1 BINNENLAND. kers jonen. m. REN IY. ten. 'I 1888. Nieuws- en briek. I en 73s. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Boas igen.” VïUdag 9 Novenber. N° 3780. ER Jk. P,. b 2n. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave Les Bonnes Amies, Comédie un acte Le Concert, dit par e - LEEVER. kelijke hooren en en en Gouda. in bydra- niet werd edig moge- den onder- De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. mad. ver- goudsche courant CTORIEN ij in staat st 8 dagen groot aan banden. ■rhandel, rJDA- '3 uur. zen. ouda ver- s iets van n verschul- CCEMBER u zyn adres rland eene AKKERIJ i, waarvan anvaarden. mmerking. 0. N. vas Coppée, Angier, Dumas, Sardou, Pailleron. un acte. Mad. Thénard. Mr. de Mey. Mtfd. Thénard. Mr. de Mey. ge pryzen. ER 1888. Fooneel» ien Heer Foley. Mad. Thénard. Mr. de Mey. Mad. Thénard. GOUDA, 8 November 1888. ^VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Vrijdag den 9 November 1888, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde Het voorstel betreffende de plaatsing van eenige onder Alphen gevonden oude munten in het Stede- lijk Museum van Oudheden. Het voorstel betreffende eene wijziging van de onlangs vastgestelde Verordening op het zuiver hou den, overdekken of rioleeren van wateringen, slooten of andere wateren, die aan bijzondere personen toebe- hooren. ING van j, Gas- nz. pen en Dit wordt door haar medegedeeld terwijl zij telkens uitschater! van herinnering. Ook den korten inhoud der overige voordrachten te verhalen, zou te veel plaatsruimte vorderen. Wij kunnen den lezers slechts aanraden, wanneer Thénard en mr. de Mey wederkomen, niet te zuimen haar te komen hooren. Wij hppen, dat zij, door eet ruimer lokaal te kiezen, daartoe gelegen heid zal geven. Op een nog veel talrijker gehoor kan zij rekenen. Beiden toch zijn artisten van veel talent voor de comédie, en dat dit ook in de tooneel- speelkunst hoog staat aangeschreven, bewijst de uit spraak van de Sarceydans la tragédie tout le monde a du talent. II n’y a que dans la comédie que c’est dur. Het Programma, dat hier Dinsdag wordt opgevoerd, luidt aldus v Causerie, parMad. Thénard. Les romanciers, les auteurs dramatiques celèbres portraits anecdotes. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Staten) werden gesteld het ontwerp tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden, met het adres van den gemeenteraad van Rijnsburg om trent het gebruik van honden als trekdierenhet voorstel tot overneming van werken in verband met de vaartverbetering Rijn Schie, en dat tot overname van de bruggen over de Vliet onder Voorburg. De beeren Buijs, de Monchy, De Jonge, Lazonder en De la Bassecour Caan (lid van Gedep. Staten) zulkn. over het voorstel om provinciaal subsidie te verlee- nun van een lokaalspoorlijn tusschen Gouda en. Schoonhoven, rapporteeren. In afwachting van de rapporten omtrent de com missoriaal gemaakte onderwerpen is de vergadering verdaagd tot 16 November te 11 uren, nadat ge bleken was dat verschillende leden bezwaren hadden tegen het bepalen van de eerstvolgende bijeen komst op Maandag 19 November, zooals door den voorzitter was. voorgesteld. In den jongsten „brief uit de Hofstad" in de Middelbwrgsche Courant leest men: In verband met de verontrustende geruchten, die dezer dagen eensklaps zich verspreidden, trok het de aandacht, dat een van de laatste van ’s Konings re-/ geeringsdaden vóór de plotselinge ongunstige weiï- ding in zijn ziektetoestand is geweest de benoeming van de vier door hem aan t6 wijzen' leden van den voogdijraad. Men vond er iets opmerkelijk weemoe digs in, dat deze zorg voor zijn kind na zijn dood juist aan de toeneming vin zijn ziekte voorafging. Het heeft evenwel lang genoeg geduurd eer het besluit tót benoeming van die vier heeren in de Staats-Courant verscheen. Uit de data van dat be sluit zou men kunnen opmaken, dat spoód daarbij is betracht; het advies van den Raad van State draagt toch de dagteekening van 27 October, en reeds den 29n dierzelfde maand werd door den ministerraad naar aanleiding van dat advies rapport aan Zijne Majesteit uitgebracht. Maar één datum, die in den regel in een koninklijk besluit wordt genoemd vóór dien van het advies van den Raad van State, omdat die hieraan chronologisch voorafgaat, ontbreekt, na melijk die waarop de ministers voor het eerst de voordracht aan den Koning deden tot benoeming van de vier leden van den raad van voogdij en tot het hooren dienaangaande van den Raad van State. Die dag ligt reeds ver achter ons. Heeft dan de Raad van State zooveel tijd besteed aan de overweging van de vier voorgedragen namen? Zeer zeker niet. De zaak is deze. Het advies, gedateerd 27 October, is niet het eerste, dat werd uitgebracht; is er een van vroegere dagteekening, waarop