Buitenlandsch Overzicht. Brieven uit de Hoofdstad. mm laeum .Tieren ale omtaanwezend ambtenaar ran het Telegraafkantoor alhier. Naar wy vernemen heeft de heer M. Sprayt zyo voornemen te kennen gegeven om aijn ontslag in te dienen als lid der Commissie van Toezicht over de Stads-Muziekschool. Uit Oirschot meldt men het overlijden van mr. A. J. H. Van Baar, lid der Tweede Kamer (sedert 187S), kantonrechter te Oirschot, lid der Staten van Noord-Brabant sins 3V jaren. De maagziekte, welke hem een paar jaren geleden reeds op den rand des grifs bracht, maakte na in een tiental dagen een einde aan zyn leven. Te Leiden is het treurig bericht ontvangen dat dr. L. W. E. Bauwenhoff, hoogleeraar in de god geleerdheid aan de Leidsche universiteit, Zaterdag middag te Méran (Zwitserland), vaar hij zich sedert eene week tot herstel rijner gezondheid bevond, ie overleden. Door den nunister van oorlog is een nader voor schrift gegeven omtrent het gebruik van sterken drank in de kantines. Ten aanzien van deze aange legenheid^ zegt de minister het niet wenschelijk te achten dien verkoop algemeen en geheel te' verbie den, maar dat het evenmin aanbeveling verdient hem bepaaldelijk voor te schrijven. De minister bepaalt voorts: dat er zoo mogelijk voor onderofficieren en minderen afzonderlijke kantinelokalen moeien zijn: dat de kantinesin geen geval mogen vei pacht worden aan burgers, of vrouwen van militairen of gewezen militairen als houdsters daarvan mogen optredendat uitsluitend mag verkocht worden aan militairen; sterke drank mag alleen per glas worden verkocht onder beperkende bepalingen en streng toezicht; de verkoop mag slechts op enkele uren door oom- mandeerende officieren te regelen plaats hebben, in geen geval doorloopend; de winst in de kantines behoort zooveel mogelijk te worden beperkt. Even tueel kunnen zelfs sommige anikelenals bier, koffie, boter enz. zonder winst of zelfs met verlies worden verkocht indien dit mogelijk is doordien op andere artikelen, inzonderhetd op sterken drank, winst wordt behaald. Te Middelburg bestaat de bepaling, dat de abonnd's van de voorstellingen van hot Eotterdamsch tooneel- gezelschap, onder directie van Alex. Faassen, zeiven bjj stemming mogen uitmaken, welk stuk van het repertoire van genoemd gezelschap zal opgevoerd worden. Als bewijs voor den goeden smaak van hot Middelburgsch publiek, moge dienen, dat bij de laatste stemming Sardou's geestige comedie Vrienden van one, de meeste stemmen verwierf en de draak Koffer de geschandvlekte slechts door enkelen werd verlangd. De Middelb. Ct. zou het niet onaardig vinden, wanneer dergelijke stemmingen in gemeenten van minder omvang dan Amsterdam, Rotterdam en 's (iravenhage eens werden nagevolgd, om daardoor eenigen maatstaf te verkrijgen omtrent don smaak van het publiek. Omtrent den toestand des Konings deelt de Haagsche correspondent der N. Gr. Ct. het vol gende mede: aPe ziekte des Konings heeft het gewone verloop. ken. Ik heb eigenlijk liever dat gij' er niet over denkt, of het zou u aangenaam moeten zijn. Als uwe schooljaren om zijn, is het tijd voor u om te beslissen welk beroep gij bij de hand wilt nemen, en dan moet gij eene keus naar uw zin doen.» Hij sprak met ernst en nadruk. Tom was nauw- ljjks elf jaar, maar hij begreep de woorden van zijn vader volkomen hij begreep dat zij uit een helder verstand en een liefhebbend hart voortkwamen. Hij zag naar rijn moeder; de tranen stonden haar in de oogen. Zij zeide