nas u freelen) van ET. Dekens bieren ►Eli! ting. t.s«. 1888. BINNENLAND. Woensdag 12 December. Nieuws- en Advertentieblad fvoor Gouda en Omstreken. REN, diteit. en Zn. 3794. SZkT, egen.” (LEGT. SX*- - 8 nar des namiddags van den dag der uitgave rfmarkt. 3L-REGIME iverk. lAKS- en SN, IERS, en». [EN- en 3K, etl. )EN. SMAN, 3 O 84. Munttng a.s. eene nette m. 's- De inzending van advertentién kan geschieden tot Mn Staten-Generaal. Twzznt Kamz». Zitting van Zaterdag 8 December. adreud. ei De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. Inde Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels h 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschgnt. Afzonderlijke Nommers VUF CENTEN. GOUDSCHECOURANT ïr wijzer», die bekwame maar zij zyn 100 ƒ4.00 100 - 3.20 franco ge- en van nette TINÈ en r bjj deze te naar de 42a. Iptische Ar ters enz. ige doeleinden i tusschen 10 aat 246. SER 1888. neelisten. nZUYLEN. uur. ■ijzen. Parijsche tentoonstelling laat de Kegeering zich in *t geheel niet in. Replieken werden daarna nog gevoerd door de heeren Brantaen, Sanders en Schepel, die, na een kort debat met de Ministers van Binnen- en Bui- taalandsche Zaken, bleef constateeren dat in de zaak van het verbod van vee-invoer niet de noodige activiteit is betoond. Het algemeen debat werd daarna gesloten. Over het consulaatwezen had daarna een debat plaats. De heer Tak van Poortvliet betoogde de wensohelykheid van bezoldigde consuls. De heer Sanders beval voor de vesting van een consulaat, in stede van Melbourne, Sidney aan, in New South Wales waar geen protectionisme heerscht. Bij gelegenheid- eener vergadering, door pastoor Brouwers belegd tor zake van de protest-beweging, hebben Zondag te Amsterdam ernstige wanordelijk heden plaats gehad. Ia de zaal waren een aantal socialisten aanwezig, die op allerlei wijzen den spreker beletten voort te gaan. De heer Brouwers brak toen zjjne rede af, en sprak de vergadering met waardigheid toe. In naam der vryheid, waarop elk Nederlander te recht roem draagt, verzocht hij voor zich en zijne mede katholieken de vrijheid om te spreken orer hetgeen hun allen na aan het hart ligt De kaart die ieder noodig heeft, om toegang te' verkrijgen, drukte ten duidelijkste het doel der vergadering uit; hij ver zocht derhalve diegenen, die niet met dat doel instemden, de zaal te verlaten. (De socialisten hadden een 600tal weten te verkrijgen, die zonder irgdoor het comité waren afgegeven.) De toespraak van den heer Brouwers had echter geen gevolg. Telkens als hij met de voorlezing van het telegram wilde voortgaan, beletten de socialisten door gefluit en ander tumult hem voort te gaan. Eén hunner waagde het, het beeld van paus Leo een slag in het aangezicht te geven, waarop de katholieken en andere wejgezinden dat beeld tegen verdere beleedigingen wilden .vrijwaren. Dit gaf het sein tot eene onbeschrijfelijke wanorde. Men wierp met stoelen en tafels, deelde stompen uit, drong tegen elkaar op, onder luid geschreeuw en protest, smeet de glasruiten in, en het einde was, dat de opeengepakte menigte zich uitwegen zocht door de verskillende deuren. Een inspecteur van politie (volgens bevel waren er geen agenten in de zaal geposteerd) trad met den blanken sabel tusschen een hoop vechtenden voor de tribune, en scheidde hen. Toen eenige oogenblikken daarna een detachement agenten de zaal binnendrong, was zy al haast ontruimd. Het spreekt van zelf, dat de vergadering verder geen voortgang had. Enkele arrestatiën zyn gedaan. Van ernstige ongelukken is niet vernomen. In 'de zaal is alles kort en klein geslagen. Patrouilles politie handhaafden de orde op het Leidsche Plein. Vrijdag werd de Britsche Begeering in het Parle ment andermaal ondervraagd over den invoer van Nederlandsch vee. Do Heer King vroeg nl. of het Nederlandsch vee thans vrij van ziekte was, of de Nederlandsche Regeering den doorvoer van Duitsche schapen had verboden, en of de Britsche Regeering daarom thans den vryen invoer van Nederlandsch vee wilde toestaan. v man blijven en zoo gaat het met den metselaar, kleermaker, schoenmaker, j» met bijna elk hand werk. Hij heeft in Amenka bakkers en smeden ontmoet, die op hun, 86» jaar of op nog laturen leeftijd beste kleermakers zyn geworden en daar nu een rijk bestaan vinden en<ter~jr' boeren zyn en groote farm»'bewonen, ook' aldaar als knechts begonnen.» Bij het voortgezet debat over Buitenlandsche Zaken drong de heer Van Dulden nogmaals aan op nakoming door Duilschlandvan de bij conventie op zich genomen aansluiting van het Eems-kanaal aan dat van Almelode héér De Beaufort op bet sluiten van tractaten in zake de berechting van pro deo-procednre de heer Van Bylandt op protest van onze Begeering tegenje aanvaarding door Engeland va» bat proteatorta» ove» Noord-Botnao de heer Kerdijk op deelname door Nederland aan een internationale regeling van het