rar, BINNENLAND. fer. 1888. N9 3789. Vrijdag 30 November. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IEEK!’ eehte "'-i. ep, [ruis,” •verij, ‘ti I de welvaart der bevolking zijn. t «1, het plantloon en de Heer 3a, alwaar ten te be- Indische begroo- b on voor de be- P» tegen iedere TtS rin dwater »ndor Tand- ihoedmiddei .■brink van 'onde en am Anatherin- <1 schadelijk iuw ik hiei- ankoop van f50,000.- 14— e Gouda. ler Belgen, akade 19 üiidpoeder m schooue e tot het GOUDSCHE COURANT. wordt eone groote verbetering tot stand gebracht. indertijd door die partij is goedgekeurd, toen de heer Bij het nieuwe ledergoed toch, dat veel overeenkomst heeft met het tegenwoordige Duitsche en Oosten- rijksche, is de door den soldaat te dragen last veel gelijkmatiger verdeeld, terwijl elke druk op de bont vermeden is. n Novem- en, demi- Heereu- en felkleeden, gestoomd tegen ver- ais nieuw ►OPP, ■itmnder der s Weenen. iparaten be- enrijk Co. j F. E. van .bilié, apoth. dam bij C. Amsterdam floth Co., van Spanje GOUDA, 19 November 1888. Bij Kon. besluit is bij bet wapen der infanterie benoemd bij het 4e reg. tot In Luit, do 2e Luit. K. A. Enklaar van het korps. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor vier Leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zijn uitgebracht 86 stemmen. De aftredende leden werden herkozen en w'al de heer C. J. C. Prince met 51 et., J. M. Noothoven van Goor met 50 st., H. Jager met 49 st. en A. van Veen met 49 st. De hh. W. J. Huber, P. J. Jager en J. van der Graaf alhier deden Dinsdag met gunstigen uitslag examen voor het Lager Onderwijs. Gisteren is de jongen, die voor de stoomtram loopt, bq het rangeeren onder de tram geraakt, zoo- dat hij ernstig gewond naar het Gasthuis moest worden vervoerd. mlgens Duitsche bladen nattsche zangeres moet m aan den Gemeen- Men schrijft uit Rotterdam Onze opera verkeert weder in het stadium van vorige jarenhet subsidie ia niet voor de helft volteekend. Nog 14 000 ontbreken aan de 25 mille en de financieele commissie heeft weinig hoop dat de som er vóór December aal zijn. In aanmer king moet genomen worden dat heeren subsidienten zich thans verbinden voor drie jaren en velen heb ben daartegen bezwaar. De hoer Von Bongardt heeft met zijn ontslag gedreigd als het subsidie niet met December voor drie jaar volteekend is, doch velen meenen, dat het niet zoover zal komen, omdat bet directeurschap van ren Duitech theater vrij wat moer bezwaren oplevert dan het onze. De directeur doet zijn beat om het publiek in alle opzichten tevreden te stellen. Hij heeft een engagembnt voor enkele voorstellingen gesloten met eene beroemde kunstenares, mevrouw Basta, uit München, eene zangeres die v<" èn als coloratuur- èn als drama! uitmunten. Voor de Opera is teraad ƒ15.000 subsidie gevraagd. De hh. Le Gras en Haspels hebben thans den Gemeenteraad eene subsidie van 10.000 gevraagd. Staten-Generaal. Twiim Kamz». Zittingen van 27 en 28 November. Door den heer Zaaijer ia op ting een amendement voorgel strijding van syphilis dezelfde som beschikbaar te stellen als het vorige jaar. Bij het voortgezet debat verdedigde de heer Van Houten de wenschelqkheid van opheffing van het koffiemönopolie en een verbetering van het cultuur stelsel. Nadat hij zijn motie nader had toegelicht, verklaarde de heer Hintzen (voor de eerste maal het woord voerende) zich daar voor, tevens aan voe rende dat de motie niet genoeg practische strekking had, ’t geen hij ook verklaarde ten aanzien van de staats-koffie-commissie, omtrent de opdracht waarvan hij nadere inlichtingen vroeg. De heer C. Cremers toonde met een beroep op de geschiedenis aan, dat het oordeel, thans door den Minister over het cultuurstelsel uitgesproken, lijn recht staat tegenover ’t geen hq vroeger daarover heeft gezegd en geschreven. Spr. was voor de motie-Van Houten en zal ook voor