H* 'S MS BELASTINGEN. Gemeubileerde Kamers, A. van Lieshout, Haard en Kachelkolen, Bnitenlandsch Overzicht. ADVERTENTIÉN. PEPERSTRAAT wijk K. No. 1 rnifllt Tl -En Zie' terwii1 men zich aldus in Duitsch-liberale kringen vleide met wat men daar AFKONDIGING. MARKTBERICHTEN. Gouda, 25 Ooi. 1888. B u x ff a r 1 ij k e Stand. Rundvleesch Varkensvleesch. aanbevelend Boge 117|U8. P. KRIJGSMAN. veis buraenlandsohe tolliniën en vermeerdering van den handel. Ook de groote vooruitgang op heel kundig gebied, door anderen als gewichtige oorzaak der mindere sterfte geroemd, ontkent hij, dat in zoo groote mate zich zou doen gevoelen, maar daarentegen acht hij zonder eenigen twijfel dat die gunstige uitkomsten moeten toegeschreven worden aan de ontwikkeling der gezondheidsleer. Wanneer thans in het hotel Dieu te Parijs slechts 6 pCt. der kraamvrouwen sterft, terwijl voor 25 jaren die sterfte nog 25 pCt. bedroeg, zoo is dat toe te schrijven aan de betere voorzorgen, welke thans worden toegepast. Vooral is de invloed der inenting hoog te stellen, zooals o. a. uit de uit Zweden afkomstige stukken blijkt. Van 1749—1801 kwamen daar 801,165 sterfgevallen aan pokken voor d. i. jaarlijks 2.8 op de 1000 inwoners, terwijl sinds de inenting daar te lande verplichtend gesteld werd, de sterfte aan pok ken slechts 0.16 jaarlijks bedraagt. Veel is ook te danken aan het droogleggen van gronden en gezond maken van landstreken. Dr. B. beroept zich daarbij op de Nederlandsche statistiek, ten bewijze hoe verderfeljjken invloed moerassige bodems hebben op het leven van het kind. Volgens hem, heeft de drooglegging van Nederlandsche ongezonde kuststreken reeds teweeggebracht, dat de sterfte van 28 ii 30 tot 22 op de 1000 is gedaald. Van gewicht is ook het verdwijnen van hongers nood, zooals bijv. in de 18de eeuw in Frankrijk nog 13 maal voorkwam. Opmerkelijk is dan ook de invloed van do meer of mindere zorg in verschillende staten aan de openbare gezondheid gewijd. In Spanje, waar slechts bjj uitzondering in enkele groote steden gezondheidsmaatregelen zijn toegepast, bleef de sterfte boven 30, terwijl daarentegen in Engeland waar men sinds ongeveer eene halve eeuw krachtig in dien zin werkzaam is, de sterfte tot 19,5 is gedaald. Italië, waar de zorg voor de openbare gezond heid in het algemeen tot voor weinige jaren zeer veel te wenschen liet en eerst na 1865 de hand aan het werk werd geslagen, toont reeds sedert dien tijd een vermindering der sterfte van 30,2 op 27,3. Voor enkele plaatsen aan onze kusten moge dat waar zijn, in het geheel ia de berekening wel wat rooskleurig. De sterfte bedroeg in Nederland in de laatste jaren ongeveer 23 a 24 op de 1000. Tusschen het Friesche Half en het Kuriche Half, op gelijken afstand van Dantzig en Memel, ligt Sam- land, Oost-Pruisens Californië, zooals de Duitschers het gaarne noemen. Voor da sigarenpjjpfabrikanten in dit werkelijk het goudland, want daar in den grond of onder de schuimende golven der Oostzee, die de kust bespoe len, liggen de banken verhard pijnboomsap, die stroogeel, sherrykleurig of lichtbruin getint barnsteen bevatten. Duizenden jaren zijn er over heengegaan, sinds daar de hars uit de reuzenpijnboomeü van 't Noor- sche woud, langzaam uit de poriën geperst, zich be neden op den grond verzamelde in klompen en ban ken, zoogenaamde «blauwe aarde", die thans soms 20; 80 voet onder duinzand begraven liggen. Zoowel op den zeebodem als in den vasten grond liggen ze, van waar het kostbare mineraal door den mensch opgevischt of uitgegraven wordt. Eindelijk is het uitgraven hier reeds sedert eeni gen tijd