WILLEM VAN 2UIJLEN p. p7~sö~ös, mmmmmTm THOMSON'S VANILLE PUDDING VOOEDEACHTEN WOONHUIS ADVERTENTIËN. Hieuwe Groenten inblik T. CREBAS. Port i Port-WIJNEN, YASCG BE TE KOOP eenpartij PAKKISTEN. Buitenlandscti Overzicht. PETR0LBIJM-N0TEERINGIÏN BEURSBERICHT. Fr. GEIJSENDORPHER Amstcrdamsch Zoet Roggebrood Medicinale TOKAYER-WIJN, Iv£alsbgr& eas. Wed. C. van 0IJE. Socfeteit „ONS GENOEGEN." Maandag 4 Februari 1889, HOKKENDE LANDMAN, Blikgroenten 20 Cent het Pond. LITERBLIKKEN 90 Ct. J. GERRETSEN. zür een Vrouwelijk Persoon Cantzlaar «Si Schalkwijk, te Rotterdam. CORRESPONDENTIE Burgerlijke Stand." Haastrecht Zevenhuizen: bij L. GROENEN DAL, it» een heerlijk Dessert Lange Tiendeweg 59. D. M. NETER, Tiydeweg. voor de beate inwendige inrichting van eene ver- voerbare hospitaal-barak. (Zie handelingen der Ver- eeniging deel X, blz 29 en 37). De voorwerpen, hierop betrekking hebbende, zou den in 1888, te Brussel, worden tentoongesteld. Wegens onvoldoende deelneming kon dit plan echter toen niet doorgaan. Dien ten gevolge werd werd besloten voor 1889 de prijsvraag op nieuw uit te schryven, nadat het H. M. de Keizerin Augusta behaagd had den prijs van 6000 M. tot 10000 M. te doen verhoogen, en daaraan voor premiën 3 gou den en 9 zilveren medailjes toe te voegen. Het Centraal-comité van het Duitsche Boode Kruis te Berlijn deelt ons nu mede met verzoek daaraan zooveel mogelijk publiciteit te geven dat de ge legenheid tot mededinging naardien prijs en premiën wordt opengesttld te Berlijn, in de maand Juni a. s. en dat de mede te dingen voorwerpen tot 1 Mei a s. kunnen worden ingezonden aan bedoeld comité, Wilhelmstrasse No. 73. Terwijl wij voldoen aan het verzoek van hot Cen traal-comité, merken wy tevens op, dat ook zij kun nen mededingen, die slechts een gedeelte van de voorwerpen, benoodigd voor de inwendige inrichting eener barak, inzenden. Beleefdelijk verzoeken wij U de personen in Uwe omgeving, die zich met de studie van dit onderwerp bezig houden, van het bovenstaande te verwittigen. Wij zijn gaarne bereid nadere inlichten te geren en des verlangd aan mededingers een programma te doen toekomen. Het Hoofd-comité voornoemd Luitenant-Generaal C. T. VAN MEURS, Voorzitter. Dn. B. CARSTEN, Secretaris. Staten-G eneraal. Eerste Kamer. Zittingen van Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Januari 1889. De algemeene beraadslaging voor de begrooting is in deze zitting niet ten einde gebracht, doch zoo veel is reeds gebleken, dat zelfs de hevigste be strijders van het kabinet niet het voornemen koes teren hun stem te weigeren aan deze wetsontwerpen. Terecht schijnt de kamer met den heer van de Putte, de eerste en voornaamste spreker van den dag, te meenen dat verwerping der begrooting niet zou zijn in 's lands belang. De politieke leiding, zeide de heer v. d. Putte, berust bij de andere kamer; daarom is deze, al hangt haar meerderheid andere beginselen aan, tot welwillende samenwerking met 't kabinet bereid. De vroeger reeds gebezigde uitdrukking: „niet hartelijk, maar niet onwelwillend" is op de hou ding der kamer volkomen toepasselijk. De heer Van de Putte spaarde anders weinig de verschillende leden van het ministerie; inzonderheid nam hij den minister van buitenlandsche zaken duchtig onder handen, welken hij de eischen herinnerde, die deze zelf 25 jaar geleden stelde aan een minister van buitenlandsche zaken. Gaarne erkende hij dat de heer Hartsen is een man van hoffelijke vormen, maar voldoet hij aan de andere