BOSCH BIER, door tal van Geneeskundigen aanbevolen- Zuiver uit HOP en MOUT gebrouwen. BIN ZEEP van Eeckelaers in verschillende tijne reuken a 75 Cent per doosje ZZ ZZZ van 3 stuks, vroeger 1.—. Ge£ Vaselin«90Cent. 1889. Nieux Oj &4 E> Wie eenmaal ADVERTENTIËN. y. De 1 T. A. G. van Deth, FEl UIT V BEUBSBEBICHT. Louis P. WELTER, Coiffeur, LEVERT de beroemde Vraag VULDE BS PETROLI UMAOTEEIU\GE\ van de Makelaars Cantzhar Schalkwijk, te Rotterdam. Abshaubbins of Anti- Rhumatische Watten goed gebruikt heeft, erkent derzelve onmis baarheid in dit land van vocht en koude tegen alle Rbumatische aandoeningen of zoogenaamde gevatte koude door de leden. Openbare Verkooping. Burgerlijke Stand. G Afzonderlijke 4 De uitgave d mei uitzon De prjjs per per port Gouda. W. F, J. don Uijl, Schoonh. A. Prins, Zevenhuizen. 0. Hoogendijk, Cappelle. krjjgbaar a 30 cts. per pakje bij C. B. Verheul, Oudewater. Mej. de Wed. Bosman, A. Bos, Berkel. J. van Dorp, Zoetermoer. A. Kaulinsr, Alphen. Gebr'. Kauïing Bodegraven. M. J. Goudkade, Boskoop K. Oosterling, Haastrecht. 2”1, rI Gebr". Kauling, Woerden. 8. v. d. Kraats,’ Bleiswijk. G.v.d.Geur, Waddinxveen. Gewaarschuwd tegen namaaksels. A. BREETVELT Az., Delft. AMSTE^PAM, 13 Februari. (Pej Telegraaf.) Binnenlandsche fondsen onveranderd. Buitenland algemeen iets flauwer,■'inzonderheid Russischen, Zw.- Nooren en Amerika onveranderd. Aan bovenstaand adres kan een nette GEPLAATST worden. Gouda. Snelpersdruk van A. BRINKMAN Zoon. Wed. A. van den RING— Gouda, 12 Feb. 1889. van Vliet. De markt was heden vast. Loco Tankfust 8.75, Februari-levering 8.50, Maart-levering 8.April en Mei-levering 7.75, Augustus-levering J 7.80, September-, October-, November en December-levering 8.10. GO1 Dr.R.A.M.Ï in bet hier ge tot Nul van 't over Naluralw Hoewel spr van andere rea jewaki, behanc Graaf Léo Tol gesteld te heb! photografisch hij in eene vei hij tot het rest voorkeur verd uitgangspunt romanLa Jo beste werken i loeren kennen, door fraaie s tevens hoe hij personen. Jan talent niet w de moesten zyi ken veel meer Hoe komt dat zijn romans, helden doen t laten handelen den levendigen van de person wees voorts op Zola’s helden i met hunne gen met den werkel: Fde beste van alle bestaande par- O fumerien, om het gryze haar binnen enkele dagen te doen verdwynen. ^aa^^ bet haar glansrijk en zacht ^oSOjMMen verft niet. Prjjs 85 cent per flacon en 1,50 per dubbele flacon. Alleen verkrijgbaar te Gouda bij J. H. C. HUINCK F.Hz., 122 Hoogstraat 123. het slotnummer: Op de Terugreis, een tooneelspel in één bedrijf, ’twelk feitelijk een pleidooi is tegen de leer der menschelijke zwakheid, welke tot vergoelij king van het kwade brengt. Deze leer vindt hare verdediger in den predikant en wordt bestreden door eeno kloeke, helder ziende, oppervlakkig koele doch innerlijk diepgevoelende vrouw, die haar man na zijn terugkeer uit de gevangenis, weigert op te nemen in zijn huis, wijl hij niet tot het juiste inzicht van zijne misdaad valsche handteekening op wissels gekomen is. En zij weet hem zoover te brengen tot hij leert beseffen dat hij zich eerst werkelijk moet louteren in den levensstrijd. Dit stukje leven wijkt zoo geheel af van het gewoon toeneelmatige, de teekening van den dominé en de vrouw is zóó scherp, dat het publiek aanvankelijk niet wist waar aan zich te houden. Doch de jeugdige artisten, vooral de heer en mevr. Holtrop als de predikant en de echtgenoote, waren zoo zeker van hun zaak en speelden tegelijk zóó sober en waardig, dat zij eindigden met het publiek te imponeeren en het CORRESPONDENTIE. In antwoord op de vraag ons heden per briefkaart gedaan, deeleu wij mede dat dames Regentessen van het Weeshuis aan den Gemeenteraad eene aanbeveling zenden, waaruit deze een keuze doet. Stond daarop in de eerste plaats een darne o it het door U geuoem ie Kerkgenootschap de Baad zou haar ongetwijfeld tot Regentes