opgehouden. Doordat voortdurend geschillen tusschen de eigenaars van den grond en de delvers rozen, die herhaaldelijk tot handtastelijkheden aan leiding gaven, heeft do regeering zich genood zaakt gezien, deze wijze van barnsteenwinning te verbieden. Het recht om te «visschen" behoort aan de kust plaatsen en gedeeltelik aan den Staat. De laatste verhuurt den grond aan enkele handelshuizen uit Königsberg en Memel, waarvan den (do heeren Stantien en Becker) in 1862 een overeenkomst slo ten, waarbij bepaald werd, dat zij den waterweg van 'het Friesche Half. dat voortdurend uitdregging, be hoeft, zoudon diep houden en bovendien een dage- lijksch pachtgeld van 25 thaler zouden betalen. Dat het contract niet onvoordeelig voor hen was, blijkt uit het feit, dat zij, toen de zes jaren waar voor het was afgesloten om waren, twee-honderd thaler per dag aanboden inplaats van vijf-en-twintig. De barnsteenopbrengst te Sohwarzort wordt geschat op 75,000 (rond in 't werkjaar van omstreeks dertig weken. Do barnsteen-visscherij is geen kinderwerk en de vieschers van Samland zijn een buitengewoon sterk en stevig volk, wat niet onnoodig is daar zij soms tot aan de schouders in het water zijn, terwjjl ijs koud zeewater hen bespat en besproeit, of zij nu en dan uren lang zwaar duikerswerk op den bodem der zee moeten verrichten. Het zjjn geen Duitschers maar Samaiten die dus wind en trotaeeren. Het is een krachtig volk dat zich in menig gevecht met Kozak en Bus gunstig heeft onderscheiden. Stormweder is de tjjd waarin zij het meest «van gen", want dan doen de golven wat de mensch niet kon. Dan stormt en beukt de woedende zee op de barnsteen banken in de diepte, woelt de brokken los en sleept ze naar boven, on naar 't strand. Steeds staan mannen op den uitkijk of «slecht" weder, dat voor de visschers juist gunstig is, in aan tocht is, en als de noord-ooster bulderend het duin zand doet opstuiven en 't straud met wrakhout be- spoelt, waarschuwen zij het volk, dat de oogst rijpt. Weldra zijn allen op het strand bijeenverzameld. Met lange haakvorken en handnetton gewapend, waden ze tot aan de sohouders in de zee om den barnsteen op te vissohen, die in zeeplanten verward komt aandrijven. Ze brengen de stukken naar vrou wen, die op den oever staan, die den hardsteon snel van al wat er niet bijhoort losmaken en in manden bergen. Daarna wordt hij aan de handelaars verkocht, die niet zelden de visschers bij deze gelegenheden ver gezellen, in de hoop eon fraai stuk op te doen, vóór mededingers het knnnen machtig worden. Het zijn intusschen alleen de kleinere stukken barnsteen die dus door do zee op den oever wordon geworpen. De grooter en schooner brokken blijven op den zeebodem rollen en 't spel der golven dekt en ontdekt ze beurtelings met zand. Ze kunnen eerst als do storm bedaard is, worden opgehaald. Als de zee elfen genoeg is, dat men den bodem kan zien, roeien de visschers naar ondiepe plaatsen waar niet meer dan 5 tot 15 voet water staat en halen de barnsteenblokken, die zij zien met lange vorken en netten naar boven. Op een fraaion morgen, nadat in de Oostzee een flinke orkaan heeft gewoed, kan men een groote menigte kleine bootjes voor Samland's kust zien drijven, terwijl zij, die er in zitten, naar alle kanten in 't water turen. Maar de eigenlijke oogst wordt verzameld va t de barnsteenriifen in dieper water. Voor de rifvisscherij van barnsteen, vóór do kust bij Briislerort, zijn daarvoor speciaal geoefende duikers aan het werk. De barnsteenbank, die een weinig ten noordoosten van Samland ligt, is verreweg de belangrijkste. Ze is meer dan