Bultenlandsch Overzicht. Scbultersraad te Gouda. HENNISUEVUXG. S— POLITIE Den Baad van State gehoord (advies van 27 October 1888, Geheim, lit. C); Gezien het rapport van Onzen Baad van ministers van 29 October 1888, No, 6, Kabinet; Hcbbon goedgevonden en verstaan, tot leden van voorbedoelden Baad ^van Voogdij aan te wijzon mr. VV. baron Van Goltstein van Oldenaller, Onzen kamerheer in bnitengewonen dienst; mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal jhr. mr. J. Röell, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalen .A. N. J. M. baron van Brienen van de Groote Lindt, Onzen kamerheer in buitengewonen dienst. Onze ministers van binnenlandsche zaken en van justitie zijn belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal, aan den Raad van State en aan de Algemeene Rekenkamer, en hetwelk in het Staatsblad zal worden geplaatst. De Minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen des Koniugs de volgende aan schrijving gericht De commissie aan wie bij koninklijk besluit van 18 September 1886 no. 28 werd opgedragen een onderzoek in te stellon naar den toestand van den landbouw hier te lande, wenscht eerstdaags met dat onderzook een aanvang te maken en stelt zich voor dit ter plaatse te doen, waartoe tot dat doel in uwe provincie de hierna genoemde gemeenten zijn aange wezen, die in verband met den aard van het bedrijf, als typen van de streek, waarin zij zijn gelegen, kunnen dienen, onder voorbehoud het onderzoek ook uit te strekken tot andere gemeenten, wanneer dit mocht blijken noodig te zyn. Het onderzoek zal,, voor zoovor dit niet door de ledeu dor commissie zeiven kan worden verricht, worden opgedragen aan daartoe aangewezen per sonen, die, zoowel door hunne kennis van den land bouw als hunne bekendheid met de plaatselijke toestanden, voor die taak geschikt zijn. Als leid draad bij het onderzoek heeft de commissie eene lijst van vraagpunten opgesteld, voor welker beant woording algemeene medewerking noodig en ge- wenscht is. De navolgende gemeenten in uwe provincie zijn als typegemeenten aangewezen met vermelding van de namen en woonplaatsen der personen die met het onderzoek zijn belast, wanneer dit niet door commissieleden kan worden verricht (volgt de naamlijst.) Ik heb de eer u uit te noodigen hierin uwe mede werking te willen vcrleenon en den burgemeesters eu verderen gemeenteambtenaren op te dragen de leden en de aangewezen personen in de vervulling hunner taak zoo krachtig mogelijk behulpzaam te zijn. Op verschillende plaatsen zal een vergelijkend on derzoek noodig zijn, ten einde een behoorlijk inzicht te krijgen in den agrarischen toestand van de ge- heele groep gemeenten, waaruit de óene gemeente als type is genomen en om mogelijk bestaande af wijkingen niet over het hoofd te zien, terwijl tevens het Voornemen bestaat, om in verschillende deelen van het land een bijzonder onderzoek in te stellen naar speciale cultures alstabaksbouw, groenten- teelt enz. Om deze redenen is het wenschelijk, dat de com missie rekenen kan niet alleen op de hulp van ambtenaren in de type-gemeenten, maar van al de bedoelde ambtenaren in uwe provincie, waartoe ik eveneens uwe tusschenkomst inroep, opdat de ge vraagde medewerking worde verleend, f - ln de voorrede bij de nieuwe uitgaaf van „Mul- tatuli's" werken, waarvan wy melding maakten, deelt mevrouw de wed. Douwes Dekker, -geb. Schepel, mee dat men eerlang te Rotterdam een reprise mag verwachten ven Vorstenschool. 