ik in een vorigen brief doelde, toon ik mededeelde dat genoemd col lege tegen een paar der voorgedragen personen be denkingen had geopperd. Naar aanleiding daarvan is, zooals ik toen reeds niet onwaarschijnlijk noemde» een nieuwe voordracht gemaakt, waarin een paar namen veranderd zijn, en waarover andermaal het advies van den Raad van State werd ingewonnen. Zoo is te verklaren, dat van de vier indertijd in de dagbladen genoemde heeren slechts twee in het 'be sluit vermeld zijn, en in stede van de heeren Wer ner baron van Pallandt en baron van Nagel zijn be noemd de heeren baron Schimmelpenninck en jhr. Roell. Over de gedane keuze past het weinig, aanmer kingen te inak^jmtegen iederen persoon op zich- zelven is daaréwoven niets in te brengende vier gekozenen zijn mannen,- die ten volle ’s Konings ver- Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Gouda, jhr. C. W. Von Weiler, ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Harlingen. In de zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank van Dinsdag werd J. S., oud 44 jaar, smid te Gouda, bokl. van diefstal "van een tabaksdoos, vrijgesproken. Vervolgens stond4 terecht Een visscher uit Stolwijk, die in den laten avond van 3 October den burgemeester J. C. Kroon be- leedigde, toen deze hem uit de tapperij van K. Ver doold verwijderde. Eisch voor W. S8 dagen gev. Een slagersknecht, de 23-jarige M. J. 1L, sloeg op 9 Oct. een ruit in bij zyn gewezen baas Frank te Gouda. Eisch 5 boete. Uitspraak Dinsdag e. k. -r- Door het onlangs hier ter stede opgerichto Comité is tegen Dinsdag 13 November a.st. eene tweede Soiree georganiseerd, en wel eene Soirée Draniatique et Littéraire. Dan zullen optreden Mad. Thénard, de la Comédie Franchise en Mr. de Mey, du Gymnfue, die reeds het vorige jaar in verschillende steden des lands met groot succes optraden en thans opnieuw hier zijn. Maandagavond gaven zij eene soirée te Arnhem, waarover de Arnhemsche Courant het vol gende schrijft Waren bij oen vroeger optreden van Mad. Thénard en Mr. de Mey alle plaatsen in den foyer van den schouwburg bezet, thans moesten zelfs telen, wegens plaatsgebrek, worden afgewezen. Die volle zaal kwam aan deze verdienstelijke artisten dan ook ten volle toe. Zij bezitten in hooge mate do gaaf om hunne hoorders to amuseeren door, hun beschaafd spel en de onberispelijke keuze der comedies en alleenspraken, welke zij ten gehoore brengen. De conférence, waarmede mad. Thénard aanving, bood eene afwisseling aan van interessante anecdotes uit het leven van beroemde advokaten en acteurs, en goede wenken omtrent de uiterlijke welsprekend heid. De gemakkelijke, geestige wijze waarop zij die verhaalde was evenals het medegedeelde zelf, wel geschikt om te boeien. v/La Licorne”, „les bonnes Amies” en, „Bour- rasque” zijn een drietal tooneelschetsen, die ver nuftig zijn gedacht en uitnemend werden gespeeld, want de heer de Moy bezit even groot talent als mad. Thénard. Het luchtige meeslepende van die Fransche tooncelstukjes moet men i Bourrasque, Comédie inedite Madame de Thorny Monsieur Desrolles Pinbare dit par Le Municipal,,dit par. Pauze. Louise Alfred Les Jurons de Cadillac, Comédie en un acte-Berton La ComtesseMad. Thénard. Le CapitaineMr. de Mey. Mej. J. Marcus alhier is benoemd tot godsdienst- onderwijzeres te Rotterdam. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kwamen Dinsdag bijeen voor de najaarsvergadering. In handen van de heeren A. »van Woel (Oud- _rBeierland), Pegram, J.. Smith, Nebbens Sterling, in bet oorspron- I Hoogeveen, Le Poole en Blussé (lid van Gedep. i zoo levendig M met zoo veel gang hooren voordragen als slechts Pranschen dit kunnen. Vooral het laatste werd meesterlijk vertolkt, en niet ’t minst door de wijze, waarop Desrolles zich onop houdelijk in zijne onwaarheden verwarde. Deze scènes werden afgewiswld door een paar monologues. Die, welke voordragen werd door den heer de Mey, het verhul van den „garde municipal, qui descenda de soft cheval pour em- brasser son frère marchand de marrons au coin de la rue Maubeuge” wekte scharrend gelach op, en niet minder „la présentation” «oor Mad. Thénard, waarin zij zelve zoo natuurlek en hartelijk lachte, dat hare hoorders wel koor moesten maken. Trouwens het onderwerp zelf leende er tich toe. Een heer maakt het hof aan eene weduwe, die hij voornemens was te trouwen zij bevalt hom echter bij de eerste ontmoeting niethij geeft zijn? plan nu op, maar daar hij zeer bijziende is, houdt hij haar voor de vriendin, welke hare tusschenkomst leende, en fluistert nu aan de weduwe zelve too, achter haar zittende in eene loge van deu^sehouwburg, dat ze hem volstrekt niet bevalt en hij van haar afziet. aan het publiek, lachen bij die

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1