niets, zij zag zelfs niet ver wijtend. Om harentwil was Tom op hét punt van te zeggen dominé te willen worden, maar ?yn geweten vergunde het hem niet. Dit zeide hem dat hij zijns vaders woorden moest eerbiedigen. Zijn hart was van een zwaren last ontheven. Op zijn jeugdigen leeftijd had hij dien last reeds lang getorscht. Hoe weinigen denken ernstig aan het leed, dat kinderen te verduren kunnen hebben, hetzij door ge voeligheid, onwetendheid of eene levendige verbeel ding. Te laat zien wij in, welk een kleur dit aan ons leven geeft. Gelukkig is Tom van zijne zwaarste bekommering ontheven, zoodat wij niet het leven van een knaap, die door de indrukken zijner kindsheid ongelukkig is geworden, hebben te beschrijven. Hij zal nog met moeielijkheden genoeg te kampen hebben, dat weten wij allen, maar het eerste groote gevaar is hij te boven. Tot nog toe nemen de krachten minder snel af dan men aanvankelijk vreesde, maar al moge de Staats courant schier eiken avond de natie in schijn gerust •tellen door do vermelding van de kalmte en raat van den boogen lijder, ik meen wU te doen met mijnerzijds tegen illusiên te waanchuwen. De phase van apathie, die reeds voor een dag of vier scheen te naderen, is nu werkelijk ingetreden. Z. M. slaapt veel, niet enkel 's nachts, maar ook bij dag; 't is de slaap der uitputting, niet de verkwikkende slui mering van den zieke, die, ontwakend, zich versterkt gevoelt. De eetlust blijft ook zeer gering en wat de officieels bulletins niet vermelden is de hoofdzaak de polsslag wordt allengs minder krachtig en de geest verzwakt Voortdurend. Nu en dan is de Koning in de laatste dagen nog eens opgestaan, maar alleen voor weinige oogenblikken hij teekont aog alle stukken, maar werkt overigens niet meer in den eigenlijken zin des woords. De geneesheeren ontveinzen zich geen oogenblik het blijvend gevaar en het vermoedelijk spoedig einde, dat wel in een zaeht inslapen zal zijn gelegen. Het is waar, dat prof. Rosenstein de mogelijkheid van een zeer langdurig - riekteprooes heeft toegegeven, maar nfet onvoorwaardelijk; hjj moet H. M. de Koningin, die hem aa zijn laatste consult 'ontving, onbewimpeld hebben verklaard, dat zoodra er in den toestand van opgewondenheid, waarin Z. M. in de vorige week verkeerde, een wending kwam, de afloop spoediger zou zijn dan op dat oogenblik was te wachten. En die wending ze is helaas sedert Woensdagavond gekomen. Van toei af heeft de onrust des lijders voor een onheilspellende kalmte plaats gemaakt Men schrijft aan hot U. D.: Hoewel het niet officieel geconstateerd is, vernemen wij met leedwezen, dat de toestand van Z. M. den Koning niet zoo gunstig is, als men uit de berichten zou opmaken. Wel Ijjdt Z. M. minder smarten, maar de geneeshoeren voorkomen alle onhoudbare pijnen door morphine-inspuitiogen. Over het alge meen neemt Z. M. bijna geen voedsel tot zich, hoe en op welke wijze hierop ook wordt gewerkt. In den rogel ongevoelig voor eenigen indruk, welken ook, is Z. M. geheel oor voor H. M. de Kouingin en H. K. H. de prinses. Staatsstukken, die geen uitstel kunnen lijden, worden dan ook steeds door H. M. aan den Hoogen lijder voorgelezen, en'dan, zij het ook somwijlen met eenige inspanning, geteekend.1 Dr. Vlaanderen, da hof-medicus te Apeldoorn, bracht den nacht van, Donderdag geheel in Zr. Ms. nabijheid door. De toestand geeft echter nog geen onmiddellijke zorg, hoewel alles mogelijk blijft. Naast de automatische weegschalen, krachtmeters