Buitenlandsch Overzicht. De zelfmoord van Kroonprins RUDOLF. tjjd lucht tot 160 a 180 graden Celsius verhit ^ademen. By teringlijders verkreeg hij daardo^Jjjéen afneming deifciekteverschijnselen; de bacteriën ver dwijnen alleJK geheel en daarmede is de volkomen genezing bereikt. De vertaler, de heer Nord, zegt in' zijn korte voorrede, dat hij de eerste is geweest die hier te lande met de toepassing dezer nieuwe geneeswijze heeft mogen kennis maken, en dat hij er veel heil van verwacht. Naar wij vernemen, is die methode reeds in het militair hospitaal toegepast. Tot het uitspreken van een oordoel over die be handeling van teringlijders zijn \rij onbevoegd. De ervaring zah uitspraak hebben te doen, of daarmede inderdaad het middel is gevonden, om een der meest verspreide en vreeselijkste ziekten met goed gevolg te bestrijden. Hand In onze dagen waarin de zucht naar landverhuizing zoo sterk is, kan het geen kwaad eens naar stemmen to luisteren, die uit den vreemde worden vernomen. Zy kunnen altijd medewerken om, wanneer men tot vertrekken is besloten, goed toe te zien waarheen men gaat. Het D. v, Z II., deelt uit particuliere brieven uit St. Paulo in Brazilië het volgende mede: //Na vijf weken reis wij waren met 1400 personen op één stoomschip kwamen wij te Rio- Janeiro. Daar werden wij als varkens in kleinere booten gepakt en naar het twee uren verder gelegen eiland Flores vervoerd, waar we rondom in het water zaten. Na twee dagen bracht men ons weder te Rio-Janeiro, en vandaar zijn wij per spoor als met bliksemsnelheid te St. Paulo aangekomen, waar een groot emigranten hotel staat en wij met 6000 zielen bijeeu waren. «Wij moesten op den grond liggen en brachten een zeer onaangenamen nacht door. Twee dagen daar vertoefd hebbende, kwam een heer om werk volk te zoeken. Hij verlangde niet dan Belgen en Hollanders, deed ons sohoone beloften en aanbie dingen, zoodat wij met ongeveer honderd personen besloten mede te gaan. Vrouwen, kinderen en bagage werden op ossenwagens geladen de maunen moesten de reis te voet afleggen, zes uren lang onder hevige regenbuien, berg op berg af. Toen kwamen wy op een groote buitenplaats, vier uren in omtrek, waar niets dan koffie en raais groeit. Van de schoone voorspiegelingen van land en koeien te zullen ver- krygen, veel geld te verdienen enz., ons gedaan, kwam niets. Wij wonen mot vijf personen in een hok waar men in Holland de varkens opsluit; vier naakte leemen muren omgeven ons; een ruwe tafel en twee banken, ziedaar ons huisraad. Maïs, rijst, zwarte boonen en een stukje spek zijn onze voeding; van brood en aardappelen is geen sprake. wKonden wy nog wat oververdienen, dan zoudon wij ons ontbering kunnen getroosten, maar dit is by hot karig loon onmogelijk. Het is ons hier erg tegengevallen. De slavernij is in Brazilië afge schaft, maar wij zyn niet veel meer dan slaven alleen krijgen wy geen slaag. Konden wij op onze bloote voeten naar buis terugkeeren, geen uur zouden wy ons bedenken, want wij zijn deerlijk bedrogen. Wellicht is het eene leersfchool voor ons om niet zoo spoedig ontevreden te zijn. „Het meest hindert ons bier het liederlijk leven, omringd van zwarten en wilde dieren. Er ia geen vrijheid van godsdienst en er bestaat ook geen on derscheid tusscben Zondag en werkdag. De nacht van het kerstfeest werd gevierd met dansen en jenever driuken, gepaard mét belachelijke plechtig heden. I z/Wij lijden, waar wy barrevoets loopen, ook veel aan de voeten, waarin zich insecten