BINNENLAND. I Zondag 28 October. 1888. N? 3775. Nieuws- en voor Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1 I i 5 juis,” verij, ij ler Belgen kade 19. 4 Bij deze Courant behoort een Bijvoegiel. 1 I i 1 4 engen aap hgoederen, loopige en izegd, zjjn >6ts, waar r por week EMISCHE iwe fabriek I gebouwd ien om het ook om in w, vroeger ing onzer ngebracht, jeven,dan die billijke d opmerk- 8SEN die ig goed ie. Japonnen’ TjO.OOO- 14.— i Gouda. mdt en !OI GOUDSCHE COURANT. in de Heer la, alwaar en te be- a Novetn- an, demi- leeren-en 'elkleeden, gestoomd iegen ver- als nienw van evenredige school- Keizer Wilhelm heeft bevolen dat de menu’s voor de maaltijden ten zijnent voortaan geheel in de Duitsche taal zullen worden opgesteld en dan ook «Speisekarte" zullen heeten. Dit voorbeeld wordt thans door de Pruisische aristrocratie gevolgd, die nu niet meer «Einladungen zuin diniren" zullen ver zenden, maar «Zu einem mittagessen". Op de uit- noodigingskaarten mogen geen vreemde woorden meer voorkomen. Door den minister van koloniën is de hoofdonder- wyzeres mej. A. L. Steens Zijnen, gesteld ter be schikking van don gouverneur-gcneraal van Ned.- Indië, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs daar te lande. Op de voordracht voor fabriek-landmeter van de Krimpenorwaard zijn geplaatst de hoeren 1. A. B. Swets, opzichter van het waterschap «de Ronde Veenen", te Wilnis2. H. Van Gorsel, civiel-inge- nieur te Rilland-Bath. Het getal sollicitanten be droeg 42. Benoemd tot onderwijzer aan de school No. 1 te Zevenhuizen do heer M. W. van der Hoeven te Waddinxveen. worden gewenscht De heer Willeumier, lid van den Gemeenteraad van Amsterdam, heeft den Raad voorgesteld B. en W. uit te noodigen om een voordracht in te dienen tot het invoeren van evenredige school- geldheffing voor de inrichtingen van middelbaar onderwijs, en de Regeering te verzoeken bij de aangekondigde herziening van de wet op het lager onderwijs de mogelijkheid -J’~- geld heffing te verzekeren. Het bepalen van welk schoolgeld ook voor allen, die van hetzelfde onderwijs gebruik maken, zal altijd op willekeur berusten, dus licht de heer W. toe omdat de grootste ongelijkheid bestaat in het gelijk behandelen van ongelijken. Wat voor den een te weinig is, is voor den ander te veel. Even redige schoolgeldheffing daarentegen neemt al de bezwaren weg die verhooging van schoolgeld voor allen medebrengt, verzekert aan on- en minvermo genden kosteloos onderwijs en komt tevens te gemoet aan de bezwaren der voorstanders van het bijzonder onderwijs, die over benadeeling van hunne scholen klagen. Welke is in opbrengst en techniek het verschil tusschen groot en klein bedrijf Hoe geschiedt de afzet der producten Welke prijzen hebben do landbouwers in de laatste jaren kunnen bedingen Is verbetering kunnen bespeuren in de qualiteiten der producten vergeleken met vroeger Zoo ja, waaraan moet die worden toegeschreven? Wordt door de landbouwers coöperatie in toepassing ge bracht Zijn er invloeden die schadelijk werken op de ontwikkeling van het bedrijf? Ontginning, droogmakerijen, indijkingen IX. Kunnen nadeelige gevolgen worden aange wezen ten opzichte van het landbouwbedrijf, in het bijzonder van grondbelasting, mutatierechten, regi stratierechten (verkoop van roerend goed), zegel rechten op huurcontracten (speciaal huurcedulen), hypotheekrechten, personeel. X. Welke zijn de bijzondere gewoonten? XI. Hoe staat het met de welvaart der land bouwers XII. Hoe is de toestand der arbeiders Welke veranderingen zijn in de laatste jaren voorgekomen Welke zijn de verdiensten van arbeiders en dienst boden Welke is de levenswijze der arbeiders en welke zijn hunne behoeften XIII. Welke is de algemeene conclusie van het