ELS. BH TZEN BINNENLAND. Co. ting. m van nette VINE en CH 3» N9 Zondag 23 December. 1888. S£N N. 0UD4. XON, roor maag- Isel aanbe- a. OODJES aerstolle ooger. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ilK, fGH. Legi. :jLisr. irfmarkt ■Legl. Uithoofde van het KERSTFEEST zal het volgend nummer der GOUDSCHE COURANT eendag vroeger verschenen. Advertentiön worden ten spoedigste ingewacht. By deze Courant behoort een By voegsel. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur dee namiddags van den dag der uitgave 3 '4 ■gang ran het vele suiker moedolijke oorzaken datop be- De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WQENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per driemaanden is 1,25 franco per post 1.50. I inkomen, als en r 5 Ons. ade 45 Ct., D 12 Cent ten, Sucade In eene brochure getiteld De Tjdeyoneche onluzten en hei hinnenlandach bettmr, komt de heer Swaving te Soekaboemie op tegen al hetgeen omtrent de ver- i van den Tjilegonschen opstand In de kazerne van het regiment grenadiers en jagers zijn socialistische liederen verspreid. Een korporaal en 4 jagers zijn wegens het zingen dier liederen met provoost gestraft. De Geneeskundige Raad voor Geldbrland en Utrecht heeft besloten om met het oog op de aanstaande herziening der epidëmiewet, bij den Minister van binnenlandscbe zaken eer.e poging te doen tot uit breiding van art. 1», in dier voege, dat aangiften zullen moeten geschieden door een medicus en niet door een particulier. In zake een verzoek van den Minister van binnenlandsche zaken om inlichtingen omtrent de meerdere of mindere schadelijkheid van sacharine als genees- en voedingsmiddel, werd beslo ten aan ZExo. te molden, dat het gebruik der sacha rine vooralsnog geen maatregelen in het belang der volksgezondheid noodig maakt, daar tot heden nog geen nadeelige gevolgen daarvan zijn gebleken. Staten-Generaal. Twzbde Kamïb. zittingen van 20 en 21 Dec. In de zitting van Dinsdag werden aangenomen de provinciale heffingen voor Overysel en Zeeland en den grondverkoop te Vlissingen. Verworpen werd, met 43 tegen 30 stemmen, het voorstel om alsnog de ontwerpen hier- en azyn-acoyns te behandelen. Bij de Waterstaats-bogrooting frerd door de heeren Harte, Iloëll en Van Baar over de uitbetaling van subsidie aan het Noord-Brabantsch waterschap, ten behoeve van de Maas uitmonding, gesproken. De Minister verklaarde dat, zoo de nieuw geopende on. AD VERTENTIEN worden geplaatst ▼an 15 regels h 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschynt. Afzonderlijke Nommers VUF CENTEN. dcrhandelingon niet slagen, een dwangwet ingediend zal worden. In de zitting van gisteren werd het algemeen debat orer Marine ingoleid door den heer Trava- gliuo, die den Minister getakwenschte met zijn herstel, zijn vertrouwen in hem uitsprak en aandrong op bescherming der Ned. industrie, door den aan bouw van schepen op Ned. werven. De heer Viruly meende, dat de Minister te veel had toegegevon aan alle wensehen en misbruik had gemaakt van de vrijheid, heat door den Minister van Financiën gegeven. Hy gispte de afkeuring van de «Zilveren Kruis' en was geneigd een nieuw schip voor het auxiliair eskader te geven. Spr. drong aan op regeling van de gecombineerde defensie door een Staatscommissie. De heer Van Wassenaar vroeg meer opleidings- kosten voor het Marine-Instituut, een kleiner aantal zeeofficieren, en dan nog bemiddelde jongelieden, omdat nn vele officieren met hnnne gezinnen niet Zilvezfabriek. u aergisUran naar HstLoo-vertrok- tWnnsh terer van de traotemeMifc Do heer Land wenschte de gevraagde schepen toe te staan. Hij wenschte dat, mocht do Regeering overgaan tot den aanbouw van 4 schepen van 31/, millioen, zij voor dat plan eerst eene Staatscom missie zou hooren. Spr. drong er op aan, een der schepen te Feijenoord en minstens een torpedoboot aan de Rijkswerf te doen bouwen. De heer Gildemeester drong opnieuw aan op af schaffing van ’t oorlam. De heer Seret meende dat inderdaad de toestand verbetering behoefde. De rol der Marine moest een passief-actieve zijnbij was verheugd dat dit ook s Ministers standpunt is, en verklaarde zich tegen het door den heer Viruly aangeprezen denkbeeld van een Staatscommissie. De beer Heldt verdedigde in ’t belang eener goede werf, met goede, blijvende werklieden, den aanbouw van een der gevraagde schepen op de Bjfawerf. De Minister dankte voor de hem toegebrachte gélnkwenschen. Een Staatscommissie wilde hij niet. Het nieuwe pantserdekschip is voor het auxiliar eskader bestemd, het tweede ter bescherming van de Goereesche gaten. De Minister wenschte de kosten van opleiding van adelborsten niet meer op te drijven, en zou het facultatief stellen van het oorlam nog oens overwegen, evenals het aanbouwen van een schip op de Marine werf. De