V. :ayer. uEN. e een lading -KOLEN, BER ctoliler DECEMBER bestellingen >NEN BINNENLAND. N? 3788. Woensdag 28 November. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Nieuws- en Selei, -voordeel URF. IDT, >0, GOUDA, zaak in eesche i 50 zekering, n van Zuid- risie «Mf de EAU, A.ILLV, 1BIER. 2RTOG. f De inzending van advertentiön kan geschieden tot één nur des namiddags van den dag der uitgave goudsche courant te Gouda. Kamer De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG, en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.25 franco per post 1.50. «re Kinderen Verkrjjg- in het goed en TOILET- •TER 90 Ct 80 L. afgeleverd. laar, t O. 591. Wydstraat en. N 5 Ct. i. i het Depót zer. of het Iwginsel, daarin nedergelogd, het juiste was ter bereiking van het gemeenschappelijk doelver betering van den bestaanden toestand der industrie. Van verschillende zijden waren betuigingen van adhaesie en ook van geheele of gedeeltelijke afkeuring van het plan Ontvangen. Een zeer uitvoerig algemeen deliat vond nu plaats, en alras bleek, dat men de in art. 11 van den con- cept-loiddraad uitgedrukte bevordering van vak onderwijs op den voorgrond wenschte te zien ge plaatst. De afdeelingen Haarlem, Amsterdam en Leiden van het A. N. W. V. verdedigden deze meening, die ook gedeeld werd door den heer Heldt, als redacteur van de Werkmansbode ter vergadering aanwezig. Verschillende sprekers knoopten aan dit punt vast beschouwingen over het bestaande vak onderwijs de ambachtscholen werden, als te weinig practisch nut opleverende, afgekeurd en niet minder de ongezonde concurrentie door die scholen en door de leeraren daarvan in privé door het aannemen van besteld werk aan de nijverheid aangedaan. De heer Boersma, directeur der Haagsche ambachtschool, bestreed deze gevoelens met oen krachtig pleidooi voor het nut der ambachtscholenhij meende ook dat men hot onderwas in den leiddraad op den voorgrond moest planteen, als men uiteing van de stelling dat het tegenwoordig vakonderwijs niet deugde, hetgeen hy ontkende, overigens aanvoerende dat op de ambachtscholen «tegen den «ewonen prijs" werk wordt aangenomen dat in het kader van het onderwys past. Van andere zyde werd aan gevoerd dat het wen- schelijk was dat de staat kosteloos vakonderwijs geven zou en examen-commissies benoemen, terwijl een spreker, het concept geheel en al verwierp, op grond dat de zaak een punt van rogeeringszorg moest zijn, dat de wet een vasten leer- en werk tijd behoorde te regelen. Het leerling^contract werd door de meeste sprekers verdedigd. Het algemeen debat dreigde intusschen den gan- i schen ayond in beslag te zullen nemen, toen de 1 secretaris van Arti et Industrial de heer G. Ernants, in een kort en duidelijk betoog trachtte uiteen te zetten hoe de zaak thans stond. Men was het er over eens dat verbetering komen moest, op welke wyze dan ook en in welke richting. Spr. was b. v. ge lijkelijk gezind voor proeven van bekwaamheid waar- 1 voor eene Ike op onder- ,ste premiën >k voor gene elke ook BE- en weekpre- onder motto loekh. BLIK* o. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad vertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VUF CENTEN. mede Arti nu komt, het leeriingencontract en het ambachtsonderwijs. In ons land gaat elkeen te veel zijn eigen weg, en het geheel lydt daaronder. De quaestie was nu het peil, waarop de werkman staat, te verheffen, en het was de vraag alleen wilde men het beginsel door A. et I. voorgesteld, ja of neen De voorzitter sloot zich bij deze woorden aan. Hij was het er voorts mede eens, dat vakonderwijs een voorwerp van staatszorg behoorde te zyn doch waar de staat niets doet, daar moesten particulieren het doen, in het vertrouwen op de gedachte dat lang zaam zeker gaat. Met algemeene stemmen werd het beginsel aan genomen, en daarna de ontwerp-leiddraad In behan deling genomennaar aanleiding van de gevoerde beraadslaging werd het bevorderen van vakonder wijs, leerling-contract en wedstrijden voorop sre- plaatst en in de zorg gesteld van de plaatselijke comité’s die de gelegenheid zullen openen voer het afleggen van proeven van bekwaamheid, voor een door dat comité uit vakmannen saam gestelden raad van examinatoren, die den graad van werkman en meester zullen uitreiken. Die plaatsclijke comilé’s moesten gevormd worden uit die vakvereenigingen welke zich bij Eet denkbeeld aansloten, en de voorzitter van Arti et Industrae deelde dan ook mede, dat van die vereeuiging in den Haag de eerste pogingen zouden uitgaan, met uituoodiging om, elk in zijne ge meente, het oprichten van comité’s te bevorderen. Hem werd door verschillende afgevaardigde de dunk overgobracht voor het bestuur van Arti et Industrae var» al die vereenigingen, die den be toonden ijver tot bereiking van het gemeenschap pelijk doel op hoogen prijs stelden. De vergadering ging daarna uiteen. In April jl. werd in eene vergadering van afge vaardigden van vereenigingen uit pns land, die de bevordering der nijverheid voorstaan, aan de Haagsche vereeniging Arti et Industriae opgedragen, grond slagen te beramen voor het in het leven roepen van de gelegenheid tot hel