Bultenlandsch Overzicht. ENGELAND in het jaar 1888. vóór 1 Maait aj. te willen opzenden, teneinde de verschillende vragen cathegorisch gelijktijdig per circulaire te kunnen beantwoorden, waardoor aan ook waarschijnlijk in eenen, alle mogelijke vraag punten voor ieder beantwoord zullen zijn. In uw antwoord, dat zij U verzoeken te willen adresseeren aan den heer 8. W. tan Bitüren, Jeru- salemstraat 4, Gouda, zouden zij gaarne van 11 ver nemen, of U het noodig acht de zaak bij Uwe ge meenteleden per circulaire te behandelen en zoo al, hoeveel circulaires U denkt noodig te hebben. U het belang dezer zaak voor alle Israëlieten in Nederland nogmaals met kracht aanbevelende, Hoogachtend, U»e dienstwillige dienaren, E. S .Cats. S. S. Polak. M. E. Monasch. M. J. Sanders. A. Tbijbits. M. Cohen. S. W. tan Buüren Nz., N. Mogendorff. Secretarie. Al. L. Cats. S. H. Polak. D. Hobneman. De redactie van het Onafh. Isr. Org. (aan welk blad wjj deze circulaire ontleenen) zegt daarvan: "Wij twijfelen geenszins of deze krachtige roep stem in het belang van dit grootsche en heerlijke plan, zal alom in den lande bij onze geloofsgenooten weerklank vinden. De behoefte aan een zoodanige philantropische inrichting is zeer groot en het zal voorzeker het Nederlandsche Israël tot roem en eer verstrekken, door zijn ondersteuning tot het welslagen van dit plan te hebben bijgedragen. Zij, die geen zoodanige circulaire mochten ontvan gen hebben, kunnen zich wenden tot den Secretaris S. W. van Buuren Nz., te Gouda, van wien zij onmiddellijk een Exemplaar zullen ontvangen. Uit Wilp wordt gemeld: Dezer dagen kwam alhier uit Amerika aan een boerenzoon, vóór vier jaren derwaarts vertrokken, meer bepaald met het doel om verkenningen te doen en den algemeenen toestand van dat land te bestudeeren. Thans is hij voornamelijk teruggekeerd om zjjn vader, die reeds geruimen tijd ernstig ongesteld is, te bezoeken, daar hjj toch zooals hij beweert in den winter niets te doen had. Hij had zich met Maart voor 8 maanden verhuurd voor 20 dollars 50) per maand, dat met 1 November was afgeloopen. Hoewel evenals natuurlijk overal voor allen niet even rooskleurig, schetst hij toch den algemeenen toestand van Amerika als ver te verkiezen boven Europa. Tal van Hollanders heeft hq op verschillende plaatsen aangetroffen, die meer en minder, maar toch allen zeer welvarende waren, wat hunne maatschappelijke positie betrof. Onder anderen is tijdens de eerste emigratie in deze streken vóór 48 jaren van hier ver trokken zekere Bruins, die na zijne bezittingen te hebben te gelde gemaakt, met ruim 6000 der waarts vertrok, en nu, voor een paar jaren over leden, aan zijne kinderen niet minder dan ƒ400,000 had nagelaten. Dit was nu wel uitzondering op den regel, maar toch had hij velen aangetroffen die vóór 15 of meer jaren derwaarts vertrokken en thans in het bezit waren van oen vrij aan zienlek vermogen. In het voorjaar denkt hij de terugreis te aanvaarden, wellicht in gezilschap van enkelen uit deze strakeD. De hoofdinspecteur Batelt te Amsterdam en de bekende rechercheurs Pahhorst en Verbeek hebben op gezag en met behulp.jMwden officier van justitie en den rechter-commissanïmj de Haagsche recht bank, de heeren jhr. mr. De Vos van Steenwjjk en mr. Van Oosterzee, in een woning in de Poppeusteeg te Delft aangehouden een valsche-munter, medeplich tige waarschijnlijk van de onlangs veroordeelde val- sohe-munters. De man werd gevonden te midden van alle mogelijke voorwerpen en werktuigen tot het munten van valsch geld, als vormen voor verschillende muntstukken, gietlepels, metalen enz.; en in zijne zakken werden Talsche muntstukken, klein en groot, gevonden. Volgens de „Figaro^ is de secretaris van een der groote financieels maatschappijen te Parijs plotseling verdwenen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de boeken niet in orde waren en dat ongeveer 1,000,000 francs is ontvreemd. Het blad