't Zal velen verwonderd hebben, dat de opvoering van dat stuk, hetwelk in dertijd zooveel opgang maak to, toen de hh. LeGras Haspels het ten tooneele brachten, geheel is ge staakt. Uit hetgeen mevr. Douwes Dekker kan mel den, blijkt, dat de Vereenigiug het Nederlandsch Tooneel aan zijn schouwburgen de opvoeringen ver boden had en dus het Rotterdamsch toonoelgezelschap, toen het een afdeeling was van de Vereeniging het niet mocht opvoeren. Nu het Nederlandsch Tooneel met Rotterdam niets meer te maken heeft, kan een nieuwe opvoering worden verwacht. Een dezer, zekere Avinain, schijnt de oeuige te zijn geweest, die hem met geweld van zich stootte. „Ge verliest uwen tijd," riep de moordenaar, „ik geloof niet aan uwe kuren „Bravo mijn waarde Avinain", antwoordde de geestelijke op minzamen toon, „ik zie dat ge een der beste hoedanigheden bezit, de openhartigheid zij doet zeer veel gebre ken verontschuldigen 1" Twintig dagen lang wor stelde de abbé tegen het ongeloof van den veroor deelde, doch langzamerhand wist hij hem beter te stemmen en eindigde met hem te overwinnen, maar slechts een kwartuur vóórdat Avinain het schavot betrad. Uit Parijs wordt het overlijden gemeld van den 82-jarigen abbé Crozes, die gedurende 20 jaren als aalmoezenier aan de gevangenis la Grande Roquette verbonden was en in die hoedanigheid tal van ter dood veroordeelden naar het schavot vergezelde. Door zijn troostvolle woordeu verzachtte bij de laatste uren van een La Pommerais, Troppman en zooveel andere monsters. Te Zwolle hield het dagelijksch bestuur van den A. N. W. B. eene vergadering, waarin o. a. beslo ten werd stappen te doen bij de Provinciale Staten van Zuid-Holland, met het oog op de in bewerking zijnde provinciale verordening op de wielrijders, tor- wijl aangaande de hangende quaestio omtrent de leoftijdsbepaling besloten werd voor te stellen aan het algemeen bestuur: voor leden van toegetreden vereenigingen don 13-jarigen en voor niet-leden dier vereenigingen der. 16-jarigen leeftijd vast te stellen. De bondswegwedstrijd voor tweepersoons driewie lers werd door prachtig weder begunstigd, ofschoon de wind te veel kracht uitoefonde. Op do plaats van afrit verschenen 3 paren, waarvan een zich, na 10 KM. te hebben afgelegd, moest terugtrekkeu wegens ongeschiktheid van het rijwiel. De weg liep van het Katerveer naar Nunspeet en werd door de heeren H. W. van Raden, te Rotter dam, en C. H. Thiebout, te Zwolle, in 2 uren 36 minuten afgelegd. Door den slechten toestand van den weg was de as van den tandem der heeren P. W. Scheltema Be- duin en C. A. Belis, beiden uit Rotterdam, gebroken, zoodat deze beiden onderweg den kamp moesten op geven. Van den tandem van het winnende paar wielrijders waren mede ettelijke spakon gebroken, zoodat het nog een wonder mag heeten, dat deze het nog heeft uitgehouden. Do Jambode zegt, in een hoofdartikel, aan don afgetreden gouverneur-generaal Otto Van Roos ge wijd, van dezen bet volgende Toen hij benoemd was ging er een rilling door de ambtenaarswereldmen wist dat hij hen gestreng tot den plicht zou brengen en toch is er geen alge meene zuivering van hem uitgegaan want hij heeft enkelen bevoorrecht ten koste van anderen. Niet tegenstaande hij veel gedaan heeft dat hij gaarne ongedaan maken zou, is van Rees toch een gouver neur-generaal geweest die onder het groote aantal dat reeds over Indië geregeerd heeft, geen slecht figuur maakt en die in moeielyke tyden onz'e kolo niën voor erger heeft behoed. Er zyn personen die de ontbinding van onze koloniën als iets positiefs bsschouwen, doch wanneer dit waar inoge zijn, dan is van Rees do man weest die het heeft tegengehouden en niet verhaas?. Alhoewel onder zijne regeering de toestand onzer koloniën verre van rooskleurig was dalende suiker prijzen, kleine koffieoogsten, slechte toestand der schatkist, berri-borri enzzoo mag men dit alles maar niet aan zijn bestuur wijten. Velen, het is waar, zijn in hun verwachtingen omtrent het bestuur van den heer Van Rees teleurgesteld, doch dit komt omdat die verwachtingen deels onbillijk waren. In veie dingen is zijn wil afgestuit op onmacht, in het algemeen is Van Rees echter een bekwaam gouver neur-generaal voqr Indië geweest. De „algemeene beschouwingen" over de algS raeene