dringen, terwijl wy telkens gevaar loopen door gjftige slangen te worden gebeten. "~TT z/Dag en nacht beramon wij middelen om van hier te komen, doch dat zal niet gemakkelijk zijn en er is geen vooruitzicht op beterschap. Stelt men nu tegenover zulke ervaringen de op hemelingen van de landverhuizersmaatschappijen, dan blijkt daaruit, dat dubbel en dwars toezien, eer men gaat, noodig is als brood. In de sterren staat het geschreven. In de laatste aflevering van het to Gera (Reusz) verschijnende maandschrift Sphinxkomt een astrologische verhan deling voor van Karl Kiesewetter, waarin hij, streng volgens de regelen der oude sterrewichelaars, het karakter en den levensloop der Duitsche keizers Wilhelm I en Frederik III uit de sterren bepaalt en waaraan hij voorspellingen over de naaste toekomst van het Duitsche rijk onder Wilhelm II vastknoopt. Het ontbreekt ons aan ruimte, om over dit opstel in nadere beschouwingen te treden, maar toch willen wy hot slot daarvan kort weergeven. Terwijl Kiese wetter een astrologische voorspelling van Duitsch- lands lot in 1889 geeft, trekt hij in zekeren zin Duitschlands horoscoop (d. w. z. voorspelt hij D's lot uit den stand der sterren bij zijn geboorte) en ontwerpt dien voor den meridiaan en de poolshoogte van Berlijn en volgens den plaatselijken tijd van die stad op het oogenblik, waarop de zon door den ram gaat. De stand der sterren stelt volgens Kiesewet- ter's astrologisch® prognose voor bet loopende jaar een oorlog in het vooruitzicht. „De zou zelve," zegt hij //als heerscheresse van het jaar, wijst op een onrustigen, alle standvastigheid missenden tijd en ziekten; zij laat echter alle vijanden zich slechts te vergeefs afmatten en brengt eindelijk in het Westen bloedvergieten." Er zou dus een oorlog met Frankrijk op til zijn. «De kwadratuur van Jupiter en Mars brengt Duitschiand de overwinning wat ook nog uit andere, later te bespreken kenteekenen volgt. Dat is tenminste altijd een troost (voor de Duischers) bij zulk droeve en sombere vooruitzichten en de astro loog kon het gevoegelijk en wijselijk bij dat prog- nosticon gelaten hebben, om zijn aanzien niet door eon al te diep ingaan in bijzonderheden meer, dan bepaald noodzakelijk was, op het spel te zetten. Maar Kiesewetter gftat nog verder en waagt het z/politiek-kritieke dagen" aan te geven. Volgens Kie- sewetter's astrologische berekeningen, //hebben wij (nl. onze oostelijke buren) op den 9den, lOden en 13den Februari gewichtige, politieke verwikkelingen, zoo niet een //oorlogsverklaring" te wachten". Verder: „den 15den en 16den April evenals den lOden en llden Mei schijnt den keizer een persoonlijk gevaar of een ziekte te dreigenDagen, die onaange naamheden van buitenaf zullen brengen, zijn de 26ste en 27ste Mei, verder de 10de Juli en de 20ste Augustus, alsook de 13de tot 16de October. De dagen van den 13den tot den 26ston Juli daaren tegen zullen hoogst eervolle dagen zijnKiese wetter gaat nog verder. „Wanneer wij", zegt hij, by de beoordeeling der gezondheid, de daarvoor in aan merking komende factoren beschouwen, dan zien wij in het algemeen gunstige voorteekenen voor den keizer." Uit den stand van verschillende planeten, van Jupiter, Mars en Venus leidt hij af, dat Wil helm II, voor zoover dit van zijn gestel afhankelijk is, een goede gezondheid, zal genieten, terwyl daar entegen de stand van Saturnus er op wijst dat die gezondheid door een oorzaak van buiten, en wel tengevolge eener verwonding door een paard, zij het