onderzoek Welke is de algemeene toestand Welke reestdeze gediplo- zijn de gebreken? Welke middelen tot herstti Dinsdagavond hield de heer x8. Rippe, uit Rot terdam, in do sociëteit «Ons Genoegen" de aange kondigde voordracht. Met succes gaf hij verschil lende gedichten van Coppée, Hofdijk, ten Kate enz. te hooren. Slechts een zqer klein aantal toehoorden was opgekomen. Door het Hoofdbestuur der «Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen" is eene circulaire aan de besturen der Departementen gericht betreffende opleiding van helpsters in bewaarscholen. De algemeene vergadering van Mei jl. besloot o. a. om gedurende de vijf eerstvolgende jaren jaarlijks ter beschikking van het Hoofdbestuur de som van f 1000 te stellen, ten einde daarmede, onder voor waarden, door het Hoofdbestuur te (bepalen, te steu nen de pogingen van departementel, die het hulp- de gemeenten haar niet voortzetten, worden, op drie of vier na, de Rijks H. B. scholen geleidelijk opgeheven of in technische scholen hervormd. Natuurkundige scholen zullen aansluiten aan de H. B. scholen en de 4e klasse der gymnasia, ter verdere voorbereiding voor de studie aan de P. S. of de i.atuurkundige wetenschappen. Die natuur kundige scholen zouden behooren tot het hooger onderwijs. Geen dezer scholen zal echter, door het uitreiken van einddiploma, toegang kunnen geven tot eene hoogere school daartoe worden admissie-examens afgenomen. Ten aanzien van het lager onderwijs bepale zich, zegt de heer V., de zorg der overheid zooveel rtiogo- lijk tot «liet subsidieeren van onderwijs, verstrekt aan kinderen van oo- en minvermogenden"het worde alleen direct door Rijk of gemeente verstrekt voor zoover het bijzonder onderwijl te kort schiet, en moet dan zoo gegeven worden, dat niemands godsdienstige overtuiging Jworde gekrenkt. Vermo gende ouders moeten door het schoolgeld de kosten van het onderwijs vergoeden. Ieder, die lager onderwijs wil geven, moet in het bezit zijn van eene akte. De akte le. kl. wordt doof den schoolopziener uitgereikt aan kweekelingen, op getuigschrift van den hoofdonderwijzer, na minstens een jaar werkzaam te zijn gowt meerden heeten adspirant-onaerwyzer en zyn hulp- leerkracht. De akten 2e. en3o. kl. staan ongeveer ge lijk met de tegenwoordige akten voor (hulp) onder wijzer en schoolhoofd, minus wiskunde en Ned. letterkunde. De akte 4e kl. omvat ook de lagere wiskunde, de Ned. letterkunde en een vreemde, levende taal. Een der twee graden van schoolopziener vervalt Rijk of gemeente komen min- en onvermogenden te gemoet in het schoolgeld voor openbare of bijzondere school gelijkelijk. Het normale school geld bedraagt de som der uitgaven gedurende het vorige schooljaar, gedeeld door het gemiddeld getal schoolgaande kinderen. De volgende vraagpunten zijn gesteld als leid draad bij het door de Landbouwcommissie in te stellen onderzoek in tal van gemeenten naar den toestand van den landbouw in Nederland I. Welke is de algemeene toestand der gemeente? In geval van belangrijke afwijking in toestanden met andere gemeenten der streek, welke zijn de oorzaken daarvan II. Welke is de toestand van den bodem III. Hoe is het bezit verdeeld IV. Welke zyn de voorwaarden derpacht Door welke gewoonten worden de uitdrukkelijke voorwaarden aangevuld Welke verbeteringen wor den gewenscht, hetzij door de pachters, hetzij door do eigenaars, in do pachtgebruiken V. Hoe is de toestand van do verkeerswegen en de middelen van vervoer VI. Welke credietmiddelon worden er gebruikt Hoe verschaffen de boeren zich aanlegkapitaal Hoe worden de winsten belegd? Wordt gebruik ge maakt van kassiers, credietinstellingen, notarissen of private personen? VII. Hoe staat het met het verzekeringswezen Wordt verzekerd