es JIS ?ing BINNENLAND. Zondag 11 November. 1888. N° 3781. Nieuws- en ruis,” AIRE Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. RS ER, nbevolen. gebrouwen Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. -1- I gelegen, i met goed het Bureau 1888, des huis <HET iris G. C. Jouda. >ndt en m te weten ag der vei- des nam id- IEKLEED, 'erf, Haven ONHUIS, jAATSEN SN, aan de Molen werf ijk B No. 2 Aren 9 erf zjjn by 1.—. 19. n, aange- aterleiding Beer J. van r f 300. 50,000- 14.— i Gouda. fa, wjjk B iS, KEU- goüdsche courant. Aan de Zutfensche Courant wordt uit don Haag geschreven //Meer en meer schijnt het mode te wqrden, aan gaande lastige hervormingen en bestuurszaken maar commissies te benoemen on zich dan achter de com- I missie te verschuilen als do Kamer lastig begint te De Katholieke kiesveroeniging te Schiedam heeft besloten, de anti-revolutionairo candidatuur voor de Tweede Kamer te steunen, op grond vao deze over wegingen Het kiesdistrict Schiec^m, eene overwegend anti liberale meerderheid hebbende, mag nooit door een liberaal vertegenwoordigd worden. Alhoewel van de anti-liberale fractiën de katholieke over de grootste helft der stemmen te beschikken heeft, en het der halve billijk zou zijn een katholiek naar de Kamer af te vaardigen, is het gebleken by de verkiezing in Maart 1.1., dat, niettegenstaande den prijzenswaardigen ijver en moeite, welke de anti-revolutionaire leiders zich hebben gegeven om hunne geestverwanten te bewegen op den katholiek te stemmen, zij daarin bij allen niot hebben mogen slagen dat het echter blijkt, dat het aantal van die onwilligen gaandeweg vermindert, en het dus voor de naaste toekomst blijde hoop geeft, dat allen met de katholieken eendrachtig zullen samenwerkendat echter, er op gelet, dat de tegenwoordige meerderheid in de Tweede Kamer dringend versterking behoeft en het opgetreden ministerie dien steun ten volle verdient, het dus in de eerste plaats zaak is, zo^jel mogelyk dien ^steun te verleenen, en derhalve niet raadzaam zoude zijn om nu weer een katholiek tot candidaat te stellen, doch daarmede zou moeten gewacht wor den, totdat de meerderheid in de ^Corner dusdanig worden. Zoo weet men nog altijd niet op welke grondslagen de Begeering onze levende strijdkrachten wil regelen. De commissie, die voor dal onderwerp is ingesteld, vordert echter goed en denkt in Februari met haar werk gereed te komen. Heeds is het een publiek geheim, dat de groots meerderheid zich heeft verklaard voor hot beginsel van den persoon leken dienstplicht, doch met eenige reserves en be perkingen, die nogal van beteekenis schijnen te zjjn. Trouwens, toen de Minister de commissie samen stelde, kon hij reeds overtuigd zijn dat do meerder heid op dat punt in zjjn geest zou adviseeren, ofschoon, zoo ik goed ben ingelicht, de meerderheid toch nog grootor is dan do Minister zich zelf had voorgesteld. In de Kamer is er, zooals gij weet, M. de B., aan de rechterzijde groote verdeeldheid over dit beginsel. De anti-revolutiohairen zijn bijna allen tegen persoonlijken dienstplicht, en daarom is het des te opmerkelijker, dat de Minister, die blijk baar do bedoeling heeft dat beginsel in onze wetge ving noer te leggen, Katholiek is. Maar ook zonder don steun 3er Katholieke afgevaardigden zal er waarschijnlijk voor de afschaffing der plaatsvervanging wel een meerderheid zijn, want het is bekend, dat vele liberalen op dit punt staan aan de zijde der antirevoluitionairen, en gelukkig volgen de liberalen niet het voorbeeld van hun tegenstanders om togen alles te stemmen wat komt van een Ministerie van tegenovergestelde richting.» Over het wegen van fnwendige aandoeningen in bet menschelijk lichaam deelt het Maandbl. tegen de venaleeking aan Levenmiddelen mede De merkbare verandering, die de aandrang vim het bloed onophoudelijk in het gewicht der hand teweegbrengt, gaven prof. Mosso, een ftaliaanschen physioloog, aanleiding tot het doen van eenige zeer belangrijke onderzoekingen. Bij zijn eerste proefne ming plaatste