dan door een val of een trap, bedreigd wordt. Dat zijn volgens Kiesewetter'» astrologische bere keningen Duitschland's vooruitzichten voor het jaar 1889. Wanneer wij een paar eeuwen vroeger leefden, zou de sterrewichelaar mef zijn voorspellingen geloof vinden, inaar nu is Seni nog slechts het masker voor een wetenschappelijke scherts. Meermalen wezen wij op de toenemende weelde in bloemen, waaraan, vooral in Engeland, schatten be steed worden. De reporter van een Engelsch blad heeft eene interriew gehad met den heer Wills, van de firma Wills en Segar, te South Kensington, een der grootste firma's in haar vak, die onder anderen do St. Pauls kerk voor 2000 pond (24,000 gulden) met bloemen versierde, toen do koningin er kwam dankén voor het herstel van den prins van Wales. Deze firma wordt geraadpleegd, wanneer Buckingham Palace, Malbourough House of het ministerie van buitenlandsehe zaken zich optooien om gasten te ontvangen. Alleen haar bloemen kunnen waardiglijk de kostbaarste bloesems van Engelands aristocratie omlijsten. Gedurende de season rekent zij er op, hare 200 decorateurs naar 2600 huizen in Londen te zenden. Waar komen al deze bloemen op dezen tyd van het jaar van daan Groeien die in Engeland. Voor een groot deel, antwoordde Willshot overige komt uit het zuiden van Frankrijk en uit Italië. Sommige bloemen worden alleen uit Parijs gezonden, bij voorbeeld de leliën-van-dalen, die nu bij duizenden gebruikt worden voor buwelyks-plech- tigheden en het versieren van balzalen. Dezer da gen op het gemaskerd bal van kolenel North waren 2000 planten leliën-van-dalen, allen uit Parijs. Hoe kan dat zyn? Zij groeien toch ook in Engeland wel? Niet zoo goed als in Frankrijk. Die we uit Parys ontvangen duren langer, geuren sterker en zijn grooter dan onze eigeue; het is een vakgeheim, zij kennen er een kunstje op. Maar lijden die fijne toere bloemen niet veel met het transport? Weinig of niets. Men brengt ze niet plotseling uit do kas in de Januari-luchtmen gewant ze lang zaam aan eer. lagere temperatuur, pakt ze dan in mos, met wortels en al, en zet ze overeind in teenen manden, waarin ze heel goed kunnen reizen. Ik reken er niet meer dan tien shilling het dozijn voor. En die groote Aaronskelkon, dio men in de kerken altoos bij de huwelijksplechtigheden ziet Die komen uit Engeland: men kweekt ze op groote schaal, want zo zijn zeer gezocht. Iu den zomer zet men zo in goeden grondzy krijgen er kracht, en geven in den winter wel drie of vier bloemen, die ieder anderhalven shilling waard zijn. Wat kosten de bloemen wol voor een huwe lijk? O, wy leveren al van 10 pond af. Dan vullen wij de altaarvazen en nog e$n kleinigheid, mear 10 pond is niet veelwy verhuren dikwyU voor een trouwen voor 100 pond aan planten, of meer, dacht hy; maar al spoedig bleek het hem dat hij zich vergiste, toen hij zag van welke grootte de vechtenden waren, 't Was echter onmogelijk in zulk eene verwarring een hunner in 't bijzonder te onderscheiden. Eenige der meisjes herkende hij. Hij trad naar Clara toe, die juist een kloek dorps meisje met een sneeuwbal wierp en vroeg haar op strengen toon wat dit alles beteekende. Zij was veel te opgewonden om op hem te letten, maar ging ge regeld met laden en afvuren voort. „Zijn zij mal?" riep hij uit. „Waar is juffrouw Pettengill?" Nu stortte hy zich in het heetst van den strijd en riep twee- of driemaal, op den toon van gezag: „Houdt op, jongens!" Dit werkte als een tooverslag. De orde was ter stond