criteria; is hij een man van zaken, van tact en beleid? Eén troost was er, dat voor de meeste zaken, die aan dat departe ment behandeld worden de medewerking van andere ministers noodig is en deze zullen wel zoo goed zijn een oog in 't zeil te houden. Na op deze Vleiende wijze den heer Hartsen onder curatele zijner ambt- genooten gesteld te hebben, liet de heer v. d. Putte denkbeeld van iets nieuws hem nooit in het hoofd kwam, wist hij niet wat hij moest denken van alles wat hij overal om zich heen zag gebeuren. Du Barry bewoonde nog eene aanzienlijke bezit ting op Bloomingdale Road, die hem gedurig zorg baarde. Er lag een zware hypotheek op, en met groote moeite kon hij de interest betalen. Zijne uitgaven waren aanmerkelijk, want een geruimen tijd kon hij er niet toe besluiten zijn rijtuig af te schaf fen. Het was merkwaardig dat ouderwetsche rijtuig te zien. Du Barry vond het de meest aristocratische equipage in geheel New-York, die „oude, gele kast" zooals de koetsiers het zeer oneerbiedig noemden. De wapens van de du Barry's waren nog slechts flauw op het paneel zichtbaar alsof 't een zinnebeeld van hun verval was. Zoo geraakte hij hoe langer hoe meer in moeilijkheden. Gedurig zeide hij bij zichzelf: „Morgen zal ik den staat mijner zaken nauwkeurig opmaken en zien wat er te doen is. Het ergste is maar dat een man van voorname geboorte niet geschikt is voor zaken, en hij moest er ook niet meê lastig gevallen worden." Men behoeft niet eens een man van voorname geboorte te zijn om op dit laatste volmondig „amen" te zeggen. Naar mate de rijkdom in de stad toenam, werd du Barry gemelijker. „Van wien is dat rijtuig?" vroeg hij bij voorbeeld, als er een fraaie equipage iVoorbij reed. Men zeide het hem. „Houdt hij rijtuig! Wel, die vent is boodschap- jongen bij mijn vader geweest, en heeft mijne de overige hoofdzaken van het regeeringsbeleid de revue passeeren: op het gebied van defensie en kiesrecht mist hij waakzaamheid by de Regeering, de belastinghervorming wordt aan allerlei kapstokken opgehangen, de beurs der belastingschuldigen zonder controle ter beschikking gesteld van de minister van Oorlog en Marine, terwijl op koloniaal gebied met vuur gespeeld wordt door een minister, die fanatisme onder de inlanders wil kweeken. Alleen de mi nisters van Justitie en Waterstaat kregen een sympathieken groet van dezen spreker, terwijl die van Marine zich kan voorbereiden op eene nadere ontmoeting. Schoon dus, zooals wij reeds zeiden, de heer v. d. Putte geen moorddadige plan nen heeft tegenover het kabinet, maakte hij ruim schoots gebruik van deze gelegenheid om to doen wat hij de plicht der vertegenwoordiging acht: van gedachten te wisselen met de regeering om misver stand te voorkomen en verschil te treffen. Na deze beschouwing in vogelvluchè over het ge- heele regeeringsbeleid bleef er voor de overige sprekers weinig anders over dan enkele bijzondere punten nog nader aan te dringen. Zoo stelden de heeren Van Lier, Prins en Wertheim de zwakke financiëele politiek der regeering ten toon en drin gen nader aan op belastinghervorming. De heeren Van Royen en Van Gennep betraden inzonderheid het Koloniaal terrein, met dat verschil dat de eerste den heer Keuchenius zyn stem zou onthouden, omdat hij is een gevaarlijk man, terwijl de tweede meer vertrouwen had op den minister en hem aan het werk wilde zien. De heer Van Gennep erkende dat de houding van den minister in zaken van godsdienst ongerustheid baart, maar 't is on twijfelbaar