St. NICOLA AS. Bultenlandsch Overzicht. ADVERTENTIËN. Etalages Afloop van Openbare Verkoopingen van Onroerende Goederen. Burgerlijke Stand. IFOSTEZRjIiTJEHSr. J. H. C. HUINCK F. Hz., Gouda, Hoogstraat 123. •mid tui het nieuwe Gretna-Green en niet alleen de smeder Tan eigen pluk, maar zooals boven staande getallen aanwjjïen ook die van het geluk van talrqke anderen. Een geneesheer, die langen tijd in het Hemelscho Rijk als arts aan het Duitsche oonsulaat verbonden was, schrijft omtrent de geneeskundige praktijk in China het volgende «Bij ons in Duitschland moet elk fatsoenlijk, ernstig geneesheer, zoowel uit een oogpunt van takt als uit welbegrepen standsorer- wegingen, zich van alle reclame onthouder, en zich tevreden stellen met de stille aanbeveling van zijn succes. Niet zonder afgunst moet 'hij dan ook naar zijn Chineesche collega's zien. In het hemelsche «Rijk van het Midden» is tot nu toe de eerwaarde en gezegende kaste der kwakzalvers met hun na sleep van waarzegstèrs, magnetiseurs, somnabules e. d. niet te vinden. In China heeft nog altyd de wetenschappelijk gevormde arts het hoogste woora en de gediplomeerde discipel van Aesculapius is op het stuk van reclame niet gebonden door eenig verbod. Zijn reclame nu is even kras als goedkoop en onsmakelijk en staat in nauw verband met het door de leden van zijn stand meest aangewende heilmiddel. De medicamenten zijn meestal zalven en pleisters en deze laatsten zijn het die den Chi- neesohen Aescukiap niet alleen roem en praktijk verschaffen, maar ook het publiek bekend maken met de uitgebreidheid van zijn practijk. De pleis ters worden namelijk zoolang gedragen dat zij af- •vallen dan neemt de arts ze weder tot zich en plakt of spijkert die weinig aanlokkelijke reepen aan de voorzijde van zijn huis. Beginnende artsen, wier praktijk nog «in statu nascendi» is, vangen aan met de huisdeur de woningen van bekende geneesheeren zijn tot aan den 'gevel met pleisters overdekt en hebben daardoor een terugstootend voorkomen. De millioenen en nog eens millioenen vliegen, die door die pleisters worden aangetrok ken, maken het verblijf in de naburige woningen bijna ondraaglijk. Een tegenwicht van die bande- looze reclame-makerij, een alsomdroppel in den vreugdebeker van het Chineesche artsendom vindt men in het pijnlijke gebruik om op de begraaf plaatsen, op de grafmonumenten, naast het opschrift tpt verheerlijking van de daden des moeden pel grims, ook fraai en duidelijk don naam te griffelen van den arts die den pelgrim behandeld heeft. Het rapport der commissie, ingesteld bij kon. be sluit van 8 Maart 1888, no. 5, tot herziening der middelen, die tot het verleenen van hulp bij spoor wegongelukken aan gewonden op de stations en in de treinen aanwezig behooren te zijn, is in druk verschenen. De commissie, mot uitzondering van dr. ftori, die zich omtrent sommige punten met haar niet heeft kunnen vereenigen en daarom een afzon derlek rapport heeft uitgebracht, erkent daarin ten volle do noodzakelijkheid om steeds hulpmiddelen tot het verleenen der eerste hulp en tot, vervoer van gewonden aan de stations en halten voorhanden te houden. Het bleek echter dat in velerlei opzicht wijziging en aanvulling van den inhoud der ver- bandkisten, welke thans in gebruik zijn, noodig is. Voorts adviseert de commissie het-medevoeren der thans in gebruik zijnde verbandkisten op de treinen te laten vervallen en te vervangen door kleine goed sluitende verbandtrommels met een kloinen voorraad antiseptisch verband, op vaste plaatsen in de treinen doelmatig op te bergen. Bij de wijziging en aanvulling van den inhoud der verbandkisten