NG i s Zondag 11 November 1888. lis izet. lag Vis. it de >baar IÏÏD, aendaal te '4 nts den, Buitenlandscli Overzicht. I 3 '1888 1 1 «e üs; JRE 4 TOOWEEL. UIBI NI ÜIIHIIE Hilf, ■- len heeft aan den gelegen, 388, des uis «HET >r J. VAN 300- 3 weten der vei- namid- 790.— I350.— !350.— 300.— 680.— ten Kan- DROOG- lede ten laaetrecht NHüIS, ATSEN I, aan de olenwerf t B No. Aren 9 f zgn bij l— sntiaren G. C. ia. net goed wjjk B KEU- aange- irleiding Zichtbaar getroffen nam daarop de heer Morin het woord en sprak een hartelyke dankbetuiging uit voor de schoone woorden hem toegevoegd, en voor het blijk van hulde hem heden vereerd. Zoo lang het hem nog werd vergund, zeide spr. zou hij zijn beste krachten blijven wijden aan de kunst door h?m beoefend. Met de hoop dat het ons nog dikwerf moge gege ven zijn den hoer Morin in ons midden te zien optreden eindigen wij dit verslag. onda. Gij hebt U de groote kaast der zeggingskracht eigen gemaakt. Als gij spreekt, vraagt gij volle aandacht en het is zeker, waar gij in Uw rol het kwade moost be strijden, of ernstig op dat, wat goed en odel is moest wijzen, Uw krachtig woord indruk gemaakt heeft. Laat mjj daarom, als erkenning Uwer vele verdiensten voor ons Tooneel, namens de afdeeling Gouda ran het Nederlandsch Tooneelverbond, van dien Bond wiens streven isj ons Nationaal Tooneel te verheffen, U, als een der waardigste leden, hulde brengen; aanvaardt deze Lauwerkrans als een bewijs, dat ook onze Afdeeling Uwe groote talenten erkent en op prijs stelt. Maar ook de leden on eenige vrienden van het Tooneel wilden U een bljjk van sympathie geven en eene herinnering aanbieden aan dezen avond, waarop gij ook in hun midden Uw Gouden Feest herdenkt. Gaarne voldoe ik daaraan, ontvang deze portefeuille, wilt daarmede handelen naar goedvinden, ik ben overtuigd dat Uwe keuze do beste zal zijn. Geachte Heer Morin! Orer eenige weken, den 3“ December, hoopt gij Uwen 70“ verjaardag te herdenken. Vol blijdschap zult gij dan terugdenken aan deze voor U zeker onvergetelijke dagen. Moge het U gegeven zij o Uwen jaardag nog dik wijls te vieren. Moge het U gegeven zijn ondanks hot klimmen Uwer jaren, als lot nu toe, krachtig en frisch te blijven om U nog lang te kunnen blijven wijden aan de kunst, die gij getoond hebt zoo lief te hebben. En komt eindelijk hot oogenblik, dat ook gij naar rust verlangt, geniet dan nog lang van die welver diende rust, gelukkig en tevreden in de overtuiging, terug te kannen zien op een welbesteed, werkzaam leven. - De verkiezingsstrijd in de Vereenigde Staten is ten gunste der republikeinen beslist. Nog tot het laatste hielden de democraten moed; maar toen het bleek, dat de republikeinen pok in den staat New-York do overwinning hadden behaald, moesten zelfs de grootste optimisten Clevelands zaak als ver loren beschouwen. De Neio-York Herald verwijt den democraten in New-York hun verdeeldheid, daar het gezag der democratische partij ondergeschikt werd gemaakt aan de vraag, wie gouverneur van dien staat en burgemeester der stad zou worden? De democratische World wijt de nederjaag aan onvoldoende voorbereiding en de Sun troost zich met de zekerheid, dat over vier jaren //het gordijn, dat nu is gevallen, weer zal worden opgehaald”. Daarentegen juicht natuurlijk de republikeinsche pers, met de New'York Tribune, het orgaan van den heer Blaine, aan het hoofd. Generaal Hafrisson, de aanstaande president, is, gelooven wij, een achtingswaardig man, doch hij is geen staatsman en in Amerika wordt hij algemeen en door beide partijen beschouwd als, de zetbaas van Blaine. De handen zijn Harrison’s handen, maar de stem is de stöm van Blaine. En Blaine, die het wegens vele redenen beter achffi zich zelf niet weder candidaat te laten stel len, is do slimste, handigste partijmenner van Ame rika en tevens een verbitterde vijand van Engeland. De republikeinsche partij heeft inden Senaat het tractaat met Canada verworpen, dat een eervol einde zou gemaakt hebben aan al de verbitterende twistredenen oyer