KIPPENVOER Bultenlandsch Overzicht. Brieven uit de Hoofdstad. KEMMSGEEIJMG, PETROLEUM-NOTEERINGEIV BEUBSBER1CHÏ. ADVERTENTIE!*. Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam. tiurgerlijke Stand. R. SLEGT. Ml «degenen, die adverteeren, betalen de plaatsing ran deae advertentie-zuilen. „Op de Tier hoeken vindt men een thermometer, Urometer en tègdeaemtoijter, terwijl op de vlakke zij den nog plaata is torn eenige advertenties, die op de rol geen plaats vinden." By de Maandag door het ooilege van regenten gebonden aanbesteding van verschillende artikelen voor het rijksopvoedingsgesticht „De Kruisberg" te Deutiohem, komt o. a. als minste inschrijver in aanmerking voor gehekeld vlas de heer Kortenoever te Gouda 400 slag ad 1,09; 600 slag 1,30; 1000 slag 1,60 en Friesch vlas a 1,10 alles per kilo. Uit Nieuworkerk a/d IJsel sohrijft men Zondag-morgen werd onze predikant, ds. J. C. De Mol Moncourt, in zyn ambt bevestigd door Ds. Hoek, van Zevenhuizen, 's Middags te twee uren trad de nieuwe leeraar op om zijne intreerede te honden, doch midden in zjjne preek werd hy ongesteld en moest den kansel verlaten, waarna de consulent, Ds. van Amerom, van Gouda, den preekstoel beklom en de gemeente op schoone en recht harte lijke wyze toesprak. Van geheel anderen aard dan de politieke voor vallen, welke de publieke opinie de laatste dagen bezig hielden: de verkiezing te Parijs, het proces Geffoken, de zaak Morier, is een gebeurtenis in het Oosten van Europa. Het Turksohe gouvernement heeft beslag gelegd op de Haidar-Pacha-Ismidt- spoorweglijn. Daar bij deze energieke daad der Pofte allerlei internationale belangen en redenen van internationale ijverzucht betrokken zyn, verdient de geschiedenis dezer zaak gelijk zy in het kort door een vertrouw baar buitenlandsch blad medegedeeld wordt, de aan dacht. Een Duitsch syndicaat, de Deutsche Bank, te Kon- stantinopel door den heer Kaulla vertegenwoordigd, heeft met de Porte verschillende contracten gesloten, vooral betrekkelijk de concessie van groote openbare werken in Klein-Azië; o. a. had de Bank zich ver bonden tot de betaling van een som van 6 millioen frcs. mits toewijzing van de Haïdar-Pacha-Ismidt- ljjn. Deze lijn werd later door de Porte aan een uitsluitend Engelsche maatschappij verpacht. Zij moest den 13 Dec. IJL aan de Duitsche kapi talisten opgeleverd worden, die, naar men te'Pera verzekert, het goede vertrouwen der Turksche auto riteiten bedrogen en niet alleen de belangen maar ook de rechten der pachters van deze spoorweglyn hadden benadeeld. Op den bepaalden dag vond de oplevering nie'. plaats, en de Deutsche Bank schorste tot nader datum de betaling der 6 millioen. De Porte gaf den pachters te kennen, dat in de eerste dagen van Januari de oplevering moest ge schieden, by gebreke van dien zou zoowol op de lyn als op het rollend materieel beslag worden gelegd. Op deze kennisgeving antwoordde pachter Seefelder met eei; eenvoudig protest. De Engelsche gezant sir William White stelde alles in het werk om de Porte tot andere gedachten te brengen. Goede raadslieden spraken van een scheidsgerecht. Het scheen, of de Porte tot dit middel gezind was; zy toonde zich zelfs bereid om „Donders!" riep Thuriot, „ik dacht dat gy in handen waart gevhllen van de Parijsche justitie.» „En ik dacht, dat het ongeluk jou getroffen had. Wie had ooit vermoed, dat wjj hier elkander zouden aantreffen! Heb je geld? „Wat een vraag. Ik bezit geen rooie duit! Ik lig hier op de loer om geld machtig