zes-honderd voet lang en vier-honderd voet breeden bestaat uit een dikke massa barn steen, die door de zeestroomingen welke elkaar daar ontmoeten, is aangevoerd en onder zand en zeewier bedolven of ook wel op sommige plaatsen door ge weldige steenblokken bedekt. Dezo bank is in den loop van vele eeuwen gevormd en wordt nu jaarlijks tien maanden lang bewerkt door de kleine vloot van zwarte bootjes die eon drie-kwartmjjl van den vuur toren van Brüsterort liggen. Op een afstand schijnt het dat de mannen, die in deze bootjes zitten, niet bijzonder veel te doen hebben maar wanneer men ze nadert, blijkt bet, dat ze hard aan 't werk zijn. Elk bootje heeft zes man boven en een paar duikers onder water. Die boven zijn voottdurend aan de luchtpompen bezig voor de duikers. Nu en dan komt een vreemd gedrocht boven wa ter, zeemonsters met stalen hoofden zonder snuit, die zij plechtig heen en weer schudden. Als de dui ker in de boot is gehaald, neemt de opzichter de barnsteenblokken uit een soort van tasch aan den gordel van den man, en na eenige minuten rust ver dwijnt de duiker weder in de diepte. Met ijzeren poken port hjj zoolang in de massa steenen, zand en planten, tot hij een stuk barnsteen ontdekt. Somtijds zijn de brokken die hij heeft weg te ruimen zoo groot, dat twee of drie duikers noo- dig zijn om ze op te tillen. De visschers blijven 6 uur per dag onder water, en ofschoon de zee in den herfst ijskoud is. is het werk dat zjj te doen hebben zoo zwaar, dat zij iu 't zweet badend weder aan de oppervlakte komen. Na bijeenverzameling van den opgevischten barn steen, wordt hij gesorteerd naar kleur en grootte. Bleeke, stroogele stukken gaan naar do pijpmakers te Konstantinopel, Noord-Afrika en de De van t voor mondstukken van pijpen. De liohtbeenkleurige en on geaderde stukken worden naar Midden-Italië ver zonden, om daar de klassieke bustes der boerinnetjes te versieren, terwijl zuiver geel of sherry-kleurige soorten hun weg vinden naar de Zuidzee-eilanden en Midden-Afrika, waar zij bestemd zijn, als hals snoeren en kettingen de ebbenhoutelf halzen der schoonheden van Otaheite of Timboktoe te versieren. Water-barnsteen is bijna geheel doorschijnend en gelijkt op glas aard-amber, d. w. z. dat door delven verkregen,' is, is meer wit dan geel en ondoorzichtig. Alleen de fraaiere, soorten worden van het rif te Brüsterort verkregen en deze worden gemiddeld met 5 thaler (negen gulden) per pond betaald, Groote blokken zjjn duurder dan kleinere, terwijl sommige zeldzame soorten van buitengewone grootte wel eens twee- tot driehonderd gulden opbrengen. De meeste gewone bnrnsteensoorten gaan naar Li- vorno en Venetië in ruil voor koralen uit de Adria- tische zee. President Carnot, het hoofd der Fransche Bepu- bliek, heeft onlangs een eigenaardig geschenk ont vangen. Een wever, tevens hondonliefhebber, die een aantal fraaie honden bezit, heeft vijf jaren lang de haren, wolke bjj het kammen dier honden uitvielen, verzameld, van die haren 5 kilogram ongeveer oen stof laten weven en daarvan een vest laten maken voor President Carnot, die een groot honden vriend is, en het geschenk met dankzegging aannam. De eenige behalve Carnot, die een vest van hon denhaar dat voor zeer kostbaar wordt gehouden bezit, is Grootvorst Nicolaas van Busland. Men herinnerde bij deze gelegenheid aan een rok van Lodewijk XIV, welke bestond uit spinrag, vast gehecht op groen satijn. Omtrent don bouw van eene buisleiding voor naphta in Busland van Baku naar Batum en Poti, wordt liet volgende gemeld Tot nog toe werden de naphtaproducten uit de bronnen bij Baku deels over