hij ;de band in een afgesloten met water gevnlden bakelke verandering in de circu latie, veroorzaakt door de geringste aandoening van het lichaam of de hersenen, de minste beweging, was merkbaar aan het stijgen of dalen der vloeistof in de aan den bak aangebraebte buis. Door middel van een groote weegschaal, waarop het lichaam horizontaal leggen kan, heeft hij bevonden dat iemands gedachten letterlijk gewogen kunnen wor den, en dat zelfs droomen of de uitwerking van een zwak geluid gedurende den slaap aandrang van het bloed naar zie hersenen kan teweeg brengen, in voldoende mate om vermindering van gewicht aan te wijzen. De verandering in den pohslag gaf htm te kennen, of een zijner nienden Italiaanse!: dan wel Grieksch las, daar de meerdere inspanning voor het laatstgenoemde, merkbaren iuvlo.ed op den bloeds omloop had. tyd verloopen totdat Grieksche hulpcostumes naar i wij moenen, uit de Orphce aux Ênfers waren bijeengegaard en de voorstelling kon beginnen. Intussohen kwam mevr. Thénard voor het voetlicht en zorgde dat de talrijk opgekomen toeschouwers zich over het wachten volstrekt niet te beklagen hadden. Sedert heeft zij herhaalde malen Amsterdam be zocht, de laatste keereu in gezelschap van den beer G. de Mey van le Gymnast. Ook nu stond deze haar ter zijde bij de voordracht van eenige voor twee personen geschreven tooneelstukjes, waarvan het be kende Lee juron» de Cadillac on het hier nog niet voorgedragen Le» bonnet amie» het meeste genoegen gaven. De Amsterdammer schryft daarover het volgende De soiree van madame Thénard behoort thans tot de aangename herinneringen vanhet kleine, zeer gedistingeerde publiek, dat Woenmiagovond in het Odkon bijeen was. Even over acht verscheen do geestige Parisienne, in keurig toilet, op het geïm proviseerde tooneeltje, in de bovenzaal, werd met oen beleefd Zacht ruischend handgeklap ontvangen, neeg bevallig, zat neder en begon haar causerie: „auteurs, dramatiques célèbresportraitsanecdotes”. Dumas, „monsieui" Angier, Failleren, Sardou, Coppée, Becque en die allen in ternauwernood een half uur tijds I Men moet mad. Thénard zijn om het te kunnen. Begaafd met een meestersdhap over beiden, de taal en het sprekenmet een talent om op te mer ken, weer te geven en te karakteriseeren, gelijk het zeldzaam wordt aangetroffen, is het, als ’t ware, of de disease bij uitnemendheid zich slechts aan den weefstoel harer luchthartige verbjjlding behoeft te plaatsen en de draad van zonnige woorden en zilveren lachjes ontspint zich van zelve, en, als van zelve ge raakt de ragfijne stof verweven tot het bevallige kleed der causerie. En als de schittering van hier en daar een kleinen edelsteen, half verscholen tiis- schen wolken kant, treffen u de bonmot», de geestige invallen, de koddige wendingen, achteloos daarheen geworpen, schijnbaar met meer dan een geestesspel van het oogenblik. Een causerie van mad. Thénard maakt geheel den indruk eener improvisatie. Ze valt zicbzelve in de rede met een geestigheid, die haar zoo juist in den zin schijnt te komen schiet een enkele maal, alvorens ze iets gaat vertellen, in een korten lach, of spreekt in zichzelve, als iemand, die zjph iets herinnert, dat zijn beweren bevestigt„Non, non, il n’est pas joli, Monsieur Sardou.» In eene woning op de Baam is eergisteren een droevig ongeluk, voorgevallen. Twee kinderen waren door hare moeder alleen gelaten, daar zij noodwen dig even uit moest, toen oen van hen lucifers schynt bemachtigd te hebben en aangestoken, waardoor de kleederen van het andere kind in brand zjjn geraakt en de kleine deerlijk werd gebrand. Aan de sinds 5 jaren bestaande predikantsvacature te Berg-ambaoht zal nu een einde komen, daar Ds. J. A. van Boven, van Oost- en West-Souburg, het beroep heeft aangenomen. De Staatscourant van heden bevat het volgende bulletin Volgens verklaring van ’s Konings geneesheeren kan do laatste acute ongesteldheid van Zijne Majesteit als nagenoeg geweken beschouwd worden. De voeding gaat in de laatste dagen veel beter, en