op stations treden vooral 4 hoofdge dachten op den voorgrond lo. de in de kisten voorhanden verbandmiddelen door hot thans gebruikelijke aseptisch en antiseptisch materieel te vervangen; 2o. voor de verouderde chirurgische toestellen en verbanden, voor zoover noodig, nieuwere in de plaats te stellen 3o. de verschillende vloeistoffen uit do kisten zoo veel mogelijk te verwijderen, om bederf van het verband door vochtstorting te voorkomen, en 4o. de afsluiting der kisten en verpakking van het verband te verbeteren, tot welk doel de kist blikken trommels bevat en stofdicht behoort gesloten te worden. De lyst van middelen die, volgens het oordeel der commissieleden, in do verbandkisten en verband- trommels behooren aanwezig te zijn, is aan het rap port toegevoegd. -De kosten tot wijziging der bestaande verbandkis ten zullen volgens globale opgaven ongeveer fl. 40 per stuk bedragen, die der verbandtrommels, inbe grepen het verband, worden op 11. 20 per stuk ge raamd. Het gebruik der bestaande draagbaren meent de commissie 'alsnog te kunnen aanraden, ofschoon zij bij aankoop van nieuwe draagbaren de voorkeur wenscht te geven aan de zoodanige, die bij ons leger te velde in gebruik zijn. daarenboven acht de meerderheid der leden noodzakelijk, dat aan een lOtal hoofdstati ons voorhanden zijn veerende onderstellen, om de draagbaren op neer te leggen bij het vervoer per spoor, en Testigt tot dat doel de aandacht op aie, welke bij het Nederlandsche leger in gebruik zijn. Tevens komt het der meerderheid der oommissie zeer wenschelijk voor, dat de-militaire geneeskundige dienst, als reservehulp, by groote spoorwegongeluk ken worfle bestendigd en dat, zooveel mogelijk, bij de keuze van middelen tot het verleenen van dio hulp, op de stations en in de treinen aan te wonden, naar aansluiting aan den militairen geneeskundigen dienst worde gestreefd. Voorts acht de commissie het wenschelijk dat bij elke spoorwegmaatschappij personeel tot het verleenen van de eerste hulp, te vens belast met bet toezicht op de verbandmiddelen, aangewezen worde. De bestaande handleiding tot het verleenen der eerste hulp aan gewonden by spoorweg-ongelukken werd aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Het werd noodig geacht nieuwe voorsohriften samen te stellen, waarvoor een desbetreffend ontwerp als bijlage aan het verslag is toegevoegd. In elke ver bandlost en verbandtrommel behoort die handleiding aanwezig te zijn, terwijl zij mede in bezit moet zijn van eiken hoofdconducteur. Bij de te verwachten herziening van het voorloopig reglement op den dienst der locaalspoorwegen zouden deze voorschrif ten ook geheel of gedeeltelijk moeten van toepassing verklaard worden op deze middelen van vervoer. De toren van Eifel hoeft, naar aan de «Voss. Ztg.» wordt bericht, de hoogte van 180 meter bereikt, en is dus thans reeds, daar de Keulsche Dom slechts 157 meter hoog is, het hoogste bouwwerk der aarde. Intusschen kan men er dezen naam nauwelijks op toopassén, want de Eifel-toren wordt niet zoozeer gebouwd dan wel geklonken. De werklieden heb ben niets anders te doen dan de gereed gemaakte ijzeren platen en banden op te hjjschen en vast te klinken. Eon vergelijking met eenig ander bouwwerk van cenige beteekenis, valt niet ten gunsto van den Ei fel-toren uit. Hij maakt een veel geringeren indruk. De Keulsche dom brengt den aanschouwer in ver rukking, de Eifel-toren ziet er zoo mager uit als Sarah Bernhardt, en men heeft moeite te gelooven, dat hij zoo hoog is, als waarvoor men hem uitgeeft. Hij geljjkt een wanstaltig spinneweb en heeft niets aantrekkelijks. Het merkwaardigste en