politiek, waarmede het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk I der Staats- begrooting zich gewoonlijk bozig houdt, zijn ditmaal zeer sober. Zy bepalen zich grootendeels tot het betoog eenerzij ds dat de Regeering te veel hooi op haar vork nam, anderzijds dat zy al wel met het een en ander gereed nad dienen to zijn, speciaal met de herziening van de schoolwet. Terwyl vele liberale leden zich onder de gegeven omstandigheden bereid verklaarden, met dit Minis terie sameu te werken, welks optreden „aan een onhoudbaren staatkundigen toestand een einde maakte", was men echter aan die zijde minder gerust over het beleid van den Minister van Koloniën. Hoe uitgebreid zijne kennis van de Indische zaken zy, men betwijfelde of hij de hoe danigheden bezit, welke voor de bekleeding van een zoo gewichtig ambt onmisbaar zyn. Zijne antecedenteu deden vreezon, dat hij in onpartijdig heid, gematigdheid en politieken takt zou te kort schieten. En wat men tot dusver van zijn beleid gezien had, gaf allerminst aanleiding tot gerustheid. De wijze, waarop de Minister een einde had ge maakt aan de Tjiomas-qnaestie, de benoemingen van een lid dor Rekenkamer en een gouverneur van Suriname, het gebeurde met de beri-beri-ctm- missie, al deze en andere zaken, die by de behan deling der Indische begrooting nader ter sprake zijn gekomen, hadden een ongunstigen indruk ge maakt. Ook schoen do voortvarendheid des Minis ters in het afdoen van zaken, ondanks zyn groote kennis, te wenschen te laten. Van andere zijde werd de benoeming van dezen Mfnister verdedigd. Men betwijfolde niet dat de genoemde handelingen bij nadere bespreking zou den blijken geenszins afkeurenswaardig te zijn, en achtte de benoeming van den Minister eene groote aanwinst voor het Kabinet. De quaestio van het wenschelyko van het voort bestaan der Arasterdamsche Hoogeschool met hare vijf faculteiten is in de Amsterdamsche pers in den laatston tyd gedurig aan de orde gekomen. Het Handelsblad is onlangs tegon het denkbeeld opge komen, dat, ter wille van den tegenwoordigen finan- cieelen ^toestand der gemeente, de Universiteit te Arasterdam zou worden opgeoffoid en hervormd in uitsluitend oene natuur- en geneeskundige school. Voorts heeft het den wensch geuit, dat integendeel het universitair onderwijs ook dienstbaar worde ge maakt aan de opleiding van den handelsstand. Allereerst", schroef het blad toen o. a., „behoort dan onderzocht te worden, of inderdaad financieel de Universiteit zulk een zware lastpost is voor de ge- meento-financiën. Op de begrooting voor 1889 zijn de uitgaven uitgetrokken tot een bedrag van 345 700. Hier staan echter verschillende ontvangsten tegen over, tol een gezamenlijk bedrag van 119 600. Per saldo bedragen de kosten dus 226 100. Doch hiermede is de rekening nog niet afgesloten. Tegenover de directe uitgaven staan ook indirecte inkomsten. In deze is de rekening niet onder cij fers te brengen. Men overwege het echter wel, welke schade aan de gemeente word berokkëid, zoo de bevolking verminderd zou worden door verhui zing naar elders van de hoogleoraren en studenten, die men door de bëdoelde hervorming uit haar raid den zou verwijdoren. En dit zouden ongetwijfeld niet alleen zij zijn, die dus rechtsstreeks worden uitgestooten. Do toenemende bloei, waarin do me dische faculteit zich alhier heeft mogen verheugen, sedert het Athenaoum tot Universiteit werd verho ven, is eece onbetwistbare vingerwijzing, dat, werd zy nu tot vakschool verlaagd, die ontwikkeling geen stand zou houden, maar integendeel door achteruitgang zou vervangen worden. Dat ware dus vermindering ha- ror inkomsten, terwijl de uitgaven toch bleven bestaan. Voorts zou do ontvolking der gemeente zich bij de afbreking der Universiteit ook wel niet alleen bepgilen tot do verhuizing van hen wier inwoning alhier onmiddellijk met haar bestaan samenhangt. Gerustelijk