tegen brand, hagel, ziekte en sterfte van vee Op welke wijze Ónder welke voor waarde VIII. Hoe is de toestand van het bedrijf Wordt om een eenigszins nauwkeurige opgave te verkrijgen aangaande de werkelijke opbrengst der landerijen door de landbouwers boek gehouden Zoo ja, hoedanig is dan die opbrengst Hoe zijn de pachtprijzen en hoe is de loop der pachtprijzen in de laatste 20 jaren geweest? Welke zijn de koopprijzen der landerijen in de laatste 20 jaren geweest? Is de verhouding tusschen pacht- en koopprijzen gewyzigd, en zoo ja waarom Waren de koopprijzen hooger of lager dan de waarde naar zoo het mogelijk de verhouding van onkosten en Hoe staat het met de techniek Te Parijs biedt een firma politieke autographen te. koop aan volgens de volgende prijscourant De handteekeningen van den Czaar en van Ko ningin Victoria 50 francs; die van don Keizer van Oostenrijk 30 fr. van den Prins van Wales 20 fr.van Bismarck 100 frvan v. Moltke 30 fr.van Sadi Carnot 20 fr. van Mac Ma hon 35 fr.van Grévy 10 fr.van Clemen ceau 3 fr. Geheel onder aan do lijst staat Crispi voor 50 centimes. GOUDA, 27 October 1888. Dinsdag 30 Oct. a. e. zal in het departement Gouda der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen als spreker optreden de heer Dr. Joh. Dyserinck uit Rotterdam, die zal spreken over «kunst” en daaraan zal ver binden eene kunstbeschouwing van photographién uit Florence, Rome en Napels. Na de pauze zal de heer Dyserinck nog eene bijdrage leveren. De gemeenteraad van Zevenhuizen verhoogde do jaarwedde van den onderwijzer A. Steijl mot f 50 zoodat deze nn bedraagt 500. Blijkens bericht uit Arolsen aan de Norddeuttche JUgmeüu Zeiluity ligt de Vorstin van Waldeck, moeder van H. M. onze Koningin, te Pyrmont zwaar ziek, tengevolge eener longontsteking. Op Gouderak heeft zich bij C. Noordegraaf het zeldzame voorval voorgedaan, dat aan een peereboom aan 2 takken 411/, mand vruchten zijn gegroeid. De heer Vermeulen, lid der Tweede Kamer, stelt in zijne nota over het onderwijs voorop, dat bij de steeds klimmende eischen van het onder wijs drie Rijksuniversiteiten te zware lasten opleg gen om echter geen plaatselijke belangen te schaden, wil hij ze vervangen door faculteitsscholen, d. w. z. een of meer faculteiten aan sommige universitciten opheffen, en de theologische tevens aan alle, opgrond dat op theologisch gebied voor, den Staat geen vaste waarheden of feiten bestaan. De doctorale bul, door de hoogleeraren af te geven, behoort z. i. geen bevoegdheid meer te geven, maar moet alleen een wetenschappeljjken graad verleenen evenals reeds bij de medische faculteit geschiedt, zal den advocaat of rechterlijken ambtenaar een Staatsexamen moeten worden afgenomen. Rijk, provinciën en gemeenten moeten bevoegd zijn, bijzondere instellingen van hooger onderwijs te subsidieeren, allereerst gemeentelijke gymnasiën en progymnasiën. Middelbaar onderwijs wil de hoer V. doen geven in burgeravondscholen, lioogere burgerscholen met 4 jarigen cursus en technische scholen, voor landbouw' enz., alsook in nijverheidsscholen, aan de twee eerst genoemde categorieën aansluitende. (De Polytech nische school wordt ovorgebracht bn het hooier onderwijs). De hoogore-burgerschool zij gemeenteschool, zoo noodig met Rijks- en provinciaal subsidie. Haar solide berekeningen? Welke is, leerprogramma zij, met eenige vereenvoudiging, dat is zulks op te geven, de rerhnndin der tegenwoordige driejarige school. De meerdere I bruto opbrengst H- lesuren, door het «ierde leerjaar te winnen, worden van het bedrijf? Op welke wijze worden de eigeu- besteed aan practisch taalonderwijs. Voor zoover I dommen der groote grondbezitters geëxploiteerd

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1