ra, X alen) van r. uur. an. ex: N? 3793. Zondag 9 December. 1888. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ÈINNENLAND. IN. H JDA. verij, ij- ar Belgen, kade 19 ven, SN. yen.” jsr. -1 GOUDSCHE COURANT Gouda. j van het bankbiljet of eerder de grieven Gouda. heCou- i door den Gouda. omen, als sar. Brie- elaren A. ^ruiten. urkool. et. p. blik. 'EN. i Novem- >n, demi- Leeren-en elkleeden, gestoomd egea ver sla nieuw SR 1888. disten. lüïLEN. in de Heer la, alwaar en te be- Uit Reeuwijk schrijft men dd. 5 Dec. Heden bezorgde de heer pastoor alhier aan velen eene aardige verrassing. ZJEervr schonk aan de minvermogende ouders van schoolgaande kinderen eene flinke hoeveelheid spek, iets, dat sommigen slechts zelden over de lippen komt. Op die wijze was den armen toch ook een St. Nicolaas-gave be reid en werd een voorbeeld gegeven, dat ten zeerste navolging verdient bij den aanvang van een wellicht strengen en harden winter. Een ingezetene van Zevenhuizen vond bij het uit elkaar nemen van een oud babinet dat hij eenige jaren geleden op een boelhuis had gekocht, een bankbiljet van 40.uitgegeven in Maart 1814. Het is aan de Nederlandsche Bank ter venilvering aangeboden. Als een bijzonderheid dient vermelding, dat te Nieiïwerkerk a/d. IJsel op de bloemkweekerij „Kweeklust” een pereboom in vollen bloei staat. tegenwoordige» der fractiën die met antirevolutio nairen en Katholieken bij de verkiezingen de libera len hadden bestreden. De motieNieuwenhuis beschouwde hjj jneer als toetssteen voor de rechter zijde of deze trouw zou zijn aan bij de stembus aangeheven leuzen. Hij miste vertrouwen in den Minister van Koloniën, die zich minder staatsman dan bacterioloog had betoond. De Minister Mackay hield de homogeniteit dor Regeering vol, ook in zake van het vaccinevraag* stuk. Conservatief was het Ministerie niet, maar oök niet eenzijdig. Aan de door de Regeering voorgestelde regelingen van de defensie, het onder was, de sociale quaestie en het financiewezen kan zij blijven arbeiden. Bij do schoolwet kan er naar ge streefd worden om het recht der minderheid niet te kort te doen. Bij de oplossing van de sociale quaes tie moest het particulier initiatief niet gedood wor den door den Staat een te zware taak op te leggen. Regeling van het kiesrecht moest wachten tot na herziening van de wet op het personeel. Naar be zuiniging wordt gestreefdsamensmelting van de departementen van Oorlog en Marine is vooralsnog niet mogelijk. De facultatieve eed zal ook tot pro vinciale staten en Gemeenteraden worden uitgebruid. De Minister Godin de Beaufort verdedigde de finaocieele politiek der Regeering, meende dat men zich voor overdrijving moest hoeden bij het afkeuren van bestaande belastingen, erkende dat op openbare werken bezuinigd kan en moet worden, en hield vol, dat regeling van de gemeente-financiën afhan kelijk is van de Schoolwetwijziging en den afloop van de herziening der ongebouwde eigendommen. Verlaging van den zoutaccijns zou voorgesteld wor den. Een belasting op het roerend vermogen was niet van hem te verwachten. Bij het gisteren voortgezet debat over de Staats- begrooting werd repliek gehouden door den heer Roëll, die nogmaals aandrong op herziening van het gemeentelijke financiestelseldoor den heer Van Baar werd de goede toon van ’t debat geroemd en op belastinghervorming zonder Inkomstenbelasting aangedrongen. Hij bestreed de grieven tegen den Minister van Koloniën. De heer Domela Nieuwenhuis bestreed de meening dat de volksparty met de kerkelijke fractiën een verbond had gesloten. Waar ze elkaar steunden, was ’t om van twee kwaden ’t beste te kiezen. Hij vroeg, waar het volk iets gemerkt heeft van de ge zindheid der liberalen tegen indirecte belastingen. Hij noemde den heer Croll als zijn zegsman over de ambtenaren en departementen. De heer A. van Dedem had gaarne bewijzen van de grieven van den heer Domela Nieuwen huis. Hij gaf als een goede controle van een belas- ting' op het roerend vermogen in overweging, een heffing van