BINNENLAND. Maandag 28 Januari. N° 3825. 1889. Nieuws- en FEUILLETON. N1NGEN :en. lerialen, urenhouten ende dikte, werkbanken Scharnieren* ;nzDraai- >or en Zaag- en hetgeen geboden, ten boedel loemd. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. UIT VERRE GEWESTEN. De aanstaande Kiezerslijst, n. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. w»t ringen. Co., [JIS', eche Bank gfönds. N, ƒ50,000 iche Cou- en door het rvekas van portefeuille De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franc, per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. open jaren ‘gen. ler A. H. G. enz. eunkoers, Effecten, 7. sten, welke stige Huur land, opge- BON, Can- !N ie-aandeel tot/25. Ik opzicht leeled, op KMAN en en verkoop GOUBSCHE COURANT. 29 en 30 rmiddags te eweest door ven Meubel- ie Leiden, irder J. F. rtjj nnenkasten, rde Linnen- isten, Lede- fafels, Turf- Droogrekjes (Naar het Engeluh.) III. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1 5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. herkend bij voorbeeld Clara Digby, Tom Cast- letod en Alf du Barry. Ik heb nog vrij wat te doen om al die personen te groepeeren en hen weder zoo te plaatsen als toen wij kennis met hen maakten. Het zijn dezelfde, die ik u aanwees toen ik begon, ’t Is een dissolving view, dat ik u vertoond heb. IV. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschgnt. taling te zorgen. Heeft deze soihs het biljet bij zich gehouden f Daar moet over geschreven wordendan moet de vriend aan bet zoeken... Kortom de tjjd schiet te kort, en men is geen kiezer. Een ander geval. Iemand heeft aandeel in onverdeelde onroerende goederen. Dit kan, behalve bij gemeenschappeljjken aankoop, het geval zjjn in onverdeelde nalatenschappen of andere boedelsook bij vennootschappen. Behalve bet getob met het biljet, dat men ook hier kan hebben, hoewel in dit geval een duplicaat, dat men bij den ontvanger kan be komen, volstaan kan, moeten ook worden over gelegd de bescheiden of stukken, waaruit van bet gemeenschappelijk bezit blijkt. Ook deze papieren liggen in vele gevallen zoo maar niet voor de hand. Een der deelhebbers heeft ze, of ze berusten bjj den Notaris, of ze zijn nog niet gereed, allerlei gevallen, die tot vertraging leiden, en als men dan eerst tegen den 15* er aan begint, schiet alweer de tjjd te kort en men is geen kiezer. Natuurlijk geldt omtrent dit gemeenschap pelijk grondbezit ook het bedrag van 10. voor het rgk, zoodat ieder deelgerechtigde voor zjjn aandeel dat bedrag voor zijn rekening moet hebben gehad, zonder de provinciale of gemeente-opcenten mede te tellen. Ook merken we nog op dat de aanslag wegens onroerende goederen op naam der vrouw of der minderjarige kinderen den man ten goede komt. Nu men dus weet, dat het in vele gevallen niet atdoende is om zich op 14 Februari (den laatsten dag) naar het stadhuis te begeven, 10) „Wel mijn jongen, wat zijt gjj bezweet I hebt gij gedaan, dat gij u zoo verhit hebt »Ik heb gespeeld," antwoordde de knaap stoutweg. «Maar gij speelt zoo wild, en uwe makkers zjjn zoo ruw." „Ik wil hun toonen dat ik even ruw kan zijn als zij," zegt de knaap, onwillekeurig de meening van zjjne moeder uitsprekende, „wees maarniet ongerust." Niet de goheele school vermaakt zich op den heuvel. Een groepje is over de heining geklommen en het veld overgeloopen naar een vijver, die ge heel bevroren is. Wij zien daar een kleine gedaante in het zwart. Zij is bleek, maar niet zwak meer. Zij klautert ovor de heg en springt in de sneeuw, alsof zij daar haar leven lang in gespeeld heeft. Zij ziet er oneindig veel beter uit dan toen zij uit het rjjtuig getild en op het pad nedergezet werd. Zij loopt vlug en veerkrachtig, en schijnt in alles ver maak te vinden. In dit gezelschap zijn sleden en schaatsen: sleden voor mogen we verwachten, dat allen die in de door, ons behandelde gevallen verkeeren, zoo spoedig mogelijk het noodige in gereedheid zullen brengen. Laat ieder zich voornemen om morgen of overmorgen, doch in ieder geval voor 1 Februari alles in orde te hebben. Blijkt dan dat men op het stadhuis nog andere gegevens of be scheiden wenscht, dan heeft men nog 14 dagen om daaraan gevolg te geven. Wie er later aan begint, heeft ’t zich zelf te wjjten, als hij voor den 15* niet gereed is, en bij de verkiezingen voor de Prov. Staten en voor de Gemeenteraden, die dit jaar plaats grijpen, zou hij er wel eens spijt over kunnen gevoelen, doch dan is lui te laat GOUDA, 26 Januari 1889. Hel Officieel bulletin omtrent den toestand van Z. M. den Koning luidt aldus: De Koning bracht een rustigen nacht door en ge voelt zich heden opgewekter. Naar wij vernemen zal het den derden Maart s. 