enz. heeft men thans ook een zelfwerkende schoen- poetsmachine, die begint te werken zoodra men een geldstuk in de opening geworpen heeft. De voet moet achtereenvolgens op twee plankjes gezet worden, die beiden met een aantal borstels in verbinding staan, welke de schoenon oppoetson zoo netjes, dat de knapste schoenpoetser er nog een punt aan kan zui gen. Door het inwerpen van een bepaald geld stukje wordt een electro-magnetische machine in werking gebracht, die het borstel-toestel een tijdlang in beweging houdt. (XJtr. Ml.) VI. Destijds was de WelEerw. Croton Ellsworth pre dikant der kleine Episcopale kerk te Scotenskopft. Eene halve eeuw lang hadden de bewoners dier plaats zich vergenoegd met hunne godsdienstoefenin gen in de //HollandscheGereformeerde kerk» te houden, die op anderhalve mijl afstands van de rivier stond) allen behalve het gezin van den heer Parkhurst Bel lamy, een voornaam grondeigenaar, die eiken Zondag vijf mijlen ver heen en terug reed, om onder de geestelijke bedeeling van de kerk van St. Thomas te zjjn. Van lieverlede begonnet* zich nieuwe fami lies te Scotenskopft te vest^ln, waaronder er vele van het ware geloof waren, hetgeen de heer Bellamy deed besluiten eene poging te doen om dit zendings terrein. zooals hij het noemde, te bewerken en een kerspel en gewijde kerk te stichten. Bij gelegenheid van een rijner bezoeken bij den bisschop ontmoette hij den WelEerw. Croton Ellsworth, een jong man, schrander, welopgevoed, knap van voorkomen en eerzuchtig. Hij was reeds gehuwd en had een knaapje van vier a rijt jaar. Dit knaapje is onze vriend Hany, dien wij reeds kennen.'De WelEerw. Croton Ellsworth genoot niet alleep de bescherming van den bisschop in eigen persoon, van wien hij een verre bloedverwant was, maar hij was ook de gunsteling van twee oude vrijsters, die leefden voor de kerk en om hare zorg te wijden aan jeugdige geestelijken, Haar aanleiding van het berioht, onlangs voor komende in een der dagbladen, als zou zich op de rivieren een viach bevinden, dio voor de zalm een gevaarlijke en gevreesde vijand is, kan dienen, dat door de visaehers van den heer De Jong, te Ammerstol, een zoodanige, vreemdsoortige viach gevangen is, wiens kop veel overeenkomt met dien van den snoek en het overigo lichaamsdeel met dat van een baars. Het dier is met groote en scherpe tanden gewapend. Staten-Oeneraal. Kessts Kamx*. zittingen van Maandag 28 en Dinsdag 29 Januari 1889. De minister van Marine, die nagenoeg hersteld en daardoor beter gedisponeerd en voorbereid zijne begrooting gisteren verdedigde, bad niet te klagen over gebrek aan welwillendheid. De heer van de Putte, die nog steeds veel sympathie heeft voor zeezaken, strekte die ook uit tot den minister omdat hjj is opgetreden in oen moeilijk tijdsgewricht en hjj hem acht als een bekwaam en kundig man. Toch had hjj bezwaren. Hjj vond het stelsel des ministers voor onze financiën wat omvangrijk, terwijl hjj ongaarne eene goede regeling miste van de on derlinge verhouding tuaschen de Nederlandse!» marine, het auxilair eskader en de Indische marine Daarbjj vertrouwde hij de projecten van de Neder landse!» deskundigen maar half en wilde dus de plannen mor het pantserschap door Eogelaehen laten nazien. Dit laatste denkbeeld vond grooten bijval by den beer 8torlc, die daarenboven vreesde, dat onze particuliere verven niet in staat waren zulke oorloge- schepen goed te bouwen. Do heer Viruly achtte het groote schip geldverspilling, en