visscherij, grensregeling enz. enz. De, Republikeinsche partij vond, in de laatste jaren dat ze aan het bewind was, haar kracht in Donderdagavond voerde de Kon. Vereeniging „Het IMerlmM Tooneel" hier ter stede op Vict. Sardou’. DaAeb en Heesen uit Pont-Aboy, vertaald door Dr. Jan ten Brink, dat een 10 tal jaren geleden op 'alle tooneelen van ons land groot succes had en voorzeker ten volle waard was nog eens voor den dag gehaald en opnieuw //ge monteerd0 te worden. Het is een stuk, waarop zeker gegronde aanmerkingen zijn te maken, maar dat den toeschouwer uitstekend amuseert en daarmede is veel gezegd Er loopen twee draden door dit tooneelspel (1° de kiezers te Pont-Arcy en 2° de tragische familie-geschiedenis) die behendig dooreengeweven zijn en die het rijk aan afwisseling maken en waardoor bij den toeschouwer nu eens een traan in het oog, dan een lach op de lippen komt. Op het eene oogenblik vordert een hoogst tragische scène uwe aandacht, terwijl het vol gende een kluchtig tooneeltje tot u komt. Het spel der artisten deed de verschillende rollen recht weder varen. De heer do Jong als Fabrice, Mevr, de Vries als zijne moeder, Mevr. Frenkel als Marcello, Mevr. Róssing als Berangtre, Mej. Poolman als Mevr. Trabut en de heer Jacq. de Boer als Trahut wedijverden in natuurlijk spel. Het geheel voldeed uitstekend. Dat de heer Morin, die dezen avond in ons midden zijn 50 jarig jubilaeum herdacht,1 niet voor de overigen onderdeed spreekt van zelf. Zoo iemand dan munt hij steed, uit door consciëntieus, goed verzorgd spel. Zoo ook dezen evond Zooals te verwachten was, werd hem eene ovatie gebracht. Bjj zijn opkomst in het le bedrijf werd, hem onder schetterende fanfaren en daverend applaus van het publiek een prachtige lauwerkrans aange boden namens het Bestuur der Sociëteit .On. Ge noegen», die door den jubilaris graciensoljjk word aangenomen. Voor de pauze kwam het Bestuur der Afdeeling .Gouda» van het Nederlandsch Tooneel- verbond ton tooneele en overhandigde den heer Morin namens die afdeeling een lauwerkrans en namens eenige kunstvrienden, een portefeuille met inhoud. De heer H. W. G. Koniug, Voorzitter van ge noemde Afdeeling, hield daarbij de volgende toespraak: Geachte Jubilaris I Hot is een zeldzaam schoon feest, dat dezer dagen door U gevierd wordt. Aan U werd het groote voorrecht geschonken om op den 24“ October don dag te mogen herdenken, waarop gij voor 50 jaar Uwe loopbaan op het Neder landsch Tooneel begonnen zijt. 50 jaar I Een halve eeuw met vrucht en voldoening werkzaam te zjjn r geweest, is slechts aan weinigen gegeven. Daarvoor zijt gij dankbaar 1 Daarom viert gij feest I Maar niet alleen gij, ook allen, misschien drie ge slachten, die gedurende dat tijdsverloop U als Too- neelspeler hebben leoren waardeuren on hoogachten. Liet gij Uw #5-, Uw 40-jarig feest stil voorbijgaan, velen hadden behoefte thans op Uw 50-jarig feest U hulde te brengen en dank te betuigonevoor alles wat ook door U is gedaan in het belang van ons Tooneel. Dat Uwe geboorteplaats, de stad waar gij zoovele jaren geleefd en gewerkt hebt, Mat Amsterdam is voorgegaan, is niet meer dan natuurlijk. Hoe onvergetelijk zal die dag voor U zijn en blijven. Aan den morgen Van dien dag vond gij Uwe woning met bloemen eh plinten versierd en aan den avond heeft men, U met lauweren gekroond. Maar ook elders toonde men, hoezeer men U waardeerde en waar gij nu ook naar hier zijt ge komen, ben ik de tolk van vele kunstvrienden, die belangstellende in Uw persoon en in Uwe kunst, U willen gelukwenschen met Uw Gouden Feest. Met onverdroten ijver hebt gij U gedurende die halve eeuw aan Uwe kunst gewijd. M'eer en meer hebt gij U ontwikkeld zoodat gij in het moderne drama een hoog standpunt hebt, bereikt. Uw streven is altijd geweest door en doof Uw rol te kennen on dat is ’t wat juist Uw spel zoo eenvoudig, zoo natuurlijk en zoo vol geest deed zijn. vele der misbruiken, welke een oneer zjjn voor de groote republiek. De hervormingen, die in de Vereenigde Staten uiterst noodig zijn, zoowel