gewichtigste zal minder zijn buitengewone hoogte zyn, dan het feit, dat de bouwmeesters zich in hun berekeningen niet hobben vergist. De stevigheid van den toren, zijn weerstandsvermogen bij wind en stormweer zijn thans reeds genoegzaam gebleken, om voor het nog te bouwen gedeelte geen bezorgdheid meer te heb ben. In Januari zal de toren gereed zijn, daar hij iedere week tien tot twaalf meter rijst, tenzij het weder te ontstuimig is om het werk voort te zetten. Ongeveer vier vijfden van het benoodigde ijzer zijn reeds verbouwd, verklonken. Te Orange, een halfuur rijdons van New-York, heeft de heer Th. A. Edison zijn fabriek van phonografen opgericht. Een correspondent van de Daily Telegraph heeft den grooten werktuigkundige daar een bezoek gebracht en deelt daaromtrent hot volgende mede. De heer Edison beschouwt zijn jongste ontdek king, de verbeterde phonograaf, als zijn belangrijkste uitvinding, en heeft besloten, al zijn krachten aan te wenden om haar tot de grootst mogelijke vol komenheid te brengen en de vervaardiging van deze werktuigen voor de geheele wereld op zich te nemen. Daarvoor is een maatschappij op aan- deelan gevormd, waarin hij zelf voor bijna 99 pCt. deel heeft. Vier tot vijf honderd arbeiders zijn werkzaam op de fabriek, die met een millioen dollar kapitaal is opgericht en waar enkel phonografen worden gemaakt. Elke phonograaf bestaat uit 300 verschillende stukken, die allen in bijzondere, zeer ingewikkelde in kostbare machines vervaardigd worden. Met I Januari hoopt men zoo ver klaar te zijn, om een bezending phonografen de wereld in te sturen en ze tegen ongeveer 100 gulden per jaar aan do liefhebbers te verhuren. Dezer dagen vertrekt Edison's deelgenoot, de heer Mo. Guire, naar Qhina en Japan, waar de proeven met de phonograaf groote belangstelling hebben gewekt, en waar zelfs, veel meer vraag daarnaar is dan in eenig Europeesch Land. De heer Edison is voortdurend bezig zijn uitvinding te verbeteren, ofschoon hij haar reeds tot zulk een volkomenheid gebracht heeft, dat zij in staat is do klanken der menschelijke stem bij een gewoon gesprek weer te geven. Voor vocale muziek blijft nog veel te doen, maar instrumentale muziek wordt met groote juist heid overgebracht. In de laatste twee of drie dagen zyn met de phonograaf proeven genomen, om redevoeringen op te teekenen, en dén daarvan leverde een merkwaar dige uitkomst. Het was by een openbare bijeen komst ergens in New-Jersey. Door de inrichting van het spreekgestoelte was het niet mogelijk den gelnidstrechtor op korter afstand dan zes voet beneden den spreker aan te brengen, maar niette min was de weergegeven rede slechts op één punt afgebroken, namelijk geduronde de 8 seconden, ver- eischt voor de verwisseling der cilinders, die de klanken opvangeneen gebrek, dat door twee werk tuigen te gebruiken op eenvoudige wijs kan verhol pen worden. De stem der sprekers werd met volkomen juist heid weder voortgebracht, en de diepe ademhaling en het hoesten van een van hen, die verkouden was, de toejuichingen van het publiek, bet schuife len van voeten en het gedruisch, dat de aanwezigen maakten, toen de vergadering gesloten werd, hoorde men getrouw terug. Ja, zelfs een grap van dsn voorzitter, achter sprekers rug te zijnen koste ge maakt, was ook behoorlijk door de onverbiddellgke phonograaf opgevangen. In het weergeven der menschelijke stem heeft de spraakschrjjver zyn grootste volkomenheid bereikt, want zelfs het zachtste gelluister is duidelijk hoorbaar. De heer Edison neemt thans proeven, die, nsar hij hoopt, hem een middel aan de hand zullen doen om do phonogrammen op te vouwen