wildo liever kleine schepen boawen voor onze landsverdediding, daar het lot van Indië achter de Utrechtsche linie hier te lande zal worden beslist. Tegenover deze bezwaren hield de minister Dyserinck vol, dat ons land, dat drie eeuwen lang aan de spits van den scheepsbouw gestaan had, nog volkomen instaat was goede plannen te maken en zeewaardige oorlogs schepen te bouwen, al was dit ook nog niet ge schied. Hij gaf geen blijken, dat hjj den raad om Engelscbe adviezen in te roepen, zou opvolgen. Naar zijne meening moest Indië vordedigd kunnen worden tegen een buitenlandsche vjjand, waartoe juist het auxilair eskader bestemd was. Voorts deolde hjj mede, -dat overieg aanhangig was oror de verhou ding tusschen de Nederlandse!» en de Indische marine. Met 30 tegen 7 stemmen werd Hoofdstuk VI aangenomen. Bjj Binnenl. Zaken (Hoofdstuk V) kwam natuur lijk vooral het onderwjjs ter sprake, voornamelijk door de hoeren Albenla van Ekenstein en Van Swinderen. Natuurlijk kon dit debat weinig resul taat hebben, daar de minister en de andere spre kers de quaestie uitstelden tot de aanstaande onder wijswet. Dit kan geen kwaad, mits de Regeering, zooals ook mat nadruk verlangd werd, zorge, dat zij op die wet niet vooruitloope en niet ingrype in de bestaande wetteljjke organisatie. Een ander hoofdpunt van de discussie was de kieswet, door de heer Melvill van Lynden, van Naamen en Kappeyno ter sprake gebracht. De meening werd verdedigd, dat de Regeering niet gerechtigd was partieele wjj- zigingen voor te stellen op de additioneele bepalin gen der grondwet, daar die zouden gelden tot d» invoering eenor nieuwe kieswot op de grondslagen der herziene grondwet. De gogrondheid van dit die van hun kant op eene treffende wjjze aan haar gehecht waren. t Was aardig om te zien hoe Croton aan die oude tantes het hof maakte toen hjj theologisch student te New-York was, en hoe zjj van haar kant met hem inge nomen waren. Nog meer want die voortreffeljjke vrouwen waren rijke oude vrjjsters zij gaven Croton geschenken in 't oneindige, en door hare gunst ge noot hij veel wat hem het leven veraangenaamde. In ruil daarvoor bewees hjj haar de jjverigste op lettendheden. Naar mijn gevoelen kocht hjj Zijne voorrechten duur, maar zoo scheen hjj er niet over te denken. Hij vergezelde haar, hjj deed boodschappen voor haar, hij hielp ze in en uit het rijtuig; hy la» gebeden voor haar, en vroeg haar oordeel over zijn toon en voordracht. Croton Ellsworth was de best gekleede theologische student in de stad. Hoe hij dat aanlegde was voor velen een raadsel, want algemeen wist men dat hjj geen geld had. Daar ik-niets te verzwjjgen heb, zal ik u verwittigen dat de dames Marlinspike dit was de naam van het voortreffelijke zusterpaar geheel en ad voor hem zorgden, 't Was verbazend, hoeveel tijd zij besteedden' om té overleggen welke snede van jas het meest passend voor hem was; zijn costuum moest geheel in overeenstemming zijn met zijne gewijde roeping en toch mocht het den schijn niet bob ben alsof hjj reeds de kleeding van een geestelijke droeg alvoren den geesteljjken stand omhelsd te hebben. {Wordt vervolg.d) bezwaar, waartegen inderdaad veel te zeggen is, 'werd natuurlijk niet gedeeld door den minister, die voornemens is de meervoudige kiesdistricten op te ruimen. Doch al'moge de wetgever op juridiekesn staatsrechtelijke gronden bevoegd zjjn tot deze wjj- ziging, de heer Kappeyne meende terecht, dat het met eene gezonde oonstitutionaplo opvatting