VEH, M teer lage aar IAN, f. IR, evolen. brouwen. BINNENLAND. N° 3774. Nieuws- en 5N, Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 26 October. •ond. «EN men. chriï- I lijdt, g, die an een Ver- t 34, edrag, boek- JIT, n B. 57. ruis.” iS De inzending van advertentiên kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave - r - - - worden, zoodat de directeur, Be heer Bongardt, reeds de vrees had te kennen gegeven dat, indien hierin geen verbetering kwam, hij het volgend seizoen het directeurschap niet opnieuw ion kunnen aanvaarden. i te Rotterdam besloot ie ONT- ■—111 loud». faillissementen aan t «enige kantteeke- r Zelf- tspat- 50,000- 14— Gouda. NTASIE ik. deden zij aan adres mede nds en w goudsche courant. 'De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post f 1.50. GOUDA, 25 October 1888. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Vrijdag den 26 October 1888, des namiddags ten 12 ure. Aan de ordo Do voordracht betreffende wijziging van het school geld op de Stads-Muziekschool (Voortzetting.) De benoeming van eene Onderwijzeres aan de 2e Kostelooze School. De Gemoenle-begrooting voor het dienstjaar 1889. Voor de Rotterd. Arr. Rechtbank stond Dinsdag terecht de tSjarige L. H., to Reeuwjjk wonende, bekl. den veldwachter Rietveld welke zijn zegen vastgreep om hem wegens overtreding te bekeu ren, de bedreiging te hebben toegevoegd«laat die zegen los of ik «la je de hersens in," daar toe een roeispaan opheffende. De beklaagde ont kende het feit, daarin gesteund door 2 getuigen welke pertinent den veldwachter weêrspraken. Eisch 6 maanden gev. Uitspraak Dinsdag a.s. Do kapitein der Haagsche schutterij en de student die onlangs in de duinen geduelleerd hebben, zullen zich deswege in de eerste week der volgende maand in openbare zitting van de rechtbank te ’s Graven- hage hebben te verantwoorden. De van regeeringswege ontworpen voorstellen be treffend* de pensioenen van burgerlijke ambtenaren en die van hunne weduwen en weezen zijn van den Raad van State terug ontvangen en gereed om aan de Staten-Generaal te worden aangeboden. De Maatschappij Htlewnm in Noord-Brabant, bekend door haar verveningen en ontginningen, lieeft de. belangstelling en tevredenheid opgewekt van Z. M. den Koning. Na een onderzoek, ingesteld op last van Z. M. door den intendant van bet domein Soestdyk, heeft Z. M. het beschermheerschap der maatschappij aanvaard en besloten do bewoners van Heleuaveen in hun bedrijf te steunen. Z. M. heeft bijdragen ter beschikking van de Maatschappij ge-, steld. lo. tot afdoening van alle schuld, die de Nederlandsche vaste arbeiders der Maatschappij aan deze mochten hebben (de Maatschappij stelt nl. hare vaste arbeiders door vobnchotten in de gele genheid een eigen landbouwbedrijf te beginnen) en 2o. tot vorming van fondsen, a. ter ontwikkeling on verbetering van den veestapel der bewoners van Helenaveen en b. ter bevordering van de groenten-, ooft- en boschcultutrr. Bovendien zijn door Z. M. tot vorming van proef tuinen, ten geschenke gegeven eenige honderdtallen vruchtboomen en eene groote hoeveelheid groenten zaden. Zondag werden deze beschikkingen der bevolking medegedeeld. De Kamer van Koophani gisteren lo. het wetsontwerp o] den Minister terug te zende ningen en de verklaring dat zij de indiening hoogst wenschelijk acht 2o. adhaesie te schenken aan het adres der Kamer vanHaarlem betreffende den overgang der telefonie aan den Staat Se. den heer Van TVickevoort Crommelin te Z6- rich mee te dealen, dat er geen termen bestaan om aan zijn verzoek tot ondersteuning van zijn aldaar opgerichl Handelamuseum te voldoen; 4o. b(j de Regeering aan te dringen op de ver vaardiging van postzegels van 71/, cent, voor de verzending van monsters. De Regeering heeft nu beslist, dat «postbladen», die Voor het gebruik ongeschikt zijn geworden, evenals dito briefkaarten en post-enveloppen, tegen betaling van Mnt roor nieuwe kunnen worden ingeruild. Men ziet dus nu duidelijk, dat het Rijk voor dat stukje papier, hetwelk iedere papierhandelaar kan leveren voor 25 centen de 100 of minder, cent berekent. De bedoeling, om daar een winstje op te maken, zal natuurlijk afstuiten op het gezond verstand, dat die „postbladen" eenvoudig, als te duur, ongebruikt zal laten. Met de postcouverten had men daar anders al leergeld van betaald. Ook die kostten eerst 5’/, cent, en niemand kocht toen die enveloppen van 50 cent de 100. Later, toen men met den voorraad bleef zitten, werd de prijs op de helft gebracht maar de eerste indruk zat toen eenmaal zóó diep, dat ook nu bijna niemand die post-enveloppen gebruikt, en de meeste mensohen niet een» weten dat ze be staan. (Haagaclu Ct.) 11- Zaterdag heeft te Parijs een Rosalie Dabat terechtgestaan, die er haar werk van maakte de commissarissen van politie op te lichten. Onder allerlei weidsch klinkende namen placht zy zich tot deze hoeren te-vervoegen, hun verhalende dat zy bestolen was geworden of haar beurs verloren had enz., en hun eenig geld te leen vragende om hare woonplaats weder te bereiken. Meestal vol haar verzoek en gaven zij haar hun om het geleende terug te zenden, irden zü uooit weer iets van haar. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nonuners VIJF CENTEN. Ook deze vergadering was slecht bezocht, zoodat het resultaat gering was. De wensch werd uitge sproken, dat men trachten zou zooveel mogelijk reductiekaarten te plaatsen» terwyl men er bij de directie op aandrong het ptifrliek zooveel mogelijk faciliteiten te verschaffen. De Italiaansche bladen zijn vol opmerkingen en anecdoten betreffende den Duitschen keizer en zijn bezoek te Rome. De Capitan Fracassa zegt van hem //Willem II ziet er in een rijtuig, vooral wanneer hij zijn roode huzaren-uniform aan heeft, zeer onbeduidend, om niet te zeggen ongunstig, uit. Zijn beenen zijn te lang voor zijn lichaam, zoodat hij, wanneer hij zit, kleiner schijnt dan hij is. Maar als hij staat vooral in de witte kurassiers- uniform ziet hij er flink uit. Bij het spreken wordt zijn gelaat levendiger en aangenamer. Duide lijk ziet men hem echter aan, dat hij lichamelijk lijdt. z/Bij zijn bezoek te Rome leed de keizer aan hevige hoofdpijnen, misschien een gevolg van de vermoeiende tochten, die h\j deed. Op den dag der parade had hij zulk een hoofdpijn, dat bij niet wist of hij gaan zou. Hij put zich uit door zijn onophoudelijke beweeglijkheid. Hij eet zeer weinig en drinkt haast geen wijn. Maar hij drinkt ver bazende hoeveelheden thee en is verslaafd aan ’t rooken van een bijzondere soort Hamburger sigaret ten, die een aanmerkelijke hoeveelheid opium bevat ten en op den langen duur zeer schadelijk zullen zijn. Hij rookt ze zelfs aan tafel tussohen de ver schillende gerechten door.” Bij het vertrekken uit ons land van *t Philhar- monisch orkest uit Berlijn werd, bij ’t passeeren der grenzen, een zijner verdienstelijke leden door de Duitsche politie //eingesperrt” en overgoleverd aan de militaire overheidals Duitsch onderdaan was de man in gebreke gebleven om de herhalings oefeningen te komen medemaken. Hij werd ingedeeld bij de stafmuziek van ’t garnizoen te Düsseldorf en bracht dezer dagen reeds weer een bezoek aan ’t pas verlaten Nederlandthans evenwel niet als mede werker in een symphonieorkest, doch als //speelman* op de dorpskermis te Pannerden. (Amh. Ct.) Volgens mededeeling van dr. L. Backer aan het internationaal instituut voor statistiek is sinds eenè eeuw de jaarlijksche sterfte in Frankrijk gedaald van 34 tot 22,2 por 1000 inwoners. In Zweden was de sterfte van 17701790 ongeveer 28,5 en in het tijdperk van 18801885 slechts 17,5 op de 1000. In Milaan was zij in 1774 ongeveer 41,3 en in de laatste jaren reeds verminderd tot 27,9, welke cüfers nog voel lager worden, wanneer de zorg naar de openbare gezondheid beter wordt en de besmet telijke ziekten krachtiger worden bestreden. In Berlijn was van 17201724 de jaarlyksche sterfte gemiddeld 41, thans slechts 26,6. In Rome daalde het cijfer van 39 in het tijdperk 1794—1880 tot op 26,7 in de laatste jaren. Vit deze en andere voorbeelden blijkt, zegt dr. B., hoezeer in de laatste eeuw de sterfte in Europa is afgenomen en dat do gemiddelde leeftijd der overledenen met 712 jaren is gestegen. De vermindering der sterfte vindt men hoofd- zakelyk bij den kinderlijken leeftijd, ofschoon ook in ’t algemeen hoogere leeftijden worden bereikt. van der sterfte hebben geleid, stemt dr. B. niet in met Éouchardat, die de hoofdreden zoekt in de gevolgen der Fransche omwenteling, waardoor de levensomstandigheden der groote massa verbeterd werden. Toegegevon wordt echter dat deze gebeur- te vinden, om de goede reden, dat zij sedert December wegens diefstal gevangen zat onder een geheel anderen naam. Zij bleek sedert jaren een zwervend leven geleid te hebben en de bijzit ge weest ie zyn van allerlei personen. Zij is tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Te Rotterdam werd dezer dagen een vergadering gehouden van belangstellenden in de Hoogduitsche Opera, met hot doel middelen te beramen om bij het publiek de belangstelling voor de opera aan te wakkeren. Aanleiding tot deze samenkomst gaf het feit, dat de voorstellingen tegenwoordig zeer slecht bezocht 1

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1