Buitenlandsch Overzicht. XXX VERSLAG BELGIË in 1888. HST scheidende jaar heeft den beiden politieken partijen in België,welke sedert bjj na 60 jaar el kander de heerschappij in het land betwisten, eene groote verrassing bereid, die echter niet aan beide zjjden geljjke gevoelens opwekte. De liberale partij was dit jaar ingetreden met de hoop, dat het tijd perk van nederlagen en teleurstellingen, sedert 1884 ovor het Belgische liberalisme aangebroken, einde lijk zou worden gesloten; maar de 12e Juni 1888 ft eindelek aan te stippen een en ander omtrent de ■fabrieks-wetgeving, waarbij invoering van Inspecteurs, die door apr. hoogst noodzakelijk werden geacht. Na de oprichting van uationalh vakvereenigingen kwam later het denkbeeld ran internationale ter sprake. Immers bij werkstakingen in Engeland lioton dn fabriekanten werklieden komen uit anderelanden en van daar werd samenwerking noodig geoordeeld ook met de werklieden in andere landen. Vandaar: oprichting van een internationale vereeniging, die belangrijke congressen hield doch o. a. ook tenge volge van gebrek aan geld spoedig besweek. 8pr. schetste ons hierbij kortehjk de persoon en de denkbeelden van den bekenden Karl Marx. Na het bekende Congres in 1872 te 's Graven- hage is de ioternatiocale weldra" gestorven uit bloedarmoede I Was met haar val ook het denkbeeld van inter nationale vereeniging in 't algemeen van de baan Volstrekt niet. Nog seer onlangs had een zeer gewichtig besluit dienaangaande plaats. Op 9 No vember 1888 werd op eene bijeenkomst te Londen de grondslag gelegd voor een nieuwe internationale vereeniging. Daar werd besloten aan Fransche werklieden de voorbereiding daarvan op te dragen en in dit jaar zal tijdens de groote tentoonstelling te Parijs een bijeenkomst plaats hebben tot oprich ting van een dergelijke nieuwe vereeniging. Daar echter op die vergadering te Londen de sociaal democratische denkbeelden de overwinning behaal- 4eq, zoo is or wel eenige vrees voor, dat de nieuwe vereenigiugen op grondslagen zal worden geves tigd, die niet geleidelijke hervorming beoogen, maar plotselinge en gewelddadige. Doch hoe dit ook zij, spr. drukjc de hoop uit dat het dezen zomer te Parijs zou blijken dat bevordering van het algemeen belang hoofdzaak zou zijn en dat door de te nemen be sluiten de welvaart zou worden vermeerderd, vooral van die vele personen, die tot den arbeidenden stand behöoren. In den loop zijnér rede maakt spr. gewag van twee romans, een oftde en een nieuwe, uitstekend geschikt om hen, die in de arb'eiders-qüaestie belang stellen, op de hoogte te brengen van een gedeelte daarvau. Bedoelde boeken zijn: Sybil of de twee natiën, van Benjamin Disraëli, den lateren Lbrd Beaconsfield en Germinal, van Emile Zola, waar een staking der mijnwerkers met veel zaakkennis en ta lent beschreven is. De voordracht werd door een vrij talrijk publiek bijgewoond. Toen spr. geëindigd had, betuigde de Voorzitter van het Departement, Dr. D. Terpstra, hem dank voor hetgeen hij had ten beste gegeven. In een buitengewoon Politieblad wordt gesignaleerd Willem Schneider, handelsreiziger, 23 jaren, zich meest ophoudende in Noord-Brabant, lengte middel baar, gezet, aangezicht ovaal, voorhoofd gewoon, haar donkerbruin, knevelbaard klein en zwart; ziet scherp uit zjjne donkere oogen; is steeds netjes gekleed met phantasiehoed en donkergrijze demisaison; draagt aan den pink een grooten gouden ring, zoomede een mooi wandelstokje. Togen hem is door den Bechter-Commissaris