noemt geen naam, doch voegt er bij, dat de secretaris tot een der meest bekende Parijsche financiers behoort, zoodat de benadeelden hopen, dat de schade door de familie van den voortvluchtigen secretaris zal worden vergoed. In een Berlijnsïh blad lezen wij de klacht, dat het zooveel moeite kost, wanneer de huisvrouw, we gens ziekte of andere redenen, hulp in het gezin noodig heeft, een geschikte «juffrouw» te vinden, die do noodige beschaving bezit en toch niet den neus optrekt voor allerlei huishoudelijke bezigheden. Onlangs werd in de courant zulk een hulp gevraagd. Een aantal schriftelijke aanbiedingen werd ontvangen, en bovendien kwamen 22 oudere of jongere vrou wen zich persoonlijk aanmelden. Twee Bpraken vlot Engelsch en Fransch, drie droegen neusknijpertjes, een had zelfs een tooneelkjjker omhangen, maar van de 22 konden slechts een paar, en nog maar zoowat, met de naaimachine omgaan en geen enkele kon strijken. Hoe is 't hiermede in Nederland gesteld? (Hand.) Op een der jongste vergaderingen van het Aard rijkskundig Genootschap te Londen, deelde 4e heer F. 8. Anot een aardige bijzonderheid mede omtrent de wijze waarop in de woestgn van Midden-Afrika water verkregen wordt. Het reisgezelschap waartoe de spreker behoord had, leed zeer doordat nergens water te vinden wm. Ten laatste brachten een aan tal boschjesmannen uitkomst. Zij groeven putten in het zand en staken lange holle rieten diep in den bodem. Met een buitengewoon zuigvermogen, door langdurige oefening verkregen, slurpten zij op deze wjjie het vocht uit hut zand, dat de pijpen omgaf en spuwden het vervolgens in schelpen. Zoo groot was hunne dorst, dat de reizigers deze walgelijke vloeistof met graagte opdronken. Een vreeselqke moord, dezer dagen op de boule vard Saint Germain te Parijs gepleegd, heeft groote opschudding te weeg gebraoht. Het slachtoffer was eene 57-jarige vrouw, Mar guerite Couloumy, die eene wijnzaak had en alleen woonde. De ooncierge, die den geheelen ochtend niets van zijne meesteres hoorde, vreesde dat haar iets overkomen was en begaf zioh naar hare kamer. Daar Tond hij juffrouw Couloumy op gruwelijke wijze vermoord. Kasten en laden waren opengebro ken, en de vloer lag vol kloederen en andere voor werpen, o. a. een paar pakken effocten, die de moor denaar blijkbaar vergeten had. Omtrent den laatste gelooft de politie eenig spoor te hebben gevonden. De buren hadden nl. de ver moorde den rorigen avond met een jongen man zien spraken, wiens signalement en naam bekend zijn. Bij den Zwitserschen Bondsraad is voor drie ver schillende spoorwegen op den Rigi concessie aangevraagd. Het eerste project betreft een draad- spoorweg, uitgaande van het zoogenaamde uitziohts- punt Rigikanzeli naar Weggis. Dese verbinding zal slechts óón spoor hebben, zonder uitwjjk-wissel, doch geslitst zijn in twee deelen, met een vasten motor in het midden, evenals zulks bij andere bergspoorwegen voorkomt. Het tweede betreft een tandradspoorweg met locomotief-exploitatie van Weggis naar Staffelhöhe, waar deze lijn dan aan de sporen van den bestaanden Arth-Rigi-spoorweg zal aansluiten, terwijl het derde plan bedoelt het bouwen van eene verbinding van Staffelhöhe naar Rigikulm. De t(jd, dat in Engeland de Hollandsche boter voor het puikje gold, toen koningin Victoria voor haar hofhouding geen andere dan die wilde hebbep aangekocht en dat zij voor zich zelf nooit anders gebruikte dan de producten der bekende Badhoeve in de Haarlemmermeer, die tjjd is voorbij. Vervalschingen hebben er ongetwijfeld de klad in gebracht; maar veel meer is dit het gevolg, van de onovertroffen verbeteringen der boterberei- ding, in Denemarken toegepast. Omtrent de daar bestaande op grooote schaal ingerichte boterfabrieken wordt aan de Zeen». Ct. o. a, het volgende geschreven: De grondslag van het geheele systeem is onder linge samenwerking, en het getal coöperatieve boer derijen bedraagt meer dan 600. Voor