heer Van Kerkwjjk stelde nu sluiting der discussie voor, waartoe besloten werd. Een amendement om geen gelden toe te staan ter reparatie van de «Zilveren Kruis', werd met 61 tegen 26 stemmen aangenomen. Na zeer uitvoerig debat werden de twen aange vraagde groote schepen met 55 tegen 34 stommen toegestaae. Op een vraag van den heer Nieuwenhuis of een loods te te Vlissingen was ontslagen, omdat bij socia list was, antwoordde de Minister, dat de man is ontslagen wegens overtreding. De begrooting werd met 68 tegen 16 stemmen goedgekeurd. en de daar gepleegde gruwelijke moorden, is ge schreven. In zijn slotwoord komt hij tot het volgend protest Mannen, die geheel vertrouwd zijn met de toestanden in de binnenlanden, mogen de pogingen om ambtenaren schoon te wasschen van de misalagen in Bantam begaan, volstrekt hopeloos achten, hon derd jongere ambtenaren en zelfs het grootste ge deelte van bet publiek in Indic, komen daardnee op een dwaalspoor. Nog meer kan dit in Nederland het geval zijn, en zelfs by mannen van veel invloed op de besluiten in ’s lands vergaderzaal I Dienaren van kennis, ervaring en energie zullen de woorden«Het is de schuld niet van die amb tenaren (in Bantam) dat zij door een onoordeelkun dige en slechte rechtspraak verbittering hebben ge wekt, zij zijn toch daarvoor niet opgeleid' eene zeer ondoordachte uitdrukking achten, maar bij andere ambtenaren van het binnenlandsch bestuur, die aan opwekking tot gestrenge, degelijke plichtsopvatting, tot moed en zelfvertrouwen behoefte hebben, kunnen diezelfde woorden zeer ongunstige gevolgen hebben, en dit te meer omdat een raadsheer van het hoogste rechterlijke college in Indië oen werk als «Maeht boven recht' ten beste gaf, omdat diezelfde raads heer evenals Mr. Lion, thans secretaris eener hoogst belangrijke commissie in Nederland, en andere rechts geleerden geen (gelegenheid lieten voorbijgaan, om op tekortkomingen of gebreken by dienaren van het binnenlandsch bestuur, in zake rechtspraak, te wijzen. Maar al erkennen wij gaarne, dat vele dienaren van het binnenlandsch bestuur nog zoqveel van be kwame rechtsgeleerden, bij de uitoefening hunner functiën, kunnen leeren, toch veroorloven wij ons de vraag te stellen Kan het wel in ’s lands belang zijn 5k>m aan hoof den van het plaatselijk bestuur de rechtspraak ter politierol te ontnemen, het aantal rechtsgeleerde voorzitters van landraden in de binnenlanden uit te breiden, tonder noodzakelijkheid,alleen ter wille van het beginsel, dat ambtenaren van de rechtspraak moeten worden ontheven, omdat zij daarvoor niet zijn opgeleid Bijaldien, na een oproer in eenig gewest, het ge zag krachtig optreedt en daarby niet terugdeinst voor daden van willekeur of noodeloos geweld, dan hoort men daarover zelden afkeuringen, integendeel, dan worden deze handelingen, als noodzakoljjk, zelfs geprezen. Maar als een besturend ambtenaar om wanorde lijkheden te voorkomen, uit overtuiging, en op grond van wanverhouding tusschen verplichtingen en mid delen van bestuur, handelingen pleegt, die niet ge heel met de wet strooken, dan wordt hij veroordeeld, dan is het «la mort sans phrase.' En al' valt het niet te ontkennen dat soms die overtuiging op zeer losse gronden berust, en veroor- deeling dus welverdiend is, het blijft, naar onze be scheiden meaning, eene onomstootelyke waarheid, dat do toestanden op Java sinds Mei 1869, toen in beginsel werd besloten tot geleidelijke opheffing van de rechtsmacht der residenten, niet bijzonder verbe terd zijn, wat vertrouwen op rust en orde be treft. „De ambtenaar van het binnenlandsch bestuur, die in waakzaamheid te kort schiot, wordt misdadig je- gons de Regeering en hot publiek I" Maar zoovele hoofden van plaatselyk bestuur heb ben nog altyd afdeelingen te beheeren, die bh te GOUDSCHE COURANT 'Z. M. de Koning bevindt zich sedert verleden Maandag weder minder wel. Uit het feit, dat Dr. Vinckhuysen, die Dinsdag zijn gewone wekelijksche bezoek aan Het Loo bracht, nog dienzelfden dag naar den Haag is teruggekeerd, mag worden afgeleid, dat 's Konings ongesteldheid niet van ernstigeu aard is. Intusschen houdt Z. M. bijna onafgebroken het bed, omdat het nemen van nut ernstig is aan bevolen. GOUDA, 22 December 1888. Naar de Schoont. Ct. verneemt, zal Dr. A. Knijper met het oog op de a. s. verkiezingen van de Provin ciale Staten, in.de. volgende maand te Schoonhoven eene politieke redevoering houden. De heer C. J. Begeer, hoofd der Utreehtsche ken, tot het afleveren van een volledig zilveren tafelservies, dat naar men verneemt, door Z. M. den Koning is besteld, om te dienen tot Kerstgeschenk voor prinses Wilhelmina. Het geheid, in oen tien tal kisten verpakt, moet oen gewicht van t_l. honderden kilo’s hebben.

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1