en in een gewonen briefomslag te verzenden. Aardig is de -toepassing van de phonograaf op speelgoed. De heer Edison vervaardigt een aantal zak-phonografen, die een woord of wat achter elkaar kunnen spreken zoo dikwijls men dat wil. Zoo heeft hij twee poppen vnn een dergelijk stemorgaan voorzien. Een daarvan kan, nadat men een krukje op haar rug hoeft omgedraaid, een engelsoh versje met veel gevoel opzeggen. Het dwaze is, dat do stem, die uit het wassen gezicht van de met zaagsol opgevulde pop komt, de diepe basstem van den heer Edison is, wat een potsierlijk effect maakt. Daarom zal de heer Edison kinderen met «zilveren stemmetjes» in dienst nemen, die de poppen het spraakvermogen zullen inblazen. Indien het gebabbel van de pop het kind begint te vervelen, wordt de phonograaf or eenvoudig uit genomen en door een andere vervangen. Ovor den treurigyn toestand in Atjeh schrijft de Javabode Op Atjeh woedt de berri-berri feller dan ooit, dia vreeselijke ziekte spot met alle ontsmettingsmiddelen, al worden dezen in nog zulke groote hoeveelheden aangewend. By honderden worden de zieken geëva cueerd zonder kans op volledig herstel, want al doodt de beri-beri betrekkelijk zelden, geheel en al verlaat zij den lijder nooit, zij het ook dat zjj hem eerst na jaren aan haar bestaan herinnert. En toch worden telkens wéér, tot onze sohando voor God en de meuschen, nieuwe offers aan het monster voorge worpen, zonder eenig nut en zonder eenig doel, alleen uit denkbeeldige vrees voor het knakken van ons gezag. Alsof een gezag, dat door zulke middelen moet worden opgehouden, die verwoeste menschen- levens waard was. Laat de commissin, die naar nieuwe middelen tegen de berri-berri gaat zoeken, eerst eens komen zien wanneer een paar honderd lijderB uit een schip aan don wal worden gedragen, laten hare ledBl zonen hebben, flinke, krachtige jonge mannen, die te Atjeh op wacht staande plot seling zyn ineengezakt en binnen weinige uren aan het leven ontrukt, en elk barer boraadslagingon zal eindigen met een eenparigAtjeh moet ontruimd worden. En zoolang die ontruiming niet is geschied, behoort onder elke opwekking tot dienstneming in het Nedorlandsoh-Indische leger met nog grootere letters eene waarschuwing daartegen te staan. Het wetsontwerp op den arbeid van vrouwen en kinderen wordt door de Arnh. Ct. eon onnoozel en bescheiden wetteke genoemd, dat, na al den ophef die er gemaakt is voor het aangrijpen der fabrieks- wetgeving door deze Regeering een zeer pover fi guur maakt. Het is een onvolledige, eenzijdige re geling van een ondergeschikt punt, een binuensluipen van het terrein der fabriekswetgeving door een zij deurtje in plaats van den grooten weg door do voordeur in te slaan. Aan uitbreiding van de wet van 1874, die, hoewel ze goede gevolgen heeft ge had, toch maar een halve maatregel was, van den aan vang af gedoemd slechts ten halve te werken, was niet te denken, tenzij men zich alleen tot het verhoogen van den verboden leeftijd mët één jaar had willen bepalen. Dat deze Regeering daartoe «iet hoeft kunnen over gaan, is gemakkelijk te begrijpenwant met elke verhooging van den verboden tijd werd de eisch van schoolplicht klemmender, en daaraan mag deze Regeering niet voldoen, omdat het clericaal con signe het verbiedt, en omdat, indien het clericaal consigne het niet verbood, de zuinigheidstheorie van den minister van financiën zou schipbreuk lijden op de grootere kosten van het openb. on derwijs, die daaruit zouden voortvloeien. De Arnh. Ct. keurt het vooral in de Regeering af, dat zjj ingegaan is op de weinig gemotiveerde voorstellen der enquêtecommissie in deze