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. Ketellapper zijn werkkring als Godsdienst-Hoofdonderwijzer en Leeraar bij de Ned. Isr. Gemeente te Gouda heeft aanvaard. Op verzoek van het Hulp-Vrouwen-comité „het Roode Kruis" alhier plaatsen wij deze circulaire. ’s-Gravenhage, Januari 1889. Zoo als bekendis stelde Hare Majesteit de Keizerin Augusta ter beschikking van de 4de Internationale Conferentie van het Roode Kruis te Carlsruhe, eene som van 6000 Mark, voor eenen prijs, uit te loven schaatsenrijden was toen nog niet voor jonge dames in de mode.) Bij deze groep zijn twee knapen, die zich gezamenlijk de taak gesteld schijnen te hebben om de kleine gedaante in ’t zwart te beschermen. De een is een aardige, vlugge knaap, met groote oogen en een blozend gelaat; de ander is misschien iets langer, en van een even guhstig uiterlijkbeiden zijn knappe jongens te noemen. De schaatsen worden aangebondende meisjes gaan op haar gemak op de sleden zitten, en glijden i weldra over de bevroren oppervlakte van den vijver, I snel getrokken door de schaatsenrijders, die menigen draai met haar maken. Er wordt hier ook pret genoeg gemaakt, en dikwijls brengt het omvallen van eene slede daar niet weinig toe bij. Soms trekt de eene knaap de bevallige kleine gedaante, terwijl de andere krachtig duwt om den spoed te bevorderen, ’tls een aardig tooneel, des te bevalliger omdat het niet altijd. zoo blijven kan. Die twee knapen zullen op den duur niet met een verdeeld rijk tevreden zijn. Voor ’toogenblik is er nog geen kwaad bij. Maar in beider hart broeit het tot later tijd. Zij weten het zelf niet; doch wacht maar. En die bevallige kleine gedaante in ’t zwartP Hier hebt gij mijne vertooning. Ik heb u Virgi nia Randall, Harry» Ellsworth en Charley Graves laten zien. Gij hebt ook den Dwarskijker Wil de meisjes, schaatsen voor de jongens. (Het liam Holt gezien. Ongetwijfeld hebt gij anderen De Du Barry’s waren van eene deftige familie. Dit werd algemeen van hen gezegd. Bovendien was die familie in de vorige eeuw, door haar rijk dom en invloed, in groot aanzien geweest. Maar, zooals het veelal gaat als de hoofdgedachte zich be paalt bij geweest is, was die „oude familie", van lieverlede in aanzien verminderd, tot dat zij, in het tijdperk van onze geschiedenis, vertegenwoordigd werd door Henri R. S. T. du Barry, zooals hij zijn naam schreef, den vader van onzen „Alf." Deze man bezat een gewoon menschenverstand, maar hij had hetzelfde vooroordeel van geboorte over geërfd, dat zijn vader vóór hem had gekoesterd, kortom, dat de du Barry’s altijd gekenmerkt had. Naar mate hij armer aan geld werd, werd hy trot- scher, totdat hij zich eindelijk in eene zéér onaan gename positie bevond. Wat de zaak niet beter maakte, was, volgens het oordeel zijner huisgenooten, zijn slecht humeur, dat van dag tot dag lastiger werd. Het geval was, dat hij door den geest van ons jeugdig land als ’tware verpletterd was; en daar het Hebben wjj in ons vorig nummer aange toond welke groepen van personen zich voor 15 Februari ten stadhnize moeten vervoegen, indien zij op de kiezerslijst geplaatst willen worden, thans moeten wjj nog op iets anders de aandacht vestigen. Het zou nameljjk al zeer onverstandig zijn, indien men den uitersten dag afwachtte, want dan kan er iets tusschen beiden komen, waar door toch nog de plaatsing zou moeten worden ontzegd. Er kan niet alleen over sommige der alge meens eischen, b.v. het Nederlandschap of de wijze waarop een faillissement is geëindigd, twjjfel rijzen, die uit den weg moet alvorens de plaatsing wordt toegestaan, maar ook ten aanzien der bjjr.ondere voorwaarden kunnen vragen ontstaan, die met den besten wil der wereld niet in één oogenblik, of zelfs in één dag voldoende kunnen worden beantwoord. Er is nog meer. Stel iemand weet, dat hjj kiezer is krachtens de door hem in een andere gemeente dan zjjn woonplaats betaalde belas ting. Hjj neemt zich voor het biljet eens op té zoeken, doch stelt dit van dag tot dag uit. Eindeljjk moet hjj er, daar de termjjn bjjna verstreken is, toch toe overgaan, doch het biljet is niet te vinden. Men dacht het hier te hebben gelegd, of daar te hebben geborgen, en kan het nu niet vinden. Ia het wel terug gezonden? Men heeft zelf de reis naar die andere gemeente niet ondernomen, maar aan een vriend het geld gezonden om voor de be- 1!

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 1