een bevel van voorloopige aanhouding verleend. De Officier van Justitie te Breda verzoekt aanhouding en bericht. Vermits d® verdachte zich vermoedelijk schuldig maakt aan verduistering ten nadeele van den siga renfabrikant Antonie Moeuwesen te Breda, bij wien Men hoorde het rammelen van hshdboeien. Met één sprong vloog Jean op het venster toe, om er uit to springen, maar gewapende mannen stonden in de uabijheid. Dus geen redding meer En hot schavot in de toekomst! Toen trok hij, voor dat de beambten het verhin deren konden, een klein zakpistool van onder zijn rok te voorschijn en joeg zich een kogel door het hoofd. Levenloos zonk hij op hat tapijt ineen. De commissaris bukte zich over het lijk, maakte i den jas los en schoof het ondergoed wat ter zijde. „Zie!" zeide hij. Daar stond hef roode brandmerk den schande -op den linker schouder. Eu de bevende kolonel zag met ontzetting, dat hij werkelijk te doen had ge had met een galeiboef. Deze zeldzame gebeurtenis baarde te Lyon groot opzien. De schoone Mélanie ontving van verschei dene zijden gelukwensohen, dat de verbintenis met oen zoo gevaarlijk echtgenoot nog juist bijtijds op het laatste oogenblik verhoed was. Later huwde zij met een kapitein der Artillerie. Een groot deel van het geroofde geld werd in de woning van den gewaahden Bidder de Bonac ge vonden en aan,den staat teruggegeven, waardoor ook de kolonel van alle moeilijkheden verlost werd. Niet- tegenstaande dat bleef.de zaak hem levenslang bij en leeft in.de herinnering voort tot op den huidigen dag hij vroeger als handelsreiziger in dienst was, is openbaarmaking seer gewenscht. Een welgekleed heer, die zich op zijn kdkrtje lord Shaftesbury Plantagenet noemde, bestelde 'dezer dagen bij een bekende juweliersfirma te Weenen voor 14,000 florijnen aan juweelen, die hem door een bediende naar het Grand Hotel moesten worden ge bracht. Daar de firma reeds verscheidene malen, o. a. eens voor 800,000 fl., door vreemdelingen met fraaie titels was opgelicht, liet zij ajn „lordschap" door twee andere bedienden volgen. In het Grand Hotel ge komen, weigerdde de beambte, die de juweelen droeg, een kasbriefje aau te nemen; de Engelschman zou toen het geld gaan halen, doch kwam niet terug. Spoedig bleek, dat hü niet in het hotel logeerde. Men stelde de politie met het geval in kennis en weldra werd de vreemdeling aangehouden bij de Beiersche grens, toen hij uit den trein stapte, waar mede hij Weenen was ontvluoht. Jl. Zaterdag voormiddag gaf de hoofdbrievenbe steller aan het postkantoor te Dordrecht, J. F., een man van 37 jaren en vader van vjjf kinderenf in opgewonden toostand den directeur van het postkan toor kennis dat hjj enkele uren te voren, bij het verlaten van het kantoor, de onvoorzichtigheid had gehad den sleutel op zijn lessenaar te laten steken, en dat daaruit tijdens zijne afwezigheid een bank- biljen van f 60 en een van 40 gestolen waren. Daar de man, ondanks de ernstigste vermaningen van zijn chef om de waarheid te zeggen, bij zijne verklaring bleef volharden, deed de directeur daar van mededeeling aau de politie. Onmiddellijk stelde deze een vnderzoek in, herwelk haar de zedelijke overtuiging gaf, dat F. het gansche verhaal had ver zonnen, ten einde eigen oneerlijkheid te 'bedekken. Een gestreng verhoor leidde er toe dat hij voor de o'riomstootelijke bewijzen zijner schuld zwichtte en eene volledige bekentenis aflrgde. Belast met een deel der administratie van de aau de posterijen ter iukasseering gegeven