arbeidersvraag stuk. De heer Domela Nieuwenhuis trachtte aan te toonen, dat gezanten tot niets dienen en feitelijk in groote tanden gevaarlijk, in kleine alleen orna menten voor feestdiners zyn. Hy gaf den Minister in overweging ze af te schaffen. Voorts drong ook hij aan op deelname door Ne derland aan de pogingen tot het verkrygen van een arbeidswetgeving. Spr. vroeg of de Begeering niet kon zorgen, dat de menschen die verlokt worden naar de Argentynsche Republiek te gaan, inlich tingen krygen omtrent dat land. Ten slotte kwam spr. op tegen het feit, dat men hem, Hollandsch volksvertegenwoordiger, in België weerdehy achtte dat een slag in ’t gezicht der Nederlandsche vertegenwoordiging. Vele leden riepen toenNeon 1 en de hejr Hartogh zeide, dat het zijn van volksvertegenwoordiger geen privileges geeft. De beer Schepel vroeg of de Minister nu nadere inlichtingen had omtrent het verbod van vee-invoer in Duitachland. De heer Kolkman trachtte aan te toonen, dat Duitachland enkele bepalingen van .het zalmtraotaat niet naleeft. De heer Lohman waa tegen het prooedeeren pro-deo door Vreemdelingen. De heer Vos de Wael, verdedigde een bimetallis- tische unie en verwachtte dat als de Minister een uitnoodiging tot bespreking van het bimetallistische stelsel krijgt, hij daaraan gevolg zal geven. De heer ^ichiels van Verduynep vroeg, hoe *t stond met de grensregeling van België met Baarle- Hertog en Baarle-Nassau. De Minister Hartsen beantwoordde de vragen. Op Borneo zal ons gezag met kracht worden verdedigd. Aan de uitnoodigingen tot bespreking van interna tionale regeling van het arbeidersvraagstuk en de seinlichten zal gevolg worden gegeven. De zaak van het verbod van vee-invoer in Duitachland blijft in onderzoek. De pro deo-proeedure-regoling en de klachten van den heer Kolkman zullen in overweging wor den genomenwat de vragen van den heer Nieuwenhuis betrof, de diplomatie afschaffon is niet denkbaar; de heer Domela was in België niet in qualiteit van volksvertegenwoordiger, en met de GOUDA, 11 December 1888. Het arts-examen 1* gedeelte is met goed gevolg afgelegd door den heer W. Koster. Onlangs heeft de firma P. van der Want Gzn. alhier een pijp vervaardigd, waarvan de kop het goed gelijkende portret van Generaal Boulanger voorstelt, wien eenige exemplaren daarvan zyn toe gezonden. De firma ontving daarop een kaartje van den Generaal met de woorden Aoec torn u» remerciemenis pour Faum, fue «nu lui met Naar aanleiding van ons bericht betr. denibloeiende peereboom te Nieuwerkerk doelt men ons mede dat by den beer W. op de Haren alhier verleden week een ulster voor de tweede maal van het jaar in bloei stond. ---- De rechtbank te ’e-Gravonhage veroordeelde gis teren bij verstek den notaris Andries, vroeger aldaar woonachtig, tot 3 jaren gevangenisstraf en 8 jaren ontzetting uit de rechten, by art. 21 strafv. bedoeld. De rechtbank overwoog dat het feit, dat| bekl. geen loon voor de door hem te verleenen diensten had ontvangen, het misdrijf minder bezwaarde. „Om volkomen correct te wezen,» deelt de Stan daard omtrent het beruchte strooibiljet in de Lochemsche verkiezing mede, dat geen der bestuurs leden het zag vóór het ter perse ging. Eene merkwaardige bydrage tot de wyze, waarop van anti-revolutionaire zijde de verkiezingen worden geleid 1 Er wordt een biljet verspreid, tot voor lichting der kiezers, uitgaande van eene kieever- eeniging met een bekend bestuur aan het hoofd, en bjj slot van rekening blijkt, dat geen van de bestuurders het gesteld heeft of gezien vóór het ter pene ging. De mededeeling hiervan moge „volkomen correct» wezey, de zaak zelve vinden we alles behalve «cor rect.» (Arnh. Ct.) De toeloop van passagiers, die zich voor vervoer op crediet naar de Argentynsche republiek aanmel den, blykt zeer groot te zyn, daar de Nederl. Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij thans hare agenten heeft aangeschreven, dat tot en met 5 „April alle plaatsen op hare stoomschepen bezet zyn. Naar aanleiding va'n de vele vragen over emigratie naar Zuid-Afrika en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika sohryft de heer J. Van ’t Linden hout. directeur der Weesinrichting te Neerbosch, dat hy emigratie de eenige oplossing acht van het groote vraagstuk op welke wyze is het mogelijk aan de werkeloozen arbeid te verschaffen P „De vraag is echter maar of men wil werken. Het is velen, die in ons land rondzwerven, niet te doen om werk te zoeken, maar om dit te ontloopen. Hij vreest weleens dat degenen, die als landverhuizers een beter bestaan koeken, zich de toekomst in den vreemde te rooskleurig voorstellen. Het land, waar de luiaards met praten en slapen hun brood win nen, is evenmin in Amerika als in Zuid-Afrika. Daarby komt nog, dat in ons land een zekere kas tengeest heerschtwie timmerman is, wil timmer-

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1