zeker, dat het hem niet mogelijk zal zijn met het kleine crediet te zijner beschikking in een enkel oogenblik de heerschende onderwijs wetgeving 't onderste boven te werpen. De minister is nu zoo herhaaldelijk gewaarschuwd tegen 't aanwakkeren van Mohamedaan8ch fanatisme, dat hij zich wel zal wachten voor onvoorzichtig ingrijpen. De heeren Albada van Ekenstein en Six /bespraken meer het verband, dat de regeering en haar volgelingen ten onrechte leggen tusschen geloof en staatkunde, ook bij de verkiezingen. Vermakelijk was de broedertwist tusschen de heeren De Bruijn en Verheyen; de eerste beweerde, dat de openbare school in Noord- Brabant en Limburg eigenlijk een secteschool was en daarom de sympathie had der bevolking, terwijl de tweede, die inspecteur is en Ijet dus weten kan, zeide dat de oponbareschool (laar is als elders. Volledigheids halve stippen wij nog aan, dat de heer Regout in het belang van eene beschermende handelspolitiek de wenschelijkheid bepleitte van opzegging der han dels tractaten. Van de zijde der Regeering voerden de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën het woord. De eerste nam met groote warmte den handschoen op voor zijne ambtgenooten Hartsen en Keuchenius. Overigens was hij, wat de zaken betreft, niet bij zonder mededeelzaam. Wat de regeering doen zal om de defensie te regelen, nu de geestverwanten zoo tegen persoonlijken dienstplicht ijveren, bleef een geheim; de staatscommissie moet nog rapport uit brengen. Wat het onderwijs betreft, werd verwezen naar de komende wet. Hij handhaafde zijn meening, dat de nieuwe kieswet moet wachten op wijziging van het personeel en dat intusschen de splitsing der groote steden in enkelvoudige districten voor moet ■w.wn.i i il ii i ,in laarzen gepoetst. Waar moet het met de wereld heen!" t Een dergelijke aanmerking volgde op bijna elk antwoord, dat men hem geven kon. Verkeer had die arme edelman niet. De weinige familiën van rang, die hij kende, waren of uitgestorven, of zoo in verval, dat bijna niemayd wist of zij nog beston den of niet. Hij ging echter moedig zijn weg, week niet van zijne oude begrippen af, sloot zijne oogen voor zijn toestand, en verklaarde dat hij slechts het geschikte oogenblik afwachtte om de positie, die hem van rechtswege in de maatschappij toekwam, te hernemen en dan zou men zien hoe hij en zijne familie ge vleid en gezocht werden. Die begoocheling was zoo sterk, dat hij, wat hem zeiven betrof, er zich zoo gelukkig door gevoelde alsof 't eene werkelijkheid was. Maar zijn gezin deelde dit bemoedigend voor uitzicht juist niet met hem. Zijne vrouw was zieke lijk, en moest bijna altijd hare kamer houden, zoodat zij zich weinig met zijne plannen bemoeide. Maar er was eene jongere zuster, „het kind," zooals hij haar noemde (zij was nu vijf en twintig jaar), die altijd bij du Barry gewoond had, en die hem door haar berispelijk gedrag ernstig reden tot ongerustheid gaf. Ilaar leven lang had zij de dwin gelandij van haar ouderen broeder, zijne luimen en grillen, te verduren gehad; en toen zij op rijpen leeftijd begon te komen, begreep zij met meer vrij heid en onafhankelijkheid te mogen handelen. Zij gaan. De regeering zal overigens voortgaan met rekening te houden met de meening der kiezers, dat 't positief christendom een kracht moet zyn in den staat; wat christendom böven geloofsverdeeldheid is heeft zij nooit begrepen. De heer Godin de Beaufort verklaart geen be lastingen af te kunnen schaffen zonder aequivalent