hersteld. De jongens hielden als met eenpa rig goedvinden op. Bloedende neuzen weiden afgeveegd, petten wei den opgezocht en terug geëischt, de schooljongens uit het dorp gingen stilzwijgend over den heuvel naar huis, terwijl de kostleerlingen naar de school terug werden gebracht. Zulk een tooneel was iets ongehoords in de jaar boeken der Bijzondere Sohool. Welk eene bijdrage tot de geschiedenis der men- schelijke hartstochten! Na zulk eene zorgvuldige opvoeding, na zooveel welmeenende leiding, zulk een uitmuntend onderricht, zooveel zedelessen, met het lezen van de keurschriften der Grieksche wijs- geeren! Eene enkele vonk had het kruitmagazijn in brand gestoken en de hartstochten waren in volle vlam. Eenige jaren geleden, toen geheel Europa in een staat van rust verkeerde, werd ons door de waardige leden van de vrede-genootschappen medegedeeld dat, onder den verlichten en christelijken geest der tegen woordige eeuw, oorlogen voortaan tot de onmoge lijkheden behoorden. Het tijdperk van vrede en eendracht was aange broken en zou altijd voortduren; want mocht er al eens, door een of ander toeval, eene moeilijkheid ontstaan, dan zou dit spoedig door minnelijke schik king kunnen worden uitgemaakt. Doch juist toen dit hoogst bevredigend oordeel was uitgesproken, vertoonde zich eerst een donker wolkje aan de gezichtseinder, dat weldra gevolgd weid door een hevige strijd, die heel wat bloed en menschenlevens kostte. Dat was eene herhaling van het gevecht te Scoten- skopft. Wie kan zeggen, wanneer strijd en bloed vergieten voorgoed geëindigd zullen zijn? Al dien tijd lag cle kleine Bill Holt bewusteloos in de sneeuw. Hij had veel kans daar te blijven liggen; want de eigenlijke aanleiding tot het gevecht was iri de hitte van den strijd geheel vergeten. Petten gill ontdekte hem, toen hij zich omkeerde om de achterhoede te doen opmarcheeren nadat het veld geruimd was. Zonderling genoeg had niemand aan Bill gedacht. De schoolmoester nam den knaap, die zeer licht was, in zijn armen, hy droeg hem in huis, legde hem in zijn bed, en wendde daarna alle middelen tot herstel aan, die bij de hand waren. Spoedig opende Bill de oogen. Eer hij dit deed, had Pettengill echter gelegenheid op te merken hoe teêr en zwak hij er uitzag. Zijn gelaat, altyd bleek, was bepaald lijkkleurig. Zijn oogleden waren gesloten, en de lange donkere wimpers en wenkbrauwen le verden een treffend contrast op met de buitengewone witheid van voorhoofd'en wangen. Niemand kon nu zeggen, dat hij scheel zag. Zijne trekken waren regel matig en toen de heer Petengill zich over hem heen boog, trof hem de bijzondere schoonheid van het „Ik ben nu wéér wel, ma, huil maar niet," waren de eerste woorden, die hij met moeite uitbracht. Kort daarna scheen hij te bespeuren waar hij was, en beproefde hij op te staan; maar Pettengill hield hem tegen. „Gy moet stil blyven liggen, totdat gij beter zijt," sprak hij. „Ik ben wèl genoeg," antwoordde Bill, „en moe der zal ongerust zijn, als ik langer wegblijf." „"Wat is er gebeurd?" vroeg de onderwijzer. „Och, niet veel bijzonders." „Heeft iemand u bezeerd?" "Mij? Neen, volstrekt niet." Bill zou liever gestorven zijn dan te klagen. Wordt vervolgd an zetten de kerk van den ingang tot het altaar vol, mot de mooie palmen die ik u toonen zél. Maar *y hebben talrijke huwelijken die veel kostbaarder zijn. By voorbeeld dat van Lord ttose- berry. Hij trouwde in Maart, en als een compliment voor den naam, werd het geheele decoratief van rozen