men mag zich vleien dat de krachten langzaam zullen bijkomen. Wat den algemeenen gezondheidstoestand van den Koning aangaat, zoo mag deze op dit oogenblik vrij bevredigend genoemd worden, hoewel met het oog op het chronisch lijden van Zjjne Majesteit Hoogstderzelver toestand altijd de grootste zorg ver- eischt. GOUDA, 10 November 1888. Bij Kon. besluit van 8 November is, met ingang van 1 Februari a. st., benoemd tot directeur van het postkantoor te Zwolle de heer A. Simons, thans directeur van het postkantoor alhier. Bij Koninklijk besluit van 7 November is het bij Zijner Majesteits besluiten van 5 Dec. 1851 (Stbl. no. 149) en 30 Dec. 1866 (Stbl. no. 244) ingostelde eereteeken tot belooning van eervollen langdurig werkelijken dienst by de schutterijen, toegekend aan Johannes Dirk Woerlee, muzikant bij de dd. Sohuttury te Gouda. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal Donderdag 15 November a. st. eene Volteuitvoering plaats hebben van //Excelsior", de bekende Goud* sche Gymnastiek-veroeniging, bij gelegenheid van het 75 jarig bestaan van Neêrlands onafhankelijkheid. Het is een goed denkbeeld om eeus in het openbaar proeven af te leggen van het resultaat der oefeningen. Het programma belooft vry wat afwisseling en er zal een feestlied worden gezongen, waarin echt vaderlandsche gevoelens worden uitgesproken. De zaal ^Kunstmin" zal zeker Donderdag een talryke schare belangstellenden tot zich trekken. Naar wij vernemen heeft het bij sommigen onzer ingezetenen bevreemding gewekt, dat de le soirée van hel Comité reeds zoo spoedig door een 2e wordt gevolgd. Do eerste 2 November, detweedot 18 November, op die wyze voortgaande zou het, meende men, voor de Goüdsche kunstvrienden wat druk worden. Dit is zoo. Het is^dan ook volstrekt niet de bedoeling van het Comité om zoo voort te gaan. Dat reeds Dinsdag a. st. wederom eene soirée wordt gegeven is het gevolg van bijzondere omstandigheden. Uit alle berichten bleek het, dat de voordrachten van Mad Thénard en Mr. do Mey een buitengewoon kunstgenot geven, overal jvaar zij optraden hadden zij een énorm succes en nu meende het Comité dat van de gelegenheid dat de artisten hier te lande waren, moest worden gebruik gemaakt om onze inge zetenen dat genot te verschaffen. Weldra vertrekken zij naar Parijs, en dan zou de kans hen te hoojen natuurlijk verdwenen zijn. Door sommigen wordt het een waagstuk geacht van het Comité om hier Franmhe voordrachten te doen houden. Zij meenen nl. dat het getal van hen, die Fransch verstaan in een stad als Gouda te ge ring is om zulk eene soirée genoegzaam publiek te bezorgen. Wij verwachten dat het zal blijken dat zij, die zoo spreken, hunne stadgenooten te laag taxee- ren. Onder de dames en heeren uit onze beschaafde kringen zou men niet zooveel Fransch verstaan om voordrachten als deze met genoegen te kunnen vol gen? Wij weigeren dat te gelooven. Hot geldt hier niet het volgen van een groot tooneelstuk, waarvan soms niet zonder moeite de draad vast te houden is in een vreemde taal, maar het zijn korte, geestige, puntige stukjes, die worden gegeven en welke ieder, die een beschaafde opfoeding genoot, met gemak kan volgen. Het komt ons voor, dat het juist velen genoegen zal doen eens een geestige Parisienne te kunnen hooren. Dat het ruimschoots de moeite waard zal zijn blijkt uit de recensies der voornaamste bladen na haar optreden Woensdag jl. in Amsterdam. Het Handelblad schryft o. a. Mad. Thénard heeft gisteravond een aantal onzer stadgenooten weder een paar uren alleraange naamst bezig gehouden met eenige voordrachten, waarin de Fransche geest geen esprit gaulois ..hare aantrekkelijkheid niet verloochende. Het is een tiental jaren geleden, sedert dezè be gaafde dame, die deel uitmaakt van de Comédie Fran^aise, hier voor ’t eerst optrad. Het tfW toen de eerste' keer dat Sarah Bernhardt naar Amsterdam kwam,••om de rol van Phèd/re te spelen, maar de koffers waren zoek geraakt en er moest eenige

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1