en declineert daarom het bestaande niet al te zeer. Hy is hervormingsgezind in beginsel, maar durft geen belasting op 't roerend vermogen aan, na de opgedane ondervinding; herziening van het personeel is dringend noodig met het oog op de kieswet. Wat de uitgaven voor Oorlog en Marine betreft handhaaft hij zijne vroegere verklaring, dat hij zal blijven toestaan wat zijne respectieve ambtgenooten noodig achton; hij heeft alle uitgaven niet te beoordeelen. Overwegen zou hy het denkbeeld van den heer Regout om alle handelstractaten op te zeggen, ver volgens de tarieven ts verhoogen en dan weer nieuwe handelstractaten te sluiten. Het is te hopen, dat de ambtgenooten van den minister hem van deze ver derfelijke handelspolitiek zullen terughouden. Heden is de minister van Oorlog aan het woord. In de zitting van heden is het algemeen debat over de staatsbegrooting afgeloopen. De Minister van Oorlog verklaarde dat het de fensie-rapport binnen enkele dagen aan Z. M. den Koning zal worden aangeboden en de regoering zich de defensie-quaestie niet van haar standpunt zal laten afbrengen. De Minister van Koloniën verdedigde het be ginsel tot subsidieering van alle inlandsche scholen in Indië. De hoofdstukken 2 en 3 werden aangenomen. Gisteren namiddag werdon te Dordrecht naar het huis van arrest overgebracht twee jongelingon, de gebroeders D. en J. D., 22 en 17 jaar oud, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal ten nadeele hunner ouders. Zekere V., een oppassend werkman, had namelyk bij de politie aangifte gedaan dat tijdens de af wezigheid zijner vrouw, die reeds een vijftal weken in het Gasthuis verpleegd wordt,, waar zij eene belangrijke operatie heeft ondergaan, een aantal gouden en zilveren voorwerpen en lijfgoederen waren ontvreemd. Niemand anders dan zijne beide stiefzonen kon hij van die daad verdenken, en werkelijk bleken ook deze de daders. De klee- dingstukken hadden zij by een uitdrager en de sieraden in een huis van verkoop met het recht tot wederinkoop en bij een goudsmid verkocht, terwijl zij de opbrengst voor het grootste gedeelte aan sterken drank en in ontucht hadden doorge bracht. Nog slechts enkele guldens waren in hun bezit. Aangezien beiden varensgezellen zijn, bestond er vrees dat zij zouden trachten zich aan de straf fende hand der justitie te onttrekken, om welke reden zij ter beschikking van den officier van justitie naü^le gevangenis zyn overgebracht. In Zuid-Beveland openbaart zich de zucht tot wederoprichting der langgestorven „musschongilden." Ieder lid van zoo'n gilde verbindt zich tot het leveren van een bepaald getal musschen, spreeuwen, kraaien, mollen en andere vertegenwoordigers van het dierenrijk, van welke men terecht of ten on rechte meent dat zij schade veroorzaken. Koppen legde eenige bezoeken in de buurt af, zonder zich zwaar over den rang of stand van degenen, die zij bezocht, te bekommeren. Zij ging soms op partijen bij zeer „twijfelachtige lieden," volgens de meening van haar Broeder. Hij zeide er het zijne van, en het kwam tot zeer hooge woorden. Bij die gele genheid moest Elisa altijd schimpscheuten op hare afhankelijkheid hooren, totdat het meisje er wanho pig onder werd. Zoo kwam het dat zij eindelijk „schande over de familie bracht" door met een koop man te huwen. Hy was, wel is waar, een fatsoenlijk man, van vlekkeloozen naam, maar wat beteekende dat in de oogen van Henri R. S. T. du Barry? Hij kon het zijne zuster niet vergevenhij wilde haar geen woord meer