instrjjd was dergelijke kleine veranderingen uit partijbelang aan te brengen vóór den afloop van den bjj dié grondwet gestelde termjjn. Het ware zeker meer gewenscht, dat de grondslagen van het kiesrecht, in eene definitieve kieswet beter geregeld weiden. Behalve deze hoofdzaken vermelden wij nog, dat de heer Viruly dp belangen van het academisch ziekenhuis te Leiden en de heer Prins de noodza kelijkheid van betere grensscheiding tusschem Am sterdam en Nieuwer-Amstel bepleitte. De minister verliest deze zaken niet uit het oog. Dit hoofdstuk werd zonder stemming aangenomen. Geljjk lot viel ta beurt aan Hoofdstuk VII B (financiën) en XI (onvoorziene uitgaven.) Nogmaals werd even aangedrongen op algemeen» belastingher vorming, de regeling dar gemeenteljjke financien en de tariefherziening door de heeren Van Naamen en Breuning. De hersohatting der huurwaarde voor de personeels belasting werd door den heer De Bruijn afgekeurd. Op al deze punten gaf do heer Godin de Beaufort eenig antwoord. De herschatting heeft ten doel ongelijkmatigheden weg te nemen; verhoo- ging is geenszins het doel. Verhooging van eenigo artikelen van ons tarief achtte ook de min. mogeljjk. In de zitting van heden werd aangenomen met 81 tegen 4 stemmen het hoofdstuk Koloniën, na gerust stellende verklaring van den Minister aan den heer van de Putte omtrent de subsidieorug aan inlandsche godsdienstscholen. Bij buitenlandsche zaken bestreden de hh. van Gennep en Muller elk verbod tot uit voer van wapenen naar de westkust van Afrika. De heer Bultman bleef aansporen de vee-invoer in En geland te verwerven. De heer van de Putte drong aan op de grensregeling met Noord-Borneo. De Minister gaf geruststellende verklaringen. Een Amerikaan hoeft eindeljjk een afdoend mid del tegen de zeeziekte geconstrueerd, nl. een bed dat, hoe het schip ooit slingert of stampt, altijd horizontaal bljjft hangen en niet meeschommelt. Deze kooi voor ljjders aan zeeziekte is door middel van een paar verticale stangen opgehangen aan twee krammen in de zjjwanden der hut, en aan die krammen zoodanig door een stelsel van gewiohten bevestigd, dat de kooi, als het schip naar de eene of andere zjjde overhelt, volkomen reeht bljjft en de persoon, die er in ligt, op zjjn hoogst een lichte sehommeling ondervindt. De bewegingen der kooi bjj het stampen van het sohip worden voorkomen doordien de stangen binnenwaarts licht gebogen zijn en de steunpunten, waar zjj aan vooruitstekende krammen rijn opgehangen, verder van de wanden verwjjderd zjjn dan de hoekpunten der kooi, Als men dus maar te bed blijft liggen, is er geen -gevaar voor zeeziekte meer. Uit Parjjs meldt men het overljjden van een hon derdjarigen grjjsaard, Phre Noil, een van de vaste versohjjningen der groote boulevards cn gestorven in het hospitaal Beaujou. Hjj was bizonder bedre ven in het temmen en africhten van ratten en ver diende daarmede menigeu sou. Sinds eenige jaren placht hjj den heer Chevreul op diens geboortedag te bezoeken en men vertelt, dat hjj in Augustug 1.1. tet genoemden geleerde zei: „Mijn waarde vriend, gjj zjjt meer dan honderd jaar oud on hebt nooit anders dan wator gedronken; ik evenwel bon bjj voortdurend gebruik van wjjn even oud geworden.» De wjjn. schijnt Phre Noil dan ook den dood berok kend to hebben. Eenige dagen geleden kwam hjj tehuis met een gat in het hoofd, dat hjj zei ver kregen te hebber., door eene neervallende dakpan: do waarheid was, dat hjj weer eens te diep