tien jaren bestond er geen enkele, en eerst sedert 1882 be gon men met de algemeens oprichting van boter fabrieken, en die te Seeland, op ongeveer zes uren afstand van Kopenhagen mag als een goed voorbeeld worden beschouwd van de zeshonderd dergelijke inrichtingen die men in Denemarken aantreft. Het geld voor de onderneming werd door eene bank verstrekt aan de 145 landbouwers die de maat schappij vormen, en die te zamen elfhonderd koeien bezitten, terwijl alle binnon een uur afstand van de fabriek wonen. Het beheer der inrichting kan van elk der landbouwers ongeveer 19 vorderen voor elke koe, welker melk hij aflevert, maar in werkelijkheid werd van dit recht tot heden nog nimmer gebruik gemaakt. De meeste factorijen hebben van 500 tot 10.00 koeien, maar er bestaan ook sommige die er slechts driehonderd hebben. De melk wordt er des voormiddags door landbou wers gebracht, die overeenkomsten met de andere landbouwers maken, om de»melk op bepaalde tijden te komen afhalen. De landbouwer moet zijne melk koel houden en verruilt zo op den melkwagen voor een vat met karnemelk. De melk wordt aan de factorij gewogen en tweemaal per week op haar vetgehalte onderzocht. Zoodoende ontvangt de landbouwer niet alleen voor de hoeveelheid maar ook' voor de qnaliteit der goleverde melk, en laat zijn. Maar ik gevoel mij gelukkig als ik aan haar denk, on daarom doe ik het.» «Alles goed en wel, Bill, als gij het daarbij laten kunt.» «Gij denkt toch niet dat ik zoo gek ben om mij op dat punt te bedriegen?» hernam Holt. „Er zijn lang vóór u zulke gekken geweest, Bill,* en Casjleton zag William Holt met een doordrin genden blik aan. De laatstgenoemde blikte noch bloosde, maar glimlachte goedaardig. „Zoo is het goed,* zeide Castleton. „Gq gaat vroeg naar huis, niet waar?» vroeg William Holt. „Ja. De „Azië* is geseind en zal binnen twee uren in de haven zijn. Zooals ik u laatst zeide, Alf du Bany is aan boord.» „En gij gaat „Het gezin van zijn oom er bericht van geven.» „Dat wil zeggen, juffrouw Digby," merkte Holt bedaard aan. Nu was de beurt aan Castleton om te blozen, hetgeen hjj dan ook, hoewel zeer licht, deed. Hij lachte echter en zeide: „Misschien hebt gij gelijk. Mijnheer Ferris heeft mij gezegd, dat hij eene boodschap zou zenden; maar ik heb de jonge dame beloofd, zoodra het schip binnen was, haar er van te zbllen verwittigen.» „En die boodschap was te gewichtig om aan een van Uwe klerken toevertrouwd te worden?» „Teel te gewichtig,» antwoordde Castleton lachend. Hier gingen zij van elkander. Holt sloeg eene zijstraat in en Castleton liep recht door. Inmiddels was Graves nog niet ver op zjjn terug weg gevorderd. Om do eene of andere reden keek hij eiken winkel in, en nam do menigte op het trottoir zorgvuldig op. Zijne moeite werd, naar 't scheen, eindelijk beloond; want hij ontmoette eene jonge dame, die hij met groote plechtstatigheid groetto en die niet glimlachte toen zij zijn groet beantwoordde dooftëèven plechtstatig als hjj te bui gen, maar metwie Graves toch medeliep, en die niemand anders dan onze bekende, juffrouw Virginia Randall bleek te zjjn. Beiden schenen de wandeling wel aangenaam te vinden en al sprekend werden hunne stappen allengs korter en langzamer, totdat zjj in dien drentelenden tred vervielen, die men den tred der verliefden zou kunnen noemen, en die sommigen mjjner lezers ongetwijfeld wel kennen. Waar zjj over spraken, ben ik niet te weten kun nen komen; maar wel weet ik dat, te midden van iets zeer belangrijks, Virginia, als een scherpzinnig meisje, altijd op haar qui vine, Ellsworth zag aan komen. Graves was te zeer in de wolken om ie mand te zien. Virginia had den tijd om de miee en scène te veranderen en haar gezicht in eene zeer onverschillige plooi te zetten toen Ellsworth hen ontmoette. Hjj nam eenigszins stijf zjjn hoed af. Maar zjjn verdriet werd verdreven door een blik van Virginia gepaard met een glimlach, die eene