gemaakt. Er waren 12,000 witte rozen noo dig voor de kerk en het huis. Rondom de tafels, waar de huwelyksgescbenken geplaatst' worden,-zotten wy blikken bakken met mos gevuld, waarin de rozen op artistieke manier waren geschikt. Op den schoor steen, de kabinetton en overal in de kamer waren wil te rozen geplaatst; het effect was allerliefst! Maar hoe kondt ge 12,000 rozen krijgen op één dag, in Maart? Als we bot drie of vier dagen vooruit weten, seinen we Engeland rond en hot vasteland, en kun nen bijna iedere hoeveelheid krijgen. Eu is dat alles voor één dag? Meestal wel, maar wij nemen alles weer mee eh kunnen er soms nog wat mede doen. Wij ver- koopen de heel frissche in 't klein, of gebruiken ze nog eens. Als wij heel veel over. hebben, makén wij er wel bouquetton van, die wij aau hospitalen cadeau sturen. Groote decoratieven zijn zeker heel hoog in prijs. Ik heb wel eens gehoord van 600 pond aan rozen voor eene balzaal. Er is geen grens; wy hebben wel balzalen gedecoreerd voor 1600 pond (19.200 gulden); het hangt af van de soorten van bloemen van bet seizoen en natuurlijk de grootte rau de zalen. Volgt ge geheel uw fantazie? Grootendeels; eerst raadplegen we den smaak van de vrouw des huizes; dan zien wij de kamers en de kleur van behangsel en ameublement. En neemt ge dan ook alles den volgenden dag weer meê? Alles; behalve een paar bouquetten voor de vrouw des huizes. Verkiest men gewoonlijk riekende bloemen. Het is geen vereisebte, maar soms een aan trekkelijkheid te meer; behalve voor artisten, waar van de meeste er op tegen hebben, wanneer zij moeten zingen of spelen met bloemengeur in de buurt. Men seint uit Brussel. De trein welke gisteren oohtend te 91/, uur run hier neer Namen rertrok, geraakte buiten het spoor en stiet tegen ren pilaster van do brug, welke Toorbfl hut station Grotnondaal ligt, waardoor de brug instortte. De gevolgen waren verschrikkelijk, De locomotief, een bagage wagen en vier rjjtuigen vol reizigers werden ver pletterd. Zoovor tot nu too bekend is, bedraagt het aantal dooden 14, en is een vijftigtal passagiers gewond, waarvan velen zeer ernstig. Een hulptrein met een aantal geneesheeren en de overheid, werd onmiddellijk van hier naar de plaats des onheils ge- Zonden. Heeds is oen transport gekwetsten hier aangekomen. De maatregelen tot hulpverleening wor den met grooten ijver voortgezet. De opruiming op hot spoor is tot Maandag ge staakt, omdat groote blokken metselwerk, van de brug afkomstig, den doortocht belemmeren; men zal genoodzaakt zijn ze met behulp van dynamiet te doen springen. Te Hoeylaert, een dorp in de nabijheid van do plaats waar de ramp is voorgevallen, zijn vijftien' doodelyk gekwetsten aangebracht. In de gasthuizen hier (Brussel) zyn verscheidene amputatiën geaohied. Een onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaken der ramp. De Fransehe kamer heeft de urgentie voor de nrrondissementsverkiezing, trouwens op verzoek der regeering, geweigerd. Volgens het ingediende ontwerp zal het aantal afgevaardigden niet noemens waard veranderen: 574, d. i. 10 minder dan thans. Elk arrondissement van 100,000 aielen en minder krjjgt édn afgovaardigdo; de grootere voor elke 100.000 zielen of fractie daarvan ééa lid, waartoe het arrondissement in kiesdistricten wordt verdeeld. 