te worden. Gy kwaamt juist van pas. Ik hield je voor een eenvoudig veehandelaar." „Je hebt een uitstekende plaats opgezocht; jnist die, welke ik bestemd had om er myu zaken te doen." „Hol Ho! Half myn dan." «Om bijzondere redenen kan ik je slechts een derde gedeelte geven.» «Is het een belangrijke zaak?» „Het geldt hier een honderd vijftig duizend li vree en waarschynlyk nog meer!» „Duivels, dan ben ik van de party!» „Goed." En Jean Pelissier vertelde nu aan zijn toehoorders, die met begoerige blikken luisterde, de ontmoeting met hen kolonel Dagobert Jovin, uit Lyon, in de herberg „Bet Zwarte Zwijn.» „Thuriot's oogen schoten vuur en vol verlan gen naar het oogenblik der ontmoeting vroeg hy: Dus het rytuig, dat die schatten vervoert, moet hier voorbjj?» „Ja! Ik zou de ontmoeting alleen gewaagd hebben, maar nu ik een moediger bondgenoot heb, des te beter.' de Engelsche maatschappij rijkeiylce schadevergoeding te geven. Plotseling echter komt het bericht, dat zy haar bedreiging ten uitvoer heeft gebracht; zy heeft op de lyn beslag gelegd, tegen welke daad de ondernemer Seefelder nadrukkelyk heeft geprotesteerd. H«t schynt dus dat de Duitsche financiers met hun overwogingen gezegevierd hebben over de meer ver zoenende neigingen der Porte. Te Konstantinopel, en ook elders heoht men aan dit inoident vrij wat beteekenis. Heeft men hier toch met een stryd tusSchen Duitschland en Enge land te doen, geen oorlog met doodende wapenen maar met groote kapitalen. John Bull, die sedert den Krimoorlog, zoo bereidvaardig zyn geld ten dienste van Turkse heeft gesteld, ziet met bezorgd heid, hoe het Duitsohe kapitaal hem'te Konstanti nopel verdryft, gelijk de Duitsche kolonist .en hande laar hem in Afrika lastig in den weg begint te loopen. Met jjver zet generaal Boulanger zijne verkie zingsveldtocht voort. Hy liet een nieuw manifest aanplakken, waarop alleen te lezen was: „Ontbin ding h- grondwetsherziening constitueerende vergadering Boulanger.» Voorts geven zijne aanhangers een dagelijks gedurende de verkiezings periode verschijnend agitatie-blad uit, waarvan 300,000 exemplaren gratis worden verspreid. De voorstanders van generaal Boulanger rekenen te Parijs op een groote meerderheid en wel vol gens deze berekening. Het departement der Seine telt 660,000 kiezers. In 1886 kwamen 415,000 kiezers op en by de herstemming verminderde dit getal tot 378,000. Men neemt daarom aan, dat ook nu 378,000 kiezers ter stembus zullen gaan. Indien men de conservatieve kiezers er afrekent en de Blanquisten, die een afzonderlijken candidaat stellen, blijven er voor de republikeinen hoogstens 150,000 stemmen over. Behalve de 100,000 monar chisten en Bonapartisten, heeft Boulanger dus slechts 80,000 republikeinsche stemmen noodig om de meer derheid te verkrijgen, en op dit aantal meent de generaal zeker te kunnen rekenen. In den Franschen Senaat werd Le Royer met groote meerderheid als president herkozen. In de Kamer aanvaardde Meline het presidentschap met een fraaie toespraak over het wenschelyke van een politiek van eendracht en kalmeering, met het oog op het groote feest. De meerderheid besloot de toe spraak te laten aanplakken. De directie der Panama-maatschappij heeft be sloten in elk geval de werkzaamheden aan het kanaal tot 16 Februari op denzelfden voet voort te zetten. Men heeft derhalve nog een maand tyd, ten einde het geld byeen te brengen voor de nieuwe maatschappij, die het werk wil voltooien. Dat de Vereenigde Staten van deze gelegenheid