zekere ver standhouding scheen uit te drukken, alsof zij wilde zeggen: „Gij ziet hoe 't is; hjj ontmoette mjj het eerst, en liep dus natuurlijk met mjj mede; op een anderen keer zult gij gelukkiger rijn.» Het valt niet te ontkennen dat beide jonge lieden een weinig gek op hun neus keken omdat zjj elkander aldus betrapt hadden; maar het was niet te verhelpen. In den gemoedstoestand, waarin zij Terkeerden, gebeurt zoo iets dikwijls. Niet do minste toespeling werd op dit kleine voorval gemaakt, en 't was verbazend hoe snel de uitdrukking van Virginia's gelaat weder veranderde, alsof zjj charade en action speelde. Evenwel was er nu meer ver trouwelijkheid en oprechtheid van gevoel in haar te bespeuren dan vroeger, En terwjjl die twee te zamen voortliepen, had Graves oogen noch ooren voor het gevoel om hem heen; hjj daeht niet aan het kantoor, dat hjj pas verlaten had en waar hij weer heen moest; hjj dacht aan niets, in het ver leden of de toekomst, de twee honderd dollars, die hjj van Ellsworth geleend had, er onder begrepen. Sommige lezers, van die soort, die in niets eenig nut zien of het moet saai en naar zijn, zullen zioh misschien ergeren over zulke bijzonderheden als veel te beuzelaohtig voor hen om er hun tjjd aan te be steden. Is dat zoo? {Wordt vervolgd.) knoeierijen zjjn onmogelijk. De factorij betaalt 2 cent voor de melk en berekent 1 cent voor de kar nemelk (per liter), terwjjl men */l der geleverde melk in karnemelk terug ontvangt. Uit de jaar- Ijjksche balans eener factorij bleek, dat met de melk van 650 kooien een zuivere winst van, 21.000 was behaald, en deze winst werd dusda nig verdeeld, dat 47'/s cent voor elke geleverde 100 Ui melk werd uitbetaald. De dageljjksohe onkosten der fabriek bedroegen 80. Bijna alle landbouwers hadden minder dan veertig koeien, sommige zelfs slechts twee of drie. Zij kunnen hun vee vermeer deren, maar betalen dan inkoopgeld en zij kunnen het ook verminderen. De methode oefent vooral op do vsrkensteelt een gunstigen invloed uit, omdat de terug ontvangene karnemelk bijna uitsluitend voor varkensvoeder wordt gebezigd. De jaarljjksche spekuitvoer bedroeg tusschen 1878 en 1887 gemid deld 8,270,000 KG., maar in het laatstgenoemde jaar was zij tot 23,850,000 K. G. gestegen. De helft van dit spek gaat naar Engeland en Schot land. Hoewel de uitstekende resultaten in hoofd zaak aan do energie der landbouwers is te danken, moet men toch niet vergeten, dat de Regeering alles deed en nog doet om de industrie te steunen. In de eerste plaats bestond die ondersteuning in de oprichting van een menigte landbouwscholen; buiten dien gaf zij een subsidie van 100.000 voor een geregelde stoombootlijn van Esbjerg naar Harwich. Het Kon. Deensche Landbouwkundig Genootschap looft voortdurend prijzen uit, en de factorijen zijn in Engeland vertegenwoordigd door flinke werk lieden, die de markt bestudeeren en hunne patroons voortdurend van alles op de hoogte te hoüden.» Een photograaf te Londen stalde dezer dagen in zijne winkelkast 150 dames-portretten uit. Deze portretten waren zoo opgeplakt, dat de gezichten netjes waren uitgeknipt en op de lichamen van ge- photographeerde ganzen waren geplaatst. Natuurljjk dienden verscheidene dames, die niet op zoo'n be- leedigende wijze uitgestald wilden worden, eene san- klacht in. De photograaf verdedigde zich met de volgende woorden: „Alle portretten die ik uitstalde waren mjj door de verschillende dames teruggezon den met de opmerking dat zjj niet geleken. Wan neer dit waar is, dan kunnen zij er niet tegen op komen, wanneer ik de photographiën uitstal. Zjjn de portretten echter goed gelgkend, dan is elke dame die ze mjj terugzond verplicht ze te nemen en de rekening te betalen." De rechter was het met den photograaf niet eens en gelastte hem.de carica- turen uit zjjne Winkelkast te verwjjderen. Er is reeds zóóveel geschreven over het nadeelige van 't aalmoezen gevon op straat of