46 departementen behouden hetzelfde aantal afge vaardigden, 14 krijgen or 1 of meer, 30 verliezen er 1 of meer. De nieuwe wet zou gelden voor do volgende algemeen» verkiezingen, terwijl aau- vulhngs verkiezingen gedurende het mandaat' der tegenwoordige kamer niet meer zouden plaats hebben. Op de groote zitting van Donderdag wordt nog druk nagepleit. De meeste onpartijdige beoor deelaars zjjn het eens, dat er toen eigenlijk niets is beslist, maar dat de zaken slepende zyn gehouden. De verdeeling der stemmen 289 togen 236 over de verschillende groepen, waarvan voor de regeoring het meeste afhangt, was aldus. De meer derheid voor de motie van vertrouwen in de regee ring bestaat uitsluitend uit republikeinen: radicalen, independente:!, een tleol der opportunisten en Boulan- gistische republikeinen. Van de 236 leden, die tegen stemden, behooren 169 tot do rechterzijde, voorts 52 Ferryisten, 4 independenten, den socialist en 14 Boulangisten. De ministers onthielden zich van de stemming, evenoens 2 leden der rechterzijde, don Boulangist, 4 socialisten en 24 republikeinen, ge matigden en radicalen. De Duitsche Ryksdeg heeft zjjn goedkeuring ge hecht aan de plannen der regeering tot uitbreiding der zeemacht. Hiervoor zyn o. a. 4 groote panter- schepen aangevraagd, die elk, zonder de artillerie, 9.300,000 Mark moeten kosten. Do eerste termijnen dezer som, ton bedrage van 800,000 Mark, zijn reeds op do begrooting van 1889 uitgetrokken, zoo dat zij uu reeds behandel:! moesten worden. Do liberalen en het centrum achtten de aange vraagde som te hoog, en meenden, dat de regoering verstandiger zou handelen, indien zij voorloopig mol het bouwen van ééa pantserschip begon. Zoowel de heeren Barth en Richter, als de katholieke baron Von Gagern verdedigde deze meening, niet alleen uit zuinigheid, maar ook, omdat het gevaar bèstaat, dat, indien men vier schepen te gelijk bouwt, deze, tegen den tijd waarop zij gereed zijn, misschien reeds weer als verouderd moeten beschouwd worden. De nationaal-Iiberalen en de conservatieven wilden daarvan echter niets weten, en zoo werd der regeo ring zonder beknibbeling toegestaan wat zij vroeg. Voor de voortzetting dor bespreking over de afschaf fing der graanrechten, bleef geen tyd meer over, zoodat de voortzetting van het vooratol der demo craten tot heden moest worden uitgesteld. De ministerieels crisis in Servië is nog steeds niet opgelost. Ofschoon de radioalen by de jongste ver kiezingen in de Sckuptchina een aanmerkelijke meer derheid behaalden, blijft toch de heer Christisch aan het bewind. Koning Milan is zeer tevreden over de wyze, waarop deze minister regeeit, zoodat hij zich volstrekt niet haast het bewind aan een radicaal ministerie op te dragen. Niettemin wordt toch spoodig de benoeming van een ministerie Bis- tics of Grnitoh verwacht. Er zijn feiten, waartegen niet alleen ons gemoed, maar ook ons verstand in verzet komt, ook al is de waarheid er van ontwijfelbaar bewezen, zoo geheel liggen zij buiten de grenzen van datgene wat wij tot dus ver voor mogelijk hielden, Tot deze feiten be hoort na al hetgeen tot dus ver ruchtbaar werd over den kroonprins van Oostenrijk, de vreeselijke ont hulling, dat by zich met eigen hand om het leven bracht. i Het is iets ongehoords, een gebeurtenis, die geheel op sich zelf staat in de geschiedenis, dat drama het welk in de schemering van een grauwen wintermor gen op het eenzame jachtslot Meieriing werd afge speeld. Zoover onze wetenschap reikt, heeft nog nooit te voren een kroonprins zelf een einde gemaakt aan zijn leven. En inderdaad, wat kan het leven grooter bekoring geven dan het vooruitzicht de hoogste plaats in het vaderland in te nemen, het