[BS. 1 EEN. BINNENLAND. ,00D, er!!! s :r, volen. 1888. Zondag 4 November. N9 3778. Nieuws- en I0DJES 4S. Kruis,” ITEM, rood, IK, m73a. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. De insending van advertentièn kan geschieden tot .fl I Legj. i H. egl. 'J ó^^ur^desjoamiddags van den dag der uitgave spsa Bij deze Counmt behoort een Bijvoegsel. verkrijging van de concessie aan de Regeering ter ;n, Sucade :n suiker len de sympathie louclo. Ai •gfondi en rdam Gouda. dat bij hem ten kal. n n n ti u u een naar de 45 Ct, j DON ia inde par- ar binnen rdwjjnen. en zacht cent per Alleen 1UINCK mgr. u 1 ƒ50,000.- 14— te Gouda. permang. per u FEEST be- 3.1 5.9 5.4 -9.3 Denitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. rouwen. 1000 cc. n n goüdsche courant. ver- den onbedwingbaren lust der Neder- vrijheid, dan Nederlandsch onaf- aan den steun der Europeesche //Nederland heeft daarom alle reden om ook op x ‘”j van alle buitenlandsche mogendheden bij de herdenking zijner onaf hankelijkheid te kunnen rekenen." De Staatscourant van heden deelt het volgende mede: Volgens verklaring van ’s Konings geneesheeren is de toestand van Zijne Majesteit sedert gisteren namiddag eenigszins verbeterd. Do ontsteking in mond- en keelholte heeft zich niet uitgebreid, en daar het slikken gemakkelijker plaats heeft, was het den Hoogen Lijder mogelijk eenige voeding tot zich te nemen. Op verzoek der geneesheeren heeft heden een consult plaats gehad met professor Rosenstein, die het oordeel der geneesheeren omtrent den toestand des Konings volkomen deelde. Met betrekking tot den gezondheidstoestand van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning mag met dank baarheid worden geconstateerd, zegt het Haageche Dagblad dat de voorstelling, alsof elk oogenblik het ergste kon worden verwacht, hoogst overdreven en onvoorzichtig moet worden genoemd. Z. M. hoeft gisteren zelfs regeeringszaken afge daan en ook nog persoonlijk den chef-bloemist Kraijenbrink met diens 25-jarig jubilé geluk ge- wenscht. Al moest dus de keelaandoening zorg baren, onmiddellyk levensgevaar was niet aanwezig. doen een waardoerend artikel te lezen als de Lon- densche //Times" een der belangrijkste wereldbladen, aan het hoofd zijner kolommen plaatst, naar aanlei ding der a>s. viering van den 75sten gedenkdag onzer onafhankelijkheid. z/Geen volk ter wereld" zegt de //Times" //heeft zijne vrijheid beter verdient, of heeft meer recht zich daaröp te verheffen, dan de Nederlanders. Het land, hetwelk zij bewonen, is alzoo niet door hen geschapen, dan toch door hen behouden. Zonder onophoudelijke inspanning zou het brokje gronds eene onvruchtbare moeras zijn gebleven. De onder nemende bewoners hebben het opgeëischt en behou den en het in een der vruchtbaarste plekjes van Europa herschapen. Niet alleen hebben zij uitge strekte, ongezonde poelen tot vruchtbare akkers gemaakt, maar zij bouwden er bloeiende steden en versierden deze met de voortbrengselen van kunst en beschaving, z/De Nederlanders hebben hunne handen overal uitgestrekt en op de geheele aarde vindt men spo ren van hun moed en doorzicht. De verrassende geschiedenis van hun opkomst en achteruitgang hangt zamen met hun vast besluit steeds onafhan kelijk te blijven. Zij tartten de elementen, zij dwon gen de oude en nieuwe wereld hunne schatting te betalen, zy onderwezen en ontwikkelden zich zelven, omdat zij voelden, dat zy dit werk voor en door zich zelven verrichten. «Dat Nederland bij de lotgevallen, welke het ondervond, na korte tusschenpooze telkens weer onaf hankelijk werd moet ieder verwonderen. Het onaf hankelijke Zwitserland, met al zijn heldendaden, kan niet met de levenskracht der Nederlandsche vryheid worden vergeleken. Een bergvolk kan gemakkelijk zijne bergen verdedigen en wekt minder de begeer lijkheid van anderen op. Het Nederlandsche volk daarentegen bewoont een land, dat in ééne week kan bezet worden, en ook herhaaldelijk is bezet. Door hunne ny verheid maakten de Nederlanders het land reeds lang begeerlijk, zij stapelden er schatten op en voorzagen het door hunne energie met kost bare buitenlandsche koloniën. En daarbij vermeerder den de goede havens de waarde van het land voor machtige naburen. //Toch bleef Nederland onafhankelijk. Het feoda lisme, in plaats van het te verzwakken versterkte het. Terwijl Europa kwijnde onder den last van duizen den kleine despoten, bloeide Nederland onder zijne graven. De heerschappij der Bourgondiërs, Spanjaar den en Franschen drukte het land, zonder den vrijen geest zijner inwoners te schaden. Onder de meest verschillende regeeringen bleef de kern van Nederlandsch onafhankelijkheid steeds ongedeerd. //Steeds waren de Nederlanders de ziel van alle internationale bondgenootschappen tot het breken van de overmacht van één staat in Europa. De vrij heid in Europa is bij slot van rekening moei schuldigd aan landers naar hankelykheid mogendheden. De heer A. Krieger alhier is voornemens locaalspoorweg aan te leggen van Nykerk BarneveldEde. Hij heeft de noodige gegeven» ter beoordeeling ingezonden. Aan bet postkantoor te Gouda en de daaronder res- sorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand October in de Rijkspostspaarbank ingelegd 1807.31 en terugbetaald f 1695.07. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1556. Het noodig 4 Oct. 11 tt 18 H 25 w GOUDA, 3 November 1888. waterleidingwater had de laatste maand In //de Nederlandsche Politiegids" schrijft L. G. V. onder den titel neen valsche naam1' het vol gende: Toen ik heden morgen door de Kalkoenstraat ging zag ik in de verte, wat wij gewoon zijn, met //een standje" aan te duiden. Ofschoon ik nu niet bepaald tot de nieuwsgierigen ben te rekenen, vroeg ik toch zoo in het voorbij gaan //wat is dtór te doen?" Ik zag een geduohten menschendrom, waaruit een verward geschreeuw opsteeg. De omstanders hadden onder elkander allerlei verhalen, de eene zeide //er was een kind overreden," de ander riep /zhy heeft gegapt," nog een -zei /tis een marionier in poli tiek" en een schalksch dienstmeisje meende «se sain kaggel." Véél wyzer, werd ik niet. In den menschenknoe- AD VERTENTIEN worden geplaatst ▼•n 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plant«mimte. Bovendien worden alle Advertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. del kwam beweging, langzamerhand vormde zich een soort optocht, en, voort ging het .naar het bero" hoorde ik een politieagent zeggen. Twee mannen, waarvan de Oen, min of meer was aangeschoten, waren door een beambte der politie aangesproken, het waarom, kon ik natuurlijk op den afstand, die ik van hen af was, niet verstaan, maar ik begreep toch, dat er iets nieuws aan de hand was. De stoet bestond zeker nit «en paar honderd men- schen want allerlei leegloopers sloten zich daarbij aan, en een troep straatbengels bracht o«n soort cadanoe in den pis te weeg, door te zingen op de wijs van «alle eendjes». „Twee aan twee, gaan de pannetjes naar boren." enz. enz. Toen de troep afgetrokken was vroeg ik aan een der politieagenten, die in de straat op post was achter gebleven, wat er te doen geweest was, en, daarop kreeg ik ten antwoord»hij heit me kame- nmd onlangs, bij een bekeuring, sw valschen na am opgegeven, en dat is nau strafbaar.» Voldaan ging ik verder. Toen ik des namiddags in de sociëteit mijn vriend Mr. X. ontmoette, vertelde ik hem, hetgeen ik den ochtend had bijgewoond en vroeg, waarbfj het op geven van een valschen naam strafbaar was gesteld, in de politieverordening van de stad of in de rijkswet. Hij deelde mij toen het navolgende mede. In geen enkele politieverordening, staat zulk een strafbepaling, en behoort daarin dan ook niet tehuis. Onder het sedert 1 September 1886 afgeschafte oude fran>che strafwetboek (Code Pénal) was het opgeven van een valschen naam aan het gezag niet strafbaar, alléén in de wet vau 29 Juni 1854 staatsblad no 57, (de jacht en vischwet) heeft het opgeven van een verkeerde of valschen naam aan de ambtenaren of beambten met de opsporing van jacht- on visscherij delicten belast, een verzwa rende omstandigheid uitgemaakt, en, dat nog zoo, maar bovendien, nu sedert September 1886, de Code Pénal afgeschaft en wij, dank den onverge- telijken Minister van Justitie Mr. Modderman eere zy zyne assebe I een Nederlandsch strafwet boek hebben, is het opgeven van een valeche naam aan het openbaar gezag wel degelijk ztrafbaar en niet malsch ook, want: art. 485 no. 3 bedreigt een geld boete van ten hoogste Honderd vijftig gulden, tegen hem of haar die ndoor het bevoegd gezag naar zijn naam gevraagd, een valeche naam opgeeft. Ik herinner daaraan hier eens, opdat het in rui mer kring bekend worde en ieder zich voor schade en schande hoede, want het komt zoo vaak voor, dat minder ontwikkelden of ook jongelieden na het plegen van een politie-overtreding zich schuldig maken aan het opgeven van een valsche naam, om dat zij denken er zoo af te komen. Ik vraag daarom aan u, ouders, onderwijzers, pa troons, kortom aan allen, die er toe in staat zijn, breng deze strafbepaling uwe kinderen, leerlingen en ondergeschikten onder het oog, opdat zij zich na het plegen van een kleine overtreding voor erger en gevoeliger nadeelen kunnen, hoeden.» Waar in den vreemde zoo vaak met minachting of onwetendheid over het „kleine Nederland» wordt gesproken, moet het alk vaderlandsch hart goed Onze lozers zullen zeker gaarne een en ander vernemen van de levensloop van den acteur Morin,

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1