de Kaspische zee naar de Wolga-monding en van daar per spoor of per scheepsgelegenheid verder gezonden, deels over den BakuPotiBatumspoorweg tot de Zwarte zee om van daar hunnen weg naar de verschillende landen van Europa te vinden. Nu wordt ook naphta go- zonden naar Indië, Ceylon, China en Japan. Bjj transport per spoorweg zijn' de vrachten zeer hoog in verband met den duren aanleg van de ljjn. Dientengevolge bestond reeds sedert jaren plan, tene buisleiding van Baku naar Batum te maken, doch de hooge kosten van aanleg deden hiertoe den lust verflnuwen. Thans zal het plan toch verwezenlijkt worden. De uitvoer begint dan ook zóó beluigrjjk te worden, dat afdoende maatregelen moeten genomen worden om het transport te verbeteren. In de eerste negen maanden van het afgeloooen jaar werden van Batum voor Busland, Turkije, Italië, Engeland enz. ongeveer 210 millioen liter naphta verzondec. On langs heeft zich de «Caspian and Black Sea Naphta Conduct Company" met een kapitaal van 14 millioen roebels gevormd, welko met den bouw van eene leiding zoodra doenlijk beginnen zal en met het werk binnen 3'/, jaar gereed hoopt te zijn. De buis zal groot genoeg zijn om dagelijks 24,000 pud naphta van Baku naar Poti en Batum te brengen. Verder zal de leiding zich even voor zjj de Zwarte Zee zal hebben bereikt, in twee deelen splitsen, om naar de beide genoemde havens te loopen. De hoogste on kosten voor de bezorging van naphta zutlen dan komen te staan op 10 kopek por pud. De onderne ming moet echter een recht van kopek per pud aan de regeering betalen. Na 60 jaar gaan de eigen dommen der onderneming aan de Bussische regee ring over. Een modewerker aan een Ëngelsch tijdschrift verhaalt, dat hij in de wijk van de Femme en Culotte een onderhoud had met eeu oude vrouw, voddenraapster van beroep, die hem het een en ander mededeelde van de pogingen, door protes- tantsche en Boomsch-katholieke geesetlijken aange wend, om de bewoners dier achterbuurt tot een kerkgenootschap te brengen. «lederen Maandag," zeide de vrouw, ontvangen wjj bezoek van een heer in een lange zwarte jat. Hij geeft boeken en tractaatjes aan de kinderen en wil, dat we ze in de protestantsche kerk zullen laten doopen. Des Zaterdags is het do beurt van mijn heer den pastoor en de zusters van barmhartigheid, die prenten en suikergoed onder de kinderen verdee- len. De zusters zeggen, dat we onze kinderen in de katholieke kerk moeten laten doopen.» «En wie heeft het meeste sucoes onder jelui de dominee of de pastoor «Dat hangt van de ouders af, mjjnheer." „Zijn je eigen kinderen in de katholieke of in de protestantsche kerk gedoopt?" Dezo vraag op den man af deed de voddenraap ster een oogenblik aarzelen, maar ten slotte ant woordde ze leukweg „Om u de waarheid te zeggen, mijn kinderen zijn twaalf maal in de protestantsche kerk gedoopt en veertien maal in de katholieke." En toen haar ondervrager een ietwat verbaasd gezicht zette, voegde zij er verontschuldigend aan toe „Het was zoo'n strenge winter, mijnheer, elk doopen bracht me twintig sous en een nieuw pak kleeren op." Op Woensdag 24 Oct werd te Schoonhoven aan besteed het bouwen van een dubbel kavspakhuis, met koetshuis. Insohrijvers waren de hh. Kuilen burg te Schoonhoven, 4147 A. iKlip te id., 3798; Oprei te id., 8670; J. G. Bettink Jr. te Berg-Ambacht, 3490 P. Blanken Dz. te id., J 8487; P. de Jong te Vlist, 3400; A. van Dam te Schoonhoven, 3400; Verwoord te Langerak, 3890; A. Teeuwen te Krimpen a/d Lek, 3360; Joh. van den Berg te Ammerstol, 3249; Schip pers te Nieuwpoort, 8225; Joh. Bridó te Goudri- aan, 3215; A. van