uitzicht op macht, op volle werkzaamheid voor de individueele krachten, de blyde zekerheid, eens het beste lot te hebben, dat een mensoh kan beschoren zyn, namelyk geheel en al te kunnen leven voor het geluk ^van andereu en daarin zijn eigen geluk te vinden. De geschiedenis vermeldt, al zijn zij dan ook zeldzaam, voorbeelden van monarchen, die, ontmoe digd, teleurgesteld en verbitterd, ten slotte wanhm. pende aan de uitvoering van hun plannen, met eigen hand zich schrappen uit de ry der levenden. (Zoo is het nauwelijks aan twijfel onderhevig dat éulkss het geval geweest is met een der machtigste auto craten van BÜe tyden, czaar Nicolaas. Door den ongelukkïgen afloop van den Krimoorlog ver pletterd en in zijn trots op onheelbare wijze gewond, sohijnt hy naar vergif te hebben gegrepen. Een andere tragedie, die op den troon weid afgespeeld, leeft nog in de algemeene herinnering voort, zoodat het nauwelijks noodig is die hier uitdrukkelijk te vermelden. Van medelijden vervuld, met ontzetting geslagen, hebben wij allen beleefd, hoe een ongeluk kig, tot waanzin vervallen vorst, die in den nacht zijns geestes slechts nog het gevoel van zijn konings tro ts behouden had, zich zelf van kant maakte, toen by ook uitwendig afstand moest doen van de macht, welke hij in den grond der zaak sedert jaren niet meer had uitgeoefend. Een erfgenaam van den troon heeft zich nog nooit te kort gedaan en juist een der meest sympathieke, der rijkstbegaafde en hoogstontwikkelde naturen, die het lot ooit op zulk oen plaats heeft gesteld, moet zoo ver zijn gekomen. Kroonprins Rudolf was de trots, de vreugde, de hoop der volken, welke hy eens zou beheerschen; dat hy zulks was, maakte de vreugde, den trots, de hoop uit van zijn eigen leven, en hij zon zoo ver gekomen zijn, dat hij zijn eigen hoop en de hoop van anderen door een dnik zijner vin- gera op den haan van een revolver vernietigde? Kroonprins Rudolf was, daarin stemmen alle bericht ten overeen, niet alleen eerzuchtig, zooals elk man van ernstig streven en hooge roeping is, maar in den volsten zin des woords vervuld van brandende eer zucht, dorstend naar liefde en waardeering, vol on stuimig verlangen, om elk jaar, eiken dag zijns levens te kenmerken door een daad, die zijn naam tot eer zou strekken, en hij zou het van zich zeiven hebben kunnen verkrijgen, om zijn schitterend, aan de ver wezenlijking der edelste idealen gewijd leven zulk een donker slot te geven? Hij was de lieveling zyner ouders, de trots en de vreugde van alle wei- denkenden m zijn land; hem was elk geluk deT aarde beschoren, ook dat anders weinig mannen uit zyn sfeer ten deel valt, het geluk zich zijne levens gezellin gekozen te hebben naar de uitspraak van zyn hart; hij was jong, talentvol en mocht zijne rijke krachten, alleen de eigenlijke regeeringszaken uitge zonderd, gebruiken op alle mogelijke wijzen, naar hem zelf lustte. Indien ooit alle voorwaarden van geluk bij een mensch vereenigd waren, dan was dit by hem het geval, en hy, juist hij zou hebben be sloten, dit leven weg te werpen als een waardelooze bezitting? Men kan het zich niet voorstellen, zeggen wij, en als men het gevat heeft en vraagt men naar de oorzaken, dan zijn er geen, als men alleen denkt aan het psychische leven. Het is niet alleen een troost voor allen, die voor hem liefde en sympathie gevoelden wegens zijne daden en gevoelens, het is ook de eenig mogelijke verklaring als het officieele bericht spreekt van een „oogenblikkelijke verstands