef op minstens 30,000,000 mark wordt geraamd. Keizer Napoleon III ontving jaarlijks 26,500,000 francs, de civiele lijst van czaar Alexander bedraagt 10,560,000 roebel of 33,000,000 mark en de koning van Italië trekt jaarlijks 15,350,000 francs uit de schatkist. Al deze Europeesche vorsten ontvangen derhalve meer dan keizer Wilbem, want als koning van Pruisen ontvangt hij jaarlyks niet meer dan 12,000,000 Mark. Wel is waar geniet de koning nog uit andere bronnen een jaarlyksch inkomen van 2,000,000 mark, maar daarvoor moét hy ook alle leden van zyn huis onderhouden en de koninklijke schouwburgen te Berlijn en in de andere groote Pruisische steden ondersteunen. De reizen, welke keizer Wilhelm in den laatsten tijd heeft ondernomen, geschiedden uitsluitend in het belang van het Rijk en kostten nstuurlijk eon schat van geld. Men verwacht daarom, dat de Rijksdag den keizer ook een jaarlyksche som nit 's Rijksmiddelen zal toeleggen. Het is echter nog niet zeker, of de regeering dit voorstel zal doen, dan wel of zij dit aan het initiatief van den Rijks dag zal overlateD. Men Weet, dat het Rijksgerechtshof te Leipzig geweigerd heeft Geffcken voorloopig in vrijheid te stellen. Thans verneemt men dat de beschuldiging luidtlandverraad, waaruit voortvloeit, dat het gepubliceerde dagboek in hoofdzaak echt is. De «Schles. Zeit." meent uit goede bron te kunnen verzekeren, dat Gelfcken kort na '70 het dagboek van den Kroonprins ontving om het uit een litera risch oogpunt na te zien. Gelfcken verklaarde zich bereid, maar beweerde dat hij er tjjd voor moest hebben, daar hij naar een badplaats moest. Die tijd zou door Geffcken gebruikt zijn om het dagboek over te schryven of er uittreksels uit te maken. In Pruisen is de stryVf* voor do verkiezingen, die op 30 Oct. zullen plaats hebben, in vollen gang. Zelfs do geestelijkheid neemt aan de beweging deel. Eerst vaardigde de aartsbisschop van Keulen een manifest uit en spoedig volgde de bisschop van Munster dit voorbeeld. Beide prelaten sporen hnn diocesianen aan vooral trouw ter stembus te komon en alleen om geldige redenen thnis te blijven. Men verwacht, dat de bisschop van Trier nu ook spoedig zal volgen. Al is 't getal candidaten voor de Presidentskeuze iu Amerika geringer, de stryd zal daarom niet minder heftig zijn en men begint al reeds met de twijfelachtige Staten te bewerken. De republikeinen van New-York rekenen om de overwinning, omdat de democraten zoo verdeeld zijn. In Philadelphia wordt nogthans hard gewerkt voor de republikein- sche zaakeeuige fabriekanten zonden 100.000 dollars om het New-Yorksche comité te steunen. In Indiana, waar men 15000 weifelaars heeft, wordt mode hard gekuipt. Connecticut neigt naar de republikeinen, New-Jersey naar de democraten over en de laatsto spannen zich ook in Michigan zeer in. RECLAME Een geneesheer over de zorg voor den mond. Met het oog daarop, dat heden ten dage de beste middelen tot conserveering van den mond vervalscht worden, vinden wij in het belang onzer lezers noodig, een kort opstel uit het onlangs verschenen werk: »de Mond" san te halen en hopen, dat dit citaat goed gevolg mag hebben. Dr. Ernst Papay, de schrijver van dit practische boekje, zegt onder anderen het volgende: »Op geen gebied wordt zooveel verkeerdheid bedreven als op dat <ler verspreiding van middelen tot bewaring van mond en tanden. Tinkturen van twijfelachtige waarden worden met groote woorden hoog gepre zen, bv.In een minuut verblindend witte