benoemen, zooals her- haiildelijk bij nndere collegics gebleken is. Het ingezonden stuk van Z. kau zóó niet worden ge plaatst. Met eenige wijziging van het slot is opneming in een volgend nr. moge lijk. de Redactie. Sedert 25 jaren algemeen gebruikt en ver- De Notaris H. GROENENDAAL te Gouda, is voornemens op MAANDAG den 18 FE BRUARI 1889, des morgens 11 uur in het Hotel <db Paa uw» aan de Markt te Gouda in het openbaar te veilen en te verkoopen: No. 1. Een op een der beste standen staande en aangenaam gelegen, ruim ingericht WIN KELHUIS, waarin sedert jaren handel in Ijzerwaren is en nog wordt uitgeoefend, aan de oostzijde van de Wijdstraat te Gouda, wijk A. No. 41, kadaster Sectie C. No. 194, groot 82 Centiaren. Het Huis berat behalve den Winkel 4 Ka mers, Keuken, Meidenkamer en Zolder en is v orzien van Gas- en Waterleiding. Alle werkdagen vóór den verkoop te zien van 14 nur en op den verkoopdag des mor gens van 9—11 uur. No. 2. Een goed onderhouden en gemak kelijk ingericht WOONH U1S met TUIN aan de Gouwe te Gouda, wijk C. No. 162, kadaster Sectie D. No. 98, groot 1 Are, 22 Centiaren, strekkende vóór van de straat tot achter op den gemeenen gang met het mede gebruik en uit- en ingang van denzelven tot op het Nonnen water. Het Huis bevat 4 Kamers, Keuken, Kelder en Zolder en is voorzien van Gasleiding. Te bezichtigen 3 werkdagen vóór den dag der veiling van des morgens 9 tot des namid dags 4 uur en op den verkoopdag des morgens van 911 uur. Alles te aanvaarden bij de betaling der koop penningen op 1 April 1889. Nadere informatiën geeft voomoemde Nota ris GROENENDAAL te Gouda. Voor de vele bewijzen van belangstel ling ontvangen bij het overlijden van mjjn geliefden Echtgenoot, betuig ik mijn oprechten dank. te doen toejuichen. Mevrouw Holtrop toont zich meer en meer een onzer meest innemende en belovende en tevens be scheiden jonge actrices, en de voorstelling als geheel strekte dit ijverig gezelschap je tot alle eer. Ghijsbr. v. Aemstel. 25) Daarna gaf dat haar neef 1 genieten, waara «En tot da «vermaak en 1 bezittingen, zoc hoe ook genaa Alexander Ster staat New-York Amerika, om voortvloeiende, en de interest, ding voor goh zoo mogelijk i neef voomoemd New-ïork, zoc 8. F. du Bany •New-York. «Evenwel al nnmeljjk dat weken na van GEBOREN: 9 Februari. Hendrik, ouders H. Jaspers en M. J. den Edel 10. Adrianus, ouders C. Erbencld en E. Kooi) nj an. Elizabeth Johanna, ouders M. de Joug en C. Zoer. Leonardus Nicolaas, ouders C. J. Hrrsche en A. C. J. Kramer. Dirk, ouders P. de Jong en M. M. van der Vegt. 11. Adóanua Johannes, ouders D. van Rhijn en M. A. Koppert. Aart.ouders C. Muien J. M. van Gend. Arie Pieter, ouders J. Leeuwenhoek en L. Staal. 12. Jan, ouders A. Abbema en J. Slons. OVERLEDEN s 8 Febr. H- C. Edauw, 4 m. 9. C. P. Stigter, 3 m. 10. H. M. A. van Duijn, 3 w. C. Mooie naar, 3 m. 11. J. A. Kerrebijn, 2 j. de Losse giften van 3300.tot 14.000de Winterbedeeling van 1100.tot 2600. Laat er nu nog buiten dat bij de laatste cijfers niet is meegeteld al hetgeen het Genootschap zelf onmid dellijk in nature werd toegezonden, en ge komt in ieder geval tot de slotsom dat eene stijging der niet terugkeerende uitgaven van 11000 tot 37000, dat is meer dan eene verdriedubbeling binnen den tijd van twee jaren den toestand schier al te sprekend schildert! En ongelukkigerwijze is die op dit oogen- blik niet verbeterd, maar verergerd; met het gevolg dat het Bestuur vau het Genootschap dringende beden om meer ondersteuning tot zijn stadgenooten moest richten en zijne hulp bij de toeneming der aanvragen om tijdelijken bijstand alvast is moeten gaan beperken. Zeker zal dit laatste niet lang behoeven te duren de gulheid en de goedgeefschheid van het rijke Am sterdam heeft zich jegens die genootschap, ondanks de tallooze beden van alle ijden, nog nooit onbe tuigd gelaten. Doch blijft het met dat al niet een verschijnsel, ’t welk te