der Wal te Groot-Ammers, 3199; A. van der Vliet te Nieuwpoort, 3195. Ofschoon de politieke toestand in Europa op het oogenblik weinig te wenschen laat, blijft toch de verhouding tusschen do verbonden Midden-Euro- peesche Staten en hun oostelijke en westelijke naburen steeds van dien aard, dat het niet moeilijk is. zoo men dit noodig acht, een donkere stip aan den gezichteinder op te sporen. Nu weer moeten de bewegingen der Bussische troepen bjj de Oostenrijksche grenzen dezen dienst aan de Oosten rijksche regeering bewjjzen. Het Weener Fremdenblatt, het orgaan van den minister van buitenlandsche zaken, graaf Kalnoky, verzekert, op vertrouwbare gronden, dat wederom Bussische troepen uit het midden van Busland naar do westelijke provinciën worden verplaatst. Natuurijjk geschiedt dit niet zonder reden. Blijkbaar is deze herinnering bestemd voor de Oostenrijksche on Hongaarecho volksvertegenwoordigers, die weldra zullen bijeenkomen, ton einde weer nieuwe offers toe te staan voor de landsverdediging, of moet ze dienen tot rechtvaardiging van andere militaire maatregelen, welke de Oostenrijksche regeering denkt te nemen. In alle gevallen hecht men, gelijk onze corres pondent reeds seinde, in toongevende politieke krin gen te Berijjn geen waarde aan graaf Kalnoky's me- dedeeling. Hetzelfde is ook te Weenen en te Pest het geval. Eenige bladen beschouwen het bericht als een waarschuwing aan Busland. dat de Oosten- rijkscho Begeering steeds de bewegingen der Bussische troepen nauwkeurig bljjft volgen, doch de meesten en deze zullen wel het dichtst bij de waarheid zjjn beschouwen het als een inleiding tot de begrootiug, welke heden door den minister van financiën, den heer Dunajowski, in den Oostenrijk- schen Bijksraad is ingediend. De Fransche afgevaardigden zijn weer in het Palais Bourbon bijeengekomen. De vergadering werd geopond met de mededeeling van den voor zitter Móline, dat generaal Boulanger zitting had genomen voor het departement derSomme en er geen bezwaren tegen zjjn toelating bestonden. Daarna begonnen de algemeene beraadslagingen over de begrooting. De heer Daynaud van de rechterejjde leidde deze in met een protest tegen de nieuwe uitgaven, welke voor het leger werden geeischt, doch de heer Bouvier, de voorzitter der begrootingscommiasie, riep hora, onder luide toe juichingen der republikeinen, toe, dat deze uit gaven de «heilige belangen des vaderlands en de nationale verdediging golden". Na Daynaud hield de republikein Ainagat een rede tegen de inkomstenbelasting van den minister Peytral, welke ook bjj de gematigde republikeinen weinig bjjval vindt. Niettemin heeft de minister raad het ontwerp van den heer Peytral goedgekeurd. Dezer dagen zal het ontwei p president Carnot ter onderteekening voorgelegd en daarna zoo spoedig mogeljjk bjj de Kamer ingediend worden. Ook de «Temps» verklaart zich tegen de voorge nomen inkomstenbelasting, voornamelijk omdat de kiezers daardoor zullen worden vorvreemd. „Onge twijfeld," zegt het blad, „het land weet zeer goed dat er op dit oogenblik geen verlichting van de lasten welke het drukken, mogeljjk is; het is er trouwens sedert vele jaren aan gewoon, en al wat het van zjjn regeerders verlangt is, dat bet in afwachting van betere tjjden daarbjj bljjve, maar als mou het nog dieper m den zak wil tasten, zal het boos wor den, en terecht. Wat de uitwerking van zijn toorn betreft, zij is zichtbaar en aanstaande. De monar chalen maken zich gereed om er partjj van te trek ken, de Boulangisten putten er nieuwe hoop uit, wetende dat alle ontevredenen onvermjjdeljjk hun ge- lederen doen