toespreken. Gelukkig droeg zij nu een anderen naam, en dus zouden de du Barry's van het volgend geslacht niet door deze mésalliance lijden. Yan lieverlede werd de eene lap grond van zijne bezitting na de andere verkocht, totdat de eigenaar bijna niets meer overhield dan de plek, waar zijn huis op stond. Alles begon zulk een leelijk aanzien te krijgen, dat de eigenaar buiten de deur van zijne woning kwam, waar hij, met stoïcijnsche lijdzaamheid, bijna in een staat van armoede leefde. Zijne vrouw was dood; Alfred was op de kostschool; niemand was hem t'huis overgebleven dan zijn oudste kind, een schoon meisje van achttien jaar. {Wordt vervolgd). en staarten komen ook in rekening, zoo telt meestal een mollestaart voor drie musschen. Levert men het verplichte getal niet, dan moet men boete betalen. Eenmaal 'sjaar legt men eenen vroolijken feestavond aan van do alzoo verkregen gelden, en stellig is dit „potversmeren" eene even gewichtige reden voor de wedergeboorten dier gilden als de schade, die sommige der met bet anathema getrof fenen aanrichten. Waar men daarmee begonnen is, weten wij niet juist, wy gelooven te Kruiningen maar zeker is het, dat tal van dorpen het voorbeeld volgen. De IerscUe regeering heeft het hij de Schotten verkorven door een weerspannig pariomentslid te Glasgow gevangen te laten nemen. Tot dusver werden Iersohe vonnissen in Engeland en Schot land niet ten uitvoer gelegd, maar de tegenwoordige regeering heeft met die traditie gebroken en past de bepalingen der dwangwet ook toe op Iersche onderdanen buiten het groene eiland. Zoo heeft men parlementsleden te Londen gevat, zoo ook thans in Schotland. Dit heeft groote opgewonden heid gewekt onder do Schotten, zoodat deze stellig nog meer dan vroeger tot Gladstone's Home Rule zullen overgaan. De Duitschors erkennen het bestaan van een tractaat met Engeland, waarbij de onafhankelijk heid van Samon gewaarborgd wordt. Tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten een dergelijk tractaat piet. Ook heeft do regeo- ring van Samoa afzonderlijke tractaten gesloten met Engeland, Duitschland en de Vereenigde Siaten. Volgens de NorideuUehe zijn deze verdragen onge veer gelijkluidend, ten minste wat betreft de bepa ling, dat de regeering aan elk dezer Staten dezelfde rechten zal verleenen. Ofschoon dus Duitschland zioh jegens Engeland heeft verbonden de Saaioa-eilanden niet te annex- eeron, vertrouwon toch de achterdochtige Amerikanen de zaak niet. De Amerikaansche consul te Apia, de heer Sewcll, is weer voor de senaatscommissie voor buitenlandsche aangelegenheden verschenen en verklaarde, dat Engeland en Duitschland een geheime schikking hadden getroffen. De Duitschers nemen Samoa en de Ëngelschon Tonga, terwijl aan Engeland bovendien bet bezit van Hawaï is toe gezegd. De oonsul achtte het daarom dringend noodig, dat de Amerikaansche regeering krachtig optreedt. Onder den indrnk dezer verklaringen besloot de commissie, het verleenen van een krediet van 600,000 dollars voor dit doel aan te bevelen. Van deze som is 100,000 dollars bestemd tot verbetering der Pagopago-baai op het eiland Qutuela, hotwelk ook tot do Samoa-eilanden behoort en tot een kolenstation voor de Amerikaansche vloot moet worden ingericht. van de Makelaars De markt was beden onverouderd. Loco Tankfust 8.86, Februari-levering f 8.60, Maart-levering 8.60, April-levering 8.26, Mei levering 8.—., Augustus- en September-levering f 8.October-, November- en December-leverinz 8.26. 