wissels, had hjj gedurende drie maanden van de ontvangen gelden van tjjd tot tjjd een gedeelte ingehouden, door het te doen voorkomen of enkele wissels waren uitgesteld. Wel had hjj nu on dan eeu deel der gelden terugbetaald, maar toch was ten slotte het tekort gestegen tot ruim 160. Geen kans ziende dit te dekken, daar hij de gelden had aangewend tol afdoening van schulden, had hij bet leugenachtig venhaal verzonnen, hetwelk tot zjjn ral leidde. Naar wij vernemen heeft F.'s vader hoi ontvreemde bedrag terstond ternghctaedd;' maar natuurlijk is tegen den ontrouwen ambtenaar proces-verbaal opgemaakj (-0- O.) De Hooge Baad heeft gisteren uitspraak gedaan in de vroeger vermelde zaken van machinisten op treinen der Geldersche Overijselsche Stpomtram- maatschappij die niet voldaan hadden aan de voor schriften der gemeentelijke verordening te Zevenaar omtrent hot doen voorafgaan der treinen voor het station aldaar dgor een beambte die tusschen de rails moest loopen. De Baad heeft het vonnis van de rechtbank te Arnhem, waarbij genoemde beambten van alle rechts vervolging waren ontslagen vernietigd; hjj was van oordeel, dat de gemeentelijke verordening is vastge steld ter voldoening van art. 2 van het algemeen reglement op den dienst der spoorwegen, dat ge heel in overeenstemming met art. 135 Gemeente wet voorschrijft, dat wat strekt tor instandhouding van de goede orde, op stations- en toegangswe gen in ploatseljjko verordeningen kan worden be paald, Deze bepaling is algemeen en noch de wet vin 1878 noch het daaruit voortgevloeid algemfeen reglement heeft die bevoegdheid der gemeentebestu-" rep willen beperken. - Voorts a'as de Baad van oordeel, dat de plaatse lijke wetgever wel de aansprakelijkheid mag regelen bij ovortrediog van door hem vastgestelde verorde ningen, zoddat de bewering dat de aansprakelijkheid der spoorwegbeambten is uitgesloten, zoo de door hen begane overtreding geschiodt op last der spoor- wegbsjturen, niet opgaat. Om al deze redenen beeft de Baad het voroor- deelend vonnis van den kantonrechter te Arnhem bevestigd. Te Meppel werd Donderdag afgegeven een post wissel van f 2, betaalbaar te Amsterdam, waar voor den volgenden dag aldaar betaling werd gevraagd tot een bedrag van f 250. Hoewel de wissel voorzien wak van een zegel"van 1, vermoedde de ambtenaar, ook omtó de poet stempo] niet op de rechte plaats voorkwam, dat de zaak niet pluis was. Onmiddellijke aangift aan de politie had het gevolg, dat Vrijdag een rechercheur werd uitgezonden, wien het gelukte den volgenden dag den vermoedelijken dader der gepleegde ver- valsching te HoogereSn aan te houden. Te Neven is op hoogen leeftijd een vermogend Franschman, de heer Auguste Genin,kinderloos overleden, die zich bij zijn leven door allerlei zonder linge gewoonten onderecheiden en in zijn testament daarvan opniepw blijk gegeven beeft. Hjj vermaakt aan eik der 86 departementen eene jaarlijkache rente van 1000 frank. De prefeeten moeten binnen een bepaald tijdsverloop de maires van alle gemeen ten bijeenroepen. Dezen zullen bjj meerderheid van stemmen drie steden van ten minste4000 en ten hoogste 20,000 inwoners aanwijzen, die elk op hare beurt de 1000 frank zullen ontvangen. Voor de vroegere departementen in Elzas-Lotharingen wordt het geld bjj het ministerie van oorlog gestort, ten einde besteed te worden voor het aanschaffen van wapenen, tot zoo lang deze gewesten weder met Frankrijk vereoqigd zullen zijn, Zjjne meubolen en zijne belangrijke verzameling oudheden