de verhooging van plantloon stemmen. De heer Van dar Borch werd na de pauze als lid toegelaten en legde de belofte af. Na de Indische begroeting zullen voor de Staats- begrooting eenige kleine wetten in behandeling ge nomen worden. De heer Sanders meende dat de voorgestelde ver hooging van het plantloon niet het gewenschte resultaat zou hebben. De baten zouden in de zak ken der opkoopers terechtkomen en met bij de inlanders, trouwens wie 't meest uoodig had, zou ’t minst krijgen. Spr. meende dal het beter was b. v. de bedrijfsbelasting te verminderen. De heer Van Baar verweet den liberalen, niets te hebben gegeven en den olericalen nu nog Javanen- tyrannie te verwijten. Hq was tegen de motie-Vau Houten. De heer Norman achtte de moti-Van Houten vrq onschuldig. Hij was beuieuwd nsar de resultaten der Staatscommissie, waarin drie heeren zitten, die tegen standers van de cultuur ziju, terwql de commissie de redding daarvan beoogt. Ook de heer Bool geeft aan de motie-Van Houten de voorkeur boven ’s Ministers voorstel, maar een intrekking van het koffiemonopolie acht hij met hel oog op de financiën ongeraden. Do Minister, de verschillende sprekers beant woordende, verdedigde bet behoud van de koffiecul tuur en monopolie. Hq herinnerde dat de door de liberalen bestreden verhooging van het plantloon Bij koninklijk besluit van 20 dezer, opgenomen in de 8laat»anrant van heden, wordt op de voordracht van den minister van waterstaat, handel en nqver- beid bepaald, dat voor de fraukeering van brieven en andere stukken postzegels zullen worden inge voerd, onderscheidenlqk ter waarde van 71/,. 221/, en 100 cents. Zij zullen, te rekenen van 15 Dec. a. s. voor het publiek verkrijgbaar zijn. De bepalin gen van het koninklijk besluit van 12 Nov. 1851 (StaatMad nr. 143) zijn mede op deze zegels van toepassing. Voor de Rotterdamsche Arr. Rechtbank werd Dins dag een zaak van kerktumult behandeld. De twee kerkeraadsleden B. en V. der Chr. Ger. Kerk te Schoonhoven hadden zich te verantwoorden, als zouden zq op 8 Juli aldaar in het voornoemd kerkgebouw Pieter Praat opzettelqk gewelddadig heb ben aangegrepen en tegen den grond geworpen. De beide beklaagden spraken dit pertinent tegen, aanvoerende dat zij aan de deur geplaatst waren om Pieter Prast te weren, daar deze verschillende malen door ergerlijke handelingen de rust verstoordezij hadden hem dan ook nu uit de kerk verwijderd, doch niet op dergelijke wijze als de dagvaarding leidde. De getuige Prast hield vol dat hq, welke do gods dienstoefening kwam bqwonen, op deze wijze was aangevallen en mishandeld als de teu laste legging vermeldde. De tweede en laatste getuige a charge J. Groeno- veld welke 'de verklaring van Prast voor den burge meester ran Schoonhoven bevestigd had, wist zich nu niets meer van het voorgevallene te herin neren. Tengevolge ran deze verklaring, waarop de ge- heele vervolging steunde, wensohte de officier van Justitie van verder onderzoek af te zien. De ver dediger Mr. 0. J. A. Bichon van Yselmonde, ver zette zich hiertegen. ZEG. wenschte door het hoo- ren van vier getuigen a décharge aan te toonen dat de getuige Prast in zqn verklaring faalde en do bekl. als mannen van een eervol verleden gehandeld hadden. De vier getuigen a décharge waaronder Ds. ds Jong werden alsnu gehoord, en verklaarden dat Prast uit de kerk geweerd was en door zqn verzot over een bank gestruikeld was. Het O. M. oisohte alsnu vrijspraak. De verdediger vereonigde zich met dit requisitoir het betreurende dat hut O. M. op zoo lichte gron den de vervolging had doorgezet. Pleiter verzocht de uitspraak denzelfden dag te doen plaats hebben. De rechtbank sprak de bekl. na schorsing vrq. Door den Minister ran Oorlog is krachtens mach tiging dos Koniugs bepaald, dat de infanterie eene nieuwe uitrusting zal ontvangen, in hoofdzaak over eenstemmende met die, welke