aan de deur, dat het een overbodig werk moest zijn, er nogmaals op terug te komen. Niet om in 't algemeen te be- toogen, dat geven zonder onderzoek een slechte daad is, brengen wjj opnieuw dit onderwerp ter sprake; maar om een voorval te vermelden, dat onlangs in een dar Liverpool-bladen werd beschreven en dat de redaotie aanleiding gaf te waarschuwen tegen aanvallen van openbare goedgeefschheid, zoodra eene vrouw met een kind op don arm een aalmoes vraagt. Het was voor de rechtbank te Liverpool, dat de levensgeschiedenis van de kleine Ann Jane Moss werd verteld indien men althans een langzamen dood van drie maanden een leven noemen mag. Het kleine slachtoffer was het jongste kind van een verver, die met zjjn vrouw en vier kinderen óóne kamer bewoonde in een armenwjjk dier stad. De ouders schijnen fstsoenljjke monschen geweest te zjjn, maar ontzettend arm. De verver haa voor don echtgenoot van óón der getuigen gewerkt en in drie weken de armzalige som van drie gulden negentig cents verdiend. Zoo kwam het dat vrouw Moss dage lijks met haar jongste kind uitging, soms des mid dags, dan eens yrooger, terwjjl zjj niet vóór den donker terug kwam. Het zeggen was dan, dat vrouw Moss „uit werken* ging, doch de drie kleine stum pers, die dagelijks hare terugkomst afwachten tot het schgusel der straatlantaarn op de donkere muren van de kamer begon te flikkeren en dan koud en uitge hongerd waren, vertelden dat moeder uit bedelen was; on de vrouw moet ook aan getuigen in vertrou wen medegedeeld hebben, dat zjj met haar kind er op uit ging om langs straat te bedelen. Een treurig licht wordt op deze bekentenis geworpen door de verklaring van een der buren, die, op zokeren keer dat het echtpaar Moss aan het twisten was, hetgeen zeer dikwjjls voorkwam, den man tot zjjne vrouw hoorde zoggap„Waarom geef je het kind geen eten? Je laat het van honger sterven, om er je be staan van te maken.» Dit kan natuurlijk een uit barsting van toorn geweest zjjn van een wanhopend mensch; maar dat het kind op straat medegenomen werd om het medelijden der omstanders op te wek ken en dat het van uitputting stierf, lijdt geen twjjfel. Toen eindelijk, aoor tusschenkomst der "Vereeniging tot besohorming van kinderen» het kind naar de Kinderbewaarplaat* werd gebracht, vond men dat het uitgemagerd, vuil en in lompen gewikkeld was. Het o»erleed tengevolge van zwakte veroorzaakt door gebrek aan geschikt voedsel, zooals geconstateerd werd door den geneesheer, die bjj' de lijkschouwing verklaarde, dat al de organen gezond waren, en dat Ann Jane Moss met goed eten en goede kleeding ongetwijfeld in het leven had kunnen blijven. Het kind woog slechts vier Engelache ponden, terwjjl het gewone gewicht van een kind van denzelfden leeftijd twaalf of vijftien pond ishet lijkje was zóó klein, dat men 't ge- makkeljjk op twee blaadjes postpapier had kunnen leggen. De moeder werd beschuldigd van poging tot moord en dientengevolge veroordeeld. Wij zullen hier niets meer bjjvoegen, zegt de redactie van het Engelsche bladmaar wjj ver oorloven ons, hun, die vrouw Moss eenige stuivers in de hand gestopt hebben bjj wijze van een goed koop toegeven aan hun liefdadigheidsgovoel, in herinnering te brengen, dat het beter en doelmatiger geweest ware, wanneer zij persoonlijk een onderzoek ingesteld hadden naar den toestand van het gezin. De monarchisten in het departement der Seine willen niets weten van de onthouding, welke hun bjj de aanstaande verkiezing is aanbevolen. De So- letl, het hoofdorgaan van den graaf van Parijs, be veelt nu zelfs openlijk generaal Boulanger aan, daar deze moet beschouwd worden als de candidaat der anti-republikeinen. Intosschen gaan de republikoinen voort met hun tactiek, om allerlei bijzonderheden uit Boulangers leven openbaar te maken. Nu weer hebben zij overal den brief laten aanplakken, dien Boulanger aan den hertog van Aumale heeft geschreven, terwjjl men daarnaast de