denken geeft, dat zoovelen thans moeten aankloppen bij de liefdadigheid, die vroeger in staat blaken zich tijdelijk er met eigen krachten door te slaan; e’en bedenkelijk ver schijnsel ook daarom, wijl dergelijke hulp, in stede van eigen geestkracht te bevorderen, gewent aan het steunen op anderen, en aldus de veerkracht en het weerstandsvermogen onzer lagere klassen verminderen? Ik mag over liefdadigheid sprekend, niet zwijgen van een nieuwen, dezen winter toegepasten, vorm, die ongetwijfeld nog meer bedenkingen opwekt. Hij is die der gratisuitdeeling van brood en koffie twee maal daags, aan allen die zich aanmelden. Op deze wijze heeft men gepoogd onmiddellijk tegemoet te komen in de nooden van hen, wien het zelfs aan het eenvoudigste middel tot levensbehoud mangelt. Blijkbaar is men hiertoe gekomen in navolging van hetgeen ten vorigen jare een paar malen ’s weeks door de socialistische partij is verricht en hebben de heeren, die deze uitdeeling op touw zetten, zich niet in het minst daarom zulke groote offers ge troost, wijl zij wilden voorkomen dat het lenigen van den nood misbruikt werd tot een middel om ontevredenheid aan te kwecken. En die offers zijn niet geringwat men licht zelf kan berekenen als men weet dat nu reeds eenige maanden- achtereen dagelijks tweemaal gemiddeld 1100 porties brood (een half weite broodje) en koppen koffie worden ver strekt; iets waartoe behalve de voorraad grondstof een hulppersoneel van ten minste vijf personen yereischt wordt! Oppervlakkig beschouwd schijnt niets zoo voor de hand liggend en voortreffelijk als deze hulp, waarbij de linkerhand niet weet wat de rechterhand geeft en die voorkomt dat eenig mensch lij de onder de be hoefte aan het hoogstnoodige. Maar juist dit geven zonder te weten aan wien men geeft; zonder onder zoek naar de aanspraken op dergelijke hulp, is ten deele even verderfelijk als het wegschonken van aalmoezen aan bedelaars; het bevordert de zorge loosheid en trekt een aantal behoeftigen naar onze stad. De eenige voorzorgsmaatregel tegen bedrog: drang om binnen de ruimte van het gebouw het aangebodene zelf te verorberen, baat weinig en strekt niet om de genoemde bezwaren weg te nemen. Doch als men zich afvraagt of deze liefdadigheid dan toe gejuicht of afgekeurd mag worden, komen velen al licht nïet mij tot de slotsom van Schimmel in zijn vers Een aalmoes: Of *t hielp? De wetenschap zegt: neen! Het menschelijk hart zegt: ja! ’t Valt velen allicht vreemd, mij van dit sociale vraagstuk te zien overgaan op eenige tooneelvoorstel- lingen doch het leven is nu eenmaal zóó en we hebben toch immers ook nog het recht ons voor de kunst te interesseeren. De voorstellingen zijn trou wens beide van buitengewonen aard geweBst. Daar was allereerst de Matinee der jongeren van de Kon. Vereeniging «Het Nederlandsch Tooneel" die eens hun krachten wilden beproeven aan eene zwaarder taak dan hun in den regel bedeeld wordt. Dank zij den steun van de leden onzer Afdeeling van het Tooneelverbond kon de voorstelling geldelijk door gaan en was misschien niet geheel onvoordeelig. Artistiek was de oogst niet zeer belangrijk; het ge heel toonde een gemis aan zorgvuldig overdenken en voorbereiden; aan fijn artistiek gevoel en goeden smaak, als te verwachten was van jongelui, die in eene omgeving leven waarin beide ontbreken. Toch toonden verschillenden dat zij meer zouden vermo gen, als het hun niet voortdurend aan oefening en leiding ontbrak. De tweede voorstelling, waarop ik doel, was door de directie van ons kleinste theater dat van den Salon des Variétés alhier aan de leden onzer af deeling aangeboden met het doel ons te toonen wat haar jongere leden die trouwens de kern 'van het gezelschap uitmaken vermogen. Deze voor- stalling, die in het geheel blijken van zorgvuldige voorbereiding droeg, was in hoofdzaak belangrijk om

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 3