en penningen heeft Genin aan de stad Biarritz nagelaten. Grenoble kan op zekere voorwaar den een deel daarvan krijgen en behoudt bovendien het daar reeds gestiohte museum-Genin. De neven en achterneven van den overledene krijgen ieder slechts 17,500 frank. De armen worden bezitters van zijne twee kasteelen, doch zijne wettige erfgenamen kunnen die binnen tien jaren voor eene bepaalde som in eigendom verkrijgen. De Eerste Kamer kwam gisterenavond in korte zitting bijeen. De Kamer besloot heden ten 11 uur de nog te behandelen begrootingexetten in de afdee- lingen te onderzoeken, en Vrijdag ten 11 uur in behandeling te nemen het wetsontwerp houdende Verzekering aan de toepassing van de bij het wetb. van Strafv. toegestane vrijheidsbeneming. Aan het Bat. Nieuwsblad wordt het volgehde vei- haal gedaan van eeu aanval van een tijger. De Lucifer, kapitein Hakker, bracht den nieuwen lichtopziohter voor Java's eerste punt naar diens plaats. Van daar zot o. a. mêe naar Batavia terug gaan de inlandsche mandoer-lichtopzienor met vrouw en kind. Dit drietal was met bagage op weg naar boord. De vrouw liep voor, achter haar het kind en daarna de man. Het was reeds over zessen in den namiddag en de schemering begon te rallen. Plot seling springt een kolossale koningstijger uit de strui ken, valt de vrouw van achteren aan en slaat zijn klauwen in haar hals. De man, ongewapend, snelt toe, en niet wetend wat te doen, grijpt hij den tijger met beide armen om bet lijf. Waarschijnlijk door zulk een aanval overbluft, laat de tjjgar zijn slacht offer los en vlucht. De vreeseljjk gehavende vrouw is nog aan boord gebracht, doch des nachts gestorven. a Bij de herfstmanoeuvres in het vorige jaar is hot voorloopig althans gebleken, dat wielrijders ook uit een militair oogpunt beschouwd dikwerf uit muntende diensten kunnen bewijzen. De snelheid toch waarmede goed geoefende rijders zich met hunne velocipede zelfs gedurende geruimen tijd kunnen bewegen, mag zonder overdriving op 22 K. M. in het uur gesteld worden en het is te verwachten dat het wleirijden, even als de post duiven. tot militaire doeleinden dienstbaar gemaakt zal worden. Wij gelooven het daarom niet van belang ontbloot kortelijk te vermelden, wat door een Duitsch blad in antwoord op de vraag is het iviel- rijden gezond daaromtrent wordt medegedeeld. Het aantal wielrijders neemt sterk men i» baast geneigd te zeggen dagelijks toe. In Berlijn bijv. steeg binnen enkele maanden het getal daar voor gegeven toestemmingen van 400 tot 6000. Nadat verscheidene geneeskundigen zioh over de sport der trappers (misschien ook trapsters) hadden uitgelaten neemt ook de Saniteitsraad dr. Paul Niemeyer in het tijdschrift Hygieia het woord. Hjj spreekt zich zeer beslist rddr het wielrijden uit Allereerst wederleg! hij de beweringen van een Berlijnsch geneeskundigs, die tegen dé gevaren daarvau waarschuwt, en wijst er op. dat terwjjl bij het wedrennen soms schromelijke ongelukken voorkomen, men "daarom toch niet roepen zal: rijd uiet meer te paard. - Daarna beantwoordt hij dr. Stepp, die aan alle personen met een zwakke borst het wielrijden ontraadt, en zeht dat hjj persoonlijk nnarjde wed strijden der wielrijders is gaan zien. Daarbij trok 'de lichte kleoding en de flinke ontwikkeling van de kuiten der deelnemers bijzonder zijne aandacht. Naar mijne meening, zoo gaat hij voort, is dit reeds voldoende om aan te nemen, dat bij het be raden van den driewieler de te Verrichten arbeid op de beenen aankomtr