SREN N9 3779. BINNENLAND. Woensdag 7 November. Nieuws- en 1888, .ppen pingen n, Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. REN ten en kN. :plaats irktCllB JHÜREN ?OG, GOUDA. De inzending van advertentién kan geschieden-tot één uur des namiddags van den dag der uitgave iber 1888 aachreven ALPHE- ireven in 389. Notaris i Gouda CjSt. V, OVEN, ALPflE- gesch kt j elkander gelegm IRS GE- OUT be- tot verschil- was, dat de t annexe UUR.ge- lCHTER- le Gonwe ten ver- ALPHE- ■ENAAR. ad ARN- SDEFU- en Agent j zending DEKENS GOUDSCHE COURANT. van ge- Vz., aan De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prgs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. Over de wintervoeding van het vee schrijft de Landb. Ct.Te plotselinge, te sterke overgangen by het voederen werken noodzakelijk nadeelig. Voedert een boer heden minder goed en morgen meer dan goed en mocht hij meenen, daarmede even plotseling bij melkvee b. v. invloed te kunnen uitoefenen op de melkopbrengst, dan heeft hij het mis. De melkopbrengst kan niet grooter worden, voor de spijsver- Deze brief gaf natuurlijk aanleiding lende discussion, waarvan de uitslag Vereeniging een circulaire zou verz-nden, teneinde de verschillende bedragen geteekend te krijgen, eens deels omdat er niemand is die de directie zou willen aanvaarden zonder ten minste voor 3 jaar de garan tie te hebben aan zijn verolichtingen te kunnen voldoen, anderdeels wijl de Vereeniging het op prijs zou stellen dat de heer Von Bongardt directeur bleef, daar hij blijkbaar de rechte man op de rechte plaats ia. De werkstaking te Enschedé duurt nog voort. De rust ie tot beden niet verstoord geworden. Ter voorkoming van ongeregeldheden waren Za terdag, behalve huzaren uit Derenter, ook de schut ters onder de wapenen geroepen. Volgens de Zk. Ct. moet het volgende aanleiding gegeven hebben tot de staking van den arbeid. De firma Januink heeft een nieuw Engelsch artikel sinds kort in aanmaak, waarvoor nog uiet dadelijk De Vereeniging tot Ondersteuning der Hoogduit- sche Opera te Rotterdam hield Zaterdagmiddag een vergadering, naar aanleiding van een van den direc teur der Opera ontvangen schrijven, waarin deze mededeelt, dat hem de directie is aangeboden van een theater in Duitschland, doch dat hij geneigd is te Rotterdam te blijven, wanneer hem drie jaar lang een subsidie van f 25,000 por jaar, 25,000 aan abonnement en f 20,000 aan reductie-kaarten voor een jaar worden gewaarborgd. Dij voor zich acht zich dan ook voor 3 jaar ver bonden, mits hy vóór 1 Dec. van elk seizoen weet dat de 25,000 aan abonnementen en f 20,000 aan reduotiekaarten werden genomen, anders acht hij zich vrij van elke verplichting. Ook nu moet alles vo'ói 1 Dec. e. k. zijn besloten, daar het den heer Van Bongardt is gelukt tot dien tijd uitstel te krijgen tot het nemen van een besluit. ven per stuk kan gegeven worden dit gaat dus op proef. Bij een dergelijk geval spreken de betrekke- lijke weven wel eens ouderling af niet zoo hard te werken als zy kunnen. De fabrikanten komen echter spoedig op de hoögte en zien dan, dat het in den beginne bepaalde loon alleen zou kunnen gegeven worden wanneer een aantal stukken per week en per touw worden afgeleverd. Wanneer dus de wevers zoqveel niet willen of kunnen weren, zijn zij verplicht het loon dienovereenkomstig te wyzigen. De arbeiden verlangden echter onmiddellijke aan plakking van de lijst der loonen, waarin vermeld zoude staan wat zy aan de verschillende stukken zouden kunnen verdienen. Daar nu niet onmiddel- lyk aan hun wensch werd voldaan, staakten Vrydag, met uitsondering van enkelen, al de wevers met hun helpers, ten getale van ongeveer 190, den arbeid. Zij hebben dien sedert niet hervat Volgens de Tw. Ct. heeft de sociaal-democraat Bennink, uit Hengeloo, aan de werkstakers onder steuning beloofd en is aan den Heer Domela Nieuwenhuis per telegram van de werkstaking be richt gezonden. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels h 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad verten tien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD,’ 't welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. alleen dus het indringen van een groote hoeveelheid palingbloed in een open wond is gevaarlijk. Onder den titel „de diamanten van de vorstin Gortschakow” wekt reeds sedert geruimen lijd een proces opzien, dat den 17den d. m. voor de Kamer voor Strafzaken te Frankfort a/M. werd behandeld. Zekere vorstin Maria Gortschakow waren te Parijs uit baar juweelkistje voor óen waarde van 200.000 Mark aan edelgesteenten ontstolen. De verdenking viel het eerst op do kamenier der vorstin, zekere juffrouw Anniserhet onderzoek togen deze moest echter bij ontstentenis van bewijzen worden gestaakt, en baar zoon maakte er de justitie thans opmerkzaam op dat zekere Otto Rüchert wel eens de dader kon zijn. Deze bad te Karlsruhe met juffrouw Anniser betrekkingen aangeknoopt, was door haar naar Parys gebracht, der vorstin aanbevolen als secretaris, maar plotseling daarop en zonder afscheid te nemen naar Duitschland vertrokken. Daar hield hij zich afwisselend in verschillende stedbn