toch raag gesteld worden, dat voor vele huisgezinnon de Universiteit eene reden is, waarom Amsterdam als verblijfplaats wordt uitgekozen of behouden. Wordt dit alles mede gewikt on gewogen, dan is het waarlijk zoo zeker niet of ook alleon maar ais financieel vraagstuk do aangeprezen her vorming een voordeel zou zijn voor Amsterdam." In He Amsterdammer is de opmerking gemaakt, dat het noemen van dio 226 100 niet billyk was, want hot geeft den schyn als ware dit gedeeltelijk bedrag der uitgaven in waarheid het geheel. Ten hoogste komt het Handelsblad (No. 18649) nu tegon die scheeve voorstelling op. Het was niet noodig, over die andere ko*ten in bijzonderheden te treden over kosten, uitsluitend voortspruitende uit het medisch onderwijs, waar alleen het geopperd denk beeld behandeld werd om de juridische faculteit enz. af te schaffen, doch juist eene medische school te behouden. Ook tegen hot denkbeeld om van de Universiteit partij te trekker, tot het openen van avond-cursusson over staathuishoudkunde, handelsrecht, handels-aard- rijkskuude en staatsinstellingen ten behoeve van niet- studeerenden zijn in De Amsterdammer bedenkingen gemaakt. Niet op do Hoogeschool, werd daar ge zegd, is de plaats waar de handelsstand zich, na hot middelbaar onderwijs te hebben genoten, verder moet bekwamen en voorbereiden voor het zelfstandig optreden als koopman. Doch het Hdbld. zegt, ook niet te hebben beweerd, dat de jongelieden als ver- -volg op hunne studiën aan Handelsschool enz. nog eenige jaren het universitair onderwijs moeten volgen eer zij in het practische leven optreden. Maar dit: die jongelieden hebben tegenwoordig hunne avonden tot liunne beschikking. Daarvan mogen wel enkelen aangewend worden ter voortzetting hunner theore tische studiën, en daartoe kan de Universiteit hun eene toch waarlijk zeer wenschelijke en niet over tollige leiding geven. Het Hdbld. is overtuigd, (lat de Universiteit over uitnemende krachten beschikt om de gedachte taak op zich te nemen. Eene andere bedenking was, dat aan kennis het don Amsterdamschen handelaar niet ontbreekt. Het Hdbld. heeft er niet aan gedacht iets af to dingen op de kennis van onze kooplieden of van onzen handolsstand in hot algemeen Maar hot sprak van onze jongeliedon die oerst sedert kort Handolsschool of Hoogere Burgerschool verlieten. En dan meent het noch aan die jongelieden zelveu, noch aan hunne gewezen leoraren of het onderwys van dozen te kort te doen, als hot beweert dat hier nog wel plaats is voor eenige voortzetting van enkele studiën en dat daarvan zeer heilzame vruchten te wachten waren. Aan de Handelsschool wordt tegenwoordig gedurende één jaar één uur aan de staatsinstellingen, tweo jaar twee uur aan (le staathuishoudkunde en één jaar één uur aan het handelsrecht gewijd. Zou men waarlijk meenen dat dit onderricht, aan jongelieden van 15 a, 18 jaar gegeven, zoo volledig en afdoend is, dit kan wezen, dat er geene aanleiding meer bestaat het aan te vullen en or op voort te bouwen? Of betreft het hier eene voor den koopman overbodige kennis Het Hdbld. meent integendeel, dat dieper doordrin gen in de verschillende staathuishoudkundige vraag stukken dau de vrucht kan zijn van middelbaar on derwijs voor don handelaar zeer gewenscht is. Het gelooft verder, dat meer theoretische kennis van handelsrecht dan genoemd schoolonderricht geven kan, den aanstaanden koopman zeer nu»tig zal zijn. Het meent eindelijk, dat bij het aandeel dat een ieder tegenwoordig geroepen is aan het openbare leven te nemen vordeie leiding in de studie van staatsinstellingen en staatsrecht niet te versmaden is. Zijn, zegt het Handelsblad ten slotte, voor hot oogenblik de kosten voor de Universiteit eon zware last voor de gemeentelijke financiën, welnu, dit zij het redmiddel, het hulpmiddel, dat men de voor- deelen en het algemeene nut, aan het bezit der Uni