verbijstering" en daaraan toevoegt, dat de ziekelyke toestanden sedert een ongelukkïgen val van het paard aanmerkelijk zijn toegenomen. Neen, alle kenteeke nen, waarin men anders bij de beoordeeling van raenschen gelooft en gelooven kan, kunnen niet be driegenDeze geest, die het licht liefhad, was helder, dit hart, dat klopte voor al wat groot en edel is, was vol gezond gevoel, maar het lichaam was, ondanks den ulterlijken schijn van gezondheid, ziek; deze ziekte had invloed op den geest, lang zamerhand, zachtkens, verraderlijk. Het ongelukkige geneesmiddel, waarnaar de zieke greep, om zijne pijnen te lenigen, de morphine, verzwakte steeds meer den anders zoo vasten en helderen wil, tot eindelijk een oogenblikkelijke, bijzonder hevig op tredende pijn, een waanzinnig denkbeeld voldoende waren om het ontzettende tot daad te doen worden. Kroonprins Rudolf heeft nooit een bijzonder sterk en krachtig gestel gehad en zijne opvoeding heeft er veel toe bijgedragen om een zekeren aanslag tot prikkelbaar heid, tot zenuwachtigheid, die zich van den beginne af bij het kind vertoonde doch door de gelukkige be handeling vau zijn eerste gouvernante, barones Charlotte von Welden, bijna overwonnen was, te doen toenemen. Jegens haar koesterde de prins steeds de warmste dankbaarheid. Aan den opvoeder, die nu volgde, generaal-majoor Graaf Leopold Gondrecourt daarentegen kon hij, die anders gaarne en gemakkelijk vergaf, in zijne latere levensjaren niet denken zonder een opwelling van toom en wrok. Graaf Gondrecourt meende -het zeker goed, hij was een trouw dienaar zijns keizers, maar dat aan een kind, al moet het eens de vorst van een machtig ryk worden, de noodige tijd tot slaap en ontspan ning moet gegund woeden, was hem niet duidelijk. De knaap deed zijn plicht, hij leerde wat hem be volen was, ofschoon het verbazend veel was, door liep alle militaire exercitiën, al kon hy nauwelijks meer van vermoeienis op de been blijven, maar in iün gemoed schoot langzamerhand de haat wortel te^en zijn al te harden leermeester; hij werd steeds bteeker, teerder en opgewondener, ten slotte kwam iiet tot onaangename tooneelen en een dezer standjes leidde, helaas, zooals thans blijkt, al te laat tot ontslag van den ongeschikten mentor. Graaf Latour, de volgende gouverneur, zag dadelijk in, dat hier veel was goed te maken en wijdde zich met tact en verstand aan zijne taak. Dat nu de prins een op- uoeder tegenover zich had, die hem met liefde en tegelijk met vastheid behandelde, was op zioh zelf een geluk, maar waaraan het nerveus geworden kind het meest behoefte had, zooveel mogelijk ontspanning en zoo weinig mogelijk geestelijke bezigheid, kon ook Graaf Latour hem niet geven, omdat dit met zijn plicht in stryd was. Ieder kroonprins moet veel leeren, de kroonprins van Oostenryk, wegens de vele talen van zijn polyglottisch ryk, nog veel meer dan ieder ander. Er was nu geen tijd meer te verliezen, de prins moest in alle vakken opgeleid worden, maar zijne gezondheid werd daardoor niet gesterkt en zijn zenuwachtig gestel kwam steeds meer aan den dag. Twee omstandigheden waren het, die zulks verbloem den en aldus de voortzetting der bovenmatige gees tesinspanning mogelijk maakten; ten eerste de groote persoonlijke beminnelijkheid van den knaap en jon geling, ten ander zijne buitengewone talenten, welke maakten dat de enorme, hem opgelegde last hem schynbaar niet al te zwaar viel. Maar hij zelf placht

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2