gebruik maken om nog eens duidelyk te doen uit komen, dat zy vasthouden aan de Monroe-leer, heeft te Parijs natuurlijk geen aangenamen indruk gemaakt. De bekende Monroe-leer dagteekent van bet jaar 1823. Toen de Spaansche regeering het plan opvatte om de oude koloniën in Zuid-Amerika, welke zich alle onafhankelijk hadden verklaard, weer aan het Spaansch gezag te onderwerpen en dit streven steun vond bij de andere Europeesche staten, waar toen de reactie den boventoon voerde, vereenigde het congres te Washington zich met het voorstel van den president Monroe en verklaarde, dat het voortaan als een der grondstellingen der republiek zou worden beschouwd, „dat geen Kuro- „De aanslag kan niet mislukken, kom hier, achter het boschje." Pelissier volgde den aangewezen weg. „Gy zegt, de sterke bediende is te vreezen," en na eenig nadenken, voegde hy er by„nu, ik ben een vrjj goed jager, en ik zal hem neer schieten. Het overige is spoedig gedaan." „Vóór alles, de jonge dame mag geen leed gesohieden." „Waarom niet?» „Dat ia myn zaak.» „Ei, ei, gij zijt waarschijnlijk verliefd op de kleine?» „Misschien wel. Met myn aandeel in den buit, verschijn ik later voor haar als een net jong- mensch uit de groote wereld. Gy weet, ik kan my best zoo voordoen.» „Ja, dat weet ik. Jij hebt vroeger meer zulke rollen gespeeld." „Welnn, ik bezit de noodige stukken en papieren die mij het recht geven den naam te dragen van ridder de Konac.» „VerduiveldI» Wat een prachtig plant Dus je wilt je te Lyon uitgeven voor den ridder de Bonao en dan de doohter huwen, na eerst den ouden heer geplunderd te hebben?» „Juist, dat is mijn voornemen." „Er is slechts óón bezwaar maar overi gens wensch ik je veel geluk.» „Welk bezwaar?» peescha mogendheid zioh met de aangelegenheden in Amerika mocht bemoeien." „Amerika voor de Amerikanen" bleef sedert dien tijd het beginsel van de staatkunde der "Ver eenigde Staten. Dat de regeering der republiek dit beginsel steeds handhaafde, bleek vooral in 1864, toen keizer Napoleon III van Mexico een keizerrijk onder den Oostenrykschen aartshertog Maximiliaan oprichtte en in stand traoktte houden. De dreigende houding, welke de Vereenigde Staten toen op grond der Monroe-leer tegenover het Mexikaansche keizer rijk aannam, was de voornaamste reden, waarom Napoleon den ongelukkigen Maximiliaan in den steek liet en zyn leger uit Mexico terugriep. Ondanks de vriendschappelijke betrekkingen tus- schen de beide republieken willen dus de Amerika nen ook nu niet gedoogen, dat de Fransche regeering zich officieel met het tot stand komen van het kanaal zal bemoeien. Wedstrijden en eere-titels. Amsterdamsche beleefdheid. Eene school„geld"kwestie. Eene leerzame historie voor vreemdelingen- Het is naar het schijnt met de ouder- wetsohheid voor goed gedaan, ook in de natuur. De eohte winters, waarvan ouderen van dagen nog weten te verhelen, toen men kermis vierde op de Maas, triptrappelde van koude en bevroren neuzen en handen haalde, waar zyn ze, wie' her innert ze zich? Nauwelijks begint het water te stollen tot ys, of jawel, de dooi vangt weer aan. En dat nu in den tijd waarin men hier ook wed strijden wil gaan honden en van Oost en West mededingers oproept om te streveu naar het meesterschap van de wereld 1 Geen kleinigheid, als-t-U belieft èn voor de vereeniging, welke dezen titel verleenen zal en voor hem,,wien die tebeurt moet vallen. Wat moot het hart zwellen van trots, als men zich meester gevoelt boren allen, boven Finlanders