in het gl(M|e gekeken had. De rattenvanger wa» tot zjjn einde een bewonde raar van het schoone geslacht. Hjj leefde met eene zestig-jarige vriendin en booze tongen beweren, dat hij dezo nog kort voor zjjnen dood geducht afge ranseld heeft. Wanneer deze hartsvriendin evenwol hoopte daarvoor door eene goede.erfenis schadeloos gesteld te wörden, is zjj bitter teleurgesteld; want geheel anders dan de meeste bedelaars van professie van de boulevards heeft Pire Noel geen vermogen nagelaten. Do verkiezing van goneraal Boulanger te Parjjs ontleent haar grootste gewicht aan de wjjze, waarop zij bestreden is. Door het bestaan der republiek zelve als den inzet te beschouwen, hebben de republikeinen aanloiding gegeven tot de slotsom, dat thans aan de republiek een groote slag is toegebracht. Deze nederlaag treft de geheel» republikeinse!» ;jj, die door haar oneenigheid den grond voor- waarop de beweging ten gunste van gene raal Boulauger ontstond en welig voorttierde. De heer Floquet voelde dit en stelde terstond zjjn por tefeuille en die zijner ambtgenooten ter beschikking van den president, maar de heer Carnet wenschte geen beslissing te nemen, alvorens den indruk ge zien te hebben, dien de overwinning der anti-repu blikeinen in de Kamer tal maken. Evenwel is deze overwinning, ofschoon uitsluitend mogeljjk geworden door den steun der Bonapartisten en Monarchisten, toch geenszins alleen hun werk, want de stemmen, waarover deze beide anti-repu- blikeinsche partijen in het departement der Seine beschikken, wordt hoogstens op 120,000 gerekend. Derhalve ia Boulanger, die 244,070 stemmen ver kreeg, bljjkbaar ook door een talrjjke repuhlikeinache minderheid gesteund. Dit bljjkt ook hieruit, dat de heer Jaoques nu niet meer dan 162,520 stemmen verkreeg, terwjjl in 1885 op de republikeinsche candidaten van 315,000 tot 270,000 stemmen wer den uitgebracht. Deze achteruitgang der republikeinen, zelfs te Parijs, is een ernstig teeken voor de republiek. Boulanger's triomf schfnt ons den val der Repu bliek te voorspellen. Voor lelfregeering bljjkea de Eranschen nu weder niet bjjzonder geschikt te zjjn. Ze hebben een meester noodig, wat ze, na achttien jaren van twisten en burgerbaat, nu weder erkennen I Gisteren is niets bjjzonders gebeurd in de Kamers. De interpellatie van den heer De Jouvenpel, die als lont móest dienen om het kruit onder het ministdrie aan te steken, werd tot Donderdag uitgesteld. Bon- langer zal er dan wezen en Floquet zal dan in antwoord op de interpellatie de .groote» aangekon digde rede honden. De beslissing over het lot van het minister» ia dus nog een paar dagen uitgesteld. De discussie in den rjjksdag over het Oost- Afrikaansche kolonisatie-ontwerp heeft de Duitschers teleurgesteld, inzonderheid wat Bismarck's aandeel aan het debat betreft. Wel is men tevreden over zijne verzekering, dat Engeland medewerken zal en goedgezind is, maar mon had meer verwacht. De verzending van het ontwerp naar een commis sie in een nederlaag voor Bismarck, die wilde dat het ontwerp onmiddelljjk zon worden aangenomen. Hjj achtte dit beter met het oog op het prestige in het buitenland. Wissman maak» door ajn zaakrijk betoog een gunstigen indruk en de Rijkskanselier was bljjkbaar zeer met den nieuwen Rijkscommissa ris ingenomen. Zondag vierde de Duitsche Keizer zjjn SOen ver jaardag. Bjj de receptie, welke na de godsdienst oefening plaats had, waren tegenwoordig verscheidene vorsteljjke personen, die voor deze