in den afgeloopen zomer bij de divisiën in beproeving geweest is. Hierdoor in ’t belang De aanneming liberale partij zij in de toekomst zal gebonden zqn. De heer Mees zou vóór de motie stemmen, maar hij zou in dit debat dergelijke motie niet hebben gebracht, omdat het votum daarover geen zuiver oordeel zou geven van de meaning der Kamér. Daarna werden door verschillende sprekers replie ken gehouden. Ingevolge het nieuwe Reglement v. Orde werd aan de Commissie van Rapporteurs haar oordeel gevraagd over dit amendement. Bij monde van den heer Schaepman verklaarde de Commissie, dat haar meerderheid tegen, haar minderheid er voor was. De heer v. Dedem betreurde dal de Minister bleef vasthouden aan de verhooging met 1 van het plantloon. Do heer Schaepman zou tegn de motie stemmen, maar wensebte niet deze stemming als een historisch feit te zien beschouwd, en gaf den heer Van Houten in bedekte termen in overweging de motie in te trekken. De heer Van Houten, na de verschillende opmer kingen te hebben beantwoord, trok zijn motie in. De heer Sanders lichtte een amendement, om den post met 8 ton te verlagen, op de vroeger door hem verdedigde gronden toe. De Minister bestreed het amendement en verde digde nogmaals de plantloonverhooging. De heer Van der Feltz meent dat de Min. in ge breke is gebleven aan te toonen, dat de voorgestelde maatregel ongelqk werken zal. De heer Lohman verklaarde tegen het amendement te zullen stemmen, dat ten slotte mot 67 tegen 25 stemmen werd verworpen. Bij de onderafd. „suiker" deelde de Minister op een vraag van den heer Van der Loeff mede, dat geen maatregelen zullen worden verzuimd om de ziekte in het suikerriet te bestrijden, en op een rraag van den heer Norman, dat hq het denkbeeld om den termqn te verlengen van het verhuren door den inlander van suikerlanden aan Europeanen, zal overwegen. Opmerkingen van den heer Norman betreffende de pakketvaart en van den heer Land betreffende vrijen overtocht voor gezinnen van zee officieren zal de Minister in overweging nemen. Het bq de Kamer ingediende wetsontwerp bevat tende bepalingen tot voorkoming van bedrog inden boterhandol, bevat de volgende bepalingen Art. 1. In den zin dezer wet is boter het vetar- tikel, waarin geen andere bestanddeelen van vet voorkomen, dan die van melk afkomstig zijn en is surrogaat van boter het vetartikel, dat geen boter Fransen Van de Putte die wilde. De bezwaren tegen de ongelijke verdeeling van de acht ton waren juist, doch niet te scheiden van de koffiecultuur. Maar dat gebrek aan rechtsgelijk heid sloot de verhooging niet uit. Waar dit jaar de koffiebaton weer met 6 millioen ruim zullen stij gen, kan de uitgave van 850 000 gulden in het be lang van de bevolking niet weggegooid geld worden genoemd. In de zitting van gisteren verdedigde de Minister in een lange rede nader de verhooging van het koffieplantloon, ontkennende dat vermindering van bedrqfbelasting de cultuurdienstplichtigen zou baten. De Minister verdedigde de instelling der Staatscom missie aanvoerende dat zij geheel vrij is in haar oordeel en alleen ingesteld om de gebreken in de cultuur uit den weg te ruimen. De motie-Van Houten besprekende ontkende spr. dat de Gouvernementscultuur de vrije cultuur in den weg staat aanroerende dat daardoor de welvaart be vorderd is. Hq las een aanschrqriog voor, door den heer Van Rees aan de residenten gericht, om de cultuur te bevorderen, daar de Staat de baten, daaruit getrokken, niet missen kon. Voorts deelde hij de meening dat het plantloon niet voldoende wasdaarom had hq dan ook een verhooging voor gesteld. De Minister zag in de motie niet veel heil. Meer dan deze motie zou de voorgestelde verhooging in 't belang van de welvaart der bevolking zijn. van de motie zal bovendien voor de een band in 't leven roepen, waaraen

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1