6 Door plaatsgebrek ayn »ij genoodzaakt de opium. tan den hedeu ontvangen Brief uit de Hoofdlied tot een volgend Nr. uit te atellen. Het stuk ven J. ken niet worden geplaatst. D* Rkdactir. AMSTERDAM, 26 Januari. (Per Telegraaf.) Integralen iets flauwer. Russen, Oostenryk en Turkije vast. Russische spoorweg weder vast. Zweden en Amerikaansche met weinig variatie. GEBOREN 28 Jan. Johannea Hendrikua, oaders P. Janien en J. A. Molkea, 25. F/anfois, oaders J. Janaaen en C. A. ?an der Want. Johannea Paolna, ouders J. van Boeren en J. Scholten. O VERLEDEN 25 Jan. W. C. Matse, 7 m. - J. de Boer, wed. A. de Jong, 81 j. \i ^fff]UOUWD25 Jan. C. Groenendaal, 20 j. en M. Hollhuijsen, 18 j. GEBOREN Gyabertha, ouders G. Bakker en J. Oosterwyk. OVERLEDEN; A. Brouwer, 19 j. P. Ziere, 71. Den 3» Februari a. s. hopen mijne geliefde Onders P. HORNES IK T. W. WIERDA, hunneS5-JARIGE BCHTVBR- EEN1G1NG te herdenken. Hnnne dankbare Dochter, A. P. HORNES. Gouda, Jannari 1889. Receptie 3 Febr. wwoeiooweojoowueogo,' Den 3" Februari 1889, hoopt den dag te berdenken waarop hjj 25 jaren geleden zijne betrekking van Tninbaas bij mjjnen Vader aanvaardde. Hjj diende sedert dat tjjdstip ZEd, en na diens overigden mjjn Echtge noot en mjj onafgebroken met tronw en toewjjding, en gaf door de voor treffelijke wijze waarop hjj zijne be trekking vervulde ons steeds redenen tot tevredenheid. Met oprechte dankbaarheid breng ik hem niervoor eene welverdiende balde. Wed». J. J. Le FEVRE de MONTIGNIJ, geb. Bisdom vin Vliet. Haastrecht, 27 Januari 1889. Heden overleed na een langdurig smnr- teljjk lijden onze geliefde Moeder JACOB A den BOER, Weduwe van Aabt de Jong Johz., in den ouderdom van 81 jaren. Dit ijler naam, J. de JONG, Az. Gouda, 25 Jan. 1S89. V Onzen harteljjken dank aan allen, die ons op 13 Januari jl. blijken van hunne be langstelling gaven. F. HERMAN Fz. A. H. HERMANNoureisse, Versch Ontvangen Gouwe, tweede buis van de Keizerstraat. Verkrijgbaar a 10 cents per pakje bjj: H. W. M. STEVENS, D. M. NETER, A. DERCKSEN, J. MANSCHOT en verder bjj de voornaamste winkeliers. Voor Engros en Export J. P. NORD, Singel 287, Amsterdam. PRIMA QUALITEIT en billjjk in prijs. evenals alle andere soorten van W IJ N E N verkrjjgbaar bg VAN OP des avonds ten 8 ure, met een geheel nieuw Programma. ENTRÉEPRIJS Bjj intee- j voor Leden van «Ons Genoegen» /0.75 kening I voor Niet-Leden ƒ1.00 Buiten inteekening: 1.00 en 1.25. Plaatsen tegen inteekenprjjs kunnen schrif telijk opgegeven worden bij den Kastelein der Sociëteit «ONS GENOEGEN.» Levert NAAIMACHINES van alle systemen met vjjf-jarige GUARANTIE vau af 21 Gulden. N.B. Alle Machines worden op PROEF de fijnste 3 Ct. SIGAAR, alleen verkrijgbaar in de TIENDEWEG 12. TE HOUR gevraagd tegen MEI een droog en goed met BERGPLAATS en TUINTJE, waarvan de Bovenkamers voor licht en onschadeljjk werk kan in gebruik genomen worden. Huurprjjs 200 a 225 niet te boven gaande. Brieven franco onder No. 1782, aan bet Bu reau dezer Courant. Door eene INRICHTING voor ZUIVELBE REIDING wordt gevraagd, om zoo spoedig mogeljjk iu dienst te treden, WD PAAR (zonder kinderen) f met de bereiding van Melk- en of grom., en Kooinbifter en Goudsche Kaas. Franco brieven met opgave van ouderdom en verlangd salaris onder letters T. P. O. te zenden aan het Alg. Advertiebureau van NIJGH van DITMAR, Rotterdam. kost bg M. van RIEL, Wachtelstraat maar 28 CENT per LITER. Voor groote verbruikers speciale conditiën.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2