aangroeien, Iu Duitsche kringen te Weenen is men nog altnd niet bekomen van den schrik van de wijziging van het Ministerie. Men herinnert zich de geruchten "f ri aanstaande aftreden van den Minister-pre sident Taaffe, welke waren vastgeknoopt aan het feit, flat Keizer Wilhelm bij zjjn bezoek aan Weenen wel klJïï1 f premier Ti,m zeet voorkomend behandeld* en hem een ridderorde gaf, maar van Taaffe weinig of geen notitie nam en hem geen cadeau gaf. De uitval van keizer Frans Jozef tegen den Croatischen bisschop Strossmayer werd ook al opgevat als een teeken, dat het Hof genoeg had van llTTt verzoening der nltjjd naar Busland noemt een betere toekomst, komt onverwacht het be richt, dat het Ministerie wel is gewjjzigd, maar - in den geest waarin Taaffe tot heden had geregeerd. De heer Ziemialkowski, Poolsch Minister zonder por tefeuille, die nog een zwak liberaal tintje had, werd vervangen door Zaleski, gouverneur van Galioië, een bekend partijman, schoon een man van bekwaamheid. Hadden de Polen hiermee reden van dankbaarheid de Czechen waren niet minder in hun schik door dé benoeming van graaf Schönborn, gouverneur van Moravië tot Minister van Justitie. 8chönborn is een voorstander van „Boheomsche Staatsrecht», en daarmee ook van de kroning van den Keizer' tot Koning van Boheme. Tevens werd de Czech Prazak, een door de Duitsch-Oostenrijkers zoer gohaat man,' hij had tot heden de portefeuille van Justitie waargenomen benoemd tot Minister voor Boheme. Het onderscheid tusschen verwachting en werkelijk heid was dus wel wat groot en men mompelt reeds van allerlei clericaal-reactionaire plannon bij het dus gewijzigde Kabinet, waaronder meer bepaald genoemd worden: een nieuwe schoolwet en de kroning van den Keizer tot Koning van Boheme. De tijd zal leeren wat hiervan is. In elk geval is het Kabinet in zijn tegenwoordige samenstelling meer wat men noemt homogeen. Graaf Schönborn is 47 jaar oud en staat bekend als oen man van groote wilskracht. In een aanspraak tot de ambtenaren van zijn Depar tement sprak hij van „den bovenaardschen oorsprong van het recht in God". In dat geval zou hetaard- sche recht er vermoedelijk anders uitzien. De Wee- ners zijn, zooals men weet, nog al vrooljjk van aard en spreken nu van het „sohön-bornirt»-Ministerie. Men mag hun waarlijk deze afleiding wel gunnen. Bij de te Brussel gehouden verkiezing van een lid der kamer van afgevaardigden voor Brussel heeft geen der vier candidaten de meerderheid verkregen. Er moet een herstemming plaats hebben tusschen de heeren Gram, gematigd liberaal, die 5349 stem men verwierf en Powis, katholiek, die 5108 stemmen op zich vereënigde. De heer Feron, radikaal, verkreeg 2384 stemmen, Van Bunnen, independent, 526 stemmen. BÜBGEMEESTEB en WETHOUDEBS van Gouda. Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Konings in deze Provincie van den 22n September 1888 A No. 867, 3e afd. (Prov. blad No. 70) be treffende de verplichting tot het doen van supple toirs aangiften voor de BELASTING op het PEB- SONEEL over het dienstjaar 1888/89. Brengen ter algemeene kennis, dat, volgens de artt. 27 en 42 der wet op de Personeele Belasting, van den 29n Maart 1833 Staatsblad No. 4,) zooals die zijn gewjjzigd en aangevuld bjj de artt. 7 en 14 der wet van den 9n April 1869 Staatsblad No. 59) tot het doen van supplotoire aangifte verplicht zjjn, allen die na den 15n Mei jl. een perceel in gebruik hebben genomen, alsmede zjj die dienstboden of paarden na laatstgenoemden datum hebben aange schaft. Wordende de ingezetenen mitsdien herinnerd aan de op hen rustende verplichtingen tot het doen