zaak en tot een regeling is gekomen, die ten slotte neerkomt op een verbod van nachtelijken fabrieksarbeid voor vrouwen, Tan Zondagsarbeid voor vrouwen, dio geen Israëlieten zijn, en van fabrieksarbeid voor kraam vrouwen. Verder is al het andere op losse schroeven gesteld, en elk verbod, of gebod in het belang van de beschermde jeugdige arbeiders gegeven, verzwakt en illusoir gemaakt door de terstond daaropvolgende vergunning van onthefliug of uitzondering. De Regeering had beter gedaan zich te spiegelen aan buitenlandsche fabriekswetgevingen, die alle aan het euvel mank gaan, dat zij ingevoord zijn zonder voldoende kennis van zaken. Op dit oogen- blik, met niets anders dan de onvolledige uitkomsten der nauwelijks begonnen 'enquête voor ons, kunnen wij in Nederland niet anders handalen, en geen betere wetgeving dan de Duitsche tot 1878 was, ver krijgen. Maar waarom dan de euquête en liefst in een anderen vorm, door middel van eene Staats commissie niet weder opgevat, en eerst tot eene regeling het initiatief genomen, wanneer niet de luchtig gemaakte gevolgtrekkingen dor instellers van het onderzoek, maar de door hen geconstateerde feiten den vereischten grond van wetenschap geven, en de grenzen vaststellen waarbinpen de wet moet, maar waarbuiten zij niet mag ingrijpen. Betor had de regeering gedaan indien zij zich op dit punt had onthouden en begonnen was met de inrichting fan fabrieken en werkplaatsen, met het oog op de gezondheid en veiligheid der daarin werkzame personen. Indien de Regeering 'op dit gedeelte Tan het terrein bad post gevat en begonnen was met een wetsontwerp in te dienen tot het stellen van Regelen, bij de inrichting van fabrieken en werkplaatsen in acht te nemen, dan zou zij de fabriekswetgeving begonnen zijn langs den Koninklijkon weg, en een beginsel hebben gevestigd, waaromtrent weinig of geen voorafgaande détail-kennis noodig was. Hetzij in de enquête gebleken was, of bjj eene latero voortzetting nog blijken mogt, dat in nagenoeg alle fabrieken in Nederland op eene uitstekende wijze voor de gezondheid en veiligheid der werklieden gezorgd werd, hetzij juist het tegendeel, dit be hoefde op do wetgeving niet van invloed te zijn. Do wetgever is evenzeer bevoegd als verplicht vast te •tellen, aan welke eiachen de inrichtingen in dit op zicht moeten beantwoorden, en dan op te treden tegen de overtredingen. Was dit geschied, dan was men begonnen met het begin men zou eene slgemeene regeling gemaakt hebben, welke eene overgroote klasse der bevolking collectief ten goede was gekomen. De Engelsche Regeering zal in het Lagerhuis 5 millioen pd. st. vragen om de wet tot het koopen van land in Ierland uit te breiden. Gladstone heeft alvast gezegd, dat de oppositie geen plan heeft het geld van de belastingbetalenden toe te staan om zekere Icrsche grondeigenaars te believen, althans niet indien mat dit voorstel geen ander gepaard gaat om Ierland te helpen. Gladstone kondigde ook een amendement aan, dat het Lagerhuis de quaestie der achterstallige pachten in Ierland zou aanpakken. Men verzekert dat in den boezem van het Ministerie zelf verdeeldheid bestaat over het regeeringsvoorstel. Keizer Wilhelm heeft den liberalen bladen in Brui sen weer reden tot orgenis gegeven, daar hg, in plaats van zich, gelijk een constitutioneel vorst zou doen, bovon de versohillende partyen te plaatsen, openlyk de zjjde heeft gekozen der Aórfcö-partyen en zich tegen de liberale oppositie verklaarde. Toen de keizer te Breslau door het stedelijk be stuur werd ontvangen, reikte hjj allen leden dor deputatie de hand, met uitzondering van den voor zitter van den