versiteit verbonden, nog vermeordere en daardoor dien last gemakkelijker te dragen make. Het stadje Hünsfeld by Kassei is bijna geheel door brand vernield. Meer dan 200 huizen zijn in asch gelegd, waaidoor 1500 personen van huisves ting zijn beroofd. De brand ontstond 's ochtends te 7 uur in een bierhuis en breidde zich zoo snel uit, dat men, ondanks do hulp der soldaten, eerst '8 avonds orn 6 uur het vuur meester was. Behalve het Stadhuis, het postkantoor en de grootste winkels zijn ook allo bakkerijen verbrand, zoodat nergens meer brood te verkrijgen is. Even wol zijn nog vier bierhuizen gespaard gebleven, zoodat althans de dorst gelescht kan worden. Alleen door het draaien van den wind bleef het overige van het stadje gespaard. Ofschoon de meeste dor verbrande huizen verzekerd waren, is de schade zeer aanzienlijk en do oogonblikkelyke nood zeer groot. Zaterdag-nacht is uit het hoofdpostkantoor te Berlijn een zak met aangeteekendo brieven gestolen, die met den koerier-trein uit Keulen waren aange bracht. Onder de stukken waren gewichtige docu menten uit Parijs. Deze vond men gisteren-ochtend onbeschadigd in een kanaal terug. Veel Amerikaan- sclie, Engelsche, Fransche en andere briovon met geldswaarde zyn tchter verdwenen. Omtrent dezen diefstal blijkt nader het volgende. Met don avondtrrin uit Keubn was nevens de gewone Duitsche, ook do geheele Amerikaanscho, Eugelsche en Fransche post aangebracht. Toen die bezending op het hoofdpostkantoor was bezorgd, werd daaruit een dikke zak van een metor hoog vermist, die novens de talrijke gewone brieven een groot paket aangeteekende brieven bevatte en boven dien verscheidene paketten voor het departement van buitenlandsche zaken, waarondor eenige uit Parijs van zulk een gewichtigen inhoud, dat men ze van daar, in plaats van per post, per expresse naar Keulen had verzonden. Terstond werd er naar alle kanten getelegrafeerd en ook de ambtenaren der justitie waren onmiddelyk ijverig in de weer. Daar door vernam mon, dat er by den wagen, waarmede alles van hot station naar het binnenplein van het hoofdkantoor was overgebracht, eeu man in uniform van postbeambte was gekomen en naar aangeteekeude paketten had gevraagd. Deze paketten wareu ver deeld in twee groote zakkeu, waarvan er een aau dien persoon Word overgegeven, terwyl een postbe diende den tweedeu op de schouders nam en naar binnen .droeg. Deze zak is dus in behoorlyke orde terechtgeko men de andere echter was verdwenen. Bij verdere navraag is men tot de conclusie gekomen, dat de man, die naar aangeteekende paketten had gevraagd, een vroegere beambte van het hoofdkantoor moet zyn geweest, die nauwkeurig met den dienst bekend was, en dat hy een handlanger moet hebben gehad, wien hij den zak door een raam aan de zijstraat hoeft toegeworpen, ten einde hij zelf langs den voor kant ougeinerkt kon wegkomen. De vermiste zak is gisteren ochtend in het hchoepvaartkanaal terug gevonden. De paketten voor het departement van buitenlandscho zaken lagen nog ongeschonden er in, zoo ook al de gewone brieven, maar van de aange teekende waren (le meeste geopend en de daarin aanwezige waarden gestolen. Vooralsnog kon men niet nagaan welk bedrag er was goroofd, doordien de Amerikaansche kooplieden gewoonlijk geen geld of waardeverzending declareeren, maar slechts den brief laten aanteekenen. Gisteren is men uren lang bezig geweest met het sorteeren en drogen dor door weekte bezending. Op tafels, banken en grond lagen de natte brieven en drukwerken uitgespreid, en in den loop van den dag is alles behoorlijk droog besteld. Bij de afzending van dit bericht was de vermoe delijke dader nog niet te vinden. Czaar Alexander is van zijn reis door den Kauka- sus behouden te Gatschina teruggekeerd. Met uit zondering van een nog niet opgehelderd bericht over eeu verhinderden moordaanslag te Kutais "en een ontsporing