welke mer. dan ook even als de zuigerstangen eener machine op en neer ziet gaan, terwijl het overige gedeelte van het lichaam rustig blyft. Zelfs de beweging der handgn, welke om te sturen, ver van elkander zijn geplaatst, kan geen aanleiding tot lichaamsgebreken geven. Kortom de driewieler loopt met de beenen, het overige ge-- deelte van bet lichaam wordt meegevoer.d Bq den tweewater evenwel wordt althans bjj een wedstrijd met handen en beenen gewerkt en zien het voorover en zijwaarts buigen van het lichaam, het sterk bukken met het" hoofd en het strekken van den hals er werkelijk angstig uit. „Intusschen heb ik mjj overtuigd, dat bjj hot einde van den wedstrjjd, de rjjders weinig en die der driewielers het min»t afgemat zijn. Zij, waren zelfs niet bijzonder bezweet en ademden be daard, terwjjl de halsaderen niet gezwollen waren, hetgeen bij werkeljjke lichaamsinspanning nooit uitblijft." Hierbij moet evenwel opgemerkt worden, dat de hierboven bedoelde wielrijders een kring van uit gezochte menschen vormen, die in de kracht van hun leven zijn en het door langdurige oefening zoo ver gebracht hebben, dat zij met de minste inspan ning den grootsten arbeid kunnen verrichten en eerst dan aan wedstrijden deelnomen. f Dr. Stepp heeft klaarblijkelijk het oog op nog niet eens geheel ontwikkelde nieuwelingen en Zon dagsrijders, die zich daarbjj ondoelmatig kleeden, in den boginne te lange ritten maken, daarna niet gped uitrusten en dan weêr met een volle maag naar huis rjjden. Uit het bovenstaande meenen wij het besluit te mogen trekken, dat het wielrijden op zich zelf de driewieler verdient hierbjj de voorkeur vol strekt niet ongezond is, maar dat deze lichaams oefening even als elke andere, op doelmatige wjjze d. i. langzaam en geregeld toenemende, dient geleid to worden. Vooral kleede men zich gemakkelijk en niet zwaar, ten einde de vrije bewoging der ledematen niet te belemmeren en het sterk bezweet worden te voor komen. Men doe geen rit waardoor men gevoeld ie vermoeid te worden. Na eiken rit ruste men be hoorlijk uit en onderneme dien niet te spoedig na een goed middagmaal. Zelfs hoordeq wij omtrent de beste wielrijders mededeelen, dat deze, om de zoo noodige zenuwsterkte te bewaren, geen geestrijke dranken gebruikten noch rookten. Wordt het nu in de toekomst wenscheljjh geacht om een korps militaire wielrijders op te richten, zoo zal men daarvoor zeker wel het liefst vrijwilligers nemen en daaruit dan dezulke kiezen, welke het meest geschikte lichaamsgestel bezitten om tot uit muntende wielrijders gevormd te kunnen worden. De keuze hunner kleeding (uniform) moet zich ge heel richten naar het doel en den aard hunner oefening en vorming; onder anderen zullen de offi- ciëele broekdraagbanden en de hinderlijke stropdas, waaraan vele soldaten en te recht nu reeds zulk een hekel hebben, alsmede alle nauwsluitende kleeding- stukken vermeden moeten worden. (Jmst) De verschijning dezer brochure valt juist samen met de laatste openlijke verklaring van graaf d'Oul- tremont, dat hi] besloten is gedurende de loopende zitting zijn ontwerp tot legerhervorming omgewerkt en verbeterd weder in te dienen. De Fransche Senaat heeft de voordracht aange nomen, waarbij de wettelijke bepalingen op de faillie%emanten aab eene herziening porden onder- Deze wet te -belangrijk, omdat men door Zooals w(j in ons vorig overzicht mededeelden, wordt officiéél tegengesproken, dat koning Leopold de schrijver is van het in de laatste dagen veel besproken