verklaring kan lezen, door den generaal als minister van oorlog in de kamer afgÓKgd, dat hij dien brief nimmer had geschreven. Ondanks de uiterste inspanning der republikeinen, worden nog steeds de kansen van generaal Boulan ger gunstiger geacht dan die van zjjn republikein- schen tegenstander. Uit goede bron wordt verzekerd, dat de berichten betreffende het voornemen van den hertog van Nas sau om afstand te doen van zjjne aanspraken op het groothertogdom Luxemburg volkomen ongegrond zijn. Hertog' Adolf denkt er niet aan zijne rechten op zijn zoon over te dragen. De Zweedsche ltijkxlag ia gisteren geopend met eene troonrede, waarin bijzondere ingenomenheid wordt te kennen gegeven met het bezoek, onlangs door den Duitachen keizer aan de Zweedsche hoofd stad gebracht. Onder de aangekondigde wetten is er ook een op de verzekering van werklieden. De staatsbogrooting wjjst een overschot aan van 10 mil- lioen kronen, voornamelijk ten gevolge van hoogere opbrengst der in- en uitgaande rechten. Tot voorzitter van de Eerste Kamer is benoemd graaf Lagerbülke, tot onder-voorzitter de heer Von Ehrenheim, oud-lid van den Raad van Statetot voorzitter van de Tweede' Kamer de koopman Wjjk en tot onder-voorzitter de grondeigenaar Olof Larsaon. In Engeland biedt op het oogenblik niet het par lement den politieken leiders de gelegenheid tot het houden van vaderlandslievende ontboezemingen, die, op deu keper beschouwd, al te dikwijls liefdesbe tuigingen aan de kiezers zjjn. Bjj gebreke van dien treden de voornaamste leden van het parlement hier en daar voor hun kiezers direct op. Zoo sprak sir Michael Hiks Beach, president van de Board of Trade, te Clifton. Hjj sprak als zjjn overtuiging uit, dat de eerst volgende zitting van het parlement voornamelijk ge- wjjd zou zjjn aan vraagstukken, betrekking hebbend op de nationale uitgaven. Sir Michael twijfelde niet, of de regeering zou na de algemeene verkiezingen even sterk terugkeeren als zjj nu is. In een vergadering van unionistische liberalen te Chester trok do hortog van Westminster te velde tegen de Home Rulers, wier eenige verdienste er volgens hem, in bestond, dat zij den heer Balfour in de gelegenheid hadden gesteld zioh als een staats man te ontwikkelen, waaraan het land grenzenloozen dank verschuldigd is. Dit hertogelijke gezichtspunt is niet van eenzijdig heid vrjj te pleiten. Voor het groote Britsche eilanden-rjjk, waarin de zon nooit ondergaat, werd het afgeloopen jaar niet gekenmerkt door groote gebeurtenissen. Noch in Engeland, noch in de koloniën zijn merkwaardige voorvallen te vermelden en op het gebied der buiten- landsche politiek verdienen alleen genoemd te worden de gemeenschappelijk met Duitschland ontworpen blokkade op de Oostkust van Afrika en de aan het eind des jaars met Egypte ondernomen gewapende tusschenkomst voor Suakim in den strijd tegen de derwischen van den mahdi. Het opmerkelijkste verschijnsel in het binnenland- sche staatkundige leven was de toenemende verbit- teriug tusschen de beide politieke partijen, waarin hot land gesplitst is sedert de bekeering van Mr. Gladstone tot de home-rule. De vaste positie, welke het unionistische kabinet wist te verwerven en te behouden, werkte prikkelend op de oppositie; deze omstandigheid verleidde deze langzamerhand tot eene wijze van aanvallen en eene tactiek, die, naar allen schijn, er slechts toe gestrekt heeft, om de stelling der regeering nog meer te bevestigen en de kiezers nog meer afkeerig te maken van het programma der home-rule-^saii\ Sedert lang niet, althans niet in onzen tijd, werden in Engeland in het parlement en nog meer daar buiten, staatkundige tegenstanders met zulke scherpe en dikwijls platte redenen en bijnamen overstelpt, als dit in den loop der laatste twaalf maanden ge daan werd door sommige liberale bondgenooten der Parnellieten. Al vonden deze uitvallen ook bijval bij de toehoorders, de gedrukte redevoeringen, zooals