I I s d, s, a, 1888. Woensdag 21 November. Nieuws- en en, open, □L 4UX, IJL, larkt. iEK. 18, »r lage ir I Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. Co. KN. •nsr. AN, I 9 I I .L. ft ten, 4 De Inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave »gd eene I i t 1* Kolen- den 1' N (con- lie mede hunnen (durende >g zullen I (ES o^> a inrkt, en. GLA- ania en BLS en De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VBUDAG. Inde Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDEBDAG en ZATER- DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post f 1.50. goüdsche courant. Toen Vrijdag te Schoonhoven bekend werd, dat door de Provinciale Staten de subsidie voor do spoorlijn Gouda—Schoonhoven lri“ toegest^n, wapperde al spoedig uit veler woningen de vlag. ’«-Avonds werd door het muziekgezelschap Apollo eene serenade ge bracht aan den burgemeester S. P. H. Noordendorp, wion men in het belang dier zaak zooveel te dan ken heeft. daar hij bezwaarlijk in dien helderen uacht door de duisternis misleid daarin kan zijn geloopen. ADVEBTENTIEN worden geplaatst van 15 regels h 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GBOOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschpnt. Afzonderlpke Nommers VIJF CENTEN. Zaterdag avond ruim 12 uur begaf J. de B., sla gersknecht alhier, zich naar zijne woning, gelegen op eenige minuten afstands van de stad, beneden aan den binnenkant van den Moordrechtsohen djjk. Toen hij nu niet op zijn gewonen tijd thuis was, spoedde zijne verontruste vrouw zich naar de stad om naar hem te vernemen, en daar hoorende, dat hij reeds naar huis was gegaan, riep zij hulp in om hem op te sporen. Na lang zoeken vond men op eenigen afstand van zijne woning in de sloot zijn lijk. Hoe hij te water is geraakt is nog een raadsel, Uit Stolwijk wordt gemeld De commissie voor de feestviering op 17 Novem ber, later nog aangeruid met twee leden ran den Raad, heeft alle eer van haar werk gehad. De leer lingen der beide scholen hebben ten volle genoten. Behalve chooolade met krentebrood en St. Nieolaas ontvingen de grooteren elk een passend boekwerk, de kleineren eene keurige feestplaat. Gelegenheidszangen en vaderlandsche liederen klon ken natuurlijk gedurende de gansche feestviering. Tegen den middag deden ongeveer 300 kleinen, allen met oranje versierd en van vlaggen voorzien, een omgang door het dorp, en gingen daarna de kerk binnen, om daar hunne Raderen, ten aanhoore van talrijke belangstellenden, te laten woerklinken. Na afloop daarvan werd de feestviering in bot ge bouw der le openbare school voortgezet. In eene dezer dagen te Woerden gehouden ver gadering van belangstellenden in de feestviering op 28 November a. is besloten, dat de feestcommissie eene subsidie aan den gemeenteraad zal vragen, om eene bedoeling aan do armen der verschillende ge zindten te doen. Voorts zullen verschillende volks spelen gohonfleti worden, terwijl de avond van den feestdag zal besloten worden door eene volksvoor stelling door do rederijkerskamer .Woerden» te ge ven, die zich daartoe welwillend had aangeboden, on een vuurwetk daarna. Ook bestaat nog het plan, om wanneer de vereischte medewerking wordt ondervonden, ten behoeve van de schooljeugd eene tombola te houden in verband mtfL de volksspelen. 4>e feestviering te Woerden is'naarom nog van eigenaardig gewicht, doordat zjj niet alleen van nationaal, maar ook van plaatselijk belang is, daar vele inwoners van ouders en,grootouders de gruwelen en gewelddadigheden vernamen, waaraan de stad Woerden in November 1818 heeft blootgestaan. GOUDA, 20 November 1888. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door 1» leden werd bijgewoond (afwezig waren de heereu Prince on Noothoven van Goor) werd besloten, op voorstel van de Commissie van beheer over de Gasfabriek, om in het vervolg gas, gebezigd tot verwarming en als beweegkracht (het zoogenaamde daggas) te leraren tegen den prijs van 6 ct. per M*. Voorts werden B. on W. gemachtigd het ophalen der vuilnis en het uitbaggeren der grachten enz. in 'de gemeente te gunnen aan J. Borst te Gouda, voor de som van f 800 per jaar, die de minste in schrijver was bij de onlangs plaats gehad hebbende aanbesteding. Voorts werd 1. Goedgekeurd de Rekening der Stads-Librye orer 1887. 2. Aait L. B. Oortman, gewezen brugwachter een pensioen verleend van 18 's jaars. 