en IJslanders, boven Canadeezen en VuurlandersEn wat een zelfbewustzijn toont het niet van eene vereeniging, om te durven verklaren: deze door ons geslagen ridder van het rijwiel of de schaats is meester over „alle mededingers ter wereld! Wel moet zy zeker zyn, dat men alom haar gezag erkend 1 Doch hoe als nu straks in Engeland of in Busland eene vereeniging ook eens dat meesterschap gaat verleenea? Kal er dan geen botsing ontstaan tusschen de wereldvermees- teraars over den voorrang van ieders reeht, of den omvang van elks gebied Dit laatste is evenwel onmogelijk de wereld is nu eenmaal de wereld 1 Inderdaad een moeilijk geval Gelukkig dan ook dat dit meesterschap over de wereld by de wedstrijden der Nederl. Sportclub van deze week niet is verleend geworden, men heeft zich bepaald tot het uitreiken van een gouden, een zilveren en een bronzen medaille; de eerste aan een Eugelschman, de tweede aan een Bus, van de derde twee aan landgenooten, de heoren Junjens en Pander. Is die uitslag een nederlaag voor onze natie, of wel, mogen wjj in aanmerking nemend dat de laatsten zooveel minder gelegenheid tot training hebben, zij zich b|j de match uitnemend hielden, en een uitstekenden record maakten '„Hm, hm!» „Nu kom er roxA me6 voor den dag!» „Je draagt het Brandmerk der justitie, waar mede men je eenige jaren geleden geteekend heeft, voordat je de gevangonis te Toulon ontsnapt ben." Jean Pelissier rilde over zjjn geheele lichaam en mompelde: „'l Is waar, ik draag het brandmerk." „Zie je daar geen grooto moeilijkheid in?» „Och neen! Wanneer men het later ontdekt, zal men toch moeten zwijgen met het oog. op de eer en goeden naam der familie." „Stil, ik'hoor het rollen van een wagen.» „Je hebt gelyk, opgepast nu, de wapens go- reed houden!" Eenige minuten later kwam er een vierspan aan rijden. Pelissier sprong te voorschijn en riep 'op gebiedenden tdon: Halt! De Duitsche bediende, die op den bok naast den koetsier zat, haalde met een ruk zyn karabyn te voorschyn en riep den koetsier toe: „Pierre, leg do zweep over de paarden en r|jd den schurk tegen den grond.» Op hetzelfde oogenblik vuurde de achter het boschje verscholen roover en de trouwe knecht stortte, in het hart gotroffen, ter aarde. Thuriot kwam nu ook te roorsohyn. Beide bandieten hadden zich door maskers onkenbaar gemaakt. (Wordt vervolgd) lofzangen aanheffen ter oere van hen, dia den roem van ons land handhaafden tegenover den vreemde ling Wat grootacher en heerlijker inderdaad dan aan heel de wereld te kunnen toonen, dat wij Ne derlanders in snelheid van schaatsenrijderskunst allerminst de Chineezen van Europa zyn dat een Huet der 20e Eeuw beschrijvend da geschiedenis onzer beschaving in de 19e een afzonderlijk hoofd stuk zal kannen wijden aan onzen roem in het schaatsenrijden I Als ik het koeterwaalsch der sport-taal verstond ik beken nederig dat ik daarin te kort schiet ik zou de eer onzer ryders hoog verheffen in een zwellend lied Maar daar word ik er eilacy aan herinnerd, dat er nog ieta anders voor de eer eener natie noodig is, dan ik zeg nietlichaamsoefeningen, want die zyn de bron van veer- en geestkracht maar wedstrijdjes in het snelst rijden I Daar is, noem het eene kleinigheid, de hoffelijkheid jegens vreemden, en terwyl het bestuur der Sportclub alles deed om het den vreemdelingen hier aange naam te maken, beging het onopgevoede deel onzer burgery (ea 'lut zijn niet altjjd de mingegoeden) de ergerlijke onbeleefdheid om dien vreemdelingon, waar zy