zij in het nuchter papieren kleed der couranten ver schenen, maakten op het groote publiek een geheel tegenovergestelden indruk en wekten zelfs onder de partijgenooten van deze al te forsche redenaars, onder welke zelfs Sir William Harcourt afdaalde, een af keer, welken de bedoeling der sprekers verijdelde doordien de algemeene sympathie overging op de aangevallenen. Deze achteruitgang in parlementaire vormen oefende echter geen schadelijken invloed uit op de publieke zaak, wel deed dit de in het parlement gevolgde tactiek. De romp der liberale partij onder Mr. Gladstone heeft namelijk van de Parnellistische bond genooten de sedert jaren gevolgde methode van obstruc tie overgenomen en deze op zoodanige wijze toegepast, dat de parlementaire resultaten van het jaar buitenge woon mager zijn. Dag in dag uit, week in week uit wer den Iersche zaken, dikwijls van geene beteekenis op zich zelf, tot onderwerpen van eindeloos debat opgeblazen en de tijd daarmede zoek gebracht, zoo dat de zomerzitting ten einde liep, zonder dat het budget was afgehandeld. Van de vele gewichtige voorstellen, die de regeering had voorbereid, waren er toen slechts twee: Mr. Goschen's bill tot conversie der staatsschuld en de nieuwe wet op de uitbreiding der autonomie tier gemeenten (Local government act) aangenomen. Der Regeering bleef niets over dan haar toevlucht te nemen tot het gehate redmiddel eener herfstzitting, doch ook deze liep even onbe vredigd af. Drie voorstellen, die reeds tot de tweede lezing waren genaderd, moesten uitgesteld worden, om met het budget klaar te komen en nog de Iereehe landkoqpbiil af te handelen, hetgeen slechts gelukte door verlenging der zittingen tot in de vroege morgenuren. Deze stilstand van het parlementair raderwerk tengevolge eener gewetenlooze obstructie in het Huis heeft niet alleen groote bezorgdheid gewekt bij de verantwoordelijke staatsliedeh, maar ook de hooge ontevredenheid in alle lagen der bevolking, welke van kindsbeen gewoon is aan eene vrije constitutie en dientengevolge met zorg waakt over den hoeksteen der burgerlijke vrijheid, het oud eerwaardig parle ment. De uitslag der laatste partiëele verkiezingen kan de oppositie leeren, dat John Buil ook in den strijd der partijen zekere grenzen wenscht, en dat hq niemand ongestraft veroorlooft de grondslagen van zijn met moeite opgebouwde constitutie te on dermijnen. De meerderheden, waarmede de unionis tische candidaten gekozen werden, evenzeer als de aanwas der stemmen, waar zij in de minderheid bleven, toonen dat de stroom der openbare meening nog blijft in hunne richting en dat de invloed der Iersche kiezers in de lEngelsche steden te hoog is aangeslagen. Ondanks de beide zetels, welke de Glad- stoniauen in het begin des jaars wonnen, eer zij nog het publiek ontstemd hadden, bleek het, dat de Iersche bondgenooten den koop niet waard zijn, die met hen gesloten werd en dat de opgaven omtrent de kiezers-bataljons, waarover zij in Engeland be schikken, overdreven waren. In Ierland zelve zijn de toestanden onder de strenge toepassing der tegen de agrarische misdaden ge richte exceptioneels wet onmisbaar beter geworden. De minachting voor de wetten des lands en der men- schelijkheid, die tien jaar lang door de agitatoren ge kweekt en gevoed werd, is weliswaar niet uitgeroeid; de wonde, die daar is geslagen aan het hart des volks, kan niet zoo plotseling genezen. Onmenschelijke mis daden, verzet tegen de wettige machten, klassen en rassenhaat blijven nog aan de orde van den dag. Maar de macht der landliga is, zoo niet ge broken, dan toch verzwaktde benden der moonligh ter8 worden zeldzamerde gezworenen durven weder het schuldig uitspreken over aangeklaagden die zij werkelijk sohuldig vinden; de agrarische misdaden zijn op in 't oog vallende wijze afgenomen en het boycotten komt minder voor. Het verkeer is daar-

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2