overgangsrecht bij overlijden. De heer Borgesius schreef den heer Domela Nieuwenhuis den vermetelen moed toe, de duizenden die in hem gelooven opteruien en onzinnige theo- riën inteboezemen. De heer E. Cremers releveerde, dat de bestrijding van de rechterzijde vele daden van een liberale meerderheid heeft tegengehouden. Hij bestreed verder dat men dit Kabinet parlementair en homo geen kon noemen, waar het door een coalitie van minderheden wordt gesteund en op verschillende gewichtige punten van meening onderling verschilt. De heer Lohman kwnm op togen het aansprake lijk stellen van deze rechterzijde voor de daden van de vroegere, die uit andere elementen was saamge- steld. De heer Schaepman bestreed nog eens de quali- ficatie van conservatief voor deze Regeering. Daarna beantwoordde de Minister Mackay de ver schillende replieken. Hij waarschuwde tegen te ruime toepassing van art. 49 der Schoolwet. Wat den hoer Croll betrof, ’t was juist de secretaris generaal dien hij hekelt, die hem voort wilde helpen. Hij sloeg dien raad in den wind en is nu diep gezonken. (Bravo’s). De heer Domela Nieuwenhuis protesteerde tegen de woorden van den heer Borgesius en tegen die van den Minister, waar hij van den heer Croll sprak, die zijn toekomst toch aan zijn beginselen opofferde. Staten-Generaal. Tweede Kami*. Zittingen van 6 en 7 Dec. De hoer Schaepman verdedigde in ’t breede de Regeering tegen de verwyten der heeren Lieftinck en De Beaufort; bestreed de mooning dat dit Kabinet niet homogeen zou eyn en betwistte dat de meervoudige districten zonden worden gesplitst om meer stemmen voor de rechterzijde te krijgen. Er was wel iets waars in de rede van den heer Domela Nieuwenhuis omtrent de bureaucratie, maar overdrijving kon schaden. De rechterzijde zou dit kabinet steunen waar zij kon. De heer Dyckmeester, na eerst uiteen te hebben gezet wat tot de ovwwCnning der rochteraijde heeft geleid, verklaarde, waarom hij vóór de begrootingen, behalve die van Koloniën, zou stemmeu Hij keurde verschillende regeeringsdaden van dit kabinet goed en drong aan op bezuiniging bij werken van staatswege. De heer Borgesius bestreed eerst den heer Schaep man en daarna den heer Domela Nieuwenhuis, wiens redo van gisteren en de aangekondigde tamme motie hem den indruk gaven, afkomstig te zijn van een bekeerling die in „Walhalla0 zijn fantastische denkbeelden had achtergelaten. In diens rede toch was niets te vinden van een idealen socialistischen staal, met een normalen arbeidsdag enz. Hij drong aan op wettelijke regeling van levensverzekeringen, begrafenisfondsen en (lienstcontracten. De voortzetting van de enquête en de indiening van het wetsontwerp tot het tegen gaan van overmatigen arbeid prees hij. Do spr. drong voorts sterk aan op belastingherziening, niet in ’t uitzicht gesteld door de Regeering, hoewel als verkiezingsleus aangewend. Do heer Brouwers adviseerde om bij hervorming van het plaatselijk belastingstelsel met gematigdheid te work to gaan, en dat bij opheffing van tol op een of meer kanalen ’t zelfde ook op Rjjkswegen moet plaats hebbon, aandringende op nieuwe subsidieering van kerken en bezoldiging van geeatelyken. De heer Gleichman verklaarde het optreden van den Minister van Koloniën niet in *s lands belang. Van den Minister van Financiën verwachtte hij moer werkkrachtwaarom vatte deze b. v. de be lastingherziening niet aan In de avondzitting van Donderdag betoogde de heer Clercx het recht van Limburg op nieuwe suh- sidiën voor kerkelijke doeleinden, die de bureau cratie altoos tegenhield. De heer Heldt, zich aansluitende bij den aandrang naar belastinghervorming en regeling van de defensie, s.’ond tevens bezuiniging voor door samensmelting van de departementen van Oorlog en Marine. De fie^r De Savornin Lohman bestreed de verwa ten der liberalen tegen do Regeering, die wel dege lijk reeds heeft gearbeid en veel toegezegdmaar men moest haar toelaten goed werk te verrichtefi, zonder overhaastingA Jn zake de Schoolwet moest de Regeering wonen gelijk