ip ongewoon kostuum zich op straat vertoonden, na te gapen en met eene hoop te volgen Voor eene stad die na 1 Januari 1.1. er ndodig ,„v„, kennis en kunde, zooveel mógelijk verspreid en sprekend uit onzen arbeid I Amsterdam, 't welk zijn eigen Hoogeschool bekostigt, mag zeggen voor die kennisverspreiding menig offer te hebben veil nukkiger - DOngelukkiger wjjzeworden de uitgaven steeds grooter, zonder dat de bronnen van inkom sten, bjj mindere volkswelvaart, meer gouds doen vloeien in de schatkist der gemeente. En men roept om bezuiniging, ook op het kostbare onder wijs. Men vangt aan zich af te vragen, of dit bezit eener eigen Hoogeschool zooveel offers waard is; en als om bjj voorbaat den storm te bezweren en die school vaster wortel in bet leven onzer burgery te doen schieten, hebben de Hoogleeraren het plan ontworpen tot het geven eener reeks van avondcursussen over ondorwerpen van algemeen be lang. Een denkbeeld ongetwijfeld nuttig en waarvan de uitvoering door veler deelneming verzekerd is de eerste lezing heeft 16 dezer plaats. Slechts jammer dat men ook hier weder een toegangsprijs stelde. Al is die laag 10.per cursus al wordt de opbrengst, ook besteed tot bet vormen van, een fonds ter oprichting van eene gehoorzaal voor (Je Universiteit; het bljjft te betreuren dat men dit hooger onderwys .althans niet kosteloos gemaakt heeft. En inmiddels is men druk bezig aan het bespre ken van de mogelijkheid, om in het algemeen de tegemoetkoming der ouders in do kosten van het onderwys hooger te stellen, en vooral in verband met het draagvermogen dor ouders te brengen Men gewaagt daarbij van het beginsel eenor even redige schoolgeldheffing, en brengt dit in verband met do inkomstenbelasting. Dezer dagen nu is in onze Commissie van Toezicht op Jtet Lager Onder wijs het praoadvies ter sprake gebracht, 't welk door eene subcommissie was gegeven in zake een voorstel van het raadslid Mr. Willeumier om ook eenige scholen 3e klasse te maken van 40.— terwjjl deze nu op dit oogenblik alleen van 20.— bestaan. Er is in die suboommissie over de hoofdvraag een zeer aanmerkeljjk verschil van gevoelen gerezen. De meerderheid heeft zich verklaard voor het be houd van het tegenwoordige stelselscholen van verschillend programma met daarmee in evenredig heid stygende schoolgelden, nl. kostelooze, van 7.20, van 20.van 40.[voorstel Willeu mier] en van 70— of 80—. Daarbij wensohte zy dan och ter bopaald te zien, dat do oudors zouden wonlen verdeeld in 5 groepen, in overeenstemming met de klassen der inkomstenbelasting en bepaald dat iedere school slechts voor de kinderen van oudere uit een bepaalde klasse toegankelijk zon z|jn. Met dien verstande natuurlijk, dat de ouders hun kinderen wel op eene duurdere, maar niet op een good- koopere school zouden moge» plaatsen, dan voor hun groep aangewezen is. De minderheid daarentegen wilde een anderen weg inslaan. De ouders, meenden z|j, moesten in de keuze dor sohool geheel vrijgelaten wordenmaar voor iedere klasse van soholen moest een minimum- en maximum-schoolgeld worden vastgesteld. Zoo de 2e klasse van 5— tot 15— j 8e kl *»;- M 86-: 4e kl. /70— tot ƒ120- terwyl de bydrage van elk ouder zou worden be paald naar den aanslag in de inkomstenbelasting. Het groot versohil tussohen beide voorstellen laat Zich aldus aangeven. De kosten van het onderwys aan ëenieerlmg verstrekt, vindt men door hot aan tal leerlingen eener sohoo! te doelen op de som der bti daar verstrekte om middelde, meent de