plechtigheid waren overgekomen, voorts de leden van het corps diplomatique, en de Rijkskanselier, wien de Keizer harteljjk de hand drukte. Des namiddags werden de vaandels en standaarden van de lijfwacht, tot dusver in het paleis van den overleden Keizer over gebracht. Dezo heeft, naar aanleiding hiervan, een dagorde uitgevaardigd, waarin hjj zjjn grootvader en vader herdenkt, wier blik heeft gerust op deze vaandels en standaarden, welke naar zjjn overtuiging, steeds en voor alle tjjden het kenteeken zullen bljjven van den ouden roem. Te Washington komen steeds verzekeringen der Duitsche regeering, dat zjj ten opzichte van Samoa geen booze plannen koestert, maar de Amerikaanse!» pers hecht daaraan weinig waarde en blijft beweren dat do handelingen der Duitsche regeering niet strooken met haar woorden. De Nen-York Herald verzekert, dat de heer Blaine reeds van generaal Harrison de opdracht beeft ontvangen om als opvolger van den heer Bayard, als minister van buitenlandsche zaken op te treden. Volgens Blaine's verzekering zal de senator Sherman in den Senaat dezer dagen een verklaring afleggen betreffende generaal Harrison's inzichten over het Samoa-geschil. Daaruit zal dan bljjken, hoe de republikeinsche partij tegenover Duitschland wensoht op te treden. Vervolg en Slot.) Telden wij tot nu toe reeds zes schouwburgen, we zijn er nog niet met het opsommen van alle uitspanningsgelegenheden. Daar is Carré, die met zijn circus vooral het vorige jaar veel afbreuk aan de theaters gedaan heeft; het Paleis voor Volksvlijt waar concerten, tooneelvertooningen en eenmaal per week de Hoogduitsche operavoorstellingen en dusgenoemde Variety-entertainments elkander afwis selen. Sints September, toen het nieuwe bestuur op een maal al den leden wier contributie jaarlijks eene vaste bate van 80.000 verzekeme het lid maatschap opzei, is de exploitatie van dit gebouw echter onzeker geworden, terwijl het bovendien eene concurrentie vond in de Vennootschap het Concert gebouw, 't welk onder leiding van den heer W. Kes een uitmuntend orchest samenstelde, waarvan de uitvoering niet voor die van de Duitschers, welke zich jaarlijks te Scheveningen doen hooien, behoeft onder te doen. De klassieke conoerten door den heeren Coenén in het Polei» voor Volksvlijt gegeven, trekken nu uit den aard der zaak minder publiek, daar in het Concertgebouw nog beurtelings de eerste kunstenaars als solisten optreden. Zóó was er Woens dagavond LI. geen plaats meer te krijgen voor het concert waarop Signd Arnoldson, de liefelijke en lieftallige Zweedsche zangeres, meewerkte. En toch kunnen er in dit nieuwe gebouw ruim 2000 personen geborgen worden en bedroeg de entrée voor niet- leden f 2.50. Gelukkig heeft in dit Concertgebouw maar één avond- en één voormiddaguitvoering per week plaats, de laatste des Zondags en dan meestal met een minder klassiek, meer afgewisseld program. Dunkt u thans, lezeressen en lezers, dat wij met dit alles volstaan kunnen, ik verzeker u dat wy er nog niet zijn. Immers, ik vergat nog het Café van het Panopticum te vermelden, waar. velen 's avonds naar eene Wiener-Damen-Kapelle komen luisteren; ik zweeg nog van de tallooze Café's-chantants, voorna melijk in Nes en Warmoesstraat gelegen, van de gewone Café's, waar ook dames zoo heele avonden komen doorbrengen: Mast en Kras; van de bier- kneipen voor de heeren; van de sociëteiten en clubs. En tel nu al de uitvoeringen onzer talrijke lief hebberijgezelschappen, de lezingen, de bals en partijen in particuliere kringen nog mee en ge hebt dunkt mij thans een voldoend antwoord op de vraag, hoe een Amsterdammer zich 's avonds den tyd korten kan -mits hy den raad van Jago opvolge en geld in zijn beurs steke. Want al is het uitgaan hier betrekkelijk goedkoop: wie met een logé en zijn familie uitgaat, is zonder veel moeite 10.