van 's keizers trein in het zuiden van Rusland, welke wel niet zonder ernstige ongelukken afliep, maar waarby de koizerlyke familie ongedeerd bleef, kenmerkte 's keizers reis zich door geen bij zondere voorvall» n. 11 alle opzichten gaf het eerste bezoek, dat de Czaar aan het zuidelijk deel zijner bezittingen in Europa bracht, reden tot tevredenheid. Het officieel Journal de St. Petersbourg verzuimt dan ook niet hierop te wijzen en daaraan tevens weer eenige verzekeringen betreffende Ruslands vrede lievende bedoelingen vast te knoopen. In de Fran8cheP Kamer werd door den Minister Peytral de drankwet en het ontwerp der inkomsten belasting ingediend. De Italiaansche Senaat is tegen 8j^Nov. bijeen geroepen tot behandeling van het nieuwe Strafwet boek, waarover de Paus zoo boos is. De uitslag der verkiezingen in Pruisen zal geen groote wijziging brengen in de tegenwoordige samen stelling van het Huis van Afgevaardigden. Ofschoon enkele partijen een paar zetels kunnen verliezen of winnen, kan prins Bismarck blijven rekenon op een meerderheid der nationaal-liberalen en conser- l vatieven, met welke hij tot dusvor heeft geregeerd. j Te Berlijn is de herkiezing der negen Duitsch- j vrijzinnige afgevaardigden verzekerd. I)e sociaal- democraten hielden «ich daar buiten stemming, zoodat I de Fortschritt alleen tegen de verbonden conserva tieven en nationaal-liberalen iu het strijdperk trad. Uit dezen uitslag blijkt weer, dat de hoofdstad l van het Duitsche rijk nog steeds het bolwerk is der liberale oppositie, evenals de groote steden Kiel, Danzig, Königsberg en Stettin, welke eveneens liberale Wahlmanner kozen. De nationaal-liberalen handhaafden zich in Han nover, de conservatieven in de ooslelyke provinciën het centrum van do Rijnstreken. Van een ge- vische regeering zal de koningin nu het besluit des konings op officieele wyzd door het ministerie vau buitenlandsche zaken lateu aankondigen. wichtigo machtsverplaatsing teu gunste van oen der j °P partijen kan dus in geen geval sprake zijn. Op het Balkan-schiereiland is het tegenwoordig alles vreê. Te Athene maakt men groote toebereidselen tot het vieren van koning George's vyf-en-twintigjarig regeeriugsjubilé. Ten bewijze harer belangstelling zonden de groote mogendheden haar eskaders, die nu vreedzaam naast elkander in den Piraets liggen. De prins van Wales laat zich bij het feest van zijn zwager vertegenwoordigen door een zijner zonen. In Bulgarije blijft alles rustig. De rede, waarmede prins Ferdinand, nu reeds voor de tweede maal, de zitting der Sobranje hoeft geopend, maakt vooral te Weenen een goeden indruk, daar de vorst niet zin speelde op zijn verhouding tot de mogendheden, maar zich uitsluitend tot de binnenlandsche aangele genheden van zyn vorstendom bepaaldo. Het Frem- denblatthet orgaan van Oostenrijks minister van buitenlandsche zaken, prijst den vorst onomwonden en noemt hem voor het eerst „vorst Ferdinand van Bulgarije". De Russen zal dit zeker niet zeer aan genaam zijn. De volledige uitslag der vorkieziugen in Rumenië is nog niet bekend, doch zooveel is reeds zeker, dat de Junimisten en de gematigde liberalen, welke te genwoordig de regeering&partij vormen, een belang rijke overwinning hebben behaald. In allen gevalle bestaat er dus geen vrees, dat het ministerie Ro- setti-Carp by zijn vredelievende staatkunde in de Kamer geen voldoenden steun zal vinden. Aanslui ting bij de midden-Europeesche Staten blijft dus de buitenlandsche staatkunde der Rumeeuschfl geering. Alleen in Servië is het nog niet geheel ri Evenwel is het roods gebleken, dat de echtscheil geen ernstige rustverstoring ten gevolge zal hebbófv Het besluit van koning Milan, om de Sohupschina te ontbinden, wordt algemeen als een handigon zet beschouwd, daar de aangekondigde grondwetsherzie ning de aandacht der bevolking van de echtschei ding zal afleiden. Koningin Nathalie, die nog steeds te Bucharest vertoeft, heeft geweigerd het stuk, waarin haar huwe lijk voor ontbonden wordt verklaard, in ontvangst te nemen. De buitengewone bode des konings, die het haar moest brengen, werd niet ontvangen. De Ser- Bij vonnissen van 30 October zjju veroordeeld A. IJ., A. v. d. K., H. J. K. en A. J. K. wegens zich niet tijdig voor de schutterij te hebben doen inschrijven, de le in eene geldboete van f 0.50, de 2e en 3e in eene van 1.en de 4e in eene van A. J. K. voornoomd, wegens plichtsverzuim in eene geldboete van 5.