meenderhL._. urn waartoe het schoolgeld voor worden opgedreven. Door het lit maximum verliest het door de onkosten van aldus r< is nu al het den leerling vaststellen van gemeente verstrekte onderwys reeds het eigenaardig karakter; de gemeenschap toont zich dan harer zijds niet meer de deelhebster in de opvoeding der jeugd, en het door haar verstrekte onderwys krijgt het karakter van armenzorg. Maar geheel onbillijk noemt de meorderheid het, eerf ouder meer nog dan betalen, om hem daardoor een minder bedeelde ouder bijpassen acht de meerderheid juist de taak van de gemeenschap. De minderheid echter ik heb het al doen uitkomen meent dat het volkomen logisch is, den meergegoede voor den mindergegoede te doen betalen en dit te verkiezen boven verhooging van schoolgeld voor allen. De zaak ie zooals men tiet eenigszins inge wikkeld, vooral met het oog op de omstandigheid, dat men bij eene evenredige echoolgeldheffing in verband met de inkomstenbelasting de verzwaring der lasten voor den meergegoede eigenlyk verdubbelt. Er ligt in deze kwestie, dunkt my, een sprekend argumegt^den bate van de eenvoudigste en meeat afdoende regeling: kostelooze school met progressieve inkomstenbelasting. De vergadering der schoolcom missie achtte ten slotte samenkoppeling eener even redige schoolgeldheffing en inkomstenbelasting minder gewenscht en nam met 16 tegen 14 atemmen eene motie aan, waarin zy het billijk en mogelijk ver klaarde het schoolgeld te heffen in verband met de verschillende financieele draagkrachten der ouders. De poging om dat ingewikkelde vraagstuk in een kort bestek saam te persen heeft me zooveel inspan ning gekost, dat ik ten slotte even m|jn pen moet vieren door het verhalen van een leerzaam geval „strekkende ter waarschouwinge van eenen ieghely- cken vreemdelinge ofte buitenmensch dewelke sioh moge wagen binnen der veste van Amsterdam." Het is er één uit de vele, van boeren, die in onze hoofdstad een prooi worden van het gevaarlijkste deel onzer bevolking. In het laatste half jaar heeft onze rechtbank althans kennis te nemen gehad van verschillende beroovingen, op buitenlui Er komen natuurlijk velen in onze stad óm zelf rekeningen te vereffenen en gelden te innen, en als ze eenmaal hier zyn nemen zy graag een kijkje. Die nieuwsgierigheid is hun verdierf. De sluwe vogels hebben zulk een rond kijkenden vreemdeling al spoe dig in de gaten en weten zich dan by hem aan te sluiten en hem mee te tronen. Zoo ging het nu op 10 October 11. een boertje uit Saseenheim. Van het spoor op den Dam komend, werd hy aldaar door een man aangesproken die aanbood hem wat rond te leiden. Ons boertje liet het zich wélgevallen en schonk den ander tor be looning een borrel. Maar deze, zoo schijnt het, verloor hem niet uit het oog. Althans, na 80 geïnd, (en alleen wat rondgetuurd te hebben, wordt ons boerde in een herberg bij den Dam, waar hij een slokje neemt, door een hem onbekend man ge waarschuwd, zich te hoeden voor aftetters. Al» hjj wil, zal de onbekende hem ergens brengen, waar 't even goedkoop, maar veilig is. En hjj leidt hem een kwartier verder uaar de dusgenoemde Binnen-Wieringerstraat, bij .den Haarlemmerdijk en gaat hem daar vóór, een ingang in, opent een deur van een kamer en noodt ons boertje binnen te komen. Deze Begint nu evenwel verraad le ver moeden en zegt„Neen, hier moet ik niet wezen.» Maar 't helpt hem niets meer. H|j wordt eenvoudig in zjjn kraag gepakt, en door een persoon, die achter hem aankwam, de kamer ingoduwd. Die persoon ia zjjn rondleider van dien achtend en een der meest beruchte per sonen van Amsterdam, de zich noemende „volks- spreker": Pieter Meegens! In die kamer zelf bevinden zioh nog een man, die later blyken zal een niet minder beruobten naam van Pieter Huig te dragen, benoven» ds vrouw, waarmee de vriendelijke geleider, Schiele, leeft en haar 17-jarige zoon. Nog voor onze man tijd heeft alles goed op te nemen, wordt hy, aangepakt, op den grond geworpen en van al zyn geld beroofd. Dan verwijderen de anderen zich en bljjft hjj „beduusd" en met een bebuild hoofd achter,- Op straat gekomen, wordt hij door een juffrouw, die allen de gang heeft zien in- en uitgaan, met-raad bjjgestaan en naar het politiebureau gevoerd. Dank z|j deze juffrouw bljjven de daders niet onbekend; en als de rechtbank het de volgende week met het O. M. eens bljjkt, dan zal deze aar digheid den mannen die wel alles loochenen heugen. Het O. M. eisohte toch tegen de drie ouderen resp. al naar hun verleden 6, 7 en 1 9 jaren, tegen den jongen 3 jaar gevangenisstraf. Maar het boertje heeft met dit alles zyn spoorloos verdwenen geld niet terug! Zoodat de voorzichtig heid nog in onze hoofdstad nog steeds de moeder der geldtasch .bljjft! beste reoept vapr de toepassing daar- JRa het van is: "dit Uw geld niet persoonlijk, maar maak gebruik van een wissel. Traag den weg alleen aan een „agent." Laat U door niemand rondleiden dan door een aangesteld besteller. Amst., 10 Jan. Ghtjsbbecht van Aemstel. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEE8TER en WETHOUDERS van Gouda; Gelet op art. 15 der wet van 2 Juni 1876 fSthld. no. 95.) Brengen ter algemeene kennis dat h G. Smits al daar jn beroep is gekomen van hun besluit van den 3 Januari jl. No. 5, waarbij hem vergunning is ge weigerd tot het oprichten eener slachterij in het per ceel aan de Wijdstraat Wijk A No. 173 kadaster sectie B No. 859. Gouda, den 11 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. van de Makelaars Loco Tankfost 9.25. Geïmporteerd fust 9.20. Van boord bij lossing. Januari-levering 9.10, Fe bruari id. 8.75, Maart id. 8.50, April id. 8.25, Mei id. 8.September, October, November, December id. 8.40. AMSTERDAM, 12 Januari. (Per Telegraaf Binnenlanikche onveranderd. Russen zeer vraagd, willig. Portugal l/i wegsoorten zeer willig. ge~ Ituss. spoor- GEBOREN: 10 Jan. Wilhelmus, ouders J. Rykelijkhuizen en J?®*?1*.NeeltjeLumberdina, ouders P. vso Utrecht H. de Vries et W. S. Cats. 58 j. T. tii/ en A. M. Smit. 11. Dirk, ouders tan Leeuwen. OVERLEDEN* 11 Jan. J. P. tan Stijn voord t, 82 j. Voorspoedig bevallen van een Dochter A. M. VAN UTRECHT, Gouda, 10 Jan. 1889. geb. Sm. Heden overleed te Baarlerti onze ge liefde Zuster en Behuwdzuster Mejuffrouw ELISABETH BüCHNER. J. M. SPRUIJTBüohnsr. M. SPRÜLTT. Gouda, 11 Januari 1889. Voor de talrjjke be wjj zen van belang stelling bjj gelegenheid van myn- 25-JARIG JUBILÉ als Koster der St. Janskerk op I Jan. 1. 1., alsmede voor de geschenken rnjj vereerd, betuig ik ooknayaens mjjne Echtgenoote mjjnen harteljjken dank. G. J. ENGELBREGT. Gouda, 12 Jan. '89. Met wederkeerigen heilwensch betuigt onder- ge teeken de xjjnen harteljjken dank aan allen, die hem bjj den aanvang des jaars, zoo binnen als buiten de stad, blyken hunner belangstel ling gaven. Dr. D. TERPSTRA. TARWi?, MAIS, GERST, enz p. 100 <8 ƒ4.00 KLEINE TARWE 100 - 3.20 Wordt by Jftiustens 50 7È franco ge leverd door Stoltoijkey^ii.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2