dier aangifte, ten einde bevrijd to bljjven van de toepas sing der strafbepalingen voorgeschreven bjj art. 35, voor zooverre die zjjn gewjjzigd bij art. 18 der wet van den 9n April 1869, Staatsblad No. 59) en art. 39 van meergenoemde wet van den 29n Maart 1833 Staatsblad No. 4.) Gouda, den 23 October 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BEBGEN IJZENDOORN. De Secretaris BROUWER. De aanvoeren waren heden veel kleiner dan de vorige week. De stemming was mèerendeel flauw. Bruineboonen bjj vorige week 50 a 60 ct. lager. Alleen jarige Tarwe goed gevraagd tot hooger prjjzen. Tarwe jarige Zeeuwsche 9.10 a 9.40. Mindere 8.80 a 9.Jarige Polder 8.40 a 8.50. Nieuwe Zeeuwsche 7.80 a 8Mindere nieuwe 7.30 h 7.50. Nieuwe Polder 6.75 a ƒ7.—. Afwjjkende ƒ6.40 a 6.60. Boode tarwe ƒ6.40 a 6.50. Angel 7.10 a 7.25. Rogge Zeeuwsche 6.50 a 6.Polder 5.a 6.25. Buiten landsche per 70 KG. 4.70 a ƒ4.90. Gerst Winter 5.25 a 5.75. Zomergerst 4.40 a 4.80. Chevaliergerst f 6.75 a 6.26. Haver per Heot. 3.25 a 4.—, per 100 kilo 7.— a 7.50. Hennepzaad Nieuw Inlandsch 7.75 a 8. Buitenlandsch 6.75 a 6.Erwten Kook- erwten 10.75 a 11.50. Niet kokende 8. a 8.50. Buitenlandsche voererwten per 80 Kg. 6.80 it 7.Boonen Bruine boonen 15. it 16.Kanariezaad 9.25 it 9.80. Maïs per 100 kiloAmerikaansche Mixed 6.70 a 6.76. Odessa 7.a 7.10. Cinquantine 7.50 a 7.75. De veemarkt met gewonen aanvoer, de beste soorten tamelijk vlug, inferieure snorten gingen traag van de band, graskalveren 22.a 50. vette varkens 19 a 22 ct., varkens voor Londen 19'/, a 20 ct. per half kilo; magere varkens en biggen matig, biggen 0.85 it 1.10 per week, schapen gewoon f 22.— it 28.— per stuk. Aangevoerd 87 partijen kaas, handel matig, eerste qualiteit 24.it 26.50, tweede qualiteit 21 a 23.—. Zware 26.— a 30.—. Noordhollandsche 23.a 28. Goeboter 1.40 a 1.50. Weiboter f 1.30 a 1.40. 7 NOVEMBER a. s. KAA8MA RKT. G®B(?BEN 22 Oct. Asthenic, ouders P. de Jong en W. M. Wegeneer. Cornelin Cetheriue. ouders I A ran leeuwen en J Zentner. - 23. Neeltje. oudera P. b'. van den Broek en J. Cebout. Theodoras, ouders T. Simmers en E Sltou. Antonia, ouders W. Hoegee en P. Bennie. Jan en Gerrit, ouders J. van der Kleijn en M. Oit. OVERLEDEN 23 Oct. Z. den Ouden, 20 i. S. van deo Berg, 8 d. GEHU WD24 Oct. h. de Groijl ea S. Meeseer. J. H. Bekkers en J. P. van der Kint. W. Kors en W. Nobel. Heden overleed tot diepe droef heid van ons allen, na eene korte doch herige ziekte, zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd- moeder, Grootmoeder en Overgrootmoeder, Me juffrouw GERRITJE va» LEEUWEN, We duwe van den Heer Dirk Hoogendoorn, in den ouderdom van 77 jaren. Dit aller naam, D. HOOGENDOORN A. HOOGENDOORN— TEN BbuMMELER. J. de VRIES. M. DE VRIES— Hoogendoorn. Bloemendaal bjj Gouda 24 Oct. 1888. De ondergeteekende betuigt haren harte- ljken dank aan de DIRECTIE der 8TEARINE- KAARSENFABRIEK Gouda, voor de onder- stehning, die zij ged arende het ziekbed van haren Echtgenoot heeft genoten en tevens aan den WelEd. Heer D'. H. J. de V006T, voor de liefderjjke behandeling tijdens zjjn ziek wezen. Wed. L. J. BOOT. Wordt GEVRAAGD tegen 1 December a. s. voor een HEERzonder KOST. Adres letter S. bjj den Boekhandelaar A. KOK Ooitp. Heden verkrjjgbaar bjj Lange Tiendeweg D 40, Eerste kwaliteit: LAPPEN en GEHAK 35 ct. p. 5 ons. BIEFSTEAK 55 RIB, ROLLADE, ROSBOE UF 40 LAPPEN 35 ct. p. 5 ons. CARBONADE 32V, SCHIJF 37#» s Van af 29 OCTOBER 1888 worden het ONTVANGKANTOOR en de COMMIEZEN- WACHT gevestigd in de te Gouda. De Controleur, Van HAEFTEN.

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 2