in handelsataatkunde als in administratie kan men van deze partij, vreezen wij, niet verwachten. Op een paar na is thans de uitslag van de Prui sische verkiezingen bekendwij geven de nieuwe en do oude cijfers om het verschil te doen zien, dat niet groot is: conservatieven 133 (132)vrjj- conservatieven 64 (62); nationaal-liberalen 87 (72); vrijzinnigen 29 (40); centrum 98 (98); Polen 13 (15)Denen 2 (2); Welfen 2 (2)Wilden 11 (12). Het mandaat duurt thans vijf jaren. De vrijzinnigen hadden .voorspeld, dat het vijfjarig mandaat een schandelijke verkorting der volksrechten was en de verkiezingen zouden uitwijzen, dat het volk zich zou weten te wreken. De wraak is blijkbaar uit gebleven, en het schijnt, dat er bij het kiezen over de mandaatsverlenging weinig of niet gedacht, is en voor zoover er over gedacht is, de kiezers de vrij zinnigen ongelijk hebben willen geven en gestemd hebben in de stemming ziezoo, daar zij wij nu voor vijf jaar van af. Over 't geheel genomen ziet de nieuwe Landdag er niet kwaad uit. De conservatieven hebben niet de meerderheid 200 van de 433 stemmen zij kunnen de meerderheid maken met de ultra- montaneu, die op het oude cijfer zijn 'gebleven, 1 maar vooral bij de gematigd conservatieven be staat zooveel antipathie tegen de ultramontaansche fractie, dat een vereeniging schier ondoenlijk zal zijn. De conservatieven zullen dus samengaan met de nationaal-liberalen, die een hoogen toon aanslaan, nu zij meer dan een dozijn stemmen hebben gewonnen op de arme vrijzinnigen, die ’t gebeurt meer in de wereld harder achter uitgaan, naarmate zij meer leven maken. Da verliezen vair de vrijzinnigen zijn inderdaad grootvan 40 zijn zij gedaald op 29 en dan hebben zij eenige mandaten alleen nog te danken aan de hulp van de ultramontanen. Buiten Berlijn hebben zij slechts 20 zetels. Onder de verslagenen behoort Hanel (Altona) een der beste, in elk geval der zelfstandigste leden. Dominé Stöcker is er ook weer. Hij heeft dat te danken aan de nationaal-liberalen. Te Bielefeld hadden namelijk de conservatieven in het kies college bijna de meerderheidtegenover hen stonden de radicalende nationaal-liberalen konden den doorslag gevenzij waren bereid gelijk elders de conservatieven te steunen, mits dezen Stöcker niet juist te Bielefeld candidaat stelden. Zoo niet alle, dan toch eenige nationaal-liberale leden van het kiescollege besloten te elfder ure, dat van de twee kwaden Stöcker minder erg was dan zijn radicale tegencandidaat. De Fransohe Minister-president Floquet leed gisteren voor den Senaat een nederlaag op het voorstel aangaande kosten van de Parijsche politie. Kamer en Senaat zullen waarschijnlijk op dit punt geen van beiden willen toegeven en ’t is de vraag, of Floquet zich op een votum van den Senaat, dien hij wil ontmondigen, zal terugtrekken. Waarschijnlijk niet, maar de verleiding is anders schoon om heen te gaan, daar de verwarring zeer toegenomen is door het besluit van de horzieningscommissie, om het herziening-werk op te dragen aan een consti tuante, waf Floquet nict-wil. In de Fransche Kamer 4 het ontwerp rondge deeld van den Minister Peytral betreffende de her vorming van de belasting op de geestrijke dranken. Het stfekt om wijnen, bieren, appelwijnen en alle soorten van mede geheel te ontheffen en het daardoor vervallende bedrag te vinden uit een verhooging dor belasting van de alcoholen, der vergunningsrechten en uit de voorgestelde belasting op het inkomen. Uit den bijgevoegden staat blijkt, dat het verlies, door den Staat bjj de bedoelde ontheffing te Ijjden, 194.569.000 frs. bedraagt, 'Om dit te dekken stelt de Minister voor, benevens afschaffing van de vrijstelling, voor de stokers van eigen gewas, de alkoholbe- lasting van ,156 fres. te verhoogen tot 210 fres. wat 104 millioen zou opbrengen. Van de lagere belasting op den voor het aanzetten van wjjnen bestemden alkohol verwacht hij 12l/s millioen, Van een verhooging der azjjnbelasting 2.900.000 fret.,

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 3