afleggen van proeven van bekwaamheid in het ambacht. In eene dezer dagpn gehouden vergadering van een groot aantal afgevaardigden van tal van veroeni- gingtn bood de vereeniging Arti et Industriae een concept-leiddraad aan, met een woord van welkom van haren voorzitter, den heer J. J. van Nieukerken, die wees op hit moeielyke van bot samenstellen van eenen leiddraad, waarbij rekening moet worden ge houden met de verschillende toestanden in zoovele streken van ons land. Edoch, de aangeboden leid- De heer Ernst Seebohm, rentenier te Berlijn, heeft van daar te paard eene reis gedaan naar Nizza. Den 1 September is hij op weg gegaan en den 1 November ter bestemder plaatse aangekomen. De reis ging van Berlijn over VVittenburg, Halle, Naum- burg, Jena, Schwarzburg, Weissbach, Stassfurt, Kit- zingen, Hall, Stuttgart, Tubingen, Rottweil, Schwen ningen, Donaueschingen, Schaffhausen, Bulach, Zurich, Zug, Brunnen, Amsteg, Geschenen. Aldaar kon hij wegens de hooge sneeuw niet over den 8t. Gothard en was hij dus verplicht per spoortrein door den tunnel te gaan. Van het uiteinde des tunnels, te Airolo, ging hy weder te paard en reed naar Bellinzona, Lugano, Como, Milaan, Pavia, Ge nua, vanwaar hij langs de Riviera binnen vyf dagen Nizza bereikte. T)e paarden waren Trakehner hengsten van 5 en 6 jaar oud, sinds twee jaar krachtig ge voed, en hadden in de laatste drie maanden voor de reis dagelijks vier uren in het Grünewald rond gereden. Hy had een stalen beslag doen aanleggen en een gelijk beslag medegenomen van dit laatste heeft hy te Stuttgart gebruik moeten maken, maar overigens niets er mede te doen gehad. Hij heeft dagelyks ongeveer 40 kilometers afgelegd, en wel steeds de helft in draf. Onderweg zorgde hij natuur lijk voor eene uitmuntende verpleging der paarden, alsook voor bandage on massage der pooten naar de methode van Spohr, met het gevolg dat zy nooit vermoeid zijn geweest. Dagelyks kreeg ieder paard 8 kilo van do beste haver en zoo mogelyk eene goede portie gele wortelen. In Wurtemberg, Baden* en een gedeelte van Italië leverde het terrein hem' Spr. lichtte daarna de door hem voorgestelde motie toe en knoopte daaraan vast een uitvoerig be- i toog over het bestaande cultuurstelsel. GOUDA, 27 November 1888. Van bevoegde zijde vernomen wij dat de bij de Regeering aangevraagde concessie voor den lokaal spoorweg GoudnSchoonhoven nog niet werd ver leend wel gaven Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland vergunning tot het kruisen dier baan met openbare wegen en voetpaden. Eene verleening van concessie volgens het door een der aanvragers opgemaakt ontwerp wordt echter door den betrokken Minister in gunstige overweging genomen. Met grond kan worden verwacht dat oen door de zaakkundige bemoeiingen van het Comité voor dien weg in het leven te roepen lichaam, dat in dit geval alleen in staat kan worden geacht voldoenden waarborg te bezitten, de concessie zal verkrijgen. De hij het 4e reg. int. nieuw benoemde 2e rektaar, en alleen Was dusJuit te maken luitenant G. van Straeten is «gedeeld bij de 2e comp. 5e bat. te Gouda. Met het oog op het a. s. St. Nicolaasfeest, wordt het publiek vanwege het ministerie van waterstaat enz. uitgenoodigd voor eene zortrvnldige en stevige inpakking der by die gelegenheid met de pakketpost te verzenden voorwerpen zorg'te willen dragen. Ook wordt met nadruk aanbevolen om de adressen, voor zoover zij niet op den omslag der pakketten ge schreven kunnen worden, met stijftel of andere kleefstof, mits niet met lak, daarop in hun geheel vast te hechten, m dier voege, dat voor het losraken tijdens het vervoer geen gevaar besta. Staten-GeneraaL Tweede Kameh. Zitting van Maandag 26 November. By het voortgezet debat over do Indische begroo- ting verdedigde de hoer Levyqsohn Norman de door hem voorgestelde motie. De heer W. Van Dedem wilde, dat nogmaals een onderzoek naar de verhouding der dessadiensten en heerendiensten werd ingesteld. Overigens ondersteunde hij de motio-Norman. De Minister bestreed de motie. Hij meende, dat vermindering en afkoop van heerendiensten nood wendig zal leiden tot verhoogde belasting, hetgeen de voorsteller ontkende. De heer Borgesius releveerde dat de Minister erkende dat het hoofdgeld met 10 of 11 centen kon woiden verminderd, en protesteerde tegen de niet-verlaging, waarop de Minister antwoordde, dat op andere wijze, b. v. door de verlaging van land rente, tot vermindering van belastingdruk zal wor den gestreefd. De motie-Norman werd met 47 tegen 31 stem men verworpen. Tot toelating van heer R. Van der Borch als lid der Kamer werd besloten. Bij de onderafdeeling «koffie" besprak de heer Van Houten de opheffing van het koffiemonopolie en de noodzakelijke Verbetering der cultuur, die lang zamerhand achteruitgaat. Spr. ging in ’t breede de geschiedenis van de koffiecultuur na. De Minister stelt, zonder het rapport der koffie* •commissie af te wachten, een verhooging van plant loon voor. De instelling dier commissie een zekere iekortdoening aan de parlementaire actie mocht de Kamer van zelfstandig handelen niet afhouden.

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1