geschrift over den econonischen, politieken en militairen toestand van België. Van andere zijde wordt verzekerd, dat de bekende generaal Brialmont, die overigens een vertrouwd vriend des Konings is de brochure heeft geschreven. In alle gevallen bevat zij mets, dat niet overeenkomt met de bekende meeningen van Leopold en uit dat oogpunt heeft ze t zeker beteekenis. De schrijver stelt een vierledigen eisch 1» schep ping eener oorlogsmarine; 2». tusschenkomst van den Belgischen staat in de Congo-zaken; 3». invoerine van persoonlijken dienstplicht; 4°. vermeerdering van het contingent voor het leger. Voor de Marine acht Brialmont ter verdediging van Antwerpen noodig: 10 torpedobooten van 36 meter lengte en 6 meter breedte, elk van 1000 paardekracht, 22 knoop snel heid en 10 koppen bèmanning; Voorts 10 kanoneer booten van VOO paardekracht en elk met een snel vuurkanon. Voor bescherming der handels- en vis- schersvloot acht hij 6 adviesjachten en 2 kruisers noodig Met betrekking tot den tweeden eisch be paalt Brialmont zich tot het uiten van zijn leedwezen, dat de Belgische staat den koning alleen de Wmi en zorgen der Congo-onderneming laat drogen in plaats van de- gelegenheid, aan te grijpen om eene productieve koloniale politiek te beginnen. Ten dezen opmehte doet de schrijver geen directe voorstellen. Wat den derden eisch betreft, richt de schrijver heftige verwijten tot de Begeering over haar houding tegenover de hervormingsplannen van d'Oultremont te meer daar zij deze als onafivjjsbaar heeft erkend' De generaal wil niet algemeenen, maar slechts per soonlijken dienstplicht; de niet bij het staande'leger ingedeelde burgers zouden tot de burgergarde moe- worden r6n' W°lkB eveneena Teel hetend moet verklaart de schrijver, wat punt 4r be treft de verhooging van het jaarlijkache contingent van 13,000 op 20,000 man bepaald noodwendig W°rp_- o'y-i -u-i uuu «iuw haar {in staat wordt gesteld tot eene gorechteljjke liquidatie der Panama-Kanaalmaatschappij over te gaan, met vermijding eener faillietverklaring. In de witte zaal van het Koninklijk paleis te Berlijn is gisteren in tegenwoordigheid van de minister»,hooge hofbeambten, leden der generaliteit en van het corps diplomatique, de zitting van don Pruisischen .Land dag geopend. De Keizer heeft de troonrede voorge lezen die herhaaldelijk met lnid gejnich werd begroet. B(j het binnenkomen van den Keizer werd door den hertog van Batibor, voorzitter van het Heerenhuis, een „Hoch!» aangeheVen, waarmede allen met geest drift iustemdon. Toen da Keizer de zaal verliet, heeft de heer Eeichensperger (Voorzitter als oudste in jaren) insgelijks een „Hoch!" uitgebracht, hetwelk weder met stormachtige deelneming werd begroet. Prins Bismarck was bjj de plechtigheid niet aan wezig. Ia de troonrede wordt medegedeold, dat hot rijk met alle bnitenlandsche staten in vriendschappelijke betrekking staat. Bjj het bezoek aan vreemde sou- vereinen heeft de Keizer de overtuiging verkregen, dat wij mot volle vertrouwen op hét verder behoud van den vrede mogen hopen. De zegeningen des vredes vertoonen zich op verblijdende wijze in voor uitgang van den economischen toestand, de nijverheid en de werkende klasse. De financieele toestand is gunstig. Aangekondigd worden wetsontwerpen om de klassenbelastingen en geclassificeerde inkomstenbe lasting te veranderen in eene uuifortne^ belasting op het* inkomen; voorts tot uitbreiding van spoorwegen, hervorming der zegelbelasting en definitieve invoe ring van