Raad, den heer Freund, die tot de Abrfscdnff-party behoort. En toen de burgemeester den vorst had verwelkomd, antwoordde de keizer: Het verheugt my, dat te Breslau goede afgevaardig den zyn gekozen eu do oandidaten der Karlell-par- tijen voor het eerst de overwinning hebben behaald. De oppositie verklaart zioh in geen geval geneigd den stryd op te geven, ook al wordt deze steeds tneer ongelijk, nu zelfs de vorst zich openlyk aan de zijde harer tegenstanders heeft geschaard. Ver moedelijk zal dit voornemen, zoodra de Rjjksdag den 22ste wordt geopend, reeds spoedig tot uitvoering zoo<'a' men 'n den overigens zoo kalmen Rijksdag ook stormachtige dagen kan verwachten. De commissie voor do Grondwetsherziening uit Frankrijk maakt zich onmogelijk door haar over dreven besluiten. Het voorstel van Floquet, dat een gedeelte van de leden der Kamer om de twee jaar moet aftreden, werd verworpen, evenals een ander voorstel, waarbij den President der Republiek bet rdqht wordt verleend de Kamers en den Senaat te schorsen of te ontbinden. Daarentogen besloot de commissie het recht tot ontbinding der Kamers, dat ook in de tegenwoordige Grondwet is opgenomen, geheel te schrappen. Verder verklaarde de commis sie zich tegen een der voorstellen van Boulanger, krachtens hetwelk de President der Republiek het recht beeft zich te verzetten tegen de afkondiging van wetten, welke door de leden der Kamer zijn voorgesteld. Deze besluiten werden slechts door een gedeelte der commissie goedgekeurd, daar ver scheidene leden zich van stemming onthielden, aan gezien zjj verdere beraadslaging overbodig achtten, nadat eenmaal het besluit tot instellen eener almach tige constituante was genomen. De meerderheid achtte het eehter de taak der commissie alle inge diende voorstellen te behandelen en besloot den arbeid voort te zetten. De Belgische Kamer heeft haar werkzaamheden hervat. Met het oog daarop heeft koning Leopold de afgevaardigden weer eens herinnerd, dat de her vorming van het leger nog steeds tot de vrome wenschen behoort. Zoo althans wordt de verklaring uitgelegd, welke koning Leopold op zijn voijaardag tegenover de bestuurders van den Vlaamschen schouw burg aflegde en die blijkbaar met 's konings goed vinden in haar geheel wordt openbaar gemaakt. «Wij hebben, zeide de koning altjjd onder vreemde heerschappij gestaan, en eerst sedert 57 jaren zijn wij onafhankelijk. Laten wij nu zorgen onze zelfstandigheid te bewaren. Gevaren zyn steeds in het verschiet. Wij vormen een kleinen staat en moeten gereed en op onze hoede zijn. Het zou mij aangenaam zijn, indien ik mijn landgenooten niets dan aangename zaken te vertellen had, maar ik ben een oude dienaar van den staat en wil ook een goede dienaar zyn en daarom wil ik de waarheid niet verzwygen.» Vermoedelijk zal echter deze aansporing des ko nings, dat invoering van den persoonlijken dienst- licht noodig is tot verzekering van Belgio's onaf- ankelijkheid wel vruchteloos blijven, .daar de clericale meerderheid daarvan nog even afkejrig is als ooit te voren. Het Italiaansche nieuwe strafwetboek, waarover de Paus zich zoo bitter beklaagd heeft, is door den Senaat oergisteren aangenomen mot 101 tegen 33 stemmen, een uitslag, die met daverend gejuich werd begroet. In de Kamer werd eergisteren bij de discussie over het wetsontwerp op de openbare veiligheid door den Minister-president, Oispi, het woord gevoerd. Hjj verklaarde dat de Regeering, wat de binnenlandsche politiek betreft, de vrjjheul van alle burgers eerbiedigt. Tegenover het buiten land wordt zjj slechts door éen enkele gedachte geleid, namelyk niemand te tarten. De