—. En bovendien allen in de kosten. Gevonden voorwerpen in de maanden Septerabei en October 1888 1 Zilveren armband, 1 koralen armband, 1 chari vari, 1 stukje gouden ketting, 1 nikkel armband, 1 koperon ketting met medaillon, 1 zilveren ketting, R. K. korkboekje, 1 bloedkoralen kettinkje, 1 por- temonnaie met geld, 1 blaauw koralen armbandje, I blood koralen armband, 1 ketting en medaillon, 2 zweepen, 1 granaat armband, insigne, 1 notitie boekje, 1 paar manchetten, 1 wandelstok, 1 hand schoen, 1 pen en griffeldoos, 1 zakmesje, 1 arm band, 1 medaillon, 1 spaarbankboekje, 1 medaillon, 1 goud oorbelletje, 2 loten staatsloterij, 1 kous met naalden, 1 bal sajet, 1 portemonnaie met geld, I stuk katoen, 1 gouden oorbelletje, 1 knipmes, 1 schortje, 1 portemonnaie, eenige sleutels, 1 rozekrans. De in de maanden Maart, April en Mei 1888 als gevonden gedeponeerde nog niet afgehaalde voor werpen zijn ter dispositie van de respective vinders met in achtneming van art. 2014 Burgerlijk Wet boek. Bureau van gevonden voorwerpen zooveel mogelijk0 geopend van 's morgens 111 uur. Do Commissaris van .Politie te Gouda, J. W. TUINKNBURG. VERKIEZING VAN LEDEN voor de KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda doen te weten, dat de Vergadering tot het kiezen van VIER LEDEN voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar, ten Raad huize zal plaats hebben, WOENSDAG den 28n NOVEMBER 1888, welke Verkiezing geschiedt ter voorziening in de vacature ontstaan door de aftreding van de HH. C. J. C. PRINCE, H. JAGER, A. van VEEN en J. M. NOOTHOVEN van GOOR. De inlevering der stembriefjes door de kiesge rechtigden, in de ter vergadering aanwezige stembus zal aanvangen des middags ton twaalf ure, en voortduren tot des namiddags ten drie ure, na welk tijdstip geëne stembiljetten meer zullen worden aan- genomra, dan die van de in de zaal tegenwoordige kiezer*, zullende onmiddelijk daarna met de opening der biljetten worden aangevangen. Aan ieder kiesgerechtigde zal acht dagen voor den dag der verkiezing eon stembiljet worden bezorgd. Wanneer eenig kiezer dit niet mocht hebben ontvangen, zal hij, ter bekoming daarvan, zich ter plaatselijke Secretarie kunnen vervoegen. De lijst der kiesgerechtigden, zijnde zij die ter zake van eenig bedrijf van Handel of Fabriekwezen in het Patentrecht, tot eeue hoofdsom vau zes gulden en hooger zijn aangeslagen, ligt ter Gemeente- Secretarie ter lezing, tusschen des voorraiddags 10 en des namiddags 1 ure. Bezwaren tegen die lyst, hetzij die den klager, hetzy die andere ingezetenen betreffen, moeten by Burgemeester en Wethoudjfc schriftelijk worden in geleverd vóór of op denron November aanstaande, na welk tijdstip geen bezwaarschriften meer in aan merking zullen komen. Gouda, den 29 October 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, i\ YAN BEUGEN IJZENDOORN. il, Do Secretarie, BROUWER. MARKTBERICHTEN. Gouda, 1 Nor. 1888. De graanaanvoer was heden voldoende voor de behoefte. In de prijzen kwam weinig verandering. Alleen jarige Tarwe 10 a 20 ct. hooger. Tarwe jarige Zeeuwsche 9.40 a 9.60. Mindere jarige Zeeuwsche 9.a f 9.20. Jarige Polder 8.50 a 8.75. Nieuwe Zeeuwsche f 8.a 8.25. Mindere nieuwe Zeeuwsche 7.50 a 7.75. Nieuwe Polder 6.90 a 7.10. Afwijkende 6.40

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 2