tanden; 500 jlorynon aan hem, die na het gebruik van mijn mondwater nog tandpijn krijgt, enz en het lieve goede publiek neemt dit natuurlijk voor goede munt op, zonder te bedenken, dat dezo «verblindend witte tanden" bij aanhoudend gebruik dezer mangels vóór den tijd te gronde gaan. Al dozo mondwaters on pasta zijn meestal zwakke of schadelyke nabootsin- gm van het beproefde Aiiatherin-mondwater en Pasta van Dr. POPP, of uit verschillende zuren samengestelde preparaten, die vroeger of later zelfs staal aantasten. Het beste mondwater is tegen woordig het Anatherin-moudwater va# Dr. POPP en het verwondert mij ongemeen, dat het publiek, dat sedert 40 jaren de beproefde preparaten van den hoftandmoester Dr. J. G. POPP to Weehen, die te Gouda hij de firma J. C. Zelden- rijk tn Co. to bekomen zyn. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbeken den, door tuMchenkomst van het Postkantoor voor de rechthebbenden terug te bekomen. G. J. Nyveldt Gx., Apeldoorn; Th. Kratjes, BvetdingenMej. M. Wouters, 's Grarenhage j A. Hoek, KralingenNachtegaal, Oudshoorn Van STOLWIJK A. Stolwijk, Haarlemmermeer BRIEFKAARTEN D. Pols, 's Gravenhage Bontebal, Waddingsveen; BRIEVEN Verzonden geweest naar AMERIKA; Van GOUDERAK: J. Ooms Wz., Ros eland Naar DUITSCHLAND M. Stienes, Ruhrort De Directeur van het Postkantoor, SIMONS. GEBOREN: 20 Oct. Maria Jacoba, ouders A. van der Weyden en A. Sparnaay. Maria Clazina Johanna, ondera H. van Willigen en C. van der Starre. 7- Cornelia, ondera G. Uithol en J. Jansen. Hendrik, ondera H. Bontere en G. O. Jooatea. 21. Lena, ondera J. van Leeuwen en E. van Rijsdam. 22. Johanna Mathilde, ondera Jë F. Martin en M. M. Verschuur. Maria, ouders P. Hl W. Glasbeek en J. M. de Jong. Pieter Arie, oudera A. Boot en F. Rijnhart. OVERLEDEN20 Oct. T. Dijkman, 58 j. GEBOREN: Annipje co Aaltje, ondera F. Vink en J. van der Mazen. Aletta, oudera L. Steinvoort en P. de Bruyn. Frans, oudera A. van den Heuvel eu C. van der Graaf. OVERLEDEN: M. de Bruin, wed. vau O. Hofman», 76 j, M. van Rooyen, 61 j. ONDERTROUWD: D. Wolven en G. Burggraaf. GEBOREN: Anthonia, ouders B. Verweij eu W. de Jong. OVERLEDEN: T. J. Kallenkoot, wed. H. A. Keitsma. 81 j. GEBOREN Maarten, ondera C. Sehooten en J. M. van Hemert. Cornelia, ondera J. de Hoog en M. van Ziill. OVERLEDEN: A. den Hertog, 17 j. C. Kraan, 87j. GEBORENArie, ondera G. Steehouwer en F. P. Wil- achat. Jannigje Wilbelmina, oudera K. Bulk en A. Kloot Voorspoedig bevallen van een Jongen G. D. BOUTERSJoosten. Gouda, 20 October 1888. Voorspoedig bevallen van een Dochter M. M. MARTIN— Gouda, 22 October 1888. Veeschutje. Bevallen van eene Dochter BERTHA van BERKEL- Utrecht, 20 October '88. Klaverwijden. V Zeer voorspoedig werd ons heden middag eene Dochter geboren. J. van dee WAL. S. J. C. VAN DBB WAL— Zwammerdam, den Hertog. 22 October 1888. Den 21» October overleed te Leiden onze geliefde Broeder en Behnwdbroeder de WelEdele Heer E. I. P. PRIVÉ, Gepens. O.-I. Ambtenaar, in den onderdom van circa 56 jaar. E. H. G. KROM-Privé. J. H. KROM. Gouda, 23 October '88. Een JONGMENSCH, in het bezit van eene goede betrekking, doch niet in de gelegenheid veel met Dames om te gaan, wenscht in kennis te komen met eene jonge DAME; van goed uiterlijk, om bjj wederzijdsch goedvinden een Huwelijk aan te gaan. Brieven liefst met portret (dat op verlangen wordt teruggezonden) onder No. 1748, aan het Bureau dezer Courant.

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 2