Regeering zal de grootst mogelijke voorzichtigheid betrachten, zonder de handhaving van Italië's waardigheid uit hot oog te verliezenzy zal niet dulden dat door wien ook, hetzij rechtstreeks of zijdelings, Italië wordt vaneengereten. Deze woorden werden door de Kamer luide toegejuicht. den, door tusschenkomst van hot Postkantoor too de rechthebbenden terug te bekomen. Van Spingelen, GorincheraBruinsma, Kapelle a/ij.De Rijk, Leiden; Catsburg, Kralingen Mej. Paling, R. Moegond Van Moordrecht Van der Lee, Zwammerdam BRIEFKAARTEN A. W. Groot, 's HertogenboschD. de Jong, RotterdamM. Hasselman, Rotterdam BRIEVEN Verzonden geweest naar ENGELAND L. D. Homeman, Londen De Directeur van het Postkantoor, SIMONS. VEILING 19 NOVEMBER. Terrein met Pakhuizen, Bergplaats en Woonhuis, Turfsingel P. 40, 41 en 42 6410.—, koopeter do Stearine-Kaarsenfabriek «Gouda» te Gouda. GEUOREN17 Nov. Gerrit, ouders J. Woerleo en A. ven den Berg. Jen Willem Manset, ooders C. Kromme I1' Psl'BR. 18. jaapje, ouders K. Rook en A. van der Werff. Machiela, oodera A. van Reedeo en M. M. Kaste lein. 19. Adrians Joaina, oodera H. Berlijn en G. J. Nieuwerkerk. Anna Margrieta, oodera G. de Jong en H. Altena. OVERLEDEN; 16 Nov. G. van Lit, 1 d. C. Radder, 1 m. 18. J. de Broin, 62 j. P. Rijn hart, 64 j. - 1. P. van der Steegt, 2 m. RECLAME Voor Arbeiders en arbeidstere, die door handenarbeid hun dageljjksch brood verdienen moetan, zyn verstoringen der gezondheid groote be zwaren, daarom moeten zjj er ernstig aan denken deze te voorkomen, of, zoo zij zioh voordoen, ze dodelijk tegen te gaan. Nu is er een geneesmiddel dat zich den arbeidsman bijzonder aanbeveelt om zjjne goedkoopte (dagelijks maar 3 centen) zoowel als om zjjne aangename en zekere uitwerking, en dat daarom ook algemeen als huismiddel is aange nomen. Dat zijn de Zwitsersche Pillen van den apotheker Rich. Brandt. Zij zyn bij de apothekers verkrijgbaar a 70 Cents de doos, en hebben sedert tien jaren haren naam als voortreffelijk huismiddel gehandhaafd in alle gevallen van verstoorde voeding en spjjsverteering, waardoor loomheid, lusteloosheid, gebrek aan eetlust, duizeligheid, verstopping met zwaartegevoel op de maag, enz. enz. ontstaan zjjn. Men vrage echter steeds naar de Zwitsersche Pillen van den apotheker Riohard Brandt, en lette vooral op den voornaam, daar or velerlei pillen verkocht worden, die bedriegeljjk napbootst, zijn en met dergeljjken naam voorzien zyn. Men houde zich daaraan, dat iedere echte doos etiket een wit kruis op een rood veld draagt en den naam Zwitsersche Pillen van den apotheker Rich. Brandt. Alle doozen, die er anders uitzien, weigere men. Echt te verkrijgen bjj de firma J. C. Zeldenrijk en Co. Drogisten te Gouda. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbeken- L. UITENBROEK, Weduwnaar van M. Baabtman, van Gouda, EN J. TAN DER HEIJDEN. Reeuwijk, 14 November 1888. Getrouwd I J. S. KAMPO, Wed', van G. de Graap, en R. PEEL, die hun hartelijken dank zeggen voor de be wijzen van belangstelling bij deze ondervonden. Gouda, j go November 1888. Montfoort, j Bevallen van een levenloos Meisje C. M. OÜWENEEL Gouda, 18 Nov. '88. Gassmann. Bevallen van een Meisje G. J. BERLIJN— Nieuwerkerk. Gouda, 19 November 1888. V Heden overleed, te Gravenhage, in den ouderdom van 74 jaren, onze innig ge liefde Moeder ANNA APRIANA POTTER, geboren de Lanoy. A. J. POTTER. H. A. POTTER. 18 November 1888. De ondergeteekende maakt zijne geachte Begnnstigers en Stadgenooten bekend dat zjjne gereed zyn en noodigt een ieder beleefd nit ze te komen bezichtigen. Aanbevelend,

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 2