op, het laatst te Frankfort en to Darmstadt en wierp er met bril len ten om zich heen, waardoor hij, naar de Köln. Ztg. meldt, by de dames der cafe's cbantants een even bekende als geliefde persoonlijkheid was. De staatsprocureur liet hem deswege gevangen nemen, maar men kon hem geen rechtsstreeksche deelneming aan den diefstal bewijzen ofschoon verscheidene der door hen ten geschenke gegeven edelgesteenten het eigendom waren geweest der vorstin. Daarom werd hij slechts als heler voor den rechter gedaagd, alwaar hij zich trachtte vrij te pleiten door te verklaren, dat hij van zekeren Germain een belooning van 10.000 Mark, in brillanten zou hebben ontvangen hiervoor, dat hij overeenkomstig een opdracht van den privaat-secretaris der ‘vorstin, Alfree genaamd, edelgesteenten van Parys naaf Straatsburg had gebracht. Deze edelgesteenten had de vorstin voor haar man, tegen wiun zij een proces tot echtschei ding voerde, in veiligheid willen brengen. De bewuste Germain schynt echter slechts de rol van den grooten onbekende te spelen, want noch de vorstin noch Alfree, die beiden als getuigen ver schenen, weten iets aangaande hem mede te deelen en bovendien heeft Rüchert een zijner talrijke maitressen alleen reeds voor 27.500 Mark, aan brillanten geschonken, terwyl hy zegt slechts voor een waarde van 10.000 Mark aan edelgesteenten te hebben ontvangen. Hij tracht nu de schuld van den diefstal op Alfree te schuiven, maar de gerechtelyke behandeling der zaak leidde tot geen uitkomst, aan gaande de vraag wie de eigenlijke dief was. Daar entegen achter het Gerechtshof het helen door Rüchert van de gestolen voorwerpen bewezen en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van twee jaar en hot verlies gedurende drie jaar van zijn burgerschapsrechten. De zitting duurde den ge- heelen dag voort en had een groote menigte toe schouwers gelokt. GOUDA, 6 November 1888. De St.-Ct. behelst het volgende bulletin: Volgens verklaring van den behandelenden genees heer, blyft de Kouing in beterschap toenemen en is de ontsteking in mond- en keelholte nagenoeg ver dwenen. Hierdoor is de belemmering in do voeding geweken en kan de hoop gekoesterd worden dat Zyner Majesteit* krachten spoedig zullen terugkeeren. By de voornaamste spoorweg-maatschappyon zijn in den laatsten tijd pogingen gedaan, om het stooten van de rijtuigen in de treinen tegen te gaan en dus een rustigen gang te bevorderen. In navolging der fransche spoorwegen voerde men daartoe het be- hoorlyk in evenwicht brengen van de assen in, vóórdat ze onder de rijtuigen worden geplaatst. Het laat zich toch verklaren, dat eenige afwyking slna8 ïon ln waarvoor Bog ulel m de juiste gewiohbverdeehng dor wielen by de <orden y „at (tuur roor het omwenteling der as-werkmgen wisselingen van druk - moet ten gevolge hebben, die by de groote snel heden in het rytuig hoor- en voelbaar zyn. Thans worden de assen onderzocht en afwykingen ver beterd door het aanbrengen van kleine ge wichtjes. (H57.) In een schryven uit Amsterdam aan het Haag- Khe Dagblad wordt medegedeeld, dat de heer 8. van Milligen het werk aan de opera, die hy onder banden had en die opgevoerd zoa worden door de Hollandtcbc Opera te Amsterdam, gestaakt heeft, hoewel hy daarmede reeds vrij rer gevorderd was, zoodat van de opvoering niets zal komen. Bij arrest van den Hoogen Raad van gisteren werd vernietigd het arrest van het Gerechtshof te 's Hage, bevestigende een vonnis der Rechtbank te Rotterdam, waarby de steenfabriekant P. Van 't H. 8. te Ouderkerk a/d. IJssel was veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, wegens lasterlyke aanklacht te gen de te 's Hage wonende bouwondernemers D. en N. Door den Hoogen Raad werd het eerste cassatie- middel gegrond geoordeeld, waardoor het onderzoek .naar de beide volgende middelen, het fond der zaak betreffende, verviel. De zaak werd nu ter verdere behandeling verwezen naar het Gerechtshof te Am sterdam. Dat een stevige paling vergif genoeg bevatte om tien menschen te dooden, zou men niet gedacht hebben. Een Italiaansch professor te Turijn hoeft het ontdekt, door zich zelf gelukkig slechts licht I er mee te vergiftigen, en proeven in het labo ratorium op grootere schaal genomen, hebben de waarheid zijner onderstelling bewezen. Niet enkel de paling, ook de mureen en eenige andere risschen bevatten hetzelfde vergifhet werkt, evenals slangen- rergif, door rechtstreoksche inbrenging in het bloed, niet door de maag, en tast vooral eone plek in het verlengde ruggomerg aan, die de „levensknoop" genoemd wordt. Het verlammen van deze plek doet, bij slangenbeten, de ademhaling ophouden en heeft daardoor den dood tengevolge. Tracht men de ademhaling een tijdlang, door kunstmiddelen aan te houden, dan kan intusschen de werking van het vergif wordrn afgeleid en genezing volgen. Bij de paling is de werking zoo sterk niet, toch stierf een konyn, met 3 decigram bloedwei ingespoten, in 2>/a minuut, een hond, die l’/z gram in de halsader ontvangen had, in 4 minuten. Het koken doet alle giftige werking ophouden.1 voordat de werking der organen

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1