3. Bepaald dat aan de Volksgaarkeuken een keukenmeester en eene keukenmeesteres zal worden aangesteld. Deze zullen te zamen hoogstens een salaris genieten van 6 por week met gebruik van vrij licht, vuur en voeding. De benoeming geschiedt door de Commissie van beheer over ge noemde inrichting. In deze zitting werd door den Voorzitter mede gedeeld, dat Gedeputeerde Staten de rekening der gemeente over 1887 hadden vastgesteld, terwijl in kwam een voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1888. Zaterdag jl. was hot op de Stearine Kaarsenfabriek alhier feest. Mej. J. Klerk, opztehteres in de gie terij dier fabriek, herdacht toen haar 25-jarigen diensttijd. Reeds des morgens vroeg was de gieterij met bloemen, groen en vlaggen feestelijk versierd. Van verschillende zijden mocht zij bij deze gele genheid bljjken van waardeering ontvangen. Door de Directie (zoowel als zoodanig als door HH. Di recteuren persoonlijk) werden aari de jubilaresse blijken van belangstelling gegeven voorts werden haar door het hoofdpersöneel en door de vrouwelijke werklieden smaakvolle geschenken aangeboden. Des avonds bood Mej. Klerk aan de fabrieksmeis jes een gezellig feest aan, waar, afgewisseld door ge zang en dans, menig hartelijk woord gesproken werd. Onze vroegere stadgenoot, de Heer J. van Breu- kelen is met ingang van 1 Januari a. s. benoemd tot Leeraar in de Fransche taal aan do R. H. B. School te Warffum. De commissie, in eene vergadering der Vereeni- ging t. b. der Zeevisscherij, afdeeling Scheveningen, daartoe benoemd, heeft in een adres den steun van den Minister van Oorlog verzocht op de pogingen om ook de haring bij het leger als voedingsmiddel te doen aannpmeu. Het groote belang, dat ons land heeft bij het welvaren der visflbherij, zal de Minister wel erkennen, meent adressantedat do militairen ook niet ongaarne den maatregel zouden zien toe passen, vooral wanneer do visch door soliede reeële handelaars wordt geleverd, schijnt mede buiten twij fel en verschillende redenen zijn er dus, betoogt het’ adres, om de proef te nemen en daardoor de belangen der Nederl. Visscherjj en nijverheid zoo te bevorderen, dat er misschien een lichtpunt komt voor dezen in ons land meer en meer achteruitgaan- den tak van nijverheid en volksbestaan, die eenmaal g- een zoo groote bron van welvaart voor ons land is geweest. De ffSt.-Ct.tf No. 275 bevat een uitvoerig rapport van de Laudbouwcommissie aan den Minister van Waterstaat enz., over de maatregelen, van regoerings- wege te nemen voor de verbetering van bet paar denras. De commissie komt tot de volgende con clusion worde het particulier initiatief gesteund door bijdragen in het onderhoud van voor den publieken dienst bestemde dekhengsten, en door het uitloven van premiën voor goede merriën, merriëp met veu lens en een- en tweejarige hengsten; de Staat trede zelf op door het oprichten van hepgstendepöts en het stationneeren van hengsten bij particulieren of in de garnizoenen der bereden wapens. In vele Staten der Amerikaansche Unie, zoo ook in Pennsylvanië, moeten de trouwlustige jonge paren voorzien zijn vaneen zoogenaamde marriage license», die bij minderjarige paren ook de toestemming der ouders inaluiL Wat echter in-deze Staten verboden, is, is in andere toegestaan. Tot de meer toegeeflijke administraties behoort die te New-Yersey, waar elk huwelijk zonder eenige formaliteiten kan worden gesloten. In dezen staat is een huwelijk geldig, wanneer de man zijn vijftiende, de vrouw haar der tiende levensjaar achter den rug heeft, terwjjl zij, die zich op dien leeftijd in den echt gaan begeven, ook de toestemming der ouders niet meer noodig hebben hun eigen wil is voldoende. Tengevolge dezer gunstige wetsbepalingen is de aan de grens van Pennsylvanië gelegen stad Cambden tot een modern «Gretna Green» geworden waarheen de gevluchte paartjes van allerlei leeftijd, stand en godsdienst een pelgrimstocht ondernemen, ten einde, trots alle lastige verhoudingen in hun vaderstad, hier op New-Yersey’s grond den bond voor het leven te sluiten. Het ambt vah dien beroemden hoefsmid, die tevens Hymen’s ketenen aanlegde, wordt te Cambden uitgeoefend door een priester ten minste door iemand die zich daarvoor uitgeeft, en dit staat in Amerika een ieder vrij. De eerw. heer W. H. Burrell, die ovengens noch een gemeente, noch een kerk, noch de eene of andere aanstelling bezit, houdt zich uitsluitend bezig met het sluiten van huwelijken. In het jaar 1887/88 verbond hij niet minder dan ]440 paren, d. i. 120 per maand, en 4 per dag. De meeste paren komen uit het conscien tieuse Pennsylvanië en van de gezamenlijke echtverbintenissen zou er in het vaderland der be- o langhebbenden niet een geldig geweest of gesloten, geworden zijn. In alle gevallen had men te doèn met u runaway-couplesd. i. er-van-doorgegane paren. Het jongste der gehuwde paren was 16, resp. 13 jaar; het oudste 80, resp. 71 jaar oud. Het grootst verschil in leeftijd toonde zich bij het huwelijk van een 92-jarig geestelijke met een meisje van 17 jaren. De eerw. Burrell let niet op dörgelijke contrasten hij kent de wetten van zijn Staat, vol gens welke hij anders niets hoeft te doen dan de handen der candidaten in elkaar te leggen, den zegen uit te spreken, en de namen der pasgeschapen echtelieden op te geven aan den gemeente-secretaris ter inschrijving in de registers van den burgerlijken stand, wolk eenvoudig bedrijf hem jaarlijks 5 a 6000 dollars opbrengt. In on buiten Cambden zijn er trouwens talrijke andere geestelijken, die gelijke be voegdheid hebben maar Mr. Burrell heeft eenmaal den naam hjj is de uitverkoren en erkende hoef-

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1