— kwijt Om van dezo algemeene beschouwingen nog even op het bizondere te komen, wil ik met een paar woorden de twee oorspronkelijke stukken bespreken, welke in de laatste 14 dagen hier ten tooneele zijn gebracht, het één by Het Nederlandsck Tooneelhet ander bij Gebr. Van Lier. Het eerstbedoelde is een volksstuk uit het Limburgsche van den bekenden novellist Em. Seipgens en heet Rooie Hanneshet tweede draagt tot titel Mevrouw Rickon en hééft den heer M. Hora denzelfden over wien uw Rotter- damsche briefwisselaar het in zijn jongste schryven had tot auteur. In vijf welgevulde bedrijven geeft de heer Seipgens het verloop te zien van eene minnary in het Lim burgsche, die, als zij tot maatstaf van de zeden uit die provincie dienen mag, niet in staat is om ons een hoog denkbeeld van de daar heerschende lande lijke onschuld te geven. We zien toch eene jonge vrouw, die met een' ouden rijken boer gehuwd is, onbeschroomd zich overgeven aan haren vroegeren, eerst dood gewaanden, op eenmaal uit Atjeh terug gekeerden minnaar. Zij bedriegt haar man in zijn gezicht; laat toe dat die minnaar hem besteelt, en ziet er als het er op aankomt dezen te redden geen been in, om een armen jongen, die haar in stilte vereert, in de val te laten loopen, welke voor den waren dief is opgezet. Ze laat toe dat die jongen Rooie Hannes wegens diefstal veroordeeld wordt, getuigt tegen hem en wil hem later alles vergoeden door de aanbieding van een geschenk. Als de plot selinge dood van haar man haar weduwe maakt, zet zij haar minnary rustig voort en zou, onder aandrang van de pastoor, dien minnaar getrouwd hebben, wanneer niet1 een der andere bijpersonen, zekere Gekke Manes, met een messteek een einde aan 's mans leven en aan het stuk gemaakt had. Er zijn in dat stuk enkele levendige volkstooneeltjes; bediyf voor bedryf zit goed in elkaar; maar de handeling als geheel heeft dusdanige leemten en is zoo ver deeld over verschillende personen, dat het niet een bepaalden totaalindruk achterlaat. Ook is er hier en daar nog al op melodramatisch effectbejag gewerkt. De hoofdrollen waren in handen van mevr. Frenkel en de heeren Bouwmeester, Schulze, van Schoonhoven en Spoor, die zich allen goed van hun taak kweten. Het stuk van den heer Hora maakt in hoofdzaak aanspraak op éen verdienste, die van goede samen stelling; de tooneelen sluiten in elkander en zijn meestal goed uitgewerkt De karakter-teekening is echter vaag en evenals de handeling conventioneel; het gegeven: huwelijksbeletselen door geboorte en standsverschil, overoud. Dank zij het spel van de dames Ellenberger en Poons-Van Biene won het stuk by de eerste opvoering Zaterdagavond bepaald succesbij de dames, die ik erg aangedaan zag. Maar reeds Woensdagavond was het met den loop gedaan, het gevolg van hetzelfde verschijnsel als waarop ik in den aanvang wees, dat de directie het goede spel der goede artisten bederven laat door naast hen, en soms in belangrijke rollen, krukken te zetten, ten wier aanzien men later liefst het gevleugelde woord uit «De Geschandvlekte" zou

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2