recht voor allen te willen. De heer Van Houten vroeg at de /acultatim<«od zou beperkt bljjven tot de Staten-Gefcfvae Hij deed uitkomen dat in dit Kabinet (inbraken ^r- GOUDA, 8 December 1888. De heer F Schreuder heeft «au de hoogeschopl te Leiden met goed gevolg het le gedeelte arts examen gedaan. Gisteren hield de Weerbaarheids-Vereeniging „Bur- gerpligt* eene buitengewone Algemeone vergadering in het café Vredebest. Aan de orde was: het uitloten van eenige aandeelen in de geldleeninghet verslag der schietoefeningen over 1888 en het uitreiken van den boker, uitgeloofd voor den Meestersohaps-Wed- strijd van Gouda. Aan den Moesterschaps-wedstrijd kon deelgenomen worden door de leden der vereeni- ging en zij die tot de Schutterij en het Garnizoen behoorden. Door eenige officieren der Schutterij werd hieraan deelgenomen. Deze beker werd uitgoreikt aan hem, die in 20 Seriën op 150 Meter afstand het meeste aantal punten behaalde. De prijs werd behaald door den heer H. van Wijngaarden met 990 punten, waarvan 14 witte rozen. Daar de deelneming niet zeer groot was, kon het Bestuur daarvoor geen tweeden prijs uitreiken, waartoe eerst het voornemen bestond. De beker op zilveren voet werd onder eene gepaste toespraak van den beer G. H. G. de Lange uitgereikt, terwijl tevens een diploma daarbij werd overhandigd, waarop aan den heer A. van Reedt Dortland, die op den prijswinper volgde met 928 punten, waarvan 11 witte rozen, eveneens een diploma werd overhandigd. Aangaande het rorslag omtrent dr 40 schietoefe ningen doelen wij nog mede dat verschoten werden 6880 patronen, waarvan op 100 pas 92 seriën en op 200 pas 1274 seriën. Van de leden die in volg orde het meeste aantal punten hebben, geschoten, staat bovenaan de heer H ran Wijngaarden, wiens gemiddeld cjjfer per serie was 48 p., daarop volgt de heer A van Reedt Dortland met 45*/, en daarna de heer W. Sliadrecht met 45 punten. Donderdagavond omstreeks 6 uur vervoegde zich bij Sijtjo van Vliet, oud 67 jaar, te Schenkel onder de gemeente Stolwijk, haar buurman J. Meerkerk, om te komen koriavonden, zooals bij boeren ge bruikelijk is. Zijne pogingen om de deug te openen, bleken vruchteloos te zijn, daar deze van binnen gesloten was. Do buren met wie zij als 't ware onder één dak woonde, omdat 't huis in tweeën bewoond wordt, kwamen naar buiten en zeido hem dat zij wel te huis was, daar zij even le voren leven ge hoord hadden. Hij gluurde daarop door het sleutelgat en zag een vreemd persoon aan de tafel zitten. Hij maakte daarop gerucht waarop het licht werd uitgeblazen en een manspersoon de deur opende, die, gevolgd door nog twee anderen, eveneens vreemde personen, op de vlucht ging. Bij nader onderzoek vond men de vrouw zonder uiterlijke teekeuen van verwonding dood aan den anderen kant der tafel op don grond liggen, terwijl een kast was open gemaakt en nage zocht, terwijl de sleutels op de andere kast zaten. Deze vrouw schonk aan lieden, die langs den dijk liepen met eene kleine negotie, somtijds eeu kop koffie. De drie personen hadden daar blijkbaar ook koffie gedronken, daar op de tafel de kommen met koffiedik zjjn gevonden. De Burgemeester der gemeente van een en ander onderricht, liet de vermoedelijke daders opsporen en reeds des aronds te 8 uur zijn een drietal perso nen te Schoonhoven in eene slaapstede gearresteerd. De gearreeteoiden zijn H. W. Kuhn van Rotterdam, 38 jaar oud, J. Lebbe van Amsterdam, 83 jaar oud en Ij. Kwik, van Overschie, 43 jaar oud. De ver moedelijke daden ajjn gisteren (Vrijdag) met don eersten trein naar Rotterdam getransporteerd. Do 'kerslagene liep bij gelegenheid van de St. Nicolaas met speculaas bij de boeren en nanr men ons mede deelde moet bij haar zeer weinig geld gestolen zijn, terwijl eenig geld op den grond lag en een doosje met een goud kettinkje op de tafel stond, 't welk door de daders in hunne overhaaste vlucht schijnt vergeten te zijn, terwijl voorts nog eene vreemde zakdoek gevonden is.

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1