administratieve wetten voor de provincie Posen. van den toestand der Kinderbewaarplaats te Gouda over het jaar 1888. Op den op 9 Januari jl. gehouden vergadering van Dames Bestuurderessen dar Crèche werd door de Pcnningmeestoresse rekening en verantwoording uitgebracht over het afgeloopon jaar. Het bleek daaruit, dat de toestand der- Inrichting alleszins gunstig mag genoemd worden. Er werden toch dit jaar 4592 kinderen verploegd tegen 2760 in 1887. In één jaar is het tegenwoordige cijfer nog maar overschreden, namelijk in 1880 toen het kinderental tot ruim 4800 was gestegen, maar als wij het groote verschil met het vorige jaar in aanmerking nemen, mogen wij gegronde hoop koesteren, dat het aantal verpleegden ditmaal het maximum nog te boven zal gaan. De Crèche is nog steeds gevestigd op do Nieuwe Haven; tot nog toe zjjn onze pogiugen om een grooter huis geschikt voor een dergelijke inrichting te vinden, nog niet door een goeden uitslag bekroond. Met St. Nicolaaaavond hebben de Dames Bestuur deressen de kinderen een feestje bereid, dat zeer goed slaagde en waarbjj wjj ons mochten verheugen in de zeer gewaardeerde belangstelling van een twee tal onzer stadgenooten, die daarvaq door bet sohen- ken van kleedingstukken en speculaas blijk gaven. De financieële toestand ia nog steeds, ondanks de hooge giften van den heer Jirnly en de directie der Stearine Kaarsenfabriek, niet wat zjj wezen moest en worden moet, wil onze vereeniging op den duur blijven bestaan. Wjj nemen dus de vrijheid onze inriohting in de belangstelling onzer stadgenooten dringend aan te bevelen. Waar hot'eene instelling geldt, die zoovelen ten goede komt, durven, wij op ruime liefdegavën rekenen. Hoogachtend, Het Bestuur der Crèche, Mevr. de Wed. J. van SONSBEEK— van Leeuwen, Presidente. Mevr. J. C. BEE DEBorst, Secretaresse. Mej. A. M. KE8PEB, Penningmeesteresse O. DDTILH, i C. S. BKAAT, Leden. a C. TEEPE, I bracht haar een grooter vel in den afgrond, waarin zjj dreigt onder te gaap. De clericalen daarentegen zagen de Juni-verkie- zingea met de grootste bezorgdheid te gemoet. Zjj vreesden eene wending van het lot, zooals in België den pohtieken partijen zoo dikwijl» is overkomen; en zie, zjj kwamen uit de gevreesde verkie zingen te voorschijn met eene overwinning, zooals er sedert 1830 door geen partij behaald werd. De oorzaken, welke den laatsten, zeer gevoeligen achteruitgang van het Belgische liberalisme in het jaar 88 ten gevolge hadden, liggen deels in de toe standen welke de grondwet heeft geschapen, deels 5! - ;™ten' weIke bet laatste liberale ministerie Frere—Orban beging. De grondwet van 1881 is voor de duurzame vestiging eener liberale regeering zeer ongunstig, daar zij niet de breede lagen des volks maar een zeer beperkt aantal van bevoorrechte staatsburgers tet rechters over de staatkunde de» tends roept. Overal nu, waar de partijen moeten dingen naar de gunst van bijzondere sténden, heeft de conservatieve richting de gunstigste positie, en de liberale denkbeelden moeten pasklaar gemaakt worden voor de eischen dier standen, als zij in het parlement willen vertegenwoordigd worden. Onder de constitutioneele staten van Europa nu heeft België do grootste grondwettelijke beperking der politieke rechten, daar zijne van 1831 dagtee- kenende constitutie alleen aan die staatsburgers kiesrecht voor de Kamers verleent, welke ten minste 42,32 francs jaarlijkscho directe belasting opbrengen. Wie een zoodanige directe rijksbelasting betaalt, brengt minstens evenveel op aan de provincie en de gemeente, zoodat een zeer aanzienlijke directe belastingaanslag vereischt wordt om van een Bel gisch staatsburger een Belgisch kiezer te maken. Tengevolge van dit verouderde stelsel, dat uit sluitend berust op den geldzak, zijn van de zes millioen Belgen slechts 116.000 tot het* kiesrecht geroepen en tot dit kleine getal kiozers, dat in Frankrijk overtroffen wordt door het armste depar tement, is de werking der politieke partijen be- perkt. Al tellen de liberalo beginselen nog zoo- voel aanhangers onder den kleinen burgerstand en onder de werklieden, al bebooren alle beschaafde standen, de ambtenaren, de studeerende jeugd, de advocaten en rechtèrs ook tot de verbitterdste te genstanders der reactie, al roepen duizenden ver lichte staatsburgers om politieke en sociale her vormingen, 6000D bevoorrechte kiezers zjjn vol doende om de heerschappij van het clericalisme te grondvesten en in stand te houden. De 116,000 kiezers voor de -garner zjjn wat men in België noemt „de stem del natie." Zij riohten den staat in zooals zij willen. Zij schrijven de belastingen uit, waarvan het grootste deel opgebracht wordt door de niet-kiezers. Zij vinden militie-wetten uit, welke hen in staat stellen zich te onttrekken aan den dienst en alle militaire lasten tp schniven op den hals van anderen. Z:j beheeron en besturen het land, zonder rekening te honden met de groote massa s, wier politieke onmondigheid .zjj beschouwen als een natuurwet. Geen wonder, dat deze lieden iedere n staatkundigen en maatschappeljjken voor uitgang afweren. Want vooruitgang wil zeggen: uit breiding van kiesrecht, afschaffing van alle pluto cratische voorrechten, het beginsel van geljjke rech- 1 ten en gelijke plichten voor allen altemaal din gen, waarom de Belgische kiezers, althans de groote meerderheid niet weten willen. Tengevolge van de beperktheid van het Belgische kiezerscorps, dat het behoud zijner voorrechten stelt boven alles, was de toestand der liberale partij van oudsher zeer moeilijk. Zjj kon twee wegen in slaan. Legde zij den nadruk op de groote demo cratische hervormingen, zooals stemrecht voor alle ontwikkelden, persoonlijke militaire dienst, verplicht schoolonderwijs, oplossing der sociale, quaostie, dan was zjj zeker bij de verkiezingen eene- smadelijke nederlaag te lijden. De clericalen behoefden zelfs ia 't geheel geen programma te ontwikkelen, zjj gingen doodeenvoudig naar de 116,000 kiezers en zeiden hun: „De liberalen willen u uwe bevoorrechte kiesbevoegd heid ontnemen en u "Coëendien dwingen, zelf het geweer te dragen. Wij willen echter u uwe voor rechten onverminderd laten behouden, kiest nul „De kiezers.gingen naar dC stembus en kozen de clericale oandidaten. Of wol de liberale partij stak haar program in den zak, zooals het ministerie Frère-Orban meestal deed maar dan hield zjj juist op liberaal te zjjn. Over die dubbele tactiek brak .rtu in het'liberale kamp de grootste oneenigheid uit. De doctrinair- liberalo fractie was van oordeel, dat men uitsluitend rekening houden moest met de 116,000 kiezers, omdat deze alleen over het lot "van België beslissen. 'Der halve moest men alle politieke en sociale hervormin gen verdagen. De progrestissisch-radicale fractie daarentegen' verlangde